ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
17.12.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/48/20
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу
за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12"
до відповідача: Коломийської міської ради
за участю у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватної торгово-виробничої фірми "Чміль", Головного Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, фізичних осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3
про зобов`язання вчинити певні дії.
За участю:
від позивача: ОСОБА_4 ;
від відповідача: Максим`юк В. Я.;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 : ОСОБА_5 ;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватної торгово-виробничої фірми "Чміль": Чобанюк М. М.;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 : ОСОБА_6 ;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області: Гуменюк І. Л.
ВСТАНОВИВ:
До суду подано позов Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" до Коломийської міської ради про зобов`язання Коломийську міську раду в строк, що не перевищує три місяця з дня набуття судовим рішенням по даному позову законної сили, передати ОСББ "Каштан-12" примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок по АДРЕСА_1 , зокрема, документацію на земельну ділянку (прибудинкову територію) згідно архівних даних Рішення Виконкому Коломийської міської ради депутатів трудящих № 194 від 15.05.1968 "Про відвод земельної ділянки під будівництво 129 квартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 заводу сільськогосподарських машин", згідно якого для побудови будинку було відведено земельну ділянку площею 9035,4 кв.м., документ на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічний паспорт і плани інженерних мереж, при цьому зобов`язати Коломийську міську раду вжити негайних заходів до скасування, зокрема, рішень Коломийської міської ради про передачу частини прибудинкової території, яка повністю є майновим правом ОСББ на розмір 9035,4 кв.м., а саме щодо площі 0,0152 га, що віддана Приватній торгово-виробничій фірмі "Чміль", щодо площі 0,0050 га, що надана у власність ОСОБА_1 , щодо площі 0,1180 га, яка Коломийською міською радою продана з аукціону, одночасно зобов`язати Коломийську міську раду анулювати результати аукціону щодо продажу нежитлового приміщення площею 132,2 м.кв., відмінити переприсвоєння цій частині захопленої нею земельної ділянки ОСББ поштового адресу на бульвар Л. Українки, 12 "А" та скасування в державному земельному кадастрі реєстрацію названих земельних ділянок.
Ухвалою суду від 04.02.2020 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на 20.02.2020.
Хід розгляду справи викладено у відповідних ухвалах суду.
До суду від позивача надійшли два клопотання про призначення судових експертиз, перше викладено у запереченнях, клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи (від 05.10.2020 вих. № 62; від 08.10.2020 вх. № 15142/20) та друге викладено окремим клопотанням про проведення експертизи землевпорядної документації (від 09.11.2020 вих. № 79; від 11.11.2020 вх. № 17584/20).
В судовому засіданні представник позивача обидва клопотання підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , Приватної торгово-виробничої фірми "Чміль", ОСОБА_3 щодо задоволення вищезазначених клопотань заперечили та просили суд у їх задоволенні відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у вирішенні питання про призначення експертиз поклався на розсуд суду.
В силу приписів п. 8 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд вирішує питання, зокрема, про призначення експертизи.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (заява № 61679/00) від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Земельно-технічна експертиза необхідна при вирішенні земельних спорів, пов`язаних з розподілом земельної ділянки, визначенням порядку користування земельною ділянкою, встановленням її місцезнаходження і меж, накладенням меж ділянок одна на одну, помилками в площі та ін.
Експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об`єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об`єктів експертизи.
За змістом ч. 3 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (ч. 4-5 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України).
В силу ч. 1 ст. 100 Господарського процесуального кодексу України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" про проведення експертизи землевпорядної документації з огляду на те, що спершу слід з`ясувати чи є порушення меж земельної ділянки (накладення на земельну ділянку інших земельних ділянок), що відведене рішенням Виконкому Коломийської міської ради від 15.05.1968 № 194, а вже згодом досліджувати землевпорядну документацію.
Розглянувши питання, запропоноване позивачем у клопотанні про призначення судової земельно-технічної експертизи для роз`яснення експертом, суд вважає його таким, що входить до предмета доказування у справі та відповідає меті призначення експертизи.
Дослідивши матеріали справи, виходячи з необхідності всебічного, повного, об`єктивного розгляду судового спору та встановлення обґрунтованості позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" та призначення судової земельно-технічної експертизи, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
В судовому засіданні представники відповідача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , Приватної торгово-виробничої фірми "Чміль", ОСОБА_3 та Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області заперечень щодо експертної установи не висловили.
Витрати по оплаті за проведення судової земельно-технічної експертизи слід покласти на позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12".
Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт зобов`язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок.
Судову земельно-технічну експертизу слід провести у строки визначені пунктом 1.13. наказу Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", надати висновок господарському суду, копію висновку експертизи направити сторонам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Як передбачено в п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Керуючись ст. 11, 74, 77, 86, 98, 99, 100, 182, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" проведення експертизи землевпорядної документації (від 09.11.2020 вих. № 79; від 11.11.2020 вх. № 17584/20) відмовити.
2. Клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" про призначення судової земельно-технічної експертизи (від 05.10.2020 вих. № 62; від 08.10.2020 вх. № 15142/20) задовольнити.
3. Призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
4. На вирішення судової земельно-технічної експертизи поставити наступне питання: чи є порушення меж земельної ділянки (або накладення на земельну ділянку інших земельних ділянок), що відведене рішенням Виконкому Коломийської міської ради від 15.05.1968 № 194 для будівництва багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 (колишня вул. Кірова, 12) м. Коломия, Івано-Франківська обл. відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на цю земельну ділянку, що видані (створені) відповідно до рішення Виконкому Коломийської міської ради від 15.05.1968 № 194 колишнім Держкомземом по Івано-Франківській області, правонаступником якого в сфері землеустрою по Івано-Франківській області є Головне Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, якщо є порушення меж цієї земельної ділянки чи накладення на цю земельну ділянку інших земельних ділянок, то де саме ці порушення є (існують) і які саме земельні ділянки на цю земельну ділянку накладаються - зокрема, з кадастровим номером 2610600000:25:001:0050 чи з іншими кадастровими номерами?
5. Попередити судового експерта про передбачену ст. 384 та 385 Кримінального кодексу України кримінальну відповідальність за відмову від виконання покладених на нього обов`язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.
6. Зобов`язати експерта подати Господарському суду Івано-Франківської області експертний висновок в письмовій формі у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України та надіслати копії такого висновку сторонам після проведення експертизи.
7. Витрати за проведення судової земельно-технічної експертизи покласти на позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12".
8. Зобов`язати експерта направити позивачу Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Каштан-12" рекомендованим листом рахунок на оплату проведення судової земельно-технічної експертизи.
9. Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи у відповідності до п. 6 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України.
Копію ухвали надіслати сторонам, а копію ухвали із матеріалами справи № 909/48/20 Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку та у строк, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 18.12.2020.
Суддя М. А. Шіляк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93622935 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні