У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
іменем України
18 грудня 2020 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Сайко О.О.,
за участю секретаря Костенко Т.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши в залі суду по вул. Соборній,41 позов ОСОБА_2 до Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення органу місцевого самоврядування,
в с т а н о в и в:
У провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення органу місцевого самоврядування.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій та учасником антитерористичної операції, і має першочергове право на безоплатне отримання земельної ділянки у приватну власність. 01.08.2016 ОСОБА_2 , відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, подав до Великокручанської сільської ради відповідне клопотання (заяву) про передачу йому безоплатно у власність земельної ділянки, площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства в селі Велика Круча Пирятинського району Полтавської області. Рішенням (п`ятнадцятої сесії сьомого скликання) від 21.04.2017 № 11 Про надання земельної ділянки гр. ОСОБА_2 Великокручанська сільська рада вирішила надати ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1,0 га в с. Велика Круча (навпроти пивоварні з рестораном) для ведення особистого селянського господарства, надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,0 га в с. Велика Круча (навпроти пивоварні з рестораном) для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вищевказаного рішення Великокручанської сільської ради від 21.04.2017 № 11, за заявою ОСОБА_2 . Приватним підприємством ЗЕМЛЕУСТРІЙ-2010 було виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Велика Круча на території Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області. Відповідно до Проекту землеустрою, який був погоджений у встановленому чинним законодавством України порядку, в тому числі і Великокручанською сільською радою, ОСОБА_2 була виділена земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,0000 га, на території села Велика Круча Пирятинського району Полтавської області, кадастровий номер: 5323881001:01:004:0150. 22.05.2018 представником ОСОБА_2 - ОСОБА_3 проект землеустрою, разом із відповідною заявою, був поданий до Великокручанської сільської ради на затвердження.
Однак, 21.06.2018 представнику ОСОБА_2 - ОСОБА_3 Великокручанською сільською радою було направлено повідомлення № 02-13/339, у якому зазначалося, що в зв`язку з неврахуванням проектною організацією рішення 28 сесії Великокручанської сільської ради від 22.03.2018 року № 9 про затвердження схеми розподілу земельних ділянок на земельному масиві, з якого розподілялися землі зазначеним у заявах громадянам, питання їх затвердження комісією та сесією сільської ради буде розглянуто виключно після подачі на затвердження сесією всіх без винятку проектів відводу земельних ділянок на даному масиві...
Крім того, ОСОБА_2 стало відомо, що рішенням (тридцять другої сесії сьомого скликання) від 28.07.2018 № 20 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Велика Круча та її реєстрацію , Великокручанська сільська рада вирішила затвердити проект землеустрою; провести державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в ЄДРРП за територіальною громадою Великокручанської сільської ради... 06.08.2018 право власності на земельну ділянку було зареєстровано за Великокручанською сільською радою. А вже 06.09.2018, рішенням (тридцять четвертої сесії сьомого скликання) № 11 Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_4 в с. Велика Круча для ведення особистого селянського господарства , - Великокручанська сільська рада передала безоплатно земельну ділянку у приватну власність ОСОБА_4 . Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_2 був вимушений звернутися за захистом своїх прав до Пирятинського районного суду Полтавської області. Рішенням від 03.04.2019 по справі № 544/1321/18 Пирятинський районний суд Полтавської області постановив визнати незаконним та скасувати рішення тридцять другої сесії сьомого скликання Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 28 липня 2018 року №20 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. В.Круча та її реєстрацію , в іншій частині позовних вимог відмовлено. 24.07.2019 постановою Полтавського апеляційного суду рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 03 квітня 2019 року в частині зобов`язання Великокручанської сільської ради Пирятинського району розглянути заяву представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 5323881001:01:004:0150) та передачу її у власність від 22.05.2018 року, та прийняти рішення за даною заявою у відповідності з вимогами чинного законодавства та в частині відмови в інших позовних вимогах, - скасовано. Ухвалено в цій частині нове рішення, яким рішення тридцять четвертої сесії сьомого скликання Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_4 в с. Велика Круча для ведення особистого селянського господарства від 06.09.2018року №11, - визнано незаконним та скасовано. Зобов`язано Великокручанську сільську раду Пирятинського району Полтавської області прийняти рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Велика Круча на території Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надати її у власність ОСОБА_2 . В іншій частині рішення місцевого суду залишено без змін.
Однак Великокручанська сільська рада Пирятинського району постанову Полтавського апеляційного суду не виконала, а своїм рішенням від 15 вересня 2020 року №24 повторно ухвалила затвердити проект землеустрою на спірну земельну ділянку та провести державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в ЄДРРП за територіальною громадою Великокручанської сільської ради. На підставі вказаного рішення право власності на спірну земельну ділянку було зареєстровано за територіальною громадою Великокручанської сільської ради.
У підготовчому судовому засіданні суд поставив на обговорення питання щодо юрисдикції вказаної справи.
Представник позивача наполягав на тому, що вказаний спір не є публічно-правовим, оскільки рішення органу місцевого самоврядування порушує майнові права позивача щодо отримання у власність спірної земельної ділянки, яка всупереч рішенню суду, що набрало законної сили, передана у комунальну власність.
Відповідно до ч.1ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відтак, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб`єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Отже, під час визначення предметної юрисдикції справ суд повинен виходити із суті права /або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України ).
Водночас правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України , а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно із частинами другою та третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Порядок набуття права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадянами та юридичними особами передбачено вказаною нормою та статтями 118 , 122 Земельного кодексу України .
Таким чином, рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку позовну вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред`являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень ( постанови Великої Палати Верховного Суду від 8 травня 2018 року у справі № 910/13755/17, від 04 липня 2018 року у справі №361/3009/16-ц).
Позивач раніше вже звертався з позовною заявою про визнання недійсним та скасування рішень Великокручанської сільської ради Пирятинскього району Полтавської області в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та її реєстрацію за територіальною громадою Великокручанської сільської ради та про передачу у власність вказаної земельної ділянки ОСОБА_4 , тобто його позовні вимоги були спрямовані на оспорення права власності фізичної особи, що виникло на підставі рішень органу місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Вказаний спір був розглянутий за правилами цивільного судочинства. Право позивача було захищено шляхом скасування рішень органу місцевого самоврядування та зобов`язано Великокручанську сільську раду Пирятинського району Полтавської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність та надати її у власність ОСОБА_2 .
При цьому відповідач в особі Великокручанської сільської ради рішення в частині обов`язку затвердити проект землеустрою та передати у власність ОСОБА_2 земельної ділянки не виконав та ухвалив рішення про передачу земельної ділянки у комунальну власність.Тобто виникнення спірних правовідносин у даній справі зумовлено незгодою позивача з рішенням сільської ради, яка в свавільний спосіб уникає виконання судового рішення.
Якщо визнання незаконним рішення суб`єкта владних повноважень впливає на права третьої особи, то в такому випадку існує спір про право, що у свою чергу унеможливлює його розгляд у порядку адміністративного судочинства. У постанові від 09.10.2019 у справі №605/567/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речове право на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору. Проте в даному випадку реалізація оспорюваного рішення не може призвести до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, вплинути на права третьої особи. Вказаний спір випливає із виконавчо-розпорядчої діяльності відповідача як органу місцевого самоврядування і є публічно-правовим. Отже справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 200, 255, 260 ЦПК України,
у х в а л и в:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення органу місцевого самоврядування в зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що розгляд таких справ віднесено до адміністративної юрисдикції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2020.
Суддя - О.О. Сайко
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2020 |
Оприлюднено | 23.12.2020 |
Номер документу | 93728254 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні