ПОСТАНОВА
іменем України
10 грудня 2020 року справа № 280/5827/19
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2020 (суддя Бойченко Ю.П.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ізатекс агро до Головного управління Державної податкової служби в Запорізькій області, Державної податкової служби України про скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання зареєструвати податкові накладні
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Ізатекс агро 26.11.2019 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби в Запорізькій області №1320905/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №29 від 19.09.2019, №1320911/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 24.09.2019, №1320908/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 26.09.2019, №1320914/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №32 від 27.09.2019, №1320915/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №34 від 04.10.2019, №1320917/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №35 від 16.10.2019;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №29 від 19.09.2019, №30 від 24.09.2019, №31 від 26.09.2019, №32 від 27.09.2019, №34 від 04.10.2019, №35 від 16.10.2019 в єдиному реєстрі податкових накладних (т1ас3,230) .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2020, прийнятому в спрощеному провадженні, позов задоволений (т1ас257) .
В апеляційній скарзі ГУ ДПС в Запорізькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийнято в межах діючого законодавства (т1ас24) .
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ТОВ Ізатекс агро 11.10.2019 надіслало засобами електронного зв`язку на адресу ДПС України для реєстрації податкові накладні:
- №29 від 19.09.2019 на суму 109' 840гр06коп, в тому числі податок на додану вартість 18306гр68коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас23) ;
- №30 від 24.09.2019 на суму 222' 560гр11коп, в тому числі податок на додану вартість 37093гр35коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас24) ;
- №31 від 26.09.2019 на суму 236320гр12коп, в тому числі податок на додану вартість 39386гр69коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас25) ;
- №32 від 27.09.2019 на суму 255' 040гр13коп, в тому числі податок на додану вартість 42506гр69коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас26) ;
- №34 від 04.10.2019 на суму 214' 560гр11коп, в тому числі податок на додану вартість 35760гр02коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас27) ;
- №35 від 16.10.2019 на суму 245' 440гр13коп, в тому числі податок на додану вартість 40906гр69коп, за поставку врожаю проса 2019 року покупцю ТОВ Сеолта (т1ас28) .
ДПС України 11.10.2019 направило позивачу квитанції в електронному вигляді про прийняття рішення про зупинення реєстрації податкових накладних, з викладенням таких причин: податкові накладні відповідають пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т1ас29-34) .
Згідно повідомлення №1 від 23.10.2019, ТОВ Ізатекс агро подані документи про підтвердження реальності здійснення операцій за податковими накладними, реєстрація яких зупинена (ас53-61) :
- договір від 19.09.2019 з ТОВ Сеолта поставки врожаю проса 2019 року власного виробництва (т1ас114) ;
- довіреності №24 від 19.09.2019 та №26 від 04.10.2019, згідно яких ТОВ Ізатекс агро доставив покупцю ТОВ Сеолта просо врожаю 2019 року (т1ас118-120) ;
- видаткові накладні №31 від 19.09.2019, №34 від 24.09.2019, №37 від 26.09.2019, №38 від 27.09.2019, №39 від 04.10.2019, №43 від 16.10.2019 (т1ас121-132) ;
- товарно-транспортні накладні №036 від 19.09.2019, №039 від 24.09.2019, №041 від 26.09.2019, №042 від 27.09.2019, №043 від 04.10.2019, № 051 від 16.10.2019 (т1ас133-144) ;
- акти надання транспортних послуг та платіжні доручення про перерахунок коштів за надання транспортних послуг (т1ас155-169) ;
- платіжні доручення про отримання від ТОВ Сеолта коштів за поставлений сільськогосподарський товар (т1ас145-154) ;
- картку рахунку 361 (т1ас109,110) ;
- оборотно-сальдову відомість (т1ас111,112) ;
- інформацію про основні види діяльності: вирощування зернових культур, бобових культур, насіння олійних культур, вирощування овочів і баштанних культур, оптова торгівля зерном, тютюном, насінням, оптова торгівля продуктами харчування (т1ас19-22) ;
- звіти про площі і валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід, винограду, про посівні площі сільськогосподарських культур, - згідно яких товариство використовує 732,3га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т1ас68-108) ;
- договір оренди нежитлових приміщень, згідно яких ТОВ Ізатекс агро орендує 1200м 2 для зберігання сільськогосподарської продукції в м.Мелітополі, вул.Донцова, 15 (т1ас201) ;
- договір надання послуг зважування автомобілів ТОВ Ізатекс агро (т1ас205) ;
- штатний розпис (т1ас62,63) ;
- договори, видаткові накладну, платіжні доручення на підтвердження отримання продукції виробничо-технічного призначення для здійснення сільськогосподарського товарного виробництва (т1ас208-224) ;
- договори, сертифікати якості, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення на підтвердження отримання посівного матеріалу насіння проса, засобів захисту рослин, добрив (1ас170-198) ;
- акт витрат насіння (т1ас198,199) .
Рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДПС в Запорізькій області №1320905/41879108 від 04.11.2019, №1320911/41879108 від 04.11.2019, №1320908/41879108 від 04.11.2019, №1320914/41879108 від 04.11.2019, №1320915/41879108 від 04.11.2019, №1320917/41879108 від 04.11.2019 відмовлено в реєстрації податкових накладних №29 від 19.09.2019, №30 від 24.09.2019, №31 від 26.09.2019, №32 від 27.09.2019, №34 від 04.10.2019, №35 від 16.10.2019 в зв`язку з ненаданням платником податків первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг; зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції; складських документів; рахунків фактур, актів приймання-передачі, накладних (т1ас35-46) .
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.7 статті 201 Податкового Кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів, послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів, послуг платник податку продавець зобов`язаний в установлений термін скласти податкову накладну, зареєструвати її в єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до абзацу 5 пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної або розрахунку коригування до єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до абзацу 10 пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України, якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також в разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового Кодексу України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ №117 від 21.02.2018, який діяв з 22.03.2018 по 01.02.2020 (далі Порядок), податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених в разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію в місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500' 000гр за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них в поточному місяці за операціями з одним отримувачем платником податку, не перевищує 50000гр, сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена в попередньому місяці, становить більше 20000гр, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в реєстрі, становить більше 400' 000гр; одночасно значення показників D та P, розрахованих в цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < Pм х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20, 7 відсотків, зазначеним платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в реєстрі в звітному періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Відповідно до пункту 4 Порядку, в разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених в пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 Порядку, в разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 7 Порядку, в разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Відповідно до пункту 12 Порядку, в разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі в текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 13 Порядку, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер, дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги відповідно до державного класифікатора продукції та послуг, зазначені в податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерії ризиковості платника податку або критерії ризиковості здійснення операцій, на підставі яких зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в реєстрі.
Відповідно до пункту 14 Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів, робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором або законодавством.
Відповідно до пункту 21 Порядку, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку (лист ДФС України №1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019), платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців; платник податку юридична особа, який не має відкритих рахунків в банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа або засновник якого був посадовою особою або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам пункту 16.1.3 статті 16 та абзацу 1 пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового Кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам пункту 16.1.3 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового Кодексу України; мається податкова інформація про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Пункт 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку перелічує 7 критеріїв ризиковості. Суд першої інстанції правильно підкреслив, що зупинивши реєстрацію податкових накладних, податкова служба не вказала конкретного критерію ризиковості податкових накладних. Запропонувавши надати пояснення та копії документів, суб`єкт владних повноважень не вказав, з яких питань мають бути надані пояснення та які конкретно мають бути надані документи, перелічені в пункті 14 Порядку реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ №117 від 21.02.2018.
При таких розпливчатих формулюваннях підстав зупинення реєстрації податкової накладної та неконкретних пропозиціях надати додаткові документи, позивач був поставлений у невизначене становище щодо виконання рішення контролюючого органу, а відтак суб`єктом владних повноважень недотриманий принцип відповідальності за свою діяльність, закріплений в статті 3 Конституції України.
Проаналізувавши документи, подані ТОВ Ізатекс агро , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що поданий необхідний пакет документів, передбачений пунктом 14 Порядку реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ №117 від 21.02.2018, достатній для реєстрації податкових накладних №29 від 19.09.2019, №30 від 24.09.2019, №31 від 26.09.2019, №32 від 27.09.2019, №34 від 04.10.2019, №35 від 16.10.2019.
Окружний суд правильно наголосив, що суб`єкт владних повноважень, приймаючи рішення №1320905/41879108 від 04.11.2019, №1320911/41879108 від 04.11.2019, №1320908/41879108 від 04.11.2019, №1320914/41879108 від 04.11.2019, №1320915/41879108 від 04.11.2019, №1320917/41879108 від 04.11.2019 про відмову в реєстрації податкових накладних, не вказав, яких документів не вистачає та які документи складені з порушенням законодавства.
Доводи відповідачів про ненадання платником податків первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг; зберігання, транспортування продукції; складських документів; актів приймання-передачі товарів/послуг, накладних, не відповідають дійсності. Перелічені первинні документи були надані ТОВ Ізатекс агро для реєстрації податкових накладних.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2020 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 10.12.2020 та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий А.В. Суховаров
суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2020 |
Оприлюднено | 21.12.2020 |
Номер документу | 93628965 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Суховаров А.В.
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Бойченко Юлія Петрівна