Рішення
від 23.12.2020 по справі 442/6170/20
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/6170/20

Провадження №2/442/1475/2020

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі: головуючого судді: Кучаковського Ю.С.,

за участю секретаря судового засідання: Кравців Х.В.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нагуєвицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно, -

за участю представників

від позивача: не з`явилися

від відповідача: не з`явилися

в с т а н о в и в :

До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області звернувся ОСОБА_1 із позовом до Нагуєвицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, у якому просить на підставі ст.ст. 15, 16, 319, 392, 1268, 1277, 1299 ЦК України визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 . загальною площею 64,1 кв.м, а житловою площею 36,5 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами.

В обґрунтування позову зазначає, що на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 21.12.2009, будинок АДРЕСА_1 є власністю матері позивача ОСОБА_2 . Вказує, що згаданий житловий будинок загальною площею 64,1 кв.м, а житловою площею 36,5 кв.м і до нього належать господарські будівлі та споруди, а саме: сарай-літня кухня, позначена літ. „Б» ; вбиральня, позначена літ. „В» ; навіс, позначений літ. „Г» та колодязь, позначений літ. „К» . Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 мати позивача ОСОБА_2 померла. Вказує, що на день смерті матері постійно проживав разом з нею в будинку АДРЕСА_1 , тому на підставі вимог ст. 1268 ЦК України прийняв спадщину. Крім нього, інші спадкоємці не прийняли спадщину. Наголошує, що після смерті матері ОСОБА_2 звернувся до Першої Дрогобицької державної нотаріальної контори Головного управління юстиції у Львівській області, куди подав заячу про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте постановою від 16.04.2019 державний нотаріус Кушнір О.І. відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки позивачем не надано оригіналу свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 21.12.2009 на будинок АДРЕСА_1 . У той же час, оригінал вказаного свідоцтва про право власності позивач не може відшукати, а відновити його неможливо. Враховуючи вищенаведене, просить позов задовольнити.

Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, просить позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи. При таких обставинах суд визнав неявку відповідача не поважною, провівши розгляд справи у його відсутності.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов`язки сторін та те, що представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечував, суд, на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України та відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши письмові докази, долучені до позову, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 матір`ю ОСОБА_1 є ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 ).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За змістом частини першої статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З відмітки, наявної у паспорті серії НОМЕР_4 , вбачається, що ОСОБА_1 з 21.07.1990 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Нагуєвицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області 12.04.2018 за № 532, ОСОБА_1 фактично проживав разом з своєю матір`ю ОСОБА_2 до дня її смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно фактично проживали в одному будинку за адресою: АДРЕСА_1 і вели спільне господарство.

З матеріалів спадкової справи № 209/2018, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що ОСОБА_1 у шестимісячний строк після смерті матері звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

З довідки КП ЛОР „ДМБТІтаЕО» від 13.08.2020 № 1252 вбачається, що будинок за адресою АДРЕСА_1 , - зареєстрований на праві власності за ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 21.12.2009 виконкомом Нагуєвицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області на підставі рішення від 05.11.2009 за № 74. Загальна площа житлового будинку становить 64,1 кв.м, житлова - 36, 5 кв.м. Реконструкція та переобладнання не проводились. Самочинне будівництво - відсутнє. Записано в реєстрову книгу № 2 реєстр № 485.

Також в матеріалах справи наявна копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.12.2009, відповідно до якого власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 , - є ОСОБА_2 на підставі рішення від 05.11.2009 № 74.

Враховуючи, що позивач втратив оригінал свідоцтва про право власності на будинок, нотаріус не може оформити спадкові права на нерухоме майно.

Ст. 41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Право власності за положеннями ст. 321 ЦК України є непорушним і ніхто не може протиправно бути обмеженим в реалізації свого права власності.

Ст. 328 ЦК України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за заповітом та законом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Об`єктом відносин спадкування виступають права та обов`язки спадкодавця у їх сукупності, що належали йому на момент смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Як вбачається із матеріалів спадкової справи № 209/2018, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за законом першої черги.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16.04.2019 державним нотаріусом Першої дрогобицької державної нотаріальної контори Кушнір О.І. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки заявником не було подано документу, що посвідчує право власності спадкодавця на вказаний будинок.

Пленум Верховного Суду України у п. 23 постанови № 7 від 30.05.2008 „Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Враховуючи вищенаведене, житловий будинок АДРЕСА_1 . входить до складу спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на спадкування якого належить позивачу за законом, та оскільки ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 , у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, позов підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-83, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 280-283, 289, 354, 355 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач: Нагуєвицька сільська рада Дрогобицького району Львівської області ((82126, Львівська обл., Дрогобицький р-н, с. Нагуєвичі, вул. Івана Франка, буд. 260; ідентифікаційний код 04374683).

Суддя Ю.С. Кучаковський

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено28.12.2020
Номер документу93821606
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —442/6170/20

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 14.04.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 03.03.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Рішення від 23.12.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 23.12.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні