ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.01.2021 справа № 914/1926/20
За позовом: Фізичної особи-підприємця Терпая Василя Васильовича, м. Іршава Закарпатської області,
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Маслюха Руслана Богдановича, м. Львів,
про: стягнення 40 000,00 грн. заборгованості.
Суддя І.Б. Козак
при секретарі Ю.-М.В. Пришляк
Представники сторін:
Від позивача: не з`явився,
Від відповідача: Я. В. Смолин - представник (ордер серії ВС № 1040881 від 12.10.2020).
На розгляд господарського суду Львівської області Фізичної особи-підприємця Терпаєм Василем Васильовичем подано позов до Фізичної особи-підприємця Маслюха Руслана Богдановича про стягнення 40 000,00 грн. заборгованості.
Ухвалою суду від 08.09.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче судове засідання призначено на 29.09.2020 р. Ухвалою суду 24.11.2020 р. витребовувалися від Товариства з обмеженою відповідальністю ЮЖМЕТИЗ (65058, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, 15/20, код ЄДРПОУ 31768611) таку інформацію:
- Чи прийнятий вантаж, перевезення якого здійснювалося за Міжнародною товарно-транспортною накладною CMR № 9520435 (згідно з цією CMR перевозився вантаж на користь ТОВ ЮЖМЕТИЗ масою 22,00 тонни, адреса завантаження: Чехія, м. Богумин, ZDВ, DRATOVNA, a.s. gate no 2 Revolucni 735, 81 Bohumin) Товариством з обмеженою відповідальністю ЮЖМЕТИЗ ?
- Куди підлягав доставці вантаж, перевезення якого здійснювалося за Міжнародною товарно-транспортною накладною CMR № 9520435? (Подати суду: Договір, Договір-заявку, інші документи, укладені між Експедитором та Вантажовідправником, на здійснення перевезення проволоки, масою 22,00 тонни, адреса завантаження: Чехія, м. Богумин, ZDВ, DRATOVNA, a.s. gate no 2 Revolucni 735, 81 Bohumin).
- Коли, ким та де (за наявності) здійснено прийняття вантажу, перевезення якого здійснювалося за Міжнародною товарно-транспортною накладною CMR № 9520435?
Однак, станом на дату винесення рішення витребовувана інформація на адресу суду не надходила.
Ухвалою суду від 17.11.2020р. закрито підготовче провадження, призначено на 24.11.2020р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду по даній справі.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 12.01.2021р. представник позивача не з`явився. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем у порушення умов договору-заявки №219-003142 від 19.12.2019р. не оплачено виконану позивачем роботу з перевезення вантажу на суму 40' 000,00 грн., яку і просить стягнути з відповідача.
Попередній розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи становить:
- 2102,00грн. - сума сплаченого судового збору.
Правова позиція відповідача.
Представник відповідача у судове засідання 12.01.2021р. з`явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов (вх.№32090/20 від 05.11.2020р.). Зокрема, зазначив, що зазначений позов поданий передчасно, оригінали документів, які підтверджують здійснене перевезення, позивачем відповідачу не надсилалися. Звернув увагу суду на невідповідність Акту наданих послуг №291 від 24.12.2019р. вимогам законодавства (відсутній підпис експедитора) та CMR №9520435 (місце відвантаження товару - м.Одеса, тоді як в заявці - м.Тернопіль).
Обставини справи.
Між сторонами спору було укладено Договір-заявку на перевезення вантажу №Z19-003142 від 19.12.2019р. Відповідно до умов цього договору перевізник ФОП Маслюх Р.Б. зобов`язувався надати в обумовлений термін транспортний засіб для перевезення вантажу, завантаження м.Богумин, Чехія, розвантаження - Тернопіль, Україна, вантаж - проволока, вага - 22,00т, вартість перевезення - 40000,00 грн., термін та форма оплати - 15 банківських днів після отримання оригіналів документів і CMR.
Міжнародне перевезення вантажу Позивачем здійснювалось транспортним засобом напівпричепом державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 . Перевезення вантажу здійснювалось із використанням наступних документів: Міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 952043.
Акт №291 наданих послуг від 24.12.2019р. підписаний зі сторони перевізника. Від експедитора - підпис та печатка відсутні.
Рахунок №291 від 24.12.2019р. на суму 40' 000,00 грн. виставлений позивачем відповідачу, докази надіслання - в матеріалах справи.
20.04.2020р. позивач звертався до відповідача з претензією №02 про оплату заборгованості.
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2020р. у справі №916/658/20 встановлено факт виконання перевезення за Товарно-транспортною накладною CMR №9520435 від 20.12.2019 ФОП Ясеновською Ольгою Валентинівною одержувачу вантажу Товариству з обмеженою відповідальністю Южметиз .
Станом на дату прийняття рішення відповідачем не подано доказів сплати боргу.
Оцінка суду.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з перевезення вантажу на підставі укладеного Договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України .
Відповідно до статті 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Статтею 909 ЦК України передбачено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.
В силу приписів статті 307 Господарського кодексу України (далі - ГК України ) за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень. Вантажовідправник і перевізник у разі необхідності здійснення систематичних впродовж певного строку перевезень вантажів можуть укласти довгостроковий договір, за яким перевізник зобов`язується у встановлені строки приймати, а вантажовідправник - подавати до перевезення вантажі у погодженому сторонами обсязі. Залежно від виду транспорту, яким передбачається систематичне перевезення вантажів, укладаються такі довгострокові договори: довгостроковий - на залізничному і морському транспорті, навігаційний - на річковому транспорті (внутрішньому флоті), спеціальний - на повітряному транспорті, річний - на автомобільному транспорті. Порядок укладення довгострокових договорів встановлюється відповідними транспортними кодексами, транспортними статутами або правилами перевезень. Умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Відповідно до частини 1 статті 919 ЦК України , перевізник зобов`язаний доставити вантаж, пасажира, багаж, пошту до пункту призначення у строк, встановлений договором, якщо інший строк не встановлений транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, а в разі відсутності таких строків - у розумний строк.
Перевізник зобов`язаний доставити вантаж до пункту призначення у строк, передбачений транспортними кодексами, статутами чи правилами. Якщо строк доставки вантажів у зазначеному порядку не встановлено, сторони мають право встановити цей строк у договорі (частина 1 статті 313 ГК України ).
Статтею 920 ЦК України обумовлено, що у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Як стверджує позивач, ним було здійснено перевезення вантажу по маршруту Богумин (Чехія) - Тернопіль (Україна), однак відповідачем як замовником перевезення, не було оплачено вартість перевезення в сумі 40' 000,00 грн.
Заперечення відповідача зводяться до того, що позивачем всупереч умовам договору не було надіслано відповідачу оригінали документів протягом 15 днів після вивантаження, CMR № 952043 накладна не відповідає фактичним обставинам справи (на думку відповідача, вивантаження товару відбулося в Одесі, а не Тернополі, як зазначено в договорі-заявці), Акт наданих послуг не підписаний зі сторони перевізника.
Досліджуючи документи, які надані позивачем на підтвердження виконаного ним перевезення, суд звертає увагу позивача на численні розбіжності у поданих доказах.
Щодо CMR № 952043 накладної та інформації, яка в ній відображена, суд звертає увагу відповідача на таке.
Основним документом, що регулює міжнародні автомобільні перевезення вантажів, є Конвенція про Договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів, 1956 року (далі - Конвенція). Згідно з положеннями статті 4 Конвенції договір перевезення підтверджується складанням вантажної накладної. Статтею 6 Конвенції визначено, що вантажна накладна містить такі дані: a) дата і місце складання вантажної накладної; b) ім`я та адреса відправника; c) ім`я та адреса перевізника; d) місце і дата прийняття вантажу до перевезення і передбачене місце його доставки ; e) ім`я та адреса одержувача; f) прийняте позначення характеру вантажу і спосіб його упакування та, у випадку перевезення небезпечних вантажів, їх загальновизнане позначення; g) кількість вантажних місць, їх спеціальне маркування і нумерація місць; h) вага вантажу брутто чи виражена в інших одиницях виміру кількість вантажу; i) платежі, пов`язані з перевезенням (провізна плата, додаткові платежі, митні збори, а також інші платежі, що стягуються з моменту укладання договору до доставки вантажу); j) інструкції, необхідні для виконання митних та інших формальностей; к) заява про те, що перевезення здійснюється, незалежно від будь-яких умов, згідно положень дійсної Конвенції. У випадку потреби, вантажна накладна повинна також містити наступні дані: a) заява про те, що перевантаження забороняється; b) платежі, які відправник зобов`язується сплатити; c) сума платежу, що підлягає сплаті при доставці; d) декларована вартість вантажу і сума додаткової цінності його для відправника; e) інструкції відправника перевізнику відносно страхування вантажу; f) погоджений термін, протягом якого повинно бути виконано перевезення; g) перелік документів, переданих перевізнику. Сторони можуть внести у вантажну накладну будь-яку іншу інформацію , яку вони вважають корисною.
Така вантажна накладна є єдиним документом зі спеціальним номером і заповнюється перевізником та уповноваженими особами відправника, отримувача товару, митної служби під час здійснення на одне перевезення. CMR накладна не може повторно використовувати в іншому перевезенні.
В договорі-заявці на перевезення вантажу №219-003142 від 19.12.2019р. (а.с.5) сторони спору погодили дані про адресу завантаження: Чехія, м.Богумін, адресу розвантаження: Україна. М.Тернопіль, вул..Бічна, 8, ООО Южметиз згідно ТТН, найменування вантажу: проволока, вагу: 22,00 тони, дату завантаження:22.12.2019р., дату вивантаження: 23.12.2019р., дані автопоїзда (тип, марку машини, д.н.з.), тип завантаження, митний перехід: Ужгород, вартість перевезення: 40' 000,00 грн., термін та форму оплати: 15 банківських днів після отримання оригіналів документів.
В міжнародній накладній (а.с.6) CMR № 952043, серед інших даних, у графі 2 адреса вивантаження товару чітко зазначено Южметиз, Фонтанська дорога, 58, м.Одеса, 65016, Україна .
Тобто, інформація про адресу вивантаження, зазначену в договорі-заявці м.Тернопіль, Україна , та в CMR № 952043 Южметиз, Фонтанська дорога, 58, м.Одеса, 65016, Україна , не співпадають зовсім. Крім того, суд враховує факт встановлення перевезення за тою самою Товарно-транспортною накладною CMR №9520435 від 20.12.2019 ФОП Ясеновською Ольгою Валентинівною одержувачу вантажу Товариству з обмеженою відповідальністю Южметиз на суму 50000,00 грн. у рішенні господарського суду Одеської області від 20.07.2020р.
Підсумовуючи наведене, позивачем не доведено належними доказами факт здійснення перевезення відповідно до умов договору-заявки від 19.12.2019р., оскільки дані CMR №9520435 та дані договору не співпадають в частині адреси вивантаження товару. Жодних пояснень на перелічені неточності позивач не надав. Зазначене є підставою для відмови у задоволенні заявлених позовних вимог повністю.
Судові витрати.
Щодо стягнення судових витрат, то сплачений позивачем судовий збір в силу вимог ст. 129 ГПК України залишається за ним.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати залишити за позивачем.
3. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
5. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 20.01.2021р.
Суддя І.Б. Козак
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2021 |
Оприлюднено | 20.01.2021 |
Номер документу | 94258585 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Козак І.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні