Справа № 524/4274/20
Провадження №2/524/243/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.01.2021 року року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі: головуючого судді Нестеренка С.Г., за участі: - секретаря судового засідання Бельченко Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчук Полтавської області цивільну справу за позовом ТОВ Кременчукгаз-постачання до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надані послуги з газопостачання,-
ВСТАНОВИВ:
14 липня 2020 року ТОВ Кременчукгаз-постачання звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті вартості за надані послуги з газопостачання.
На обґрунтування позову позивач вказував, що відповідач зареєстрована в ТОВ Кременчукгаз-постачання як споживач послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку № НОМЕР_1 .
Позивач вказує, що станом на 01.07.2015 року (на день початку газопостачання з ресурсу природного газу ТОВ Кременчукгаз-постачання ) по особовому рахунку № НОМЕР_1 , що зареєстрований на ім`я відповідача, обліковувався борг перед ПАТ Кременчукгаз (постачальник природного газу до 01.07.2015 року) в сумі 153 грн. 32 коп.
Починаючи з 01.07.2015 року, боржник ОСОБА_1 , продовжуючи споживання природного газ з ресурсу ТОВ Кременчукгаз-постачання , в порушення вимог про щомісячне проведення оплати за спожитий газ, встановлених пунктами 4.3., 4.5, 4.6. Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам та вимог ст. 526 ЦК України, ухиляється від оплати за користування природним газом, внаслідок чого має заборгованість сумі 16563 грн. 68 коп.
Позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь борг за надані послуги з газопостачання в сумі 16563грн. 68 коп., індекс інфляції в розмірі 3013 грн. 54, 3% річних від простроченої суми в розмірі 1517,24 грн. та кошти у повернення сплаченого судового збору в розмірі 2102 грн. з посиланням на розрахунок доданого до позовної заяви.
Ухвалою судді від 12 листопада 2020 року було відкрито провадження у справі, залучено учасників справи та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 07 грудня 2020 року розгляд справи відкладено у зв`язку з неявкою учасників справи, повідомлено відповідача про дату, час та місце судового засідання шляхом надання оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, а також засобами рекомендованого поштового зв`язку.
Ухвалою суду від 19 січня 2021 року постановлено провести заочний розгляд цивільної справи.
Представник позивача ТОВ Кременчукгаз-постачання у судове засідання не прибув, просив розглянути справу за відсутності представника, щодо заочного розгляду справи не заперечував, про що надав письмову заяву.
Відповідач ОСОБА_1 повторно не прибула в судове засідання, про час, дату та місце судового засідання була повідомлена належним чином, шляхом надання оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, а також засобами рекомендованого поштового зв`язку, про причини неявки суд не повідомляла та не подавала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 257 цього Кодексу передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в ТОВ Кременчукгаз-постачання як споживач послуг зі споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , по особовому рахунку № НОМЕР_1 .
ТОВ Кременчукгаз-постачання відповідно до Постанови НКРЕКП № 1685 від 04.06.2015 року отримало ліцензію АЕ №299046 на постачання природного газу за регульованим тарифом на ліцензійній території ПрАТ Кременчукгаз (м. Кременчук, м. Горішні Плавні, Кременчуцький та Семенівський р-ни) та ПрАТ Гадячгаз (м. Гадяч, Гадяцький р-н), в свою чергу, 01 липня 2015 року Постановою НКРЕКП №1678 від 04.06.2015р. анульовано ліцензію ПАТ Кременчукгаз на постачання природного газу за регульованим тарифом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 р. № 758 Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період ) на заявника з 01 жовтня 2015 року до 01 квітня 2017 року покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу побутовим споживачам на території м. Кременчук, м. Горішні Плавні, м. Гадяч, Кременчуцького, Гадяцького та Семенівського районів.
01.04.2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 187 Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів функціонування ринку природного газу , якою покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу побутовим споживачам Кременчуцького, Семенівського, Гадяцького районів та м. Кременчук м. Горішні Плавні, м. Гадяч - на ТОВ Кременчукгаз-постачання .
25.04.2017 року Постановою НКРЕКП № 549 - ТОВ Кременчукгаз-постачання видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.
Відповідач, порушуючи норми чинного законодавства, не здійснював своєчасно оплату одержаних послуг, в результаті чого виникла заборгованість за послуги з оплати за спожитий природній газ у період з 01 липня 2015 року по 13 серпня 2020 року на загальну 16563 грн. 68 коп. Наданим позивачем розрахунком заборгованості абонента підтверджується заборгованість відповідача перед постачальником послуг.
Окрім того, позивачем боржнику нараховано суму встановленого індексу інфляції в розмірі 3013 грн. 54 коп., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 1517 грн. 24 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Стаття 614 ЦК України визначає, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, регулюються Законом України Про житлово-комунальні послуги (далі - Закон).
Згідно з п.5 ч.2 ст.7 Закону індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Порядок укладання договору з постачання природного газу здійснюється відповідно до розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2496, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1382/27827, та Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1386/27381.
Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового публічного договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов цього договору, що розміщений на офіційному веб-сайті регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Відповідно до п.4 розділу III Правил постачання природного газу затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 приєднанням до умов Типового договору є вчинення однієї з наступних дій: підписання та повернення діючому постачальнику заяви-приєднання до умов Типового договору; оплата спожитого природного газу; фактичне споживання природного газу з ресурсу діючого постачальника.
Відповідач приєднався до умов Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2500 (редакцію договору розміщено на офіційному сайті НКРЕКП та на офіційному сайті ТОВ Кременчукгаз-постачання за посиланням: https://kgp.com.ua/assets/template/img/Typovyi_dohovir_postachannia_pryrodnoho_ hazu_pobutovym _spozhyvacham3.pdf), зокрема фактичним споживанням природного газу з ресурсу постачальника зі спеціальними обов`язками, що зафіксовано представниками оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку.
Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву відповідає визначений Законом обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відтак, споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.
Враховуючи те, що вимоги позивача підтверджуються належними доказами, а також те, що факт існування заборгованості не був спростований відповідачем, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими.
Відповідач інших боргів по оплаті наданих позивачем послуг з газопостачання за інші періоди не має, враховуючи, що про такий факт позивач суд не повідомляв.
Спір між сторонами щодо обчислення розмірів заборгованості по оплаті наданих позивачем послуг з газопостачання - відсутній.
Суд вважає, що відповідач фактично порушує свої зобов`язання щодо своєчасної оплати одержаних комунальних послуг.
Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів на спростування встановлених судом обставин та позову.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно, зокрема, для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо який у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, а доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У частині 1 ст. 82 ЦПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтується. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Справа Серявін та інші проти України , № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню.
Необхідно стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по оплаті вартості за надані послуги за послуги з постачання природного газу за період з 01 липня 2015 року по 13 травня 2020 року в розмірі 16563 грн. 68 коп., а також індекс інфляції у розмірі 3013 грн. 54 коп. та 3% річних у сумі 1517 грн. 24 коп. та кошти у повернення сплаченого судового збору у розмірі 2102 грн.
При цьому, суд враховує, що індекс інфляції та розмір 3% річних нараховано позивачем відповідно до вимог ст. 625 ЦК України.
Керуючись ст. ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 258, 264, 265, 273, 279, 280, 281- 283, 284, 289, 352, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов ТОВ Кременчукгаз-постачання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ Кременчукгаз-постачання заборгованість по оплаті вартості за надані послуги за послуги з постачання природного газу за період з 01 липня 2015 року по 13 травня 2020 року в розмірі 16563 грн. 68 коп., а також індекс інфляції у розмірі 3013 грн. 54 коп. та 3% річних у сумі 1517 грн. 24 коп. та кошти у повернення сплаченого судового збору у розмірі 2102 грн.
Позивач: ТОВ Кременчукгаз-постачання , місцезнаходження за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, пров. Героїв Бреста, буд. 46, код ЄДРПОУ: 20071686.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення виготовлено 19 січня 2021 року
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданої упродовж тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня розгляду заяви про перегляд заочного рішення у разі його нескасування. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя:
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 21.01.2021 |
Номер документу | 94267016 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Нестеренко С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні