ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"17" грудня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/2062/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Цісельського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Нечепуренко А.П.
за участю представників:
від позивача за первісним позовом: не з`явився,
від відповідача за первісним позовом: не з`явився,
розглянувши заяву Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав (вх.№2-4164/20 від 08.12.2020р.) про ухвалення додаткового судового рішення по справі №916/2062/20
за позовом: Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (вул. Хрещатик, № 44, поверх 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 31025266)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Чудо Острів» (вул. Дальницька, № 43/15, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 40803703)
про стягнення 166 782,00 грн.,
та за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Чудо Острів» (вул. Дальницька, № 43/15, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 40803703)
до відповідача: Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (вул. Хрещатик, № 44, поверх 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 31025266)
про стягнення 51 618,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Державна організація Українське агентство з авторських та суміжних прав звернулась до Господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Чудо Острів про стягнення заборгованості з виплати авторської винагороди (роялті) за ліцензійним договором № МТЦ-10/18 від 01.11.2018р.
Ухвалою суду від 20.07.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2062/20, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без виклику сторін.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.08.2020 року прийнято зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Чудо Острів до Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав про стягнення 51 618,00 грн. та об`єднано зустрічний позов в одне провадження з первісним позовом у справі №916/2062/20. Справу № 916/2062/20 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, призначено підготовче засідання.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 03.12.2020р. позовну заяву Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Чудо Острів на користь первісного позивача заборгованість з виплати авторської винагороди (роялті) у розмірі 164 993 грн. 61 коп. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2474 грн. 90 коп. В задоволенні зустрічного позову відмовлено повністю.
08 грудня 2020р. до Господарського суду Одеської області від Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав надійшла заява (вх. № 2-4164/20) про ухвалення додаткового рішення у справі №916/2062/20 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Чудо Острів на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 09.12.2020р. призначено до розгляду заяву Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав про ухвалення додаткового рішення у судовому засіданні на 17.12.2020р. о 16:30 год.
В судове засідання, 17.12.2020р., учасники справи не з`явились, повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили, позивач у прохальній частині вищевказаної заяви просив здійснювати розгляд справи без участі його представника, відповідач своїм правом на подання відповідних заперечень не скористався, в зв`язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви позивача за наявними матеріалами справи.
Розглянувши заяву ДО УААСП про ухвалення додаткового рішення, суд дійшов висновку про її часткове задоволення, з огляду на таке.
Так, відповідно до ч. 1, 3 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частина 1 ст. 124 ГПК України встановлює, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Статтею 126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Частиною 8 ст. 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.11.2019р. між Адвокатським бюро Гур`єв і партнери та ДО Українське агентство з авторських та суміжних прав укладено договір про надання професійної правничої допомоги №07/11/19, відповідно до якого, Клієнт доручає, а Адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надавати професійну правничу допомогу (юридичні послуги), які споживаються в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Клієнт зобов`язується прийняти її та оплатити Адвокатському бюро зазначені послуги. (п.1.1. договору №07/11/19).
В свою чергу, п.4.2.6 Договору клієнт зобов`язався оплачувати Адвокатському бюро вартість наданої професійної правничої допомоги (юридичних послуг) або вартість її окремих етапів своєчасно, в повному обсязі відповідно до умов Договору. Для цілей цього Договору моментом своєчасного виконання обов`язку Клієнтом з оплати послуг за цим Договором вважається дата оплати Клієнтом 100 % (ста відсотків) вартості послуг або їх окремого етапу.
Розділом 10 Договору сторони передбачили гонорар та умови розрахунку, зокрема, розмір гонорару (винагороди) за надання професійної правничої допомоги та порядок його сплати визначається Сторонами у порядку, що передбачений п. 2.4. Договору. Остаточний розмір гонорару (винагороди) за надання професійної правничої допомоги та/або порядок його сплати визначається Сторонами шляхом підписання Акту. При розрахунку вартості надання професійної правничої допомоги, вказаної в п.п. 10.1. та 10.2. цього Договору, враховується час, витрачений Адвокатським бюро, його адвокатами, помічниками та співробітниками, а також обсяг та складність наданих послуг. Гонорар сплачується Клієнтом в гривнях безготівковим переказом. Цей Договір (Додаткові угоди) та Акти є підставою для здійснення розрахунків. За бажанням Клієнта йому може бути наданий окремий рахунок-фактура (п.п. 10.1-10.5 Договору № 07/11/19).
13.08.2020р. сторони підписали додаткову угоду №16 до Договору № 07/11/19 про надання професійної правничої допомоги, відповідно до якого сторони, серед іншого, узгодили, що Клієнт доручає, а Адвокатське бюро зобов`язується надати професійну правничу допомогу у рамках господарського судочинства у Господарському суді Одеської області у справі № 916/2062/20.
Пунктом 2 Додаткової угоди сторони дійшли беззаперечної згоди, що для виконання доручення Клієнта Адвокатським бюро надаються наступні види правничої допомоги: аналіз первісної позовної заяви, фактичних обставин справи та зустрічної позовної заяви; надання усних/письмових юридичних консультацій та формування доказів; складання і оформлення відзиву на зустрічну позовну заяву з додатками, складання інших процесуальних документів; представництво у місцевому господарському суді (не більше двох судових засідань). Перелік видів правничої допомоги є вичерпним та може бути змінений виключно за погодженням Сторін. (п.п. 2.1.- 2.4. Додаткової угоді № 16 від 13.08.2020р.)
Відповідно до п. 3 угоди загальна сума гонорару (винагороди) складає 8 500,00 грн та сплачується Клієнтом до 31.08.2020р.
Частина 4 ст. 126 ГПК України встановлює, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі « East/West Alliance Limited» проти України» , заява N 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
У попередньому розрахунку орієнтовних судових витрат, які ДО УААСП поніс і очікує понести у зв`язку із розглядом зустрічної позовної заяви у справі № 916/2062/20, зазначеному у відзиві на зустрічну позовну заяву як відповідачем за зустрічним позовом по справі, витрати останнього на правову допомогу складають 8 500грн.
На підтвердження понесення витрат ДО УААСП подало копію Договору про надання професійної правничої допомоги №07/11/19 від 18.11.2019р., укладений між Адвокатським бюро Гур`єв та партнери та ДО УААСП , копію Додаткової угоди № 15 від 01.07.2020р. до договору № 07/11/19, копію Додаткової угоди № 16 від 13.08.2020р. до зазначеного договору, копію довіреності від 03.01.2020р. на ім`я Гур`єва А.А., копію платіжного доручення про оплату правової допомоги №5105176 від 25.08.2020р. на суму 8 500,00 грн.
Згідно до наданих суду документів ДО УААСП просить покласти на позивача за зустрічним позовом витрати у розмірі 8 500 грн. за надані адвокатом послуги в межах розгляду справи № 916/2062/20, що зазначені у Долатковій угоді № 16 від 13.08.2020р.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ДО УААСП сплатило на користь Адвокатського бюро Гур`єв і партнери 8 500 грн., що підтверджено платіжним дорученням №5105176 від 25.08.2020р.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд зазначив, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок позивача має бути встановлено, що такі витрати відповідача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою. Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Відповідно до ч.ч.1-5 ст.244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Таким чином, враховуючи фактичне понесення ДО УААСП витрат у розмірі 8 500, 00 грн., пов`язаних із розглядом справи №916/2062/20, які узгодженні між ДО УААСП та Адвокатським бюро Гур`єв і партнери Договором про надання професійної правничої допомоги №07/11/19 від 18.11.2019р. та Додатковою угодою № 16 від 13.08.2020р., що підтверджено платіжним дорученням №5105176 від 25.08.2020р., а також у зв`язку із відмовою ТОВ Чудо Острів в задоволенні зустрічного позову в повному обсязі у справі №916/2062/20, у суду наявні підстави для покладення судових витрат на професійну правничу допомогу понесених ДО УААСП на ТОВ Чудо Острів у розмірі 8500,00 грн.
Керуючись ст.ст.123, 129, 130, 234, 235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (вх. № 2-4164/20 від 08.12.2020р.) про ухвалення додаткового судового рішення по справі №916/2062/20 - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чудо Острів (вул. Дальницька, № 43/15, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 40803703) на користь Державної організації Українське агентство з авторських та суміжних прав (вул. Хрещатик, № 44, поверх 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 31025266) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн. 00 коп.
Додаткове рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 22.12.2020р.
Суддя О.В. Цісельський
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93742248 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні