Справа № 487/6800/20
Провадження № 1-кс/487/495/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2021 року м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Миколаєві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного Бюро розслідувань Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №62020150000000980 від 06.10.2020 року про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_5 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.368 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
11.01.2021року прокурор другоговідділу процесуальногокерівництва укримінальних провадженняхслідчих територіальногоуправління ДержавногоБюро розслідуваньОдеської обласноїпрокуратури ОСОБА_3 звернувсядо судуз клопотаннямпро продовженнястроку відстороненняпідозрюваного ОСОБА_5 від посадизаступника начальникасектору превенції Лиманськоговідділу поліціїГУНП вОдеській області строком на один місяць.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що Другим слідчим відділом СУ ТУ ДБР розташованого у м.Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000980 від 06.10.2020 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
13.11.2020 року, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м.Миколаєва від 14.11.2020 року, підозрюваного було відсторонено від посади оперуповноваженого секторукримінальної поліціїЛиманського відділуполіції ГУНПв Одеськійобласті у межах строку досудового розслідування.
Закінчення досудовогорозслідування вмежах строків,визначених п.2ч.1ст.219КПК України,виявлялося неможливимчерез особливускладність кримінальногоправопорушення, значний обсяг матеріалів, отриманих в ході здійснення негласних слідчих (розшукових) дій, специфікою процесуальних дій, необхідних для забезпечення належної якості досудового розслідування. Постановою виконуючого обов`язки керівника Одеської обласної прокуратури від 31.12.2020 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні було продовжено до трьох місяців.
Підставою длявнесення клопотаннястало запобігання подальшій протиправній поведінці ОСОБА_5 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні корупційногокримінального правопорушення,пов`язаного безпосередньоз займаноюпосадою. Перебуваючина посаді за допомогою зв`язків здобутих під час проходження служби в органах внутрішніх справ, може здійснити тиск на свідків з метою схилення останніх до зміни показань у кримінальному провадженні та спотворення доказів, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей або документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав.
У судовому засіданні захисник підозрюваного у задоволенні клопотання просила відмовити за необгрунтованістю. Посилаючись на те, що прокурором під час його розгляду не доведено що обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_5 від посади продовжують існувати. Також просила прийняти до уваги, що наслідком відсторонення підозрюваного від посади є скрутне матеріальне становище його сім`ї.
У судовому засіданні підозрюваний підтримав думку свого захисника.
Вислухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
У провадженні Другого Слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві перебуває кримінальне провадження №62020150000000980від 06.10.2020 року за підозрою ОСОБА_5 у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.368 КК України
Відповідно до клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 № 76 о/с від 22.01.2019 ОСОБА_5 призначено на посаду заступника начальника сектору превенції Лиманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - заступника начальника сектору превенції Лиманського ВП ГУНП в Одеській області).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», пункту 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_5 є службовою особою правоохоронного органу, яка за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.
Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закону), Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до положень ст.ст. 2, 18 цього Закону, одним з основних завдань та обов`язків працівників поліції є охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, протидія злочинності та професійне виконання своїх службових обов`язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків.
Статтею 23 цього Закону встановлено, що одними із основних повноважень поліції є здійснення своєчасного реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, здійснення превентивної та профілактичної діяльності, спрямованої на запобігання їх вчиненню, виявлення причин та умов, що їм сприяють, вжиття у межах компетенції заходів для їх усунення, а також вжиття заходів з метою виявлення і припинення кримінальних та адміністративних правопорушень.
У відповідності до посадової інструкції заступника начальника сектору превенції Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, затвердженої начальником цього відділу поліції ОСОБА_7 від 28.08.2020, ОСОБА_5 зобов`язаний виконувати покладені на нього посадовою інструкцією обов`язки щодо розгляду особисто або організовувати та контролювати своєчасний та якісний розгляд особовим складом сектору звернень громадян, забезпечувати повноту, достовірність та своєчасність внесення до відповідних автоматичних інформаційних систем Національної поліції та МВС відомостей за напрямом роботи сектору, а також виконувати обов`язки поліцейського, визначені у ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», у тому числі неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України, Присяги поліцейського та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, одним з яких є Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 08.02.2019 № 100.
Згідно п.п. 6, 7 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ цього Порядку, яким встановлений порядок ведення єдиного обліку органами Національної поліції України, у тому числі їх структурними (відокремленими) підрозділами (управліннями, відділами, відділеннями) заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІТС ІПНП), зобов`язано поліцейських незалежно від місця свого перебування в разі виявлення або отримання інформації про кримінальне правопорушення та іншу подію чи звернення громадян із заявою (повідомленням) невідкладно повідомляти про це за скороченим номером екстреного виклику поліції «102» для реєстрації уповноваженою службовою особою чергової служби в ІТС ІПНП (журналі ЄО) і уживати заходів щодо запобігання правопорушенню, його припиненню, установленню і затриманню осіб, які вчинили правопорушення, та охорони місця події, а у разі відсутності відомостей в таких заявах (повідомленнях), які вказують на вчинення кримінального правопорушення, після реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО), невідкладно такі заяви (повідомлення) передаються керівнику відповідного органу (підрозділу) поліції або особі, яка виконує його обов`язки, для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або Кодексом України про адміністративні правопорушення.
В силу наявного досвіду роботи в органах поліції ОСОБА_5 знав та розумів положення Закону України «Про Національну поліцію» та Наказу МВС від 08.02.2019 № 100, якими на нього як на поліцейського покладені вищезазначені обов`язки, а також те, що вимогами ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції», співробітникам органів Національної поліції України заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Нехтуючи взятими на себе обов`язками працівника правоохоронного органу та грубо ігноруючи їх, достовірно розуміючи суть адміністративних правопорушень в галузі торгівлі і підприємницької діяльності, визначені у главі 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення та передбачену за їх скоєння адміністративну відповідальність, замість попередження та припинення правопорушень з дотриманням порядку ведення єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події на території, що перебуває під юрисдикцією Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, ОСОБА_5 сам скоїв умисне кримінально-каране діяння за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , працюючи на посаді заступника начальника сектору превенції Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, будучи службовою особою та відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» - працівником правоохоронного органу, в вересні 2020 року виявив факт зберігання та продажу ОСОБА_8 спирту у складському приміщенні, розташованому на території ПАТ «АТП 15172» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нові Біляри, вул. Лиманна, 47, згідно зареєстрованим в ІТС ІПНП (журналі ЄО) за № 13001 від 09.09.2020 та № 13337 від 15.09.2020 повідомлень заявників про можливе адміністративне правопорушення. У зв`язку з чим, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на незаконне збагачення шляхом висунення протиправних вимог ОСОБА_8 щодо надання останнім йому неправомірної вигоди за невтручання в його підприємницьку діяльність та сприяння у непритягненні ОСОБА_8 співробітниками Лиманського ВП ГУНП в Одеській області до можливої адміністративної відповідальності.
Використовуючи своє службове становище та діючи з корисних мотивів, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання неправомірної вигоди, ОСОБА_5 30.09.2020 у другій половині дня, більш точний час не встановлений, зателефонував на номер мобільного телефону ОСОБА_8 та викликав на зустріч наступного дня для обговорення питань здійснення останнім діяльності зі зберігання та продажу спирту на території орендованого ним складського приміщення за вищевказаною адресою в зоні обслуговування Лиманського ВП ГУНП в Одеській області
Надалі, 01.10.2020 приблизно о 18 год. 00 хв. ОСОБА_5 , зустрівшись за попередньою домовленістю з ОСОБА_8 біля ТРЦ «Рив`єра» в с. Фонтанка Лиманського району Одеської області, повідомив останньому про вчинення ним адміністративного правопорушення, пов`язаного з незаконним зберіганням та продажом спирту згідно повідомленням громадян на спецлінію «102» та висунув протиправну вимогу надати йому неправомірну вигоду в сумі 10 000 гривень за невтручання в його підприємницьку діяльність та сприяння у непритягненні ОСОБА_8 співробітниками Лиманського ВП ГУНП в Одеській області до адміністративної відповідальності у разі надходження аналогічних заяв або повідомлень про адміністративні правопорушення, вчинені ОСОБА_8 .
При цьому, ОСОБА_5 запевнив ОСОБА_8 , що у разі не передачі йому обумовленого розміру неправомірної вигоди, ним будуть створюватись штучні перешкоди щодо здійснення ним підприємницької діяльності, а також буде ініціюватись питання щодо його притягнення до адміністративної відповідальності.
Розуміючи реальність погроз ОСОБА_5 , а також не бажаючи настання негативних для себе наслідків у вигляді перешкоджання своїй діяльності зі зберігання і продажу спирту та подальше можливе притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_8 вимушений був погодитися на незаконні вимоги ОСОБА_5 .
Під час подальшої зустрічі, 03.10.2020 у складському приміщенні на території ПАТ «АТП 15172» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нові Біляри, вул. Лиманна, 47, ОСОБА_5 повторно висунув протиправну вимогу ОСОБА_8 щодо надання неправомірної вигоди у раніше обумовленому розмірі, повідомивши останнього про одержання вказаної суми грошових коштів для себе та начальника Лиманського ВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 .
Після чого, 21.10.2020 приблизно о 14 год. 40 хв. ОСОБА_5 , зустрівшись за попередньою домовленістю з ОСОБА_8 на території зазначеного складського приміщення за вищевказаною адресою, вимагав та одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 10 000 грн. за невтручання в його підприємницьку діяльність та сприяння у непритягненні ОСОБА_8 співробітниками Лиманського ВП ГУНП в Одеській області до адміністративної відповідальності у разі надходження аналогічних заяв або повідомлень про скоєні адміністративні правопорушення.
При цьому, під час зустрічі ОСОБА_5 висунув нову протиправну вимогу ОСОБА_8 надавати систематично йому неправомірну вигоду за невтручання в його підприємницьку діяльність та сприяння у непритягненні ОСОБА_8 співробітниками Лиманського ВП ГУНП в Одеській області до адміністративної відповідальності за зберігання та продаж спирту з розрахунку 2000 грн. за 1 тону.
Після чого, 12.11.2020 приблизно о 17 год. 30 хв. ОСОБА_5 , зустрівшись за попередньою домовленістю з ОСОБА_8 у приміщенні будівлі на території ПАТ «АТП 15172» за адресою: АДРЕСА_1 , вимагав та одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду в розмірі 40 000 грн. за невтручання в його підприємницьку діяльність та сприяння у непритягненні ОСОБА_8 співробітниками Лиманського ВП ГУНП в Одеській області до адміністративної відповідальності за зберігання на складі та продаж 20 тон спирту.
За таких обставин, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих спонукань, вимагав та одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду в сумі 50 000 грн.
13.11.2020 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме у одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, в поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.368КК України підтверджується: заявою ОСОБА_8 ;протоколом допитусвідка ОСОБА_8 від27.10.2020року;протоколом оглядумісця події від30.10.2020року;протоколом обшукуслужбових приміщеньадміністративної будівліЛиманського ВПГУНП вОдеській областіза адресою:Одеська область,Лиманський район,смт.Доброслав,вул.Грубніка,33від 12.11.2020року;протоколом затримання ОСОБА_5 в порядкуст.208КПК Українивід 12.11.2020року;ротоколом обшукуприміщення будівліна територіїПАТ «АТП15172»за адресою: АДРЕСА_1 від12.11.2020 року;протоколом освідування ОСОБА_5 , від12.11.2021року;протоколами негласних слідчих (розшукових) дій від 22.10.2020 року, 02.11.2020 року, 17.11.2020 року.
Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 14.11.2020 року ОСОБА_5 було відсторонено від посади заступника начальника сектору превенції Лиманського відділу поліції ГУНП в Одеській області до 11.01.2021 року (включно).
Постановою виконуючого обов`язки керівника Одеської обласної прокуратури від 31.12.2020 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні було продовжено до трьох місяців.
Положеннями ст. 158 КПК України встановлено, що прокурор, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, з метою досягнення дієвості цього провадження.
Підставою застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, може здійснити дії, передбачені п.6 ч.2 ст. 155 КПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Зі змісту ч.1 ст.154 КПК України вбачається, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до вимог ст. ст. 154,157 КПК України,відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. При розгляді клопотання про відсторонення від посади слідчий чи прокурор зобов`язаний довести достатність підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі, документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
За положеннями ч.2 ст.154 КПК України строк відсторонення особи від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст.158 цього Кодексу.
Захід забезпечення кримінального провадження відсторонення ОСОБА_5 від посади було застосовано ухвалою слідчого судді від 14.11.2020 року з метою запобігти спробам останнього протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.
В судовомузасіданні прокуроромдоведено,що наданій стадіїкримінального провадження,перебуваючи напосаді заступниканачальника секторупревенціїЛиманського відділу поліції ГУНП в Одеській області, підозрюваний може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, вплинути, використовуючи своє службове становище на свідків, враховуючи фактичні обставин кримінального правопорушення (злочину), з метою спонукання їх до зміни показів, тим самим перешкодити меті кримінального провадження - забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування.
Одночасно,слідчий суддязазначає,що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюєтьсяу вчиненікорупційного кримінальнгоправопорушення,пов`язаного безпосередньоз використанням займаноїпосади,здійснення якогобуло припинено співробітниками правоохоронних органів.
Дослідженими при розгляді клопотання матеріалами доведено, що обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_5 від посади продовжують існувати, а сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення підозрюваного від посади, іншим способом протягом дії попередньої ухвали, що, з урахуванням положень ст..158 КПК України є підставою для задоволення клопотання прокурора, та продовження строку відсторонення ОСОБА_5 від посади на один місяць.
Твердження сторони захисту, що продовження строку відсторонення ОСОБА_5 від посади буде мати негативні наслідки для членів його сім`ї, що перебувають на йогоутриманні, не знайшли свого підтвердження при розгляді клопотання.
Керуючись ст.ст. 131,132, 154-158 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора - задовольнити.
Подовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади заступника начальника сектору превенції Лиманського відділу поліції ГУНП в Одеській області до 11.02.2021 року (включно).
Ухвала підлягаєнегайному виконанню,яке доручаєтьсяпрокурору другого відділупроцесуального керівництвау кримінальнихпровадженнях слідчихтериторіального управлінняДержавного Бюророзслідувань Одеськоїобласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 94165469 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку відсторонення від посади |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Притуляк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні