Рішення
від 14.09.2020 по справі 761/12394/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/12394/20

Провадження № 2/761/5505/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2020 року Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Д.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину з інвалідністю та на матір, з якою проживає дитина з інвалідністю,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину з інвалідністю та на матір, з якою проживає дитина з інвалідністю.

Позов мотивований тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, в якому у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син. Рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 04.04.2016 року року шлюб з відповідачем розірвано, син залишився проживати із нею. Посилаючись на те, що дитина має інвалідність, а тому потребує особливого догляду позивача, значних майнових витрат, а відповідач від утримання дитини відмовляється, просить стягнути з відповідача на її користь аліменти на дитину у розмірі 1/3 частини від його заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи із 01.02.2018 року (оскільки з цього часу понесла значні витрати на утримання дитини), та на своє утримання, як матері, з якою проживає дитина з інвалідністю, у розмірі 1/6 частини від усіх видів заробітку відповідача, починаючи із дня пред`явлення позову.

04.05.2020 року ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено сторонам строки для надання заяв по суті справи.

05.05.2020 року ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва клопотання представника позивача ОСОБА_3 задоволено.

Витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю МД ГРУП (місцезнаходження юридичної особи: 01013, м. Київ, вул. Промислова, будинок 4/7, ідентифікаційний код - 31991010) наступну інформацію:

- Інформацію у вигляді довідки про те, чи дійсно працевлаштований ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у ТОВ МД ГРУП . Якщо так, то яку посаду обіймає та з якого часу?

- Інформацію у вигляді довідки про те, який розмір заробітної плати отримав ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2015 по 27.03.2020?

13.07.2020 року від представника позивача надійшла заява про стягнення судових витрат на правничу допомогу у розмірі 7 000 грн.

04.08.2020 року від відповідача надійшов відзив.

10.08.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

25.08.2020 року від відповідача надійшло заперечення на відповідь.

Відповідно до ч. 5 ст. 247 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

При цьому, суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч.8 ст. 178 ЦПК України, після закінчення строків для надання сторонами відповідних заяв по суті справи, визначених в ухвалі про відкриття провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Сторони у справі перебували у зареєстрованому шлюбі з 08.08.2014 року (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 ) по 04.04.2016 року (рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 04.04.2016 року).

У цьому шлюбі народився син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження Серія НОМЕР_3 ).

Син ОСОБА_2 проживає із матір`ю за адресою: АДРЕСА_2 із 2015 року, що підтверджується Довідкою про місце реєстрації та склад сім`ї, виданою Центром комунального концерну м. Києва від 08.11.2017 року.

ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у грудні 2019 року призначена група інвалідності (медична довідка, видана 03.02.2020 року лікарем педіатром ОСОБА_6 ).

Із 13.01.2020 року по 23.12.2021 рік позивачу призначено допомогу особам з інвалідністю на дитину та надбавку на догляд ОСОБА_4 .

Відповідач є особою працездатного віку, аліментів іншим особам не сплачує.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

На підставі ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;4) інші обставини, що мають істотне значення.

У відповідності до п.17 Постанови Пленуму ВСУ від 15 травня 2006 року N 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" , за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст. 183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК) і виплачуються щомісячно.

Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно ч.2 ст.182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В ч.1 статті 183 СК України зазначено, що частка заробітку, яка буде стягуватися як аліменти на дитину визначається судом.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом дитинства, суд вважає за необхідне задовольнити частково позовні вимоги в частині стягнення аліментів на сина і стягнути з відповідача аліменти на ОСОБА_4 у розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи із дня подання цього позову і досягнення дитиною повноліття.

Що стосується позовних вимог про стягнення аліментів на матір, з якою проживає дитина з інвалідністю, суд виходить з наступного.

Згідно з ст.88 СК України, якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 цього Кодексу, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.

Відповідно до Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" від 06.10.2005, дитина з інвалідністю - особа віком до 18 років (повноліття) зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Статтею 1 Закону України "Про охорону дитинства" визначення інвалідності дитини доповнено посиланням на те, що стійкий розлад функцій організму зумовлює обмеження її нормальної життєдіяльності та необхідність додаткової соціальної допомоги і захисту. Статтею 19 цього ж Закону визначено безпосередній причинний зв`язок інвалідності з потребою у сторонньому догляді, як форми додаткової соціальної допомоги та захисту. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.

З аналізу ст. 88 СК України вбачається, що право на утримання матеріальної допомоги на дитину-інваліда виникає на підставі певних фактів, а саме: проживання одного з подружжя з дитиною-інвалідом та опікування нею, нездатність дитини обходитися без постійного стороннього догляду, походження дитини від одного з подружжя та спроможність другого з подружжя надавати таку допомогу.

Згідно ч. 1 ст. 80 СК України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя (або) у твердій грошовій сумі.

Судом встановлено, що позивач зареєстрована і проживає разом із неповнолітнім сином ОСОБА_4 , є його законним представником, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення, отримує державну допомогу на дітей з інвалідністю на сина ОСОБА_4 згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

На підставі ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За приписами ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Враховуючи стан здоров`я дитини, яка є дитиною з інвалідністю, стан її здоров`я вимагає постійного медичного догляду, реабілітаційних заходів, які носять безперервний характер, матеріальне становище відповідача, суд доходить висновку, що відповідач повинен сплачувати аліменти на утримання матері дитини, який необхідно визначити на рівні, який би міг частково задовольнити потреби на утримання дитини, та її лікування, в розмірі 1/10 частини усіх видів заробітку(доходу) щомісяця, протягом всього часу проживання позивачки з дитиною з інвалідністю, та опікування нею.

Частиною 1 ст.191 СК України передбачено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Згідно ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів -у межах стягнення суми платежу за один місяць.

У відповідності до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат ,з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У відповідності до ч. 3 ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Відповідач не подавав до суду клопотання про зменшення витрат на правову допомогу.

Разом з цим, у зв`язку з частковим задоволеннями позовних вимог суд вважає необхідним зменшити розмір відповідних витрат до суми 3 500 грн.

Керуючись ст. ст.88, 180,183 СК України, 4-5, 12, 76-83,141, 164 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину з інвалідністю та на матір, з якою проживає дитина з інвалідністю, задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ) аліменти на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , і.п.н. НОМЕР_4 ) на сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 28 квітня 2020 року до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 аліменти на користь ОСОБА_1 у розмірі 1/10 частини усіх видів заробітку(доходу) щомісяця починаючи з 28 квітня 2020 року і протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 840,80 грн, а також витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 500 грн.

Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до або через Шевченківський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.09.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93900860
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/12394/20

Постанова від 22.04.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 25.03.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 11.03.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Рішення від 14.09.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

Ухвала від 05.05.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

Ухвала від 04.05.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні