У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 634/593/20
Провадження № 2/634/117/21
"14" січня 2021 р. смт Сахновщина Харківської області
Сахновщинський районний суд Харківської області у складі головуючого судді - Єрьоміної О.В., при секретарі - Лісняк С.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі позивача: Головного управління Держгеокадастру у Харківській області до ОСОБА_1 , третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Лигівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області, Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області про всенення змін до договору оренди землі,-
встановив:
У провадженні Сахновщиського районного суду Харківської області перебуває вищевказана цивільна справа.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 03.11.2011 року між Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером: 6324884000:01:000:0570 площею 40 га, на території Лигівської сільської ради, який 03.11.2011 року зареєстрований у Відділі Держкомзему у Сахновщинському районі за №632488404000033 строком на 49 років.
Вважаючи заниженим розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою, а також враховуючи впровадження нового розміру нормативної грошової оцінки з 01.01.2019 року, що є підставою для зміни розміру орендної плати у договорі, прокурор просив внести зміни до договору оренди вказаної земельної ділянки в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розміру та порядку сплати орендної плати, а також замінити сторону договору оренди землі, визначивши орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Харківській області замість Сахновщинської РДА Харківської області.
В судове засідання представник позивача не з`явився, просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Відповідач та його представник надали до суду заяви з проханням закрити провадження по справі.
Представник третьої особи Лигівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.
Представник третьої особи Сахновщинської районної державної адміністрація Харківської області в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено, що 03.11.2011 року між Сахновщинською районною державно адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером №6324884000:01:000:0570 площею 40 га, на території Лигівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області .
Договір укладений строком на 49 років.
Відповідно до пункту 6 договорів оренди землі орендна плата земельної ділянки вноситься орендарем в грошовій формі. Розмір орендної плати не повинен перевищувати розміру земельного податку.
У пункті 9 договору передбачено вичерпні підстави для перегляду розміру орендної плати, серед яких - зміна розмірів земельного податку.
Згідно з пунктом 30 цього договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.
Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України визначено особливості предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, якими уточнено коло спорів, що розглядаються господарськими судами, та встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, які виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (в тому числі землю) крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
В даному випадку заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі позивача Головного управління Держгеокадастру у Харківській області звернувся з позовом до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Лигівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області, Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області про внесення змін до договорів оренди землі.
Відповідно до пунктів 1 і 12 договору оренди землі земельна ділянка передана ОСОБА_1 для ведення селянського (фермерського) господарства.
За змістом Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян та підлягає державній реєстрації як юридична особа або ФОП.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України Про фермерське господарство (у редакції, чинній на час надання відповідачеві земельних ділянки, укладення оспорюваних договорів та реєстрації фермерського господарства) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов`язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України Про фермерське господарство та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону).
У таких правовідносинах Закон України Про фермерське господарство є спеціальним нормативно-правовим актом.
Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради (частина перша статті 5, частина перша статті 7 Закону України Про фермерське господарство (у редакції, чинній на час надання відповідачеві земельної ділянки, укладення оспорюваних договорів та реєстрації фермерського господарства).
Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб (стаття 8 згаданого Закону у редакції, чинній на час надання відповідачеві земельних ділянок, укладення оспорюваних договорів та реєстрації фермерського господарства).
Тобто можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.
Зі змісту положень статті 12 Закону України Про фермерське господарство земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
З комплексного аналізу норм статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України Про фермерське господарство можна зробити висновок, що після укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов`язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі з центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних відносин, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.
Такий правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 14-5цс18.
У даній справі фермерське господарство АЗВК , засновником якого є ОСОБА_1 , зареєстровано 08.11.2011 року як юридична особа в установленому законом порядку після отримання ним прав на земельні ділянки, виділені для ведення фермерського господарства, а тому спір підвідомчий господарському суду.
За таких обставин суд, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з підстав передбачених п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
При цьому суд повинен повідомити заявникові, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ (частина перша статті 256 ЦПК України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255 , 256, 260 ЦПК України , суд, -
ухвалив:
Провадження у справі за позовом заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі позивача: Головного управління Держгеокадастру у Харківській області до ОСОБА_1 , третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Лигівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області, Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області про всенення змін до договору оренди землі - закрити.
Повідомити заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі позивача: Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, що розгляд цієї справи віднесений до юрисдикції господарського суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Сахновщинський районний суд Харківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст ухвали виготовлено 18.01.2021 року.
Суддя
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2021 |
Оприлюднено | 19.01.2021 |
Номер документу | 94217912 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Єрьоміна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні