Рішення
від 28.12.2020 по справі 328/2016/20
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/2016/20

28.12.2020

2/328/723/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Андрущенка О.Ю, за участі секретаря судового засідання Гончарук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини, а саме: просив надати йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 строком у три місяці та витребувати з Токмацької районної державної нотаріальної контори спадкову справу, відкриту після смерті ОСОБА_2 ..

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його вітчим ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно, земельна ділянка сільськогосподарського призначення розміром 6,17 га, яка знаходиться на території Новомиколаївської сільської ради.

За життя ОСОБА_2 склав заповіт на ім`я позивача, згідно до якого усе своє майно він заповідав йому, який на теперішній час не змінювався та не відмінявся.

Зазначив, що на момент відкриття спадщини і до спливу шестимісячного строку, тобто до 06 липня 2006 року, він до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини не подавав, а звернувся до Токмацької районної державної нотаріальної контори лише 05 липня 2018 року, в той же день отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, у зв`язку із пропуском шестимісячного строку.

Вказав, що на початку травня 2006 року йому зателефонував давній товариш - ОСОБА_3 та запропонував роботу на будівництві у м. Москва Російської федерації. ОСОБА_3 працював там з вересня 2005 року, вказав, що робота високооплачувана, пообіцяв, що допоможе йому з працевлаштуванням та проживанням.

У зв`язку з відсутністю роботи в нашій місцевості, позивач погодився на пропозицію та 10 травня 2006 року поїхав у м. Москва на заробітки, де працював на будівельному майданчику № 8 по Пролетарському Проспекту в Південно - Бутівському районі м. Москва підсобним робітником, муляром та обробником з 15 травня 2006 року до 26 грудня 2006 року без виїздно.

27 грудня на новорічні свята приїздив додому на кілька днів і з 11 січня 2007 року працював до здачі об`єкта, тобто до 04 квітня 2007 року, через що за цей час фізично не мав змоги звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Позивач наголосив на тому, що пропустив шестимісячний строк для подання заяви на прийняття спадщини з поважних причин, так як перебував на заробітках за межами України та не мав можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини, в зв`язку з чим змушений був звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 25 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження. Також витребувано з Токмацької районної державної нотаріальної контори копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 27 жовтня 2020 року визнано обов`язковою явку в підготовче судове засідання позивача ОСОБА_1 та відкладено підготовче судове засідання по даній справі.

Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 17 листопада 2020 рокузалучено в якості співвідповідача ОСОБА_4 .

Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 16 грудня 2020 року закрито провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини. Закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, на позові наполягав, просив задовольнити.

Представник відповідача Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини не яки суду не повідомив.

Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер вітчим позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 12 січня 2006 року, актовий запис про смерть № 03.

Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП № 055927, ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 6,17 гектарів в межах згідно з планом на підставі рішення виконавчого комітету Новомиколаївської сільської ради Народних депутатів від 01 серпня 2001 року № 38. Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 15.

ОСОБА_2 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право заповідає ОСОБА_1 - позивачу по справі, що підтверджується заповітом від 23 грудня 2002 року, зареєстрованого в реєстрі за № 47.

05 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Токмацької районної державної нотаріальної контори Косаревської М.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але у видачі свідоцтва йому було відмовлено, у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку на подання заяви про прийняття спадщини, зі спадкодавцем проживав окремо, спадкова справа відкрита на підставі заяви інших спадкоємців, с/с 116/2006, що підтверджується постановою Токмацької районної державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05 липня 2018 року № 692/02-31.

ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якого була відкрита спадкова справа № 116/06 року в Токмацькій районній державній нотаріальній конторі на підставі заяви ОСОБА_4 , відповідно до листа Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області № 521/01-16 від 30.09.2020 року.

Позивач по справі - ОСОБА_1 в період з 15 травня 2006 року по 04 квітня 2007 року працював в будівельній компанії ТОВ Олімпія , а саме: з 15 травня 2006 року на посаді підсобного робітника, з 25 липня 2006 року муляром, з 25 липня 2006 року по 04 квітня 2007 року обробником, відповідно до довідки Будівельної компанії ТОВ Олімпія .

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтями 1268, 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину.

Згідно з ч. 3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абз. 6 п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Пунктом 2 свого листа від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ надав такі роз`яснення - судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів

Згідно ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

ОСОБА_1 в період з 15 травня 2006 року по 04 квітня 2007 року працював в будівельній компанії ТОВ Олімпія , а саме: з 15 травня 2006 року на посаді підсобного робітника, з 25 липня 2006 року муляром, з 25 липня 2006 року по 04 квітня 2007 року обробником, відповідно до довідки Будівельної компанії ТОВ Олімпія .

У відповідності до ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Таким чином, на час закінчення шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач з поважних причин не встиг подати таку заяву нотаріусу, так як перебував за межами України.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необхідність визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 42 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року № 10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах питання про повернення сплаченої суми судового збору вирішується судом за результатами розгляду справи за клопотанням особи, яка його сплатила, що відповідає принципу диспозитивності цивільного судочинства (частина перша статті 7 Закону № 3674-VI Про судовий збір ), в зв`язку з відсутністю клопотання позивача щодо стягнення з відповідача сплаченого судового збору, судом дане питання не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270 1268, 1269, 1272 ЦК України, ст. ст. 2, 10, 12, 13, 19, 81, 89, 141, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с Запоріжжя Токмацького району Запорізької області.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;

Відповідач: Новомиколаївська сільська рада Токмацького району Запорізької області, місце знаходження: Запорізька область, Токмацький район, с. Новомиколаївка, вул. Космічна, 41,код ЄДРПОУ 04353669.

Суддя

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93906370
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/2016/20

Рішення від 28.12.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 16.12.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 27.10.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 25.09.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні