ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 544/1390/20 Номер провадження 22-ц/814/468/21Головуючий у 1-й інстанції Сайко О. О. Доповідач ап. інст. Кузнєцова О. Ю.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді: Кузнєцової О.Ю.
суддів: Гальонкіна С.А., Карпушина Г.Л.
імена (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: Великокручанська сільська рада Пирятинського району Полтавської області
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Гордієнка Юрія Петровича
на ухвалу Пирятинського районного суду Полтавської області, постановлену 18 грудня 2020 року у складі судді Сайко О.О.
по справі за позовом ОСОБА_1 до Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення органу місцевого самоврядування , -
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просив визнати незаконним та скасувати рішення Великокручанської сільської ради від 15 вересня 2020 року № 24 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Велика Круча та її реєстрацію ; припинити право власності Великокручанської сільської ради на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1 га, кадастровий номер 5323881001:01:004:0150.
Ухвалою Пирятинського районного суду Полтавської області від 17 листопада 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Пирятинського районного суду Полтавської області від 18 грудня 2020 року провадження у справі закрито у зв`язку із тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погодившись із ухвалою місцевого суду, її в апеляційному порядку оскаржив представник ОСОБА_1 - адвокат Гордієнко Ю.П. , просив скасувати її, а справу направити до місцевого суду для продовження розгляду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Полтавського апеляційного суду від 24 липня 2019 року (а.с. 11-15), яка набрала законної сили, зобов`язано Великокручанську сільську раду Пирятинського району Полтавської області прийняти рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Велика Круча на території Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надати її у власність ОСОБА_1 .
Натомість, замість виконання рішення суду, яке набрало законної сили, Великокручанська сільська рада рішенням від 19 листопада 2019 року (а.с. 19) відклала розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Земельна ділянка площею 1 га (кадастровий номер 5323881001:01:004:0150) в с. Велика Круча рішенням Великокручанської сільської ради від 15 вересня 2020 року була фактично передана у власність територіальної громади, оскільки було вирішено провести державну реєстрації права власності на неї за територіальною громадою Великокручанської сільської ради (а.с. 40).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Конституційний Суд України у рішенні від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, п. а , б , в , г ст. 12 ЗК України, п. 1 ч. ст. 17 КАС України вирішив, що:
- положення п. а , б , в , г ст. 12 ЗК України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб`єкти владних повноважень;
- положення п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб`єктом владних повноважень, пов`язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно зі ст. 151 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Реалізуючи дискрецію при визначенні предметної юрисдикції справ, суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Тобто, якщо особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких ці органи приймають відповідні рішення, то в цих правовідносинах відповідач реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльністю, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Проте, місцевим судом залишено поза увагою, що ОСОБА_1 , звертаючись до суду із вказаним позовом, реалізовує приватний інтерес щодо земельної ділянки площею 1 га (кадастровий номер 5323881001:01:004:0150) в с. Велика Круча, оскільки оспорює правомірність набуття територіальною громадою права власності на цю земельну ділянку.
Таким чином, спір у справі має ознаки приватноправового, а тому має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Виходячи з викладеного, внаслідок порушення норм матеріального та процесуального права місцевим судом було постановлено помилкову ухвалу про закриття провадження у справі, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України є підставою для скасування ухвали суду і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст. 374 ч. 1, ст. 379 ч. 1 п. 4, ст. 382 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Гордієнка Юрія Петровича задовольнити.
Ухвалу Пирятинського районного суду Полтавської області від 18 грудня 2020 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.Ю. Кузнєцова
Судді С.А. Гальонкін
Г.Л. Карпушин
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2021 |
Оприлюднено | 12.02.2021 |
Номер документу | 94812050 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Кузнєцова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні