Рішення
від 17.12.2020 по справі 747/537/20
ТАЛАЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Справа № 747/537/20

Провадження № 2/747/156/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

17.12.2020 смт. Талалаївка

Талалаївський районний суд Чернігівської області

в складі:

головуючої судді Косенко Ю.Л.,

з участю секретаря Божко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Талалаївської РДА, третя особа на стороні позивача: Староталалаївська сільська рада Талалаївського району Чернігівської області, до ОСОБА_1 , про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

Талалаївська районна державна адміністрація Чернігівської області, як орган опіки та піклування, звернулася до суду в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.

В обґрунтування позову вказано, що відповідачка ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відомості про батька записані за вказівкою матері відповідно до ч. 1 статті 135 Сімейного кодексу України. За заявою матері про тимчасове влаштування 06 вересня 2019 року, її сина ОСОБА_2 було влаштовано до комунального некомерційного підприємства Прилуцький обласний будинок дитини Надія Чернігівської обласної ради. За час перебування дитини в закладі мати ОСОБА_1 відвідувала сина лише 20 лютого 2020 року. Після цього дитину не відвідувала, не телефонувала, не приймала участі у вихованні та утриманні дитини, не вирішувала питання щодо повернення сина на проживання і виховання у її родину. До служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_1 стосовно повернення сина у сім`ю не зверталася. Згідно з довідкою Староталалаївської сільської ради мати за місцем реєстрації не проживає. Службою у справах дітей райдержадміністрації було направлено запит до Талалаївського ВП Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області з проханням встановити місце перебування (проживання) гр. ОСОБА_1 13 жовтня 2020 року надійшов лист у якому зазначено, що гр. ОСОБА_1 на телефонні дзвінки не відповідає, за останнім місцем перебування в АДРЕСА_1 , яке датувалося 20 березня 2020 року, ОСОБА_1 не проживає. На даний час місцезнаходження її невідоме. Виконкомом Староталалаївської сільської ради 29 вересня 2020 року було прийняте рішення №21 Про доцільність позбавлення гр. ОСОБА_1 батьківських прав відносно її малолітньої дитини . На засіданні комісії з питань захисту прав дитини від 05 листопада 2020 року винесене рішення про доцільність позбавлення матері батьківських прав. З урахування викладених обставин позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав є доцільним, у зв`язку з чим також просять стягнути з відповідачки аліменти на утримання малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення повноліття.

Ухвалою судді від 18 листопада 2020 року відкрито провадження у зазначеній справі.

Ухвалою суду від 11 грудня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.30 год. 17 грудня 2020 року.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надали до суду заяву, у якій просять розглянути справу без участі представника органу опіки та піклування Талалаївської РДА, який не має можливості з`явитися у судове засідання у зв`язку із службовою зайнятістю. Також просять задовольнити позов до ОСОБА_1 повністю, а у разі неявки відповідачки у судове засідання ухвалити заочне рішення у справі, відповідно до приписів ст. 280 ЦПК України.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, не подала відзиву на позовну заяву та не повідомила про причини неявки в судове засідання, хоча про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином.

Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог, у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Надали до суду заяву, у якій просять розглянути справу без участі їх представника, позовні вимоги до ОСОБА_1 підтримують.

Суд, на підставі ст.280 ЦПК України, зі згоди представника позивача, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними свідоцтва про народження дитини (а.с.5).

Відповідно до даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с.12) відомості про батька дитини ОСОБА_1 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою його матері ОСОБА_1 з 06 вересня 2019 року виховується у комунальному некомерційному підприємстві Прилуцький обласний будинок дитини Надія Чернігівської обласної ради. За час перебування дитини в закладі мати ОСОБА_1 відвідувала сина лише 20 лютого 2020 року. Після цього дитину не відвідувала, не телефонувала, не приймала участі у вихованні та утриманні дитини, не вирішувала питання щодо повернення сина на проживання і виховання у її родину. До служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_1 стосовно повернення сина у сім`ю не зверталася, що підтверджується актом від 25 серпня 2020 року, листом в.о. генерального директора будинку дитини Надія від 25.10.2020 № 02-14/738 (а.с.8, 9).

Згідно довідок Староталалаївської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проте за вказаною адресою ніколи не проживала (а.с.6-7).

Згідно листа Талалаївського ВП Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області про встановлення місця перебування (проживання) гр. ОСОБА_1 13.10.2020 зазначено, що гр. ОСОБА_1 на телефонні дзвінки не відповідає, за останнім місцем перебування в АДРЕСА_1 , яке датувалося 20.03.2020, ОСОБА_1 не проживає. На даний час місцезнаходження її невідоме (а.с.11)

29 вересня 2020 року виконкомом Староталалаївської сільської ради, розглянувши клопотання дирекції КНП Прилуцький обласний будинок дитини Надія , було прийняте рішення № 21 „ Про доцільність позбавлення гр. ОСОБА_1 батьківських прав відносно її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як мати ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не приймає участі у вихованні та утриманні дитини, не вирішує питання повернення сина у сім`ю, дитина з народження знаходиться на повному державному утриманні (а.с.10).

Стаття 81 ЦПК України, передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 8 Закону України Про охорону дитинства , кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно зі ст. 150 СК України, батьки зобов`язані турбуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний розвиток.

Згідно із статтею 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Статтею 164 СК України передбачений вичерпний перелік правових підстав позбавлення особи батьківських прав. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно ч.2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Згідно ч. 3 ст.166 Сімейного Кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини;стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей,непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч.2 ст.182 СК України).

Згідно ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти, визначається судом.

Згідно ч.1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що у судовому засіданні на підставі досліджених письмових доказів, достовірно встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , являючись матір`ю малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, ухиляється від їх виконання, так як не проявляє турботи та любові, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не створює умов для його проживання у сім`ї та проявляє байдужість до власної дитини, тому є всі підстави для позбавлення відповідачки батьківських прав з метою захисту інтересів малолітньої дитини.

При ухваленні рішення про позбавлення батьківських прав суд також врахував, що відповідачка, будучи обізнаною про дату, час та місце розгляду справи за позовом органу опіки та піклування про позбавлення її батьківських прав, не з`явилася у судове засідання, відзиву на позов не подала, що свідчить про втрату з її боку будь-якого інтересу до своєї малолітньої дитини.

Також суд доходить висновку про необхідність стягнення з відповідачки аліментів на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня звернення до суду з позовом та до досягнення дитиною повноліття.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідачки в дохід держави.

Керуючись ст.ст.12, 13, 19, 79-81, 211, 247, 263-265, 280 ЦПК України, ст.164-166, 180, 183 Сімейного кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Чернецьке, Талалаївського району, Чернігівської області, батьківських прав відносно сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Чернецьке, Талалаївського району, Чернігівської області, на користь сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 17 листопада 2020 року та до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок судового збору.

Заочне рішення суду може бути переглянуте Талалаївським районним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивачем рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: Талалаївська районна державна адміністрація Чернігівської області, юридична адреса: смт. Талалаївка, вул. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 04061719.

Третя особа стороні позивача без самостійних вимог щодо предмета спору: Староталалаївська сільська рада Талалаївського району Чернігівської області, юридична адреса: Чернігівська область, Талалаївський район, с. Стара Талалаївка, вул. Миру, 36, код ЄДРПОУ 04416536.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Чернецьке, Талалаївського району, Чернігівської області, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 07 жовтня 2009 року Талалаївським РВ УМВС України в Чернігівській області.

Суддя Ю.Л. Косенко

СудТалалаївський районний суд Чернігівської області 
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93613752
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —747/537/20

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Талалаївський районний суд Чернігівської області

Косенко Ю. Л.

Ухвала від 11.12.2020

Цивільне

Талалаївський районний суд Чернігівської області

Косенко Ю. Л.

Ухвала від 18.11.2020

Цивільне

Талалаївський районний суд Чернігівської області

Косенко Ю. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні