Рішення
від 03.12.2020 по справі 918/886/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2020 р. м. Рівне Справа № 918/886/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О. , за участі секретаря судового засідання Ткачук І.І., розглянувши матеріали справи

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" (35312, вул. Центральна, буд. 32, смт. Клевань, Рівненський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 00906700)

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2

про визнання недійсними рішення позачергових загальних Зборів учасників Товариства.

Сторони не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1 ) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" (далі відповідач або Товариство) у якому, покликаючись на порушення свої корпоративних прав, просив визнати недійсними, з моменту їх прийняття, рішення позачергових загальних Зборів учасників Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" оформлених протоколом загальних зборів №8 від 05.08.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.08.2020 відбулись позачергові загальні збори учасників Товариства, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколами №8. Вказаними рішеннями було призначено директором Товариства ОСОБА_2 , затверджено статут Товариства у новій редакції та доручено здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів та відомостей про відповідача ОСОБА_2 .

Позивач стверджує, що має частку в статутному капіталі Товариства в грошовому розмірі 14 453,00 грн, що у відсотковому розмірі становить - 80,45%. Разом з тим, позачергові Збори Товариства були скликані учасниками які не мали 20% голосів, що на думку позивача є грубим порушенням Статуту відповідача та вимог закону.

Крім цього, позивач вказав, що позачергові загальні Збори учасників відповідача, на яких були прийняті оскаржувані рішення, були проведені без його повідомлення та його участі, що є також і порушенням його корпоративних прав.

За наведених підстав ОСОБА_1 просить суд, визнати рішення позачергових загальних зборів учасників Товариства оформлених протоколами № 8 від 05.08.2020 недійсними з моменту їх прийняття.

Ухвалою суду від 09.09.2020, між іншого, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 01.10.2020. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 09.09.2020 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено. Вжито заходи забезпечення позову у справі №918/886/20. Заборонено державним реєстраторам Центру надання адміністративних послуг, нотаріусам, всім іншим державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проводити реєстраційні дії щодо Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд", а саме: державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи; державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, змін про виключення відомостей про юридичну особу чи припинення юридичної особи що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі рішень позачергових загальних зборів оформлених протоколом №8 від 05.08.2020 до моменту набрання рішенням суду у даній справі законної сили.

Ухвалою суду від 01.10.2020 закрито підготовче провадження у даній справі. Призначено справу до судового розгляду по суті на 20.10.2020.

У судовому засіданні 20.10.2020, судом оголошувалася перерва до 12.11.2020, з метою надання сторонам скористатися їхніми процесуальними правами при розгляді справи по суті.

Судове засідання 12.11.2020 не відбулось у зв`язку з тим, що з 09.11.2020 по 13.11.2020 включно, суддя Пашкевич І.О. проходила підготовку для підвищення рівня кваліфікації без відбуття у відрядження. Відповідне повідомлення було розміщено на офіційному веб-сайті Господарського суду Рівненської області.

Ухвалою суду від 16.11.2020, у зв`язку з тим, що закінчились обставини, які зумовлювали неможливість проведення судового розгляду справи, призначено розгляд справи по суті на 03.12.2020.

У судове засідання 03.12.2020 представники сторін та третьої особи не з`явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, які знаходяться у матеріалах даної справи.

Разом з цим, 03.12.2020 від представника позивача надійшла до суду заява у якій останній зазначив, що позовні вимоги підтримує та просив суд, розгляд справи провести без його участі та без участі позивача.

Відповідач та третя особа не скористалися своїм правом подачі відзиву на позовну заяву та письмових пояснень, про причини неявки у судове засідання, суд не повідомили.

Згідно з частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Таким чином, оскільки відповідач та третя особа про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників третьої особи та відповідача і відзиву останнього за наявними у ній матеріалами, у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Товариство з додатковою відповідальністю Клевань-Рембуд зареєстровано як юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи № 00906700.

Як вбачаєтья із Статуту Товариства від 05.05.2016, у редакції станом на дату проведення загальних зборів - 05.08.2020, на яких були прийняті оспорювані рішення, статутний капітал відповідача становив 17 964,00 грн. (п. 7.1. Статуту) та нараховував 30 учасників товариства. Позивач ОСОБА_1 має частку в статутному капіталі Товариства в грошовому розмірі 14 453,00 грн, у відсотковому розмірі - 80,45%. Частка інших учасників Товариства, становить 3 511,00 грн, що у відсотковому еквіваленті - 19,55% від загального розміру статутного фонду (а.с. 7-14).

Відтак, позивач у справі, маючи у власності частку в статутному капіталі Товариства у відсотковому розмірі 80,45%, має корпоративні права у даному Товаристві, які визначаються часткою в статутному капіталі цього господарського товариства.

Як стверджується матеріалами справи, 05.08.2020 у смт.Клевань Рівненського району відбулися позачергові Загальні збори учасників Товариства на яких були прийняті рішення про призначення директором ТДВ "Клевань-Рембуд" ОСОБА_2, про доручення здійснення державної реєстрації змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу ТДВ "Клевань-Рембуд" ОСОБА_2, про затвердження Статуту ТДВ "Клевань-Рембуд" у новій редакції.

Позивач стверджує, що оскаржувані рішення Товариства які оформлені протоколами № 8 від 05.08.2020, прийняті з порушенням його корпоративних прав на управління, визначення напрямків його розвитку та діяльності, право бути присутнім на зборах та ухвалювати відповідні рішення.

Згідно положень статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.

Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства мають такі права: брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства.

Згідно з ч.2 ст.29 цього Закону кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.

Відповідно до ч.ч. 5,8 ст.31 "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" вимога про скликання загальних зборів учасників подається виконавчому органу товариства в письмовій формі із зазначенням запропонованого порядку денного. У разі скликання загальних зборів учасників з ініціативи учасників товариства така вимога повинна містити інформацію про розмір часток у статутному капіталі товариства, що належать таким учасникам. Виконавчий орган товариства зобов`язаний вчинити всі необхідні дії для скликання загальних зборів учасників у строк не пізніше 20 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів.

Відповідно до частин 3, 4, 5 ст.32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.

У пункті 10.5 Статуту Товариства (в редакції затвердженій 05.05.2016) визначено, вищим органом Товариства є Загальні Збори учасників Товариства.

Згідно з п. 10.10.1 Статуту Товариства учасники Товариства повідомляються про проведення Загальних зборів учасників у письмовій формі персонально із зазначенням часу і місця проведення Загальних зборів учасників та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за тридцять днів до скликання Загальних зборів учасників.

У матеріалах справи, відсутні докази повідомлення позивача про скликання Загальних зборів Товариства за 30 днів до їх проведення.

Згідно статті 98 Цивільного кодексу України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Рішення про внесення змін до статуту товариства, відчуження майна товариства на суму, що становить п`ятдесят і більше відсотків майна товариства, та про ліквідацію товариства приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів, якщо інше не встановлено законом. Порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства. Учасники товариства, що володіють не менш як десятьма відсотками голосів, можуть вимагати скликання загальних зборів.

У пункті 17 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" № 13 від 24.10.2008, роз`яснено, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

У зв`язку з цим, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства);

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства);

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).

На дату прийняття рішення у даній справі, сторонами не надано до суду доказів вчинення дій відповідачем щодо належного повідомлення позивача, у строки та порядку, встановленому законом та Статутом товариства, про проведення позачерговаих Загальних зборів, що відбулися 05.08.2020. Відповідачем тверджень позивача не спростовано.

За таких обставин, суд вважає, що не повідомлення позивача про проведення позачергових Загальних зборів учасників Товариства у порядку визначеному ст. 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та положеннями Статуту відповідача - порушує законні права та інтереси ОСОБА_1 як учасника Товариства.

Також, суд зазначає що відповідно до п. 10.15 Статуту товариства, учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасника в будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів директор товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Разом з тим, судом встановлено, що позачергові збори учасників Товариства, які відбулись 05.08.2020 були скликані учасниками які не мали 20 відсотків голосів, що є порушенням Статуту Товариства.

Відтак, суд дійшов висновку, що проведення Загальних зборів учасників Товариства відбулося за відсутності кворуму у зв`язку із відсутністю на цих зборах позивача який володіє 80,45%, а тому збори не можна вважати повноважними.

Відповідач не надав суду доказів та не навів аргументів, які б спростували вище наведене.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" про визнання недійсними рішень позачергових Загальних зборів учасників Товариства оформлених протоколами №8 від 05.08.2020, є законними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позову, то на підставі ст. 129 ГПК України, сплачений позивачем при зверненні з даним позовом судовий збір у сумі 2 102,00 грн покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 237- 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" про визнання недійсним рішення позачергових Загальних зборів учасників Товариства задоволити.

2. Визнати недійсним, з моменту прийняття, рішення позачергових Загальних зборів учасників Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" (35312, Рівненська область, Рівненський район, смт.Клевань, вул. Центральна, буд. 32, код ЄДРПОУ 00906700), оформлені протоколами №8 від 05 серпня 2020 року.

3. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Клевань-Рембуд" (35312, Рівненська область, Рівненський район, смт.Клевань, вул. Центральна, буд. 32, код ЄДРПОУ 00906700) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІК НОМЕР_1 ) 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення Господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-Західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 14.12.2020.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя І.О. Пашкевич

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення03.12.2020
Оприлюднено21.12.2020
Номер документу93661243
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/886/20

Судовий наказ від 11.01.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Рішення від 03.12.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 20.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 01.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 09.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 09.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні