Провадження № 11-кп/4820/113/21
Справа № 682/3004/15-к Головуючий в 1-й інстанції ОСОБА_1
Категорія:ч.2ст.165,ч.1ст.364,ч.2ст.364, Доповідач ОСОБА_2
Ч.ч.3, 4 ст.27 ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2021 року Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду у складі:
судді-доповідача ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_5 ,
прокурора ОСОБА_6 ,
захисників ОСОБА_7 ,
обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вмісті Хмельницькомута врежимі відеоконференціїзі Славутськимміськрайонним судомкримінальне провадження,внесене доЄдиного реєструдосудових розслідувань за №42014240210000004 від 23 червня 2014 року, за апеляційними скаргами обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та захисника обвинуваченого ОСОБА_8 адвоката ОСОБА_7 на вирок Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 вересня 2020 року,
в с т а н о в и л а :
Цим вироком
ОСОБА_8 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Селичів Славутського району Хмельницької області, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, на утриманні неповнолітніх дітей та осіб похилого віку не має, директора МКП «Агрозоовет», проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не має судимостей,
визнано винним у пред`явленому обвинуваченні за ч.2 ст.165 КК України (в редакції 1960 р), ч.1 ст.364, ч.2 ст.364, ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України, та призначено покарання:
- за ч.2 ст.165 КК України (в редакції станом на 28.04.1998 р) 5 років позбавлення волі з конфіскацією належного йому майна крім житла, з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_8 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р) 6 місяців арешту з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 2 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_8 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р) штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн, з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 1 рік. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_8 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 04.04.2002 р) 5 років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_8 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) 3 роки позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_8 від призначеного покарання за закінченням строків давності.
ОСОБА_9 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Славута Хмельницької області, зареєстрованого та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, з вищою освітою, одруженого, має на утриманні одну неповнолітню дитину, працює заступником начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі, не має судимостей,
визнано винним у пред`явленому обвинуваченні за ч.1 ст.364, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366, ч.2 ст.366 КК України і призначено покарання:
- за ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 21.03.2009 р) 6 місяців арешту з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби, на 2 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_9 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 21.03.2009 р) штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн, з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби, на 1 рік. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_9 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) 4 роки позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби, на 3 роки. На підставі ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_9 від призначеного покарання за закінченням строків давності;
- за ч.2 ст.366 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) 3 роки позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби, на 3 роки. На підставі ч.1 ст. 49, ч.5 ст.74 КК України звільнено ОСОБА_9 від призначеного покарання за закінченням строків давності.
Судом вирішено питання щодо процесуальних витрат та речових доказів.
За вироком суду, ОСОБА_8 , обіймаючи з 23 січня 1992 посаду директора Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина», з 28 грудня 2002 посаду начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі - Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, та, будучи посадовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зловживаючи своїм посадовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи в особистих інтересах та інтересах третіх осіб, іншої особистої заінтересованості, використовуючи своє службове становище всупереч інтересів служби, а також шляхом службового підроблення упродовж 1998 2010 років здійснив незаконне відчуження земельних ділянок та об`єктів нерухомості, чим завдав істотної шкоди та тяжких наслідків державним інтересам в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником яких на даний час є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів та Славутська районна державна лікарня ветеринарної медицини.
Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України №247-р від 09.10.1991 з метою підвищення ефективності ветеринарного обслуговування тваринництва, поліпшення соціально-побутових і виробничих умов працівників державної ветеринарної мережі утворено, в порядку експерименту, в окремих районах і містах республіки на базі закладів державної ветеринарної мережі та всіх ветеринарних служб району (міста) державні районні (міські) підприємства «Ветеринарна медицина». У додатку до вказаного розпорядження визначено перелік районів та міст, в яких запроваджуються нові форми організації ветеринарного обслуговування тваринництва, серед яких зазначено Славутський район Хмельницької області.
Наказом №3 по державному підприємству «Ветеринарна медицина» від 31.01.1992, виданим на підставі рішення Славутського міськвиконкому №299 від 19.12.1991 та згоди відділу ветеринарії при Хмельницькому облвиконкомі №13-117а від 12.12.1991 «Про створення в порядку експерименту на базі державних установ та всіх ветеринарних служб району Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина», ліквідовано Славутську районну станцію по боротьбі з хворобами тварин і її структурні підрозділи і з 31.01.1992 створено ДП «Ветеринарна медицина», керівником якого (директором) відповідно до наказу по Славутській станції по боротьбі з хворобами тварин №2 від 23.01.1992 обрано та затверджено в порядку переведення начальника Славутської районної станції по боротьбі з хворобами тварин ОСОБА_8 , який фактично приступив до виконання обов`язків 31.01.1992.
Підпунктом 1.1 п.1 Контракту з керівником установи державної ветеринарної медицини №7 від 29.11.1993, укладеним управлінням ветеринарної медицини з держветінспекцією Хмельницької обласної державної адміністрації та начальником Славутського районного державного підприємства ветеринарної медицини ОСОБА_8 визначено, що ОСОБА_8 як директор державного підприємства зобов`язався здійснювати ефективне використання та зберігання закріпленого за ним державного майна.
Відповідно до Статуту Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» ДП «Ветеринарна медицина» є державним районним підприємством та структурним підрозділом державної ветеринарної медицини області, на балансі якого знаходяться, крім будинків та будівель, в яких розміщено підприємство, виробничі приміщення та інше майно ветеринарних установ, які знаходяться в його підпорядкуванні .
У подальшому на виконання наказу Державного департаменту ветеринарної медицини від 24 грудня 2002 р №74 «Про затвердження Положень про державні лікарні ветеринарної медицини» ліквідовано Славутське державне районне підприємство «Ветеринарна медицина» та створено Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, яка є правонаступником ДП «Ветеринарна медицина» та є держаною установою, активи якої відповідно до п.14 Положення передані у державну власність.
Наказом управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 28.12.2002 р № 104-к ОСОБА_8 призначено на посаду начальника управління ветеринарної медицини у Славутському районі головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району з 31.12.2002 року, звільнивши його з посади начальника Славутського районного підприємства державної ветеринарної медицини. Згідно посадової інструкції від 31.12.2002 на ОСОБА_8 покладались наступні права та обов`язки:
- розробка та подання на затвердження в управління ветеринарної медицини області проектів штатного розпису, кошторисів та планів асигнувань районного управління відповідних бюджетних програм;
- затвердження штатних розписів, кошторисів та планів асигнувань державних установ ветеринарної медицини району;
- перерозподіл коштів, виділених на утримання державних установ району, що належать до сфери їх управлінь, у межах затверджених асигнувань;
- створення умов для безперебійної роботи централізованих бухгалтерій та забезпечення неухильного виконання усіма підпорядкованими державними установами району вимог бухгалтерського обліку;
- призначення та звільнення з посад керівників державних установ ветеринарної медицини району, що йому підпорядковані;
- внесення пропозицій управлінню ветеринарної медицини в області про поліпшення матеріально-технічного забезпечення, підпорядкованих управлінню ветмедицини в районі, державних установ ветеринарної медицини;
- видання, у межах своєї компетенції, наказів, розпоряджень, приписів та вказівок обов`язкових для виконання керівниками підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичними особами.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_8 , будучи з 23.01.1992 (фактично з 31.01.1992) на посаді директора Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина», а з 28.12.2002 на посаді начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був посадовою особою.
Водночас ОСОБА_8 , будучи посадовою особою, зловживаючи посадовим становищем, а саме: діючи умисно, з корисливих мотивів, в особистих інтересах та іншої особистої заінтересованості, використовуючи посадове становище всупереч інтересам служби, будучи достовірно обізнаним з наказом Міністерства сільського господарства УРСР №416 від 15.12.1977 «Об укрупнении госплемстанций Хмельницкой и Черниговской областей», наказом обласного управління сільського господарства №302 від 28.12.1977 «Об укрупнении Хмельницкой и Шепетовской госплемстанций», наказом Хмельницької обласної держплемстанції №6 від 16.01.1978 р «О ликвидации Славутской, Изяславской и Меджибожской госплемстанций», актом приймання-передачі основних засобів Славутської держплемстанції від 20.03.1978, затвердженим начальником Хмельницького обласного управління сільського господарства 22.03.1978 , за яким основні засоби: будівлі племінних тварин, будівлі інвентаря (склад), автогараж, лабораторії, манеж (адмінбудівля), водонапірна башта, дерев`яний паркан, зовнішня каналізація, лінія зв`язку, дорога та садок із загальною початковою балансовою вартістю 131 570 руб та вартістю зносу за період експлуатації 75 399 руб, передані безоплатно в експлуатацію з балансу Славутської філії Шепетівської держплемстанції на баланс Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин, начальником якої був ОСОБА_8 , та залишились на балансі правонаступника Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин Славутського Державного підприємства ветеринарна медицина, очолюваного ОСОБА_8 , розуміючи, що на балансі ДП «Ветмедицина» відсутні житлові приміщення, зокрема, квартири, без узгодження з власником майна, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.4 Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки від 03.08.1990 «Про економічну самостійність Української РСР», Постанови Верховної Ради Української РСР «Про управління державним майном Української РСР» від 15.10.1990, пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності» від 14.02.1992, ст.ст.2, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст.2, 8 Закону України «Про підприємства в Україні», ст.37 Закону України «Про власність», п.п.1, 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності» затвердженого 15.12.1992, Розпорядження Кабінету Міністрів України №274-р від 09.10.1991, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, будучи достовірно обізнаним про те, що нерухоме майно ДП «Ветеринарна медицина» перебувало у нього на праві повного господарського віддання, а фактично залишалось власністю Держави Україна в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, 14.05.1998 підписав складений за допомогою друкарської техніки офіційний документ ДП «Ветмедицина» наказ №45 «Про передачу житла у приватну власність», яким особисто задовольнив своє ж прохання та незаконно безоплатно передав собі у приватну власність приміщення ДП «Ветмедицина» площею 176, 2 кв. м., оформивши його як квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , в якому поставив особистий підпис і особисто поставив відтиск гербової печатки ДП «Ветмедицина», чим затвердив вказаний офіційний документ.
Цього ж дня, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, ОСОБА_8 видав офіційний документ свідоцтво про право власності на житло від 14.08.1998, яким посвідчив, що квартира АДРЕСА_3 дійсно належить на праві спільної сумісної власності йому та його дружині ОСОБА_10 , у якому також поставив особистий підпис і особисто поставив відтиск гербової печатки Славутського районного ДП «Ветеринарна медицина», чим затвердив цей офіційний документ.
Таким чином, шляхом умисного зловживання своїм посадовим становищем, з корисливих мотивів, іншої особистої заінтересованості, всупереч інтересів служби ОСОБА_8 здійснив незаконне відчуження частини приміщення Славутського районного ДП «Ветеринарна медицина» площею 176, 2 кв. м., яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 , на свою користь та користь дружини, чим завдав тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, у вигляді збитків на загальну суму 15572, 55 грн, що становить 916 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (15572,55 грн : 17 грн = 916).
Таким чином, ОСОБА_8 учинив злочин, передбачений ч.2 ст.165 КК України (в редакції КК України 1960 року станом на 28.04.1998).
Крім цього, ОСОБА_8 , перериваючи перебіг строків давності, визначених ст 48 КК України (в редакції 1960 року) та ст.49 КК України (в редакції 2001 року), будучи директором Славутського районного ДП «Ветеринарна медицина» та службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інших особистих інтересах та в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, без погодження із власником майна, в один із днів червня 2002 року особисто задовольнив заяву своєї доньки ОСОБА_11 та передав їй незаконно безоплатно у приватну власність приміщення державного підприємства, оформивши його як квартиру за адресою АДРЕСА_4 та частину господарського сараю, чим завдав тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, правонаступником якого на даний час є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, у вигляді збитків на загальну суму 40 783, 90 грн.
Так, ОСОБА_8 , будучи достовірно обізнаним з наказом Міністерства сільського господарства УРСР №416 від 15.12.1977 «Об укрупнении госплемстанций Хмельницкой и Черниговской областей», наказом обласного управління сільського господарства №302 від 28.12.1977 «Об укрупнении Хмельницкой и Шепетовской госплемстанций», наказом Хмельницької обласної держплемстанції №6 від 16.01.1978 р «О ликвидации Славутской, ОСОБА_12 и Меджибожской госплемстанций», актом приймання - передачі основних засобів Славутської держплемстанції від 20.03.1978, затвердженим начальником Хмельницького обласного управління сільського господарства 22.03.1978 , за яким основні засоби: будівлі племінних тварин, будівлі інвентарю (склад), автогараж, лабораторії, манеж (адмінбудівля), водонапірна башта, дерев`яний паркан, зовнішня каналізація, лінія зв`язку, дорога та садок із загальною початковою балансовою вартістю 131 570 руб та вартістю зносу за період експлуатації 75 399 руб, передані безоплатно в експлуатацію з балансу Славутської філії Шепетівської держплемстанції на баланс Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин, начальником якої був ОСОБА_8 , та залишились на балансі правонаступника Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин Славутського Державного підприємства ветеринарна медицина, очолюваного ОСОБА_8 , розуміючи, що на балансі ДП «Ветмедицина» відсутні житлові приміщення, зокрема, квартири, без узгодження з власником майна, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.4 Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки від 03.08.1990 «Про економічну самостійність Української РСР», Постанови Верховної Ради Української РСР «Про управління державним майном Української РСР» від 15.10.1990, пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності» від 14.02.1992, ст.ст.2, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст.2, 8 Закону України «Про підприємства в Україні», ст.37 Закону України «Про власність», п.п.1, 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності» затвердженого 15.12.1992, Розпорядження Кабінету Міністрів України №274-р від 09.10.1991, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб доньки ОСОБА_11 , будучи достовірно обізнаним про те, що нерухоме майно наявне у ДП «Ветеринарна медицина» перебувало у нього на праві повного господарського віддання, а фактично залишилось у власності Держави Україна в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, 21.06.2002 склав за допомогою комп`ютерної техніки офіційний документ ДП «Ветеринарна медицина», зокрема: наказ №36 «Про передачу майна у приватну власність», яким задовольнив прохання ОСОБА_11 та передав їй у приватну власність як квартиру частину приміщення площею 60, 2 кв м, що належить ДП «Ветеринарна медицина» за адресою АДРЕСА_4 , у якому поставив особистий підпис, чим затвердив вказаний офіційний документ.
Цього ж дня, у своєму службовому кабінеті ОСОБА_8 без погодження з власником майна видав офіційний документ свідоцтво про право власності на житло від 21.06.2002, яким посвідчив, що квартира АДРЕСА_5 дійсно належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_11 та ОСОБА_13 , у якому поставив особистий підпис і особисто поставив відтиск круглої гербової печатки Славутського районного ДП «Ветеринарна медицина», чим затвердив цей офіційний документ та власноручно зробив напис у ньому про те, що за вказаною квартирою також закріплено хлів №1 площею 200,6 кв м, поставивши особистий підпис і відтиск круглої гербової печатки Славутського районного ДП «Ветеринарна медицина».
Таким чином, умисно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, будучи службовою особою та використовуючи службове становище всупереч інтересів служби, ОСОБА_8 завдав тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам в особі Державного Департаменту ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, у вигляді збитків на загальну суму 40783,90 гр., що становить 2 399 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (40 783,90 грн : 17 грн = 2399), чим учинив злочин, передбачений ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 04.04.2002).
Окрім того, ОСОБА_8 ,працюючи напосаді начальникаУправління ветеринарноїмедицини уСлавутському районі,перериваючи перебігстроків давності,визначених ст.49КК України,зловживаючи службовимстановищем,діючи умисно,з корисливихмотивів,в іншихособистих інтересахта вінтересах третіхосіб,всупереч інтересівслужби,шляхом використаннясвого службовогостановища,будучи об`єднанимєдиним злочиннимумислом,спрямованим назаволодіння землями,які перебувалив постійномукористуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини та обернення їх на свою користь та користь третіх осіб, а також, будучи обізнаним з порядком припинення права постійного користування земельними ділянками, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, 25.01.2005 у с.Улашанівка Славутського району Хмельницької області, без погодження з управлінням ветеринарної медицини у Хмельницькій області та Державним комітетом ветеринарної медицини України, у своєму службовому кабінеті особисто склав від імені начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 офіційний документ заяву №1(7) від 25.01.2005 з проханням припинити право Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування земельною ділянкою загальною площею 1,0 га та переведення її в землі Улашанівської сільської ради, поставив відтиск круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини і реєстраційний номер, а також, будучи достовірно обізнаним про неправдивий та незаконний характер викладених у заяві відомостей, подав її 25.01.2005 як офіційний документ Славутській районній державній адміністрації для розгляду. Того ж дня вказана заява була зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/41а.
За результатами розгляду заяви, в.о. голови Славутської районної державної адміністрації, не будучи обізнаним про те, що така заява є заздалегідь підробленою та містить недостовірні відомості, 28.01.2005 видав розпорядження №33-р «Про припинення права постійного користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на земельну ділянку площею 1,0 га та переведення її в землі запасу Улашанівської сільської ради», що фактично призвело до незаконного припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування вказаною земельною ділянкою .
25.01.2005 ОСОБА_8 , переслідуючи умисел на отримання у власність земельної ділянки, яка перебувала в користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, усвідомлюючи неправомірний характер своїх дій, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, звернувся з письмовою заявою до голови Славутської районної державної адміністрації про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для надання у приватну власність площею 1,0 га із земель Улашанівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства як працівнику соціальної сфери, яка того ж дня зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/41.
Не будучи обізнаним про незаконність припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування вказаною земельною ділянкою, заступник голови райдержадміністрації 15.02.2005 видав розпорядження №43-р «Про надання дозволу ОСОБА_8 на розробку проекту відведення земельної ділянки щодо надання у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради», яким надав дозвіл ОСОБА_8 на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,0 га та надання у власність в межах норм безоплатної приватизації за рахунок земель Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту.
Отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою, ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що земельна ділянка вибула із власності держави в особі Славутської державної районної лікарні ветеринарної медицини на підставі підробленої ним заяви №1(7) від 25.01.2005, в порушення вимог ст.19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, розробив проект землеустрою відповідно до вимог ст.ст.118, 121 Земельного Кодексу України та подав на затвердження голові Славутської районної державної адміністрації, який 31.08.2005 видав розпорядження №310-р про надання у приватну власність ОСОБА_8 земельної ділянки загальною площею 1,0 га на території Улашанівської сільської ради та підписав державний акт серії ХМ №036495 від 20.09.2005 р на право власності на земельну ділянку площею 1,0 га вартістю 12 177 грн.
У подальшому, не зупиняючись на досягнутому, ОСОБА_8 , будучи об`єднаним єдиним злочинним умислом, спрямованим на заволодіння землями, які перебували в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, обіймаючи посаду начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, будучи службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, використовуючи та зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, усупереч інтересів служби, шляхом службового підроблення, здійснив незаконне відчуження земельної ділянки площею 0, 4677 га, яка перебувала у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, яку в подальшому отримала у власність його донька ОСОБА_11 .
Зокрема, ОСОБА_8 , будучи обізнаним про порядок припинення права постійного користування на земельні ділянки, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, реалізуючи свій злочинний план, спрямований на незаконне заволодіння землями Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, в один із днів травня 2005 року, у невстановлений слідством спосіб, з метою отримання безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,4368 га на території Улашанівської сільської ради порадив своїй дочці ОСОБА_11 звернутись із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4368 на території Улашанівської сільської ради на адресу голови Славутської районної державної адміністрації. 27.05.2005 ОСОБА_11 подала таку заяву голові Славутської РДА, яка зареєстрована 30.05.2005 за вхідним №01-01-25/259 .
Достовірно знаючи, що заява ОСОБА_11 зареєстрована у Славутській райдержадміністрації, ОСОБА_8 , реалізуючи свій єдиний злочинний умисел, спрямований на незаконне заволодіння землями Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, будучи достовірно обізнаним про неправомірний характер своїх дій та про підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, у невстановленому досудовим розслідуванням місці у період часу з 27.05.2005 по 10.06.2005 за допомогою комп`ютерної техніки виготовив від імені начальника Славутської районної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 заяву з проханням припинити право районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування земельною ділянкою загальною площею 0,4368 га, розташованою на території Улашанівської сільської ради, що знаходиться за межами населеного пункту, яку підписав від імені ОСОБА_9 із наслідуванням його підпису та 10.06.2005 поставив відтиск круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Будучи достовірно обізнаним про неправдивий та незаконний характер викладених у заяві відомостей, усвідомлюючи неправомірний характер своїх дій, знаючи законні підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, усвідомлюючи факт відсутності добровільної відмови від права користування земельною ділянкою, ОСОБА_8 подав вказану заяву 10.06.2005 як офіційний документ до Славутської районної державної адміністрації для розгляду. Того ж дня заява була зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/259.
Голова Славутської районної державної адміністрації, не будучи обізнаним про те, що заява начальника державної лікарні ветеринарної медицини у Славутському районі є заздалегідь підробленою та містить недостовірні відомості, 15.06.2005 видав розпорядження №220-р «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини», яким припинив право постійного користування районної державної лікарні ветмедицини земельною ділянкою площею 0,4368 га і перевів її в землі запасу Улашанівської сільської ради, що фактично призвело до незаконного припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини постійного користування вказаною земельною ділянкою. На підставі заяви ОСОБА_11 від 23.06.2005 Головою Славутської РДА видане розпорядження №233-р «Про надання дозволу ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради», яким надано дозвіл ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки площею 0,4368 га на території вищевказаної сільської ради.
У подальшому з урахуванням обмірів земельної ділянки, проведених землевпорядною організацією МПП «Кадастр» на виконання розпорядження голови Славутської РДА №233-р «Про надання дозволу ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради», ОСОБА_8 , зловживаючи службовим становищем, з корисливих мотивів, реалізуючи свій єдиний злочинний намір, спрямований на заволодіння землями, які перебували у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, діючи в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, а саме своєї доньки ОСОБА_11 , будучи достовірно обізнаним про неправомірний характер своїх дій та про підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, в період з 23.06.2005 по 17.08.2005 у невстановленому досудовим розслідуванням місці за допомогою комп`ютерної техніки особисто склав від імені начальника Славутської районної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 клопотання №102 від 17.08.2005 про припинення права постійного користування Славутською районною державною лікарнею ветеринарної медицини земельною ділянкою, на якій розміщена господарська будівля загальною площею 309 кв м (0,0309 га), у зв`язку з її відчуженням та переведення цієї площі до земель запасу Улашанівської сільської ради. Того ж дня поставив на клопотанні відтиск круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини і, будучи достовірно обізнаним про неправдивий та незаконний характер викладених у клопотанні відомостей, подав його 17.08.2005 як офіційний документ до Славутської районної державної адміністрації для розгляду. Клопотання того ж дня зареєстроване у райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/313.
Не будучи обізнаним у тому, що клопотання Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 17.08.2005 р №102 є заздалегідь підробленим та містить недостовірні відомості, 07.09.2005 Славутською РДА видане розпорядження №316-р «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини», яким припинено право постійного користування районної державної лікарні ветмедицини земельною ділянкою площею 309 кв м (0,0309 га) та переведено її в землі запасу Улашанівської сільської ради, що фактично призвело до незаконного припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування вказаною земельною ділянкою .
З урахуванням майбутнього вибуття з постійного користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини земельної ділянки площею 309 кв м (0,0309 га) та площею 0,4368 га, ОСОБА_8 , діючи в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, переслідуючи єдиний умисел на отримання у власність цієї земельної ділянки його донькою ОСОБА_11 , у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб порадив останній з метою отримання безоплатно вказаної земельної ділянки у власність звернутись з відповідною заявою до Славутської районної державної адміністрації. 07.09.2005 ОСОБА_11 звернулась із заявою в Славутську райдержадміністрацію про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,4677 га (0,4368 га + 0,0309 га) на території Улашанівської сільської ради, яка зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/330.
Не будучи обізнаним про незаконність припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування вказаними земельними ділянками, 16.09.2005 Славутською райдержадміністрацією видане розпорядження №333-р «Про внесення змін до розпорядження №233-р від 23.06.2005 «Про надання дозволу ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради» і надано дозвіл ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,4677 га за рахунок земель запасу Улашанівської сільської ради, які знаходяться за межами населеного пункту.
Отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4677 га, ОСОБА_11 , не будучи обізнаною в тому, що вищевказана земельна ділянка вибула з власності держави в особі Славутської державної районної лікарні ветеринарної медицини на підставі підроблених ОСОБА_8 клопотань №79 від 10.06.2005 та №102 від 17.08.2005, розробила проект землеустрою відповідно до вимог ст.ст.118, 121 Земельного Кодексу України та подала його на затвердження Славутській районній державній адміністрації. Розпорядженням №6-р від 03.01.2006 ОСОБА_11 передано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,4677 га, у тому числі для ведення особистого селянського господарства 0,3520 га та для обслуговування житлового будинку 0,1157 га, та видано на її ім`я три державних акти на право приватної власності на земельні ділянки серії ХМ №036493 площею 0,3520 га (вартість 4 262 грн), серії ХМ №098861 площею 0,0309 га (вартість 241 грн) та серії ХМ №036494 площею 0,0848 га (вартість 643 грн).
Таким чином,дії ОСОБА_8 об`єднані єдинимзлочинним умислом,спрямованим назаволодіння землями,які перебувалиу постійномукористуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, полягають у зловживанні своїм службовим становищем з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, шляхом службового підроблення, та незаконного відчуження упродовж 2005 року земельних ділянок загальною площею 1,4677 га, які перебували у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, частину яких площею 1,0 га , діючи в інших особистих інтересах, обернув на власну користь та, діючи в інтересах третіх осіб дочки ОСОБА_11 , частину площею 0,4677 га сприяв оберненню в користь останньої, чим завдав державним інтересам в особі Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини істотної шкоди на загальну суму 17 323 грн, що становить 132 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17 323 грн : 17 грн = 132).
Тим самим ОСОБА_8 учинив злочин, передбачений ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 18.01.2005, 31.03.2005, 30.06.2005 та 02.08.2005).
Також ОСОБА_8 ,перериваючи перебігстроків давності,визначених уст.48КК України(вредакції 1960року)та ст.49КК України(вредакції 2001року),будучи службовоюособою,діючи зкорисливих мотивівв особистихінтересах таінтересах третіхосіб,всупереч інтересівслужби,шляхом використаннясвого службовогостановища,будучи об`єднанимєдиним злочиннимумислом,спрямованим назаволодіння землями,які перебувалив постійномукористуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, з метою їх обернення на власну користь та користь третіх осіб, вчинив умисне службове підроблення за наступних обставин.
Так, будучи обізнаним з порядком припинення права державного підприємства на постійне користування земельними ділянками, всупереч вимог ст. 19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, ОСОБА_8 , працюючи на посаді начальника Управління ветеринарної медицини у Славутському районі Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, 25.01.2005 у своєму службовому кабінеті здійснив службове підроблення з використанням комп`ютерної техніки шляхом особистого складання від імені начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 офіційного документа заяви (клопотання) Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, до якої особисто вніс завідомо неправдиві відомості з проханням про припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування земельною ділянкою загальною площею 1,0 га, яку підписав від імені ОСОБА_9 , поставив вихідний реєстраційний №1(7) від 25.01.2005 та того ж дня скріпив відтиском круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Будучи достовірно обізнаним про завідомо неправдивий та незаконний характер викладених у заяві відомостей та про підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою подав цю заяву 25.01.2005 як офіційний документ до Славутської районної державної адміністрації для розгляду.
У подальшому ОСОБА_8 , не зупиняючись на досягнутому, будучи об`єднаним єдиним злочинним умислом, спрямованим на заволодіння землями, які перебували в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, обіймаючи посаду начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, будучи службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, вчинив умисне службове підроблення за наступних обставин.
Будучи достовірно обізнаним про неправомірний характер своїх дій та про підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, у невстановленому досудовим розслідуванням місці у період часу з 27.05.2005 по 10.06.2005, всупереч вимог законодавства, ОСОБА_8 , реалізуючи свій єдиний злочинний план спрямований на незаконне заволодіння землями Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, шляхом службового підроблення за допомогою комп`ютерної техніки склав від імені начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 заяву, до якої вніс завідомо неправдиві відомості з проханням про припинення права постійного користування Славутською районною державною лікарнею ветеринарної медицини земельною ділянкою загальною площею 0,4368 га, особисто підписав її від імені ОСОБА_9 із наслідуванням його підпису та 10.06.2005 поставив у ній відтиск круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Будучи достовірно обізнаним про завідомо неправдивий та незаконний характер викладених у заяві відомостей 10.06.2005 ОСОБА_8 подав заяву як офіційний документ до Славутської районної державної адміністрації для розгляду, яка того ж дня зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/259.
Крім цього, ОСОБА_8 , будучи достовірно обізнаним про неправомірний характер своїх дій та про підстави і порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, у період з 23.06.2005 по 17.08.2005 у невстановленому досудовим розслідуванням місці, шляхом службового підроблення, особисто за допомогою комп`ютерної техніки склав від іменні начальника Славутської районної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 заяву (клопотання), до якої вніс завідомо неправдиві відомості з проханням про припинення права постійного користування Славутською районною державною лікарнею ветеринарної медицини земельною ділянкою загальною площею 309 кв м (0,0309 га, того ж дня поставив відтиск круглої гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Будучи достовірно обізнаним про завідомо неправдивий та незаконний характер викладених у заяві відомостей, ОСОБА_8 подав її 17.08.2005 як офіційний документ до Славутської районної державної адміністрації для розгляду, яка того ж дня зареєстрована у Славутській райдержадміністрації за вхідним №01-01-25/313.
Таким чином, ОСОБА_8 ,будучи службовоюособою,діючи зоб`єднаним єдинимзлочинним умислом,спрямованим назаволодіння землями,які перебувалив постійномукористуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, діючи в особистих інтересах та інтересах третіх осіб, упродовж 2005 року вчинив службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, а також складання і видачу завідомо неправдивих документів про незаконне відчуження земельних ділянок загальною площею 1,4677 га, які перебували у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, частину яких площею 1,0 га обернув на свою користь, а іншу частину площею 0,4677 га на користь своєї доньки ОСОБА_11 , чим учинив злочин, передбачений ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 18.01.2005, 31.03.2005, 30.06.2005 та 02.08.2005).
Окрім того, ОСОБА_8 , перериваючи перебіг строків давності, визначених ст.48 КК України (в редакції 1960 року) та ст.49 КК України (в редакції 2001 року). обіймаючи посаду начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі Головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, будучи службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, шляхом використання свого службового становища, організував та підбурив начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 до здійснення незаконного відчуження земельної ділянки загальною площею 2,0 га, яка перебувала у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, спричинивши шкоди державним інтересам в особі районної державної лікарні ветеринарної медицини у вигляді тяжких наслідків на суму 246240 грн.
Зокрема, ОСОБА_8 , будучи обізнаним про порядок припинення права постійного користування земельними ділянками, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, перебуваючи 09.02.2010 в районній державній лікарні ветеринарної медицини, з корисливих мотивів, діючи в інтересах своєї дружини ОСОБА_10 , достовірно усвідомлюючи, що він є безпосереднім керівником начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 ,оскільки їхпосадовими інструкціямипередбачено,що начальникСлавутської районноїдержавної лікарніветеринарної медицинипідпорядковується Управліннюветеринарної медицинив Славутськомурайоні тайого безпосереднімкерівником єначальник цьогоуправління,зловживаючи своїмслужбовим становищем, діючи з прямим умислом на незаконне заволодіння та привласнення земельних ділянок, які знаходилися в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, у службовому кабінеті ОСОБА_9 організував та шляхом примусу, переконань, умовлянь і усного незаконного наказу, усвідомлюючи неправомірний характер своїх дій, достовірно знаючи про відсутність добровільної відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від права користування земельною ділянкою, саме як начальник Управління ветеринарної медицини в Славутському районі змусив підпорядкованого йому як начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 підписати офіційний документ лист (відношення) від 09.02.2010 №12 про згоду Славутської районної держаної лікарні ветеринарної медицини на вилучення земельної ділянки загальною площею 2,0 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою надання її працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства та завірити його відтиском круглої гербової печатки районної держаної лікарні ветеринарної медицини. Отримавши від ОСОБА_9 складений ним, підписаний та завірений гербовою печаткою лист Славутської районної державної лікарні ветмедицини, адресований голові Славутської РДА, ОСОБА_8 подав його 10.03.2010 до Славутської районної державної адміністрації для розгляду.
Одночасно подачею до Славутської РДА листа №12 від 09.02.2010 про згоду Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на вилучення земельної ділянки загальною площею 2,0 га за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, за відсутності вільного та добровільного волевиявлення райветлікарні на вилучення з постійного користування вказаної земельної ділянки, переслідуючи умисел на безоплатне отримання у власність цієї земельної ділянки його дружиною ОСОБА_10 , порадив останній звернутись із заявою на адресу голови Славутської райдержадміністрації про відведення їй вказаної ділянки для ведення особистого селянського господарства. 09.02.2010 ОСОБА_10 звернулась із заявою до голови Славутської РДА про виділення їй земельної ділянки та про вибір бажаного місця розташування земельної ділянки і її розмір 2,0 га .
Голова Славутської районної державної адміністрації, не будучи обізнаним у тому, що лист №12 від 09.02.2010, складений та поданий з порушенням вимог законодавства, внаслідок примусу, переконань, умовлянь та усного незаконного наказу, 16.03.2010 видав розпорядження №151-р «Про припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини користування земельною ділянкою, яка знаходиться на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту», яким фактично припинив право постійного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення площею 2,0 га, що фактично призвело до незаконного припинення права постійного користування вказаною земельною ділянкою Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_10 , 17.03.2010 голова райдержадміністрації видав розпорядження №154-р «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту», згідно із яким ОСОБА_10 отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га на території Улашанівської сільської ради Славутського району.
Отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0 га, ОСОБА_10 , не будучи обізнаною в тому, що ця земельна ділянка вибула із власності держави в особі Славутської державної районної лікарні ветеринарної медицини у незаконний спосіб, відповідно до вимог ст.ст.118, 121 ЗК України виготовила проект землеустрою та подала його на затвердження до Славутської районної державної адміністрації. Розпорядженням №391-р від 08.07.2010 передано у приватну власність ОСОБА_10 земельну ділянку загальною площею 2,0 га та видано державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 2,0 га (вартістю 246 240 грн) серії ЯЛ №353444.
Отже, своїми умисними діями, які виразились у організації та підбурюванні до зловживання службовим становищем, тобто умисному, з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, використанні службовою особою службового становища, всупереч інтересів служби, що спричинило охоронюваним законом правам та інтересам держави шкоду у вигляді тяжких наслідків на суму 246 240 грн, що у двісті п`ятдесят разів і більше перевищує неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, ОСОБА_8 учинив злочин, передбачений ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010).
Цим же вироком, ОСОБА_9 , обіймаючи посаду начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в особистих інтересах та інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, шляхом службового підроблення, упродовж 2009-2010 років здійснив незаконне відчуження земельних ділянок та об`єктів нерухомості, чим завдав шкоди державним інтересам в особі Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником якого на даний час є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та в особі Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, у вигляді тяжких наслідків.
Так, відповідно до наказу начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі №5 від 04.02.2003 ОСОБА_9 призначено на посаду начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини Державного інспектора ветеринарної медицини.
Згідно посадової інструкції від 01.02.2010 на ОСОБА_9 покладались наступні права та обов`язки:
- керівництво діяльністю лікарні, її структурними підрозділами;
- призначення та звільнення з посади спеціалістів лікарні та керівників структурних підрозділів лікарні з урахуванням результатів атестації, а також обслуговуючий персонал;
- організація роботи лікарні, розподіл обов`язків між спеціалістами ветеринарної медицини і затвердження посадових інструкцій працівників лікарні;
- розробка та затвердження положення про структурні підрозділи лікарні (крім державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку);
- право представляти лікарню в усіх органах влади;
- право вносити пропозиції управлінню ветеринарної медицини про поліпшення матеріально технічного забезпечення лікарні та її структурних підрозділів.
Відповідно до п.14 Положення про Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, яка створена наказом управління ветмедицини в Хмельницькій області №42-в від 26.05.2003 у зв`язку із ліквідацією Славутського державного підприємства «Ветеринарна медицина», Славутська районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою, активи якої передані у державну власність та відноситься (на даний час) до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Згідно із вищевказаним Положенням Славутська районна державна лікарня ветеринарної медицини є балансоутримувачем державного майна, власником якого є Держава Україна в особі Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка є правонаступником Державного комітету ветеринарної медицини України.
З огляду на викладене, ОСОБА_9 , будучи на посаді начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини Державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був службовою особою.
Проте, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.ст.92, 141, 142 Земельного кодексу України, ОСОБА_9 , перебуваючи 09.02.2010 в службовому кабінеті райдержветлікарні в с. Улашанівка Славутського району, з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що він перебуває у безпосередньому підпорядкуванні начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі ОСОБА_8 , який згідно з посадовою інструкцією від 01.02.2010 є його безпосереднім керівником, зловживаючи своїм службовим становищем, без погодження з управлінням ветеринарної медицини у Хмельницькій області та Державним комітетом ветеринарної медицини України, виконав незаконний усний наказ начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі ОСОБА_8 та підписав від свого імені офіційний документ Славутської районної держаної лікарні ветеринарної медицини, а саме: лист №12від 09.02.2010 про згоду на вилучення у райдержветлікарні земельної ділянки загальною площею 2,0 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою начебто її надання працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства, а насправді для передачі її у власність дружини ОСОБА_8 ОСОБА_10 , завірив його відтиском круглої гербової печатки районної державної лікарні ветеринарної медицини та передав його особисто ОСОБА_8 , який подав цей лист до Славутської районної державної адміністрації для розгляду. Таким чином, ОСОБА_9 здійснив дії щодо незаконного відчуження земельної ділянки загальною площею 2,0 га, яка перебувала в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Голова Славутської районної державної адміністрації, не будучи обізнаним у тому, що лист №12 від 09.02.2010, складений та поданий з порушенням вимог законодавства і внаслідок примусу, переконань, умовлянь та усного незаконного наказу, 16.03.2010 видав розпорядження №151-р «Про припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на користування земельною ділянкою, яка знаходиться на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту», що фактично призвело до незаконного припинення права Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на постійне користування земельною ділянкою площею 2,0 га.
Розпорядженням Славутської райдержадміністрації №154-р від 17.03.2010, виданим на підставі заяви ОСОБА_10 від 09.02.2010, їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність в межах норм безоплатної приватизації на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту.
У подальшому, отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою, ОСОБА_10 , не будучи обізнаною в тому, що земельна ділянка незаконно вибула із власності держави в особі Славутської державної районної лікарні ветеринарної медицини, розробила проект землеустрою та подала його на затвердження до Славутської районної державної адміністрації. На підставі розпорядження райдержадміністрації №391-р від 08.07.2010 ОСОБА_10 отримала у приватну власність земельну ділянку загальною площею 2,0 га, що посвідчене державним актом на право приватної власності на земельну ділянку площею 2,0 га (вартістю 246240 грн) серії ЯЛ №353444.
Таким чином, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, використовуючи службове становище всупереч інтересів служби, ОСОБА_9 здійснив незаконне відчуження земельної ділянки загальною площею 2,0 га, яка перебувала у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, тим самим завдав збитків охоронюваним законом державним інтересам в особі Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини у вигляді тяжких наслідків на загальну суму 246 240 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, чим учинив злочин, передбачений ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010).
Крім того, ОСОБА_9 , будучи службовою особою, працюючи на посаді начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини Державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, здійснив незаконне відчуження частини приміщення Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, завдавши охоронюваним законом державним інтересам в особі Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, тяжких наслідків у вигляді шкоди на суму 30 571, 80 грн.
Так, ОСОБА_9 , діючи з корисливих мотивів, в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, шляхом використання свого службового становища, будучи достовірно обізнаним, що на балансі районної лікарні відсутні житлові приміщення, всупереч вимог ст. 19 Конституції України, ст. 4 Закону УРСР від 03.08.1990 «Про економічну самостійність Української РСР», Постанови Верховної Ради УРСР «Про управління державним майном Української РСР» від 15.10.1990, пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності» від 14.02.1992, ст.ст. 2, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 4-6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», ст. 37 Закону України «Про власність», п.п.1, 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності», затвердженого 15.12.1992, Розпорядження Кабінету Міністрів України №274-р від 09.10.1991 про створення в порядку експерименту в окремих районах і містах республіки на базі закладів держветмережі та всіх ветеринарних служб району (міста) державних районних (міських) підприємств "Ветеринарна медицина", що діятимуть на принципах господарського розрахунку, п.п.37 п.4 Положення про Державний департамент ветеринарної медицини, наказу Державного комітету ветеринарної медицини України №171 від 28.08.2008 про затвердження Методичних рекомендації щодо порядку забезпечення житлом працівників Державного комітету ветеринарної медицини України та підприємств, установ і організацій, що входять до сфери його управління, Положення про Державний комітет ветеринарної медицини, затвердженого Постановою КМУ №1075 від 30.08.2007 та Положення про Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, достовірно знаючи, що на балансі районної державної лікарні ветеринарної медицини відсутні житлові приміщення, в тому числі квартири, без узгодження з власником майна в особі (на той час) Державного комітету ветеринарної медицини України, діючи в інтересах головного бухгалтера Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_14 , особисто склав за допомогою комп`ютерної техніки офіційний документ Славутської районної лікарні ветеринарної медицини, а саме: наказ №23-в від 30.03.2009 «Про передачу житла у приватну власність в м. Славута», яким задовольнив прохання ОСОБА_14 на приватизацію частини приміщення районної лікарні ветмедицини, оформивши його як квартиру АДРЕСА_6 , у якому поставив особистий підпис і особисто поставив відтиск гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, чим затвердив даний офіційний документ.
Цього ж дня у своєму службовому кабінеті ОСОБА_9 видав офіційний документ Свідоцтво про право власності на житло від 30.03.2009 яким посвідчив, що квартира АДРЕСА_6 дійсно належить на праві приватної власності ОСОБА_14 , в якому також поставив особистий підпис і особисто поставив відтиск гербової печатки Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, чим затвердив даний офіційний документ.
Таким чином, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах та інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересів служби, ОСОБА_9 здійснив незаконне відчуження частини приміщення Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини по АДРЕСА_7 , яке належало Славутській районній державній лабораторії ветеринарної медицини Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, заподіявши істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам держави в особі Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, на загальну суму 30 571, 80 грн, що в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, чим учинив злочин, передбачений ч.1 ст.364КК України (в редакції станом на 16.02.2010).
Окрім того, ОСОБА_9 начальник Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини з метою сприяння іншим особам в незаконному заволодінні та привласнені земельних ділянок, які знаходилися в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, будучи службовою особою вчинив умисне службове підроблення офіційних документів, шляхом їх складання, видачі та внесення до їх змісту завідомо неправдивих відомостей.
Так, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.ст. 92, 141, 142 Земельного кодексу України, перебуваючи 09.02.2010 в службовому кабінеті, ОСОБА_9 з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, будучи достовірно обізнаним про неправомірний характер своїх дій, діючи не за власною волею та не в інтересах Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, а виконуючи усний незаконний наказ свого безпосереднього керівника начальника Управління ветеринарної медицини в Славутському районі ОСОБА_8 , без узгодження з власником майна в особі (на той час) Державного комітету ветеринарної медицини України, особисто склав за допомогою комп`ютерної техніки лист №12 від 09.02.2010, в який вніс завідомо неправдиві відомості про те, що Славутська районна державна лікарня ветеринарної медицини не заперечує проти вилучення з постійного користування земельної ділянки загальною площею 2,0 га за адресою: АДРЕСА_1 , підписав його власним підписом та завірив відтиском круглої гербової печатки районної державної лікарні ветеринарної медицини, надавши листу статус офіційного документа, та передав ОСОБА_8 для подачі до Славутської районної державної адміністрації і отримання дозволу на приватизацію цієї земельної ділянки дружиною. Таким чином, ОСОБА_9 здійснив незаконне відчуження земельної ділянки загальною площею 2,0 га, яка перебувала у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, завдавши збитків охоронюваним законом державним інтересам в особі Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини у вигляді тяжких наслідків на загальну суму 246 240 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Отже, своїми умисними діями, які виразилися у службовому підробленні, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, а також складанні і видачі завідомо неправдивих документів, що спричинило тяжкі наслідки, ОСОБА_9 учинив злочин, передбачений ч.2 ст.366 КК України (в редакції станом на 09.02.2010).
Також ОСОБА_9 , будучи службовою особою, працюючи на посаді начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини Державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району, умисно, з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби, шляхом службового підроблення та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, здійснив незаконне відчуження частини приміщення Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, тим самим завдав шкоди охоронюваним законом державним інтересам в особі Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником якого є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у вигляді тяжких наслідків.
Так, ОСОБА_9 , діючи з корисливих мотивів в інтересах третіх осіб бухгалтера Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_14 , всупереч інтересів служби, шляхом використання свого службового становища, будучи достовірно обізнаним, що на балансі районної лікарні відсутні житлові приміщення, без погодження з власником, всупереч вимог ст.19 Конституції України, ст.4 Закону УРСР від 03.08.1990 «Про економічну самостійність Української РСР», Постанови Верховної Ради УРСР«Про управління державним майном Української РСР» від 15.10.1990, пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності» від 14.02.1992, ст.ст.2, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст.4-6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», ст.37 Закону України «Про власність», п.п.1, 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності», затвердженого 15.12.1992, Розпорядження Кабінету Міністрів України №274-р від 09.10.1991, п.п.37 п.4 Положення про Державний департамент ветеринарної медицини, наказу Державного комітету ветеринарної медицини України №171 від 28.08.2008, Положення про Державний комітет ветеринарної медицини, затвердженого Постановою КМУ №1075 від 30.08.2007 та Положення про Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, склав за допомогою комп`ютерної техніки офіційний документ Славутської державної районної лікарні ветеринарної медицини наказ №23-в від 30.03.2009 «Про передачу житла у приватну власність в м. Славута», до змісту якого вніс завідомо неправдиві відомості про задоволення прохання ОСОБА_14 на приватизацію квартири АДРЕСА_6 , підписав його та завірив відтиском круглої гербової печатки районної державної лікарні ветеринарної медицини, надавши вказаному наказу статусу офіційного документу, передав його у бухгалтерію Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини для виконання по суті.
Отже, своїми умисними діями, які виразилися у службовому підробленні, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, а також складанні і видачі завідомо неправдивих документів, ОСОБА_9 учинив злочин, передбачений ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 21.03.2009).
В апеляційній скарзі обвинувачений ОСОБА_8 просив скасувати вирок Славутського міськрайонного суду від 11 вересня 2020 року та закрити кримінальне провадження щодо нього за ч.2 ст.165 КК України (в редакції 1960 року) ч.1 ст.364, ч.2 ст.364, ч.ч.3, 4 ст.27 ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України через невідповідність висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам кримінального провадження, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Указував, що категорично заперечує проти формулювання обвинувачення, бо воно не відповідає дійсності. Посилався на те, що прийняв на баланс приміщення держплемстанції 22 березня 1978 року, де не було житлових приміщень.
Однак, проводячи реконструкцію приміщень племстанції під потреби ветеринарної медицини, з приміщень бичників господарським способом було збудовано дві квартири. За його заявою Славутська міська рада створила комісію для переведення нежитлових приміщень у житлові (розпорядження №52-р від 26 лютого 1992 року).
Крім того, вказував, що майно ДП Ветмедицина знаходилось у комунальній власності, навіть тоді, коли КМУ прийняв розпорядження №199-р Про передачу у державну власність цілісних майнових комплексів установ ветеринарної медицини, відповідно до якого було прийнято до державної власності цілісні майнові комплекси установ ветеринарної медицини Хмельницької області, за винятком Славутського району, рішення №19 від 17 липня 2001 року.
Уважав, що земельні ділянки, які отримав він та його дружина, отримані законно із земель комунальної власності та держава до цих ділянок не мала жодного відношення.
В апеляційній скарзі захисник обвинуваченого ОСОБА_8 адвокат ОСОБА_7 просив скасувати вирок Славутського міськрайонного суду від 11 вересня 2020 року та закрити кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 за ч.2 ст.165 КК України (в редакції 1960 року), ч.1 ст.364, ч.2 ст.364, ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364, ч.1 ст.333 КК України.
Захисник уважав, що дії ОСОБА_8 на час їх вчинення повинні були бути кваліфіковані за ст.365 КК України, але у зв`язку з декриміналізацією на даний час у ОСОБА_8 відсутній склад такого злочину.
Не погоджувався захисник також із висновком місцевого суду, викладеним у вироку, щодо статусу майна, що було протиправно відчужено та визнання потерпілими юридичних осіб: Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини та Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Так, майно яке перебувало у користуванні Славутського районного державного підприємства «Ветмедицина», а в подальшому Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, належало до комунальної власності, тобто спільної власності територіальної громади району.
У даному випадку майно, що перебувало на балансі Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» не було передано в державну власність, а залишилось перебувати в комунальній власності.
На думку захисника, безпідставним є посилання у вироку суду про відсутність на балансі ДП «Ветмедицина» житлових приміщень, бо згідно розпорядження голови виконкому Славутської міської ради №52 «а»-р від 26 лютого 1992 року було створено державну комісію по прийняттю в експлуатацію двох квартир після переобладнання господарського приміщення, у зв`язку з завершенням переобладнання господарського приміщення під дві двохкімнатні квартири побудованих господарським способом для державного підприємства «Ветеринарна медицина» за адресою Ганнопільське шосе, 1.
Крім того, посилався на те, що дії ОСОБА_8 за ч.1 ст.364 КК України кваліфіковано неправильно; в даному випадку відсутня ідеальна сукупність злочинів, а існує реальна сукупність злочинів, тобто епізоди відчуження земельної ділянки площею 1 га, земельної ділянки площею 0,4677 га, земельної ділянки площею 309 кв м (0,0309 га) повинні бути кваліфіковані окремо.
Однак, при кваліфікації кожного епізоду окремо, відсутній склад злочину, а саме через відсутність завданої істотної шкоди (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Щодо визнання ОСОБА_8 винним у службовому підробленні, то ОСОБА_8 не мав і не має відношення до складання та підписання листів (заяв) від імені начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини про припинення та відмову права користування земельними ділянками, бо при розгляді кримінального провадження не знайшло свого підтвердження і не підтверджено доказами, що саме ОСОБА_8 склав, підписав та завірив печаткою листи (заяви) Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Так, висновками почеркознавчої експертизи встановлено, що підписи у вищезазначених документах, щодо припинення права користування земельними ділянками, виконані не начальником Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 , а іншою особою.
І лише в одному висновку почеркознавчої експертизи №116П від 05 серпня 2014 року зазначено, що підпис в заяві №79 від 10 червня 2005 року виконано ймовірно ОСОБА_8 . Але при цьому звертав увагу, що в постанові про призначення почеркознавчої експертизи по вищезазначеній заяві слідчий зазначив, що ОСОБА_8 , будучи допитаний як свідок дав показання, що саме він підписав заяву.
Однак, ймовірність виконання ОСОБА_8 підпису у заяві від 10 червня 2005 року не може бути покладено в основу вироку, поскільки не підтверджено іншими доказами.
Крім того, на думку захисника, місцевий суд не звернув увагу, що у листах Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, які виконані на бланках лікарні, посада керівника зазначена як «начальник державної лікарні ветеринарної медицини у Славутському районі», «начальник райветлікарні», що викликає сумнів у випадку підроблення такого документу ОСОБА_8 , який зазначив би неправильну назву лікарні.
Тому в ході розгляду кримінального провадження доказами не було підтверджено, що ОСОБА_8 організував та підбурив шляхом примусу, переконання, умовлянь і усного незаконного наказу змусив підпорядкованого йому начальника Славутської районної державної лікарні ОСОБА_9 підписати офіційний документ лист (відношення) від 09 лютого 2010 року №12 про згоду Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на вилучення земельної ділянки загальною площею 2 га з метою надання її працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства.
Висновок місцевого суду про вчинення таких дій ОСОБА_8 зроблений лише на підставі того, що в подальшому вищезазначена земельна ділянка була Славутською райдержадміністрацією відведена для його дружини ОСОБА_10 .
Таким чином, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а такі припущення лише підтверджують сумнів, а він має бути витлумачений тільки на користь обвинуваченого ОСОБА_8 .
В апеляційній скарзі обвинувачений ОСОБА_9 просив скасувативирок Славутськогоміськрайонного судувід 11вересня 2020року тазакрити кримінальнепровадження щодонього зач.1ст.364,ч.2ст.364,ч.1ст.366,ч.2ст.366КК України через невідповідність висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам кримінального провадження, неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, істотного порушення вимог кримінального процесуального закону.
Уважав, що оскільки він здійснив відчуження майна без узгодження з вищими інстанціями в порядку підпорядкування як власником майна, то він перевищив службові повноваження, про що свідчить і посилання у вироку місцевого суду на законодавчі та нормативні акти, всупереч саме яким було здійснено відчуження майна.
Указував, що основна відмінність між зловживанням владою або службовим становищем та перевищенням влади або службових повноважень вбачається в тому, що при зловживанні службовим становищем службова особа діє у межах своєї компетенції, вчиняє дії, які вона у принципі вправі вчиняти, перебуваючи на відповідній посаді, а для перевищення влади або службових повноважень характерним є вихід за межі компетенції.
Посилався на те, що його дії повинні були бути кваліфіковані за ст.365 КК України (перевищення влади або службових повноважень), але у зв`язку з декриміналізацією на даний час у його діях відсутній склад такого злочину.
Щодо кваліфікації його дій за ст.366 КК України, то він не вчиняв службового підроблення, бо не складав та не підписував листів (заяв) щодо відмови Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від користування земельними ділянками, за винятком тільки листа щодо незаперечення проти вилучення земельної ділянки площею 2 га для надання працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства, який був ним підписаний, поскільки земельна ділянка за час його перебування на посаді начальника державної районної лікарні ветмедицини, не використовувалась.
Між тим, підписаний ним як начальником Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини лист щодо незаперечення проти вилучення земельної ділянки площею 2 га для надання працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства та наказ про передачу житла у приватну власність ОСОБА_14 не підпадають під критерії службового підроблення.
Зазначав, що місцевим судом він безпідставно визнаний винним у службовому підробленні за ч.2 ст.366 КК України, тобто у службовому підробленні, що спричинило тяжкі наслідки.
Зауважував на ту обставину, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду з узагальненим викладом змісту судового рішення та доводів апеляційних скарг; обвинувачених ОСОБА_8 та ОСОБА_9 і захисника ОСОБА_7 , які підтримали подані апеляційні скарги з викладених у них мотивів; прокурора ОСОБА_6 , яка заперечила проти усіх апеляційних скарг; перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку про таке.
Згідно вимог ст.404КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст.370КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст.94 КПК України.
Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК України.
Умотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Висновки суду першої інстанції про доведеність вини обвинувачених ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , за викладених у вироку обставинах, ґрунтуються на зібраних у провадженні та досліджених в судовому засіданні суду першої інстанції доказах, відповідають фактичним обставинам провадження.
Доведеність вини обвинувачених ОСОБА_9 та ОСОБА_8 підтверджується сукупністю зібраних та детально викладених у вироку суду першої інстанції доказів.
Обвинувачені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 не визнали себе винними у вчиненні кримінальних правопорушень.
Зокрема, обвинувачений ОСОБА_8 суду пояснив, що у квітні 2014 р він звернувся з листом до народного депутата Верховної Ради України, міністра сільського господарства, до голови Хмельницької облдержадміністрації, прокурора Хмельницької області про створення начальником Головного управління ветмедицини у Хмельницькій області незаконних схем по відмиванню бюджетних коштів шляхом використання свого службового становища. Як помсту за вказане звернення, щодо нього була порушена кримінальна справа і безпідставно його звинувачено у вчиненні посадових та службових злочинів, які він не вчиняв.
Працюючи на посаді начальника Славутського районного державного підприємства ветмедицини, він дійсно здійснив за госпрозрахункові кошти переобладнання тваринницької ферми, яка перебувала на балансі підприємства, але не використовувалась за призначенням, у дві житлові квартири. А потім за погодженням з трудовим колективом одну з квартир отримав з метою покращення особистих житлових умов, а інша була виділена сім`ї молодих спеціалістів Бондар. Проте, протягом 1990-2000 р житлові приміщення виділялись та купувались за кошти підприємства і іншим працівникам з метою покращення їх житлових умов.
Славутське державне підприємство «Ветеринарна медицина», а потім його правонаступник Славутська районна державна лікарня ветмедицини користувались землями Улашанівської сільської ради площею в межах 4 га. Проте, на початку 2000-х років підприємство ветмедицини не мало коштів на обробіток цієї землі. Тому було прийняте рішення про вилучення землі і передачу її Улашанівській сільській раді. Він, його дружина ОСОБА_10 та дочка ОСОБА_11 отримали земельні ділянки із земель Улашанівської сільської ради для обслуговування житлового будинку та ведення селянського господарства. А тому вважав усі звинувачення на його адресу безпідставними та необґрунтованими.
При цьому обвинувачений ОСОБА_8 пояснив, коли та які посади він обіймав в органах ветмедицини Славутського району, у який спосіб він отримав та приватизував квартиру і земельну ділянку на території Славутської райдержветлікарні, яким чином власником об`єктів нерухомості на території Славутської райдержветлікарні стала його донька ОСОБА_11 та дружина ОСОБА_10 , що саме він піднімав питання на загальних зборах трудового колективу про передачу приміщень ветлікарні в якості квартир з метою покращення житлового стану своєї родини.
Водночас у ході судового розгляду провадження в місцевому та апеляційному судах обвинувачений ОСОБА_8 не спростував встановлені факти передачі приміщень тваринницької ферми як житла його сім`ї та сім`ї його доньки; підпорядкування начальника райдержлікарні ветмедицини ОСОБА_9 йому як вищестоящому керівнику, складання і підписання ОСОБА_9 заяв про відмову райветлікарні від земельних ділянок, які в той же час передавались ОСОБА_8 або членам його сім`ї у власність в межах безоплатної приватизації. Такі показання ОСОБА_8 беззаперечно вказують на корисливий мотив його дій та зловживання службовим становищем у власних інтересах та інтересах членів своєї родини. Отже, невизнання ним винуватості у вчиненому слід оцінювати критично, враховуючи, що його показання спростовуються дослідженими і перевіреними судами іншими доказами.
Обвинувачений ОСОБА_9 пояснив, що працюючи начальником Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, виконував накази начальника Славутського районного управління ветеринарної медицини Головного санітарного інспектора ветеринарної медицини Славутського району ОСОБА_8 , складав і підписував листа, адресованого Славутській районній державній адміністрації з проханням про вилучення у Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини земельної ділянки площею 2 га та передачу її Улашанівській сільській раді Славутського району, оскільки така земельна ділянка не використовувалась ветлікарнею і коштів на її обслуговування не було.
Проте умислу на її незаконне відчуження в користь ОСОБА_10 не мав. У приміщенні по АДРЕСА_7 знаходилась ветлабораторія, яка була структурним підрозділом Славутської районної лікарні ветеринарної медицини. Приміщення потребувало капітального ремонту та після ліквідації лабораторії не використовувалось за призначенням.
На підставі рішення трудового колективу він задовольнив заяву головного бухгалтера райветлікарні про виділення їй квартири у приміщенні по АДРЕСА_7 з метою покращення житлових умов. Умислу на заподіяння шкоди державним інтересам не мав.
Разом з тим, обвинувачений ОСОБА_9 не дав обґрунтованих пояснень щодо підстав для відмови районної держветлікарні від наявних у неї земель, будівель і споруд без погодження з вищестоящими установами, які фактично мали право на розпорядження майном, переданим на баланс ветлікарні, але таким, що перебувало у державній власності. Здійснення ним дій, що потягли передачу земель в користь ОСОБА_8 та його родини, якому він був підпорядкованим юридично, категорично вказує на корисливий та інший його інтерес у наслідках, що настали.
Місцевий суд належно оцінив такі показання обвинувачених та спростував їх сукупністю таких доказів:
- показаннями представника потерпілого Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_15 про те, що тваринницька ферма по АДРЕСА_1 , яка була реконструйована ОСОБА_8 та виділена йому і його дочці ОСОБА_11 під житло, приміщення лабораторії ветмедицини по АДРЕСА_7 , яке було надане головному бухгалтеру ОСОБА_14 для поліпшення житлових умов, знаходились на балансі ветлікарні. Землі сільськогосподарського призначення площею 4 га, які отримали в користування ОСОБА_8 , його дружина ОСОБА_10 та дочка ОСОБА_11 , знаходились в постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Відчуження вказаних об`єктів нерухомості завдало значної шкоди ветмедицині району;
- показаннями представника потерпілого Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ОСОБА_16 , яка пояснила процес реорганізації ветеринарної служби України з 1968 року по 2015 р та показала, що в архівах Держпродспоживслужби відсутня інформація чи документи (акти приймання-передачі) щодо передачі до комунальної власності активів установ державної ветеринарії, зокрема, й по Славутському району. Відчужене ОСОБА_8 і ОСОБА_9 майно, зокрема, об`єкти нерухомості: будівлі та земельні ділянки, перебували у державній власності. Дозволів або інших рішень про відчуження цього майна, уповноважені державні органи не видавали та не погоджували;
- показаннями свідка ОСОБА_17 начальника управління фінансової діяльності Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, що майно ветеринарних закладів, в тому числі Славутського району, ніколи не передавалось з державної власності у комунальну власність. На балансі Славутського державного підприємства «Ветеринарна медицина» або на балансі Славутської районної державної лікарні ветмедицини житла не було. У 1997 1998 роках звернень Славутського державного підприємства «Ветеринарна медицина» до Головного управління ветмедицини з державною ветеринарною інспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства чи до його правонаступника Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства агропромислового комплексу України про надання дозволу на переведення господарських будівель нежитлового фонду в житловий не було. Голова Держдепартаменту ветмедицини погоджував звернення Славутського районного підприємства ветмедицини про дозвіл на приватизацію квартири ( не знає якої). Начальник Славутського районного управління ветеринарної медицини ОСОБА_8 без погодження з Головним управлінням ветеринарної медицини у Хмельницькій області та без погодження з Державним департаментом ветеринарної медицини чи його правонаступником Державним комітетом ветеринарної медицини України, як головним розпорядником державного майна, що перебувало у віданні ветеринарної служби України, звернувся до Славутської райдержадміністрації з клопотанням про вилучення земельних ділянок з користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, що завдало шкоду ветеринарній службі, так як земля в результаті такого звернення була вилучена з користування ветлікарні;
- показаннями свідка ОСОБА_18 , яка засвідчила, що з листопада 2004 р по квітень 2005 р виконував обов`язки голови Славутської РДА. На той час районна адміністрація здійснювала розпорядження землями, що знаходилися за межами населених пунктів району;
- показаннями свідка ОСОБА_19 , яка пояснила, що у 2005 році працювала директором МПП «Кадастр», яке здійснювало розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. ОСОБА_8 та ОСОБА_11 зверталися у 2005 році до підприємства «Кадастр» із заявою про розробку проекту землеустрою та надавали необхідний пакет документів, що посвідчували право на виготовлення такого проекту щодо земельних ділянок на території Улашанівської сільської ради Славутського району, що межували із землями Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. У 2010 р до МПП «Кадастр» із заявою про виготовлення проекту землеустрою зверталася ОСОБА_10 щодо земельної ділянки, яка також межувала із землями лікарні ветмедицини. Питання щодо вилучення земельних ділянок чи їх виділення конкретному землекористувачу чи землевласнику МПП «Кадастр» не вирішувало;
- показаннями свідка ОСОБА_20 про те, що з 1986 р по 2014 р працювала бухгалтером-касиром в Славутській районній лікарні ветмедицини. Через відсутність іншого житла, зі згоди керівника протягом трьох років проживала з чоловіком у одній з кімнат ветлікарні, хоча житла на балансі лікарні не було, черга на житло не велась. Хто потребував покращення житлових умов, перебували на черзі у Славутському міськвиконкомі. У 1990 році ветлікарня виділила кошти для придбання їй житлового будинку. Хто вирішував питання про реконструкцію тваринницької ферми в житлове приміщення, яким чином виділялось житло ОСОБА_8 та його дочці ОСОБА_11 , не знає. Щодо головного бухгалтера ветлабораторії ОСОБА_14 , то на зборах трудового колективу це питання піднімалось, але вона особисто на зборах не була, її повідомили по телефону та врахували її голос під час голосування;
- показаннями свідка ОСОБА_21 , яка підтвердила, що з 1976 року працювала ветфельдшером у Кривинській дільничній ветлікарні Славутського району, а з 2002 р начальником відділу санітарно-ветеринарної медицини у Славутському районному управлінні ветеринарної медицини, з 2006 р заступником начальника Славутського районного управління ветмедицини. За період її роботи у ветслужбі неодноразово на зборах трудового колективу піднімалось питання про забезпечення житлом працівників, вирішувалось питання про купівлю житла для працівників; у 2009 р приймали рішення про виділення в якості житла для ОСОБА_14 частини приміщення ветлабораторії в м. Славута. Вона не знала, чи є житло на балансі районної лікарні ветмедицини або районного управління ветмедицини, а також чи погоджувалось питання переведення господарських чи адміністративних приміщень ветлікарні в житловий фонд та чи погоджувалось питання виділення житла працівникам із вищестоящими органами;
- показаннями свідка ОСОБА_14 про те, що працює головним бухгалтером Славутської районної державної ветлікарні. Всі правовстановлюючі документи на будівлі та земельні ділянки зберігалися у керівника ветлікарні. Їй відомо, що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 видавався Славутській райдержветлікарні і на його підставі лікарня сплачує податок на землю. Житлового фонду на обліку у райветлікарні не було Є книга обліку основних засобів, в якій містяться відомості про господарські та адміністративні приміщення. Даних про переведення нежитлового фонду в житловий в книгах обліку основних засобів немає. В період декрету вона зверталась із заявою до керівника Управління ветмедицини у Славутському районі про виділення їй приміщення під житло та знала, що йдеться про приміщення ветлабораторії по АДРЕСА_7 . Яким чином це приміщення було переведене з нежитлового фонду в житловий їй невідомо; чи зверталась ветлікарня у вищестоящі органи з клопотанням про надання дозволу на переведення приміщення ветлабораторії у житловий фонд теж. Зняття з балансу ветлікарні виділеної їй квартири не здійснювалось. В процесі ліквідації ветлабораторії частину приміщення, яке було виділене їй під житло, на баланс правонаступника не включили. Отримавши приміщення по АДРЕСА_7 як житло, вона його приватизувала, сплативши вартість надлишків площі в сумі 19 грн, а потім оформила нотаріально-посвідчений договір дарування цієї квартири в користь чоловіка. Документи на земельну ділянку під квартирою виготовляв чоловік. Їй відомо, що на земельні ділянки, що перебували у користуванні Славутської ветлікарні були виготовлені Державні акти. Після 2015 р ці земельні ділянки були передані на баланс Славутського районного управління ветмедицини;
- показаннями свідка ОСОБА_22 , який ствердив, що з 1991 р працював начальником Славутської районної державної лабораторії ветмедицини до її ліквідації. У 2009 р на зборах трудового колективу розглядалась заява ОСОБА_14 про надання їй житла. Чи були дотримані при цьому вимоги закону, йому не відомо. Рішень про переведення приміщень ветлабораторії з нежитлового в житлове не було. Після ліквідації Славутської ветлабораторії, майно було передане по актах прийому-передачі до Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини. По актах житло не передавалось, бо такого на балансі ветлабораторії не було;
- показаннями свідка ОСОБА_23 , що з 1998 р по 2012 р він працював начальником Головного управління державної ветеринарної медицини в Хмельницькій області. У 1991 р були створені державні підприємства ветеринарної медицини. У Славутському районі таке підприємство було створене у 1992 р. Майно цих підприємств до 2004 р залишалося комунальною власністю районних громад. Фінансування ДП «Ветеринарної медицини» здійснювалося з місцевих (районних) бюджетів. Але підприємствам було надане право використовувати самостійно зароблені кошти ( за надані послуги) на власні потреби ветпідприємства. Всі підприємства ветеринарної медицини мали землі у користуванні, в тому числі і Славутське підприємство. Порядок відчуження господарських приміщень та земель, що були на балансі підприємства, повинен був відповідати закону. Головне управління ветеринарної медицини у Хмельницькій області давало усну або письмову згоду на відчуження районними лікарнями нерухомого майна. Після ліквідації державної ветлабораторії, її майно було передане районній державній лікарні ветмедицини, як правонаступнику. Житлових приміщень на балансі ветлабораторій не було. Але оскільки багато приміщень ветлабораторій були в аварійному стані і не було потреби у їх подальшому використанні, то по області була практика передачі таких приміщень працівникам під житло;
- показаннями свідка ОСОБА_24 , який засвідчив, що працює начальником Хмельницької обласної лікарні державної ветеринарної медицини. На підставі звернення громадян, у 2014 році Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України створила комісію, до складу якої він був включений, яка провела перевірку діяльності Славутської районної лікарні ветеринарної медицини щодо приватизації майна, що перебувало у загальнодержавній власності і було передане в користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, та виявила ряд порушень, зокрема, відсутність дозволу розпорядника майном Державного департаменту ветеринарної медицини України на приватизацію приміщень та земельних ділянок. Акт комісії, складений за результатами перевірки, був переданий до правоохоронних органів;
- показаннями свідка ОСОБА_25 про те, що з 2013 р працює заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області. У 2014 р ОСОБА_8 звертався у Головне управління ветмедицини в Хмельницькій області з проханням надати дозвіл на виділення йому як суб`єкту підприємницької діяльності по виробленню дьогтю, земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності, а також про зловживання начальника Головного управління державної ветеринарної служби в Хмельницькій області Каньовського. Оскільки Головне управління не розглянуло звернення ОСОБА_8 , то він звернувся до Державного департаменту ветеринарної медицини України з проханням розглянути його звернення. За зверненням ОСОБА_8 Держдепартамент ветмедицини України направив свого представника ОСОБА_17 для проведення перевірки і встановлення дійсних обставин. Він був присутній у Славутській райдержветлікарні при проведенні перевірки ОСОБА_17 та виявленні низки порушень, що стосувалися відчуження майна Славутською райдержветлікарнею, зокрема, виділення житла та земельних ділянок;
- показаннями свідка ОСОБА_26 , яка з 2004 року по травень 2010 р працювала на посаді голови Славутської районної державної адміністрації. На той час райдержадміністрація здійснювала розпорядження землями, що знаходились за межами населених пунктів. До райдержадміністрації надходили звернення Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини про відмову від земельних ділянок та їх вилучення для розподілу між громадянами для ведення селянського господарства. Процедура вилучення земельних ділянок у ветлікарні та передача їх громадянам перевірялась відповідним земельним відділом, який робив висновок з приводу законності таких дій та готував проект розпорядження голови райдержадміністрації.
- показаннями свідка ОСОБА_27 , який з 2001 р працював керівником відділу земельних ресурсів Славутської районної державної адміністрації та розповів про процедуру вилучення земельних ділянок у користувача та їх передачу фізичним особам для ведення селянського господарства у 1996 2009 роках.
Зокрема, місцевим судом було досліджено Інформацію Держпродспоживслужби України про реорганізацію Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини та про належність її активів до державної власності (т.3 а.с.175-179) та встановлено, що з 1968 року Керівництво ветеринарною службою в СРСР здійснювало Міністерство сільського господарства через обласні управління сільського господарства і підпорядковані їм районні станції по боротьбі з хворобами тварин, ветлікарні, дільниці лабораторії та інші установи державної ветеринарної мережі. З 1971 року районна ветеринарна станція по боротьбі з хворобами тварин була центральною установою державної ветеринарії в районі. На балансі районної ветстанції, крім приміщень і споруд, в яких вона знаходилась, перебували виробничі і житлові приміщення та інше майно ветзакладів, що знаходилися в її віданні. Рішенням виконавчого комітету Славутської районної ради депутатів трудящих Хмельницької області від 16.03.1978 р № 72 передано в постійне користування Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин земельну ділянку площею 2,50 га, зайняту господарськими будівлями бувшої Славутської держплемстанції. Найменування об`єктів основних засобів, що передані на баланс Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин, зафіксовані у акті приймання-передачі від 20.03.1978 р.
Після проголошення України незалежною демократичною державою 24.08.1991 р, найвищим органом, що здійснював керівництво ветеринарною службою України, стало Міністерство сільського господарства України (УРСР). Кабінет міністрів України своїм розпорядженням від 9 жовтня 1991 р № 274-р погодився з пропозицією Мінсільгоспу України про створення в порядку експерименту в окремих районах і містах республіки, в тому числі у Славутському районі Хмельницької області, на базі закладів держветмережі та всіх ветеринарних служб району (міста) державних районних (міських) підприємств «Ветеринарна медицина», що діятимуть на принципах господарського розрахунку. 19.12.1991 р, за згодою відділу ветеринарії при Хмельницькому облвиконкомі від 12.12.1991 р № 13-117а, Славутським міськвиконкомом ухвалене рішення №299 про створення в порядку експерименту на базі державних установ та всіх ветеринарних служб району Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина». 31.01.1992 р наказом №3 по державному підприємству «Ветеринарна медицина» на підставі рішення Славутського міськвиконкому від 19.12.1991 р № 299 створено ДП «Ветеринарна медицина», ліквідовано Славутську районну станцію по боротьбі з хворобами тварин і її структурні підрозділи з 31.01.1992 р. Отже, ДП «Ветмедицина» у Славутському районі створене на базі державної установи - Славутської районної станції по боротьбі з хворобами тварин. Рішення розпорядника державним майном, що перебувало у користуванні (на балансі) Славутської районної станції по боротьбі з хворобами тварин, про передачу державного майна у комунальну власність, відсутнє, акти прийому-передачі такого майна (земельних ділянок, господарських будівель і споруд, житлових приміщень) з державної власності в комунальну власність відсутні.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про ветеринарну медицину» в редакції від 25.06.1992 р фінансування та матеріально-технічне забезпечення органів і установ державної ветеринарної медицини здійснюється за рахунок
коштів державного і місцевих бюджетів, а також за рахунок позабюджетних коштів. Позабюджетними джерелами фінансування діяльності установ
державної ветеринарної медицини та оплати праці їх працівників є: надходження від підприємств, установ, організацій та громадян за виконання робіт за договорами і надання платних послуг; частина коштів від сплати адміністративних штрафів; добровільні внески підприємств, установ, громадських організацій, фондів і громадян; інші, не заборонені законодавством, джерела.
Отже, відповідно до Закону, ДП «Ветмедицина» могло самостійно розпоряджатися лише надходженнями від здійснення господарської діяльності, але не державним майном, на базі якого воно було створене.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» встановлено, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю. Декретом Кабінету Міністрів від 15.12.1992 р № 8-92 «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності» на міністерства і інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади покладено здійснення функцій управління майном, що є у загальнодержавній власності. Таким чином, керівництво майном ветеринарної служби України, яке перебувало у загальнодержавній власності, здійснювало Міністерство сільського господарства України.
Постановою Кабміну від 20.11.1993 р № 629 створене Головне управління ветеринарної медицини з державною ветеринарною інспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства України, яке є самостійним структурним підрозділом центрального апарату Міністерства сільського господарства і продовольства, що підпорядковується безпосередньо Міністру сільського господарства і продовольства, та здійснює розпорядження державним майном, переданим в повне господарське відання чи оперативне управління установам ветеринарної медицини на місцях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р № 285 затверджене Положення про управління ветеринарної медицини з державною інспекцією обласної державної адміністрації, в якому встановлено (п.3), що Управлінню підпорядковуються районні державні підприємства «Ветеринарна медицина» на госпрозрахунку на правах управління.
Постановою Кабміну України від 17.11.1997 р № 1277 утворено Державний департамент ветеринарної медицини Міністерства агропромислового комплексу на базі Головного управління ветеринарної медицини з державною ветеринарною інспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства, що ліквідується. Установлено, що Державний департамент ветеринарної медицини є правонаступником прав та обов`язків ліквідованого Головного управління ветеринарної медицини з державною ветеринарною інспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства.
Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 24.12.2002 р № 74 для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів утворено районні державні лікарні ветеринарної медицини, які є державними установами та підпорядкованими управлінню ветеринарної медицини в районі. Тому 26.05.2003 р ліквідоване Славутське державне підприємство «Ветеринарна медицина» і створено Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, яка є правонаступником ДП «Ветеринарна медицина», є державною установою і її активи передані у державну власність. На даний час відповідно до Положення про районні державні лікарні ветеринарної медицини, затвердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 28.10.2008 р №238 районні державні лікарні ветеринарної медицини є державними установами ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та протиепізоотичних заходів.
Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини від 21.11.2001 р № 66 утворено управління ветеринарної медицини в областях, яким підпорядковуються управління ветеринарної медицини в районах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2007 р № 1075 утворено Державний комітет ветеринарної медицини України, який є правонаступником Державного департаменту ветеринарної медицини, є центральним органом виконавчої влади в галузі ветеринарної медицини і здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за здоров`ям тварин, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики ( а.с.129-141, т. 3).
Указом Президента України від 09 грудня 2010 р № 1085/2010 утворено Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України, відповідно до якого Дерветфітослужба України є правонаступником Державного комітету ветеринарної медицини України, центральним органом виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у галузі ветеринарної медицини, безпечності харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, державного нагляду (контролю) за племінною справою у тваринництві (а.с.142-149, т. 3).
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р № 442 утворено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), яка є правонаступником Держветфітослужби України, а також центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва ( в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу, охорони прав на сорти рослин), державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері (а.с.150-153, т.3). На підставі наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 20.04.2016 р № 47 прийнято до сфери управління Держпродспоживслужби цілісні майнові комплекси установ та підприємств, в тому числі Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с.87-93, 95-108, т. 3).
В архівах Держпродспоживслужби відсутня інформація, чи документи щодо передачі до комунальної власності району активів Славутської районної станції по боротьбі з хворобами тварин чи Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Щодо Славутської районної держветлабораторії, то вона була створена відповідно до наказу Державного департаменту ветеринарної медицини від 17.06.2003 р № 47 «Про районну державну лабораторію ветеринарної медицини» та підпорядковувалась районному управлінню держветмедицини. Наказом управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 20.10.2005 р № 23-в ліквідована Славутська районна державна лабораторія ветеринарної медицини та на її базі 10.01.2006 р створена Славутська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини, яка є державною установою ветеринарної медицини з питань лабораторної діагностики хвороб тварин, ветеринарно-санітарної експертизи, оцінки якості і безпеки продукції тваринного, а на ринках і рослинного, походження; має свою матеріально-технічну базу (територію, будівлі, лабораторне обладнання і апаратуру, віварій з піддослідними тваринами тощо), яка є державною власністю і відноситься до сфери Управління ветеринарної медицини у Хмельницькій області, що стверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, Довідкою №75 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Положенням про Славутську міжрайонну державну лабораторію ветеринарної медицини (а.с. 190- 198, 200, 201-202, 203-207 т. 3). Наказом Головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 31.10.2008 р №61-в 16.12.2009 р Славутську міжрайонну державну лабораторію ветеринарної медицини ліквідовано, що стверджується також відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.180-189 т. 3), майно передано по акту прийому-передачі до Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Проаналізувавши законніта підзаконнінормативні актищодо реорганізаціїорганів ветеринарноїмедицини,зокрема,у Славутськомурайоні,місцевий судкритично оціниврішення дванадцятоїсесії Славутськоїміської радинародних депутатівХмельницької областівід 09.06.1992р №6«Про змінидо рішенняодинадцятої сесіїміської радинародних депутатіввід 24.04.1992р «Пророзмежування державногомайна містаміж власністюміста івласністю м.Нетішин ісіл»,відповідно доДодатку №1якого майноветстанції поборотьбі зхворобами тварин,ветбаклабораторії таветаптеки переданеу комунальнувласність Славутськоїрайонної ради(а.с.140-146,т.10),оскільки рішеннямСлавутського міськвиконкомувід 19.12.1991р №299вже булостворене державнепідприємство «Ветеринарнамедицина» набазі майнаСлавутської станціїпо боротьбіз хворобамитварин (ветстанціяпо боротьбіз хворобамитварин),а 31.01.1992р Славутськарайонна станціяпо боротьбіз хворобамитварин іїї структурніпідрозділи ліквідовані.Таким чином,станом на24.04.1992р тастаном на09.06.1992р вжене існуваломайна ветстанціїпо боротьбіз хворобамитварин іпотреби упередачі їїмайна укомунальну власністьрайону небуло,оскільки майноперебувало удержавній власностіновоствореного набазі Славутськоїрайонної станціїпо боротьбіз хворобамитварин Державного підприємства «Ветеринарна медицина». З наведених підстав та у зв`язку з відсутністю актів прийому-передачі державного майна ветмедицини у комунальну власність Славутського району, місцевий суд обґрунтовано не взяв до уваги відомості, що містяться в листі начальника Головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 24 березня 2009 року № 13-125/1 за підписом ОСОБА_23 , адресованому Голові Славутської районної ради (а.с.114, т.1).
Одночасно розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р № 199-р та від 30.06.2005 р № 225-р цілісні майнові комплекси державних установ ветеринарної медицини передано з комунальної до державної власності. Отже, рішення шістнадцятої сесії Славутської районної ради від 16.12.2008 р № 6 «Про затвердження переліку об`єктів спільної власності територіальних громад району» в частині віднесення до об`єктів спільної власності територіальних громад району Районної державної лікарні ветеринарної медицини суперечило цьому розпорядженню Кабінету Міністрів України, тому не могло враховуватись судом як законне (а.с.111-113, т. 1).
Згідно із Законом України «Про ветеринарну медицину» Славутська районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою ветеринарної медицини і відноситься до державної форми власності, що підтверджується також відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Тому передані їй в оперативне відання об`єкти нерухомого майна (адмінприміщення, будівлі та споруди, житлові приміщення) також є власністю Держави Україна в особі центральних органів ветеринарної служби України.
Місцевим судом також досліджено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 р по 31.05.2014 р від 25.07.2014 р № 3-35/44 (а.с.8-56, т.2), в ході якої встановлено, що за Славутською районною державною лікарнею ветеринарної медицини станом на 01.06.2014 р рахується право на користування земельною ділянкою, посвідчене Державним актом на право постійного користування землею від 09.04.1998 р ХМ б/н. (а.с.42 т.2), в т.ч. по Улашанівській сільській раді Славутського району, земельна ділянка площею 3,4678 га. Земельні ділянки, які знаходяться на території с. Улашанівка по вул. Ганнопільське шосе, 4, загальною площею 3, 4678 га по бухгалтерському обліку не оприбутковані. Приміщення по вул. Набережній, 63 у м. Славута є виробничим приміщенням Славутської районної державної ветеринарної лікарні.
На підставі рішення виконкому Славутської міської ради від 14 травня 2009 р № 204 за клопотанням Державного комітету ветеринарної медицини України 26.05.2009 р видане Свідоцтво на право власності Держави Україна в особі Державного комітету ветеринарної медицини України на об`єкти нерухомого майна, а саме: на адміністративне приміщення загальною площею 338,1 кв м, гаражі та майстерню загальною площею 363 кв м, хлів загальною площею 230,5 кв м, господарське приміщення загальною площею 193,5 кв м, які розташовані в АДРЕСА_1 (а.с.78 т. 4).
На підставі рішення виконкому Славутської міської ради від 26 травня 2009 р № 237 за клопотанням Державного комітету ветеринарної медицини України 26.05.2009 р видане Свідоцтво на право власності Держави Україна в особі Державного комітету ветеринарної медицини України на об`єкт нерухомого майна, а саме: на приміщення лікарні загальною площею 76,6 кв м та гараж загальною площею 70,4 кв м, які розташовані в АДРЕСА_8 (а.с.79 т. 4).
З Інвентарної справи на приміщення ветлікарні по АДРЕСА_7 вбачається, що згідно з Оцінювальним актом від 23.04.2009 р приміщення ветлікарні по АДРЕСА_7 мало площу 342,6 кв м, а також прибудова 10,8 кв м, прибудова 46,6 кв м (а.с.59, 61-62, т.2). Проте, відповідно до Технічного паспорта на виробничий будинок Славутської районної державної ветлікарні по вул. Набережній, 63, виготовленим 25 травня 2012 р, вбачається, що власником приміщення є Держава Україна в особі Державної ветеринарної служби України та в оперативному управління Славутської райдержветлікарні, загальна площа приміщення становить 249,6 кв м (а.с.60, 63-65 т. 2).
Свідоцтвом про право власності на об`єкти нерухомого майна серія САТ № 478427 від 15.02.2012 р посвідчене право власності Держави Україна в особі Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України на приміщення лікарні загальною площею 249,6 кв м у АДРЕСА_7 (а.с.71-72 т. 2).
Воднораз, досліджене судом Свідоцтво про право власності Держави Україна в особі Державного комітету ветеринарної медицини України на приміщення лікарні загальною площею 213,3 кв м у АДРЕСА_7 (а.с.69 т. 2), видане 26.05.2009 р, яке було погашене у зв`язку з видачею нового Свідоцтва від 15.02.2012 р, вказує на наявність зловживань з боку керівництва Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини, яку на той час очолював ОСОБА_9 .
Місцевим судом перевірялися твердження обвинуваченого ОСОБА_8 про те, що кримінальне провадження було порушене у відповідь на його письмове звернення від 07.04.2014 р щодо незаконних дій начальника Головного управління ветмедицини в Хмельницькій області ОСОБА_28 та встановлено, що таке звернення дійсно мало місце (а.с.135-137 т. 4).
За зверненням ОСОБА_8 наказом Держветфітослужби України від 22.04.2014 р № 1883 для перевірки інформації у Хмельницьку область відряджено завідувача сектору управління державним майном ОСОБА_17 з правом залучати до роботи спеціалістів установ Державної ветеринарної та фітосанітарної служби (а.с. 138 т. 4).
За наслідками перевірки ОСОБА_8 повідомлено, що інформація щодо корупційних дій начальника головного управління ветеринарної медицини Хмельницької області не підтвердилася; інформація щодо погіршення роботи установ ветеринарної медицини за час роботи ОСОБА_28 не відповідає дійсності (а.с.162, т. 4).
Проте, в ході перевірки ОСОБА_17 отримано власноручні пояснення ОСОБА_9 , в яких він вказує, що в період перебування на посаді начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини з 2003 по 2010 рік за безпосередніми вказівками начальника управління ветеринарної медицини у Славутському районі ОСОБА_8 він підписував звернення до районної державної адміністрації щодо вилучення земельних ділянок за адресою АДРЕСА_1 (а.с.139 т. 4). Ці пояснення частково спростовують показання самого обвинуваченого ОСОБА_9 про невизнання своєї винуватості у пред`явленому обвинуваченні.
Також установлено, що за матеріалами службового розслідування, проведеного у зв`язку із встановленими ОСОБА_17 фактами, Хмельницька обласна державна лікарня ветеринарної медицини звернулася з листом від 14.05.2014 р № 60 (з додатками, що підтверджують встановлені факти) до прокурора Хмельницької області, яким повідомила, що із постійного користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини незаконно було вилучено та передано у власність сім`ї начальника управління ветеринарної медицини у Славутському районі ОСОБА_8 5 земельних ділянок загальною площею 3,4678 га (а.с.1-15 т. 5).
Постановою від 12.06.2014 р Славутський міжрайонний прокурор призначив проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів в діяльності Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини з питань дотримання вимог законодавства у сфері земельних відносин (а.с.16-18 т. 5).
23.06.2014 р за результатами проведеної прокурорської перевірки встановлено, що посадові особи Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини протягом 2005-2010 років у порушення вимог законодавства, не виконуючи свої службові обов`язки, без погодження з органом управління, незаконно розпорядилися земельними ділянками сільськогосподарського призначення загальною площею 3,4678 га на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту, які перебували у постійному користуванні державної райветлікарні, на користь службових осіб управління ветмедицини у Славутському районі та членів їх сімей, чим завдали істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам. Тому відомості про кримінальне правопорушення 23.06.2014 р внесені до ЄРДР та розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні з правовою кваліфікацією дій за ч.1 ст.367 КК України (а.с.19, т. 5).
Винуватість обвинувачених у вчиненні посадових, службових злочинів стверджена наступним:
- актом приймання-передачі основних засобів Славутської держплемстанції від 20 березня 1978 р, з якого випливає, що з відповідальності Славутської філії Шепетівської держплемстанції до Славутської станції по боротьбі з хворобами тварин (начальник ОСОБА_8 ) передано приміщення племтварин, приміщення інвентарю (склад), автогараж, лабораторію, манеж/адмінприміщення/, водонапірну башню, дерев`яний паркан, зовнішню каналізацію, лінію зв`язку, дорогу, сад (а.с. 79-80 т. 5);
- наказом по Славутській станції по боротьбі з хворобами тварин від 23.01.1992 р № 2 про те, що ОСОБА_8 обраний і затверджений в порядку переводу директором районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» - головним ветеринарним лікарем державним ветеринарним інспектором Славутського району. Приступив до обов`язків 31.01.1992 р (а.с. 20 т. 5);
- контрактом №7 від 29.11.1992 р з керівником установи ветеринарної медицини (а.с.22-26 т. 5), з якого слідує, що ОСОБА_8 , як начальник Славутського районного державного підприємства ветеринарної медицини, зобов`язувався безпосередньо здійснювати управління установою, забезпечувати організацію та контроль заходів щодо профілактики, діагностики, лікування та ліквідації хвороб тварин, а також правове, організаційне і матеріально-технічне забезпечення, ефективне використання і зберігання закріпленого за ним державного майна тощо. За цим контрактом ОСОБА_8 здійснює поточне керівництво установою і підпорядкованими йому підприємствами, установами і організаціями ветеринарної медицини, організовує роботу установи, забезпечує виконання завдань, передбачених Положенням про установу, має право діяти від імені установи, представляти її в інших установах, укладати угоди, видавати доручення, відкривати рахунки в банках, користуватися правом розпорядження коштами установи, видавати накази, розпорядження, вирішувати інші питання, віднесені до його компетенції. Отже, за вказаним контрактом, строк дії якого до 29 листопада 1998 р, ОСОБА_8 є посадовою особою в розумінні ч.1ст.164 КК України в редакції станом на 28.04.1998 р, відповідно до якої під посадовими особами розуміються особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також займають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним повноваженням;
- Статутом районного державного підприємства «Ветеринарна медицина», від 10.01.1997 р, зареєстрованим Славутською райдержадміністрацією 21.01.1997 р, відповідно до якого підприємство є структурним підрозділом державної ветеринарної медицини області. На балансі підприємства знаходяться, крім будинків і будівель, в яких розміщене підприємство, виробничі приміщення та інше майно ветеринарних установ, які знаходяться в його підпорядкуванні (а.с.27-32 т. 5);
- Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина», місце знаходження якого Хмельницька область, м. Славута, вул. Ганнопільське шосе, 1 (а.с.33 т. 5);
- наказом Управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 26.05.2003 р № 42-в та Додатком до нього про ліквідацію районних та міських державних підприємств ветеринарної медицини та утворення районних (міських) державних лікарень ветеринарної медицини, які є правонаступниками ліквідованих районних (міських) державних підприємств ветеринарної медицини (а.с.34. т. 5);
- Положенням про Славутську районну державну лікарню ветеринарної медицини, затвердженим наказом Державного департаменту ветеринарної медицини від 24.12.2002 р № 74, відповідно до якого райдержветлікарні є державною установою ветеринарної медицини, активи якої передані у державну власність (а.с.35-37 т. 5);
- наказом по Районній державній лікарні ветеринарної медицини у Славутському районі від 04.02.2003 р № 5 про призначення начальником державної районної лікарні ветмедицини ОСОБА_9 за погодженням з начальником обласного управління (а.с.40 т. 5);
- наказом Управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 28.12.2002 р № 104-к про призначення ОСОБА_8 на посаду начальника управління ветеринарної медицини в Славутському районі головного державного інспектора ветеринарної медицини Славутського району з 31 грудня 2002 р (а.с.41 т. 5). У наказі зазначено, що ОСОБА_8 на час призначення мав 11 ранг державного службовця і стаж державної служби більше 25 років;
- посадовими обов`язками ОСОБА_8 , як начальника управління головного державного інспектора ветеринарної медицини в Славутському районі, затвердженими начальником управління ветмедицини в Хмельницькій області 31.12.2002 р, відповідно до яких він здійснював керівництво діяльністю Управління і підпорядкованих йому державних установ ветеринарної медицини району, організовував роботу управління, розробляв та подавав на затвердження в управління ветмедицини області проекти штатного розпису, кошториси та плани асигнувань, затверджував штатні розписи, перерозподіляв кошти, виділені на утриманні державних установ району, що належали до сфери його управління, у межах затверджених асигнувань, забезпечував неухильне виконання вимог бухгалтерського обліку, призначав та звільняв з посад керівників держустанов ветмедицини району, що йому підпорядковані, вносив пропозиції управлінню ветмедицини в області про поліпшення матеріально-технічного забезпечення тощо (а.с.42-43, т. 5).
- Положенням про управління ветеринарної медицини в Славутському районі, затвердженим наказом Державного департаменту ветеринарної медицини від 21 листопада 2002 р № 66, відповідно до якого управління ветеринарної медицини є територіальним органом Державного департаменту ветеринарної медицини, йому підпорядковується районна державна лікарня ветеринарної медицини, інші державні установи ветмедицини на території району, управління очолює начальник головний державний інспектор ветеринарної медицини району, який несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань і здійснення ним своїх функцій, вирішує питання про накладення дисциплінарних стягнень, організовує роботу Управління, розподіляє обов`язки, призначає та звільняє з посад керівників держустанов ветмедицини, що йому підпорядковані, видає у межах своєї компетенції накази, розпорядження, приписи, вказівки, обов`язкові для виконання тощо (а.с.44-47 т. 5). Таким чином, ОСОБА_8 , обіймаючи посаду начальника управління ветеринарної медицини у Славутському районі, відповідно до примітки 1 до ст.364 КК України 2001 був службовою особою;
- наказом Головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 11.08.2011 р № 32-к про звільнення ОСОБА_8 начальника управління головногодержавного інспектораветеринарної медицинив Славутськомурайоні з роботи у зв`язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі (а.с.51, т. 5);
- протоколом №1 зборів трудового колективу районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» від 02 січня 2002 р про виділення ветлікарю епізоетологу-паразитологу ОСОБА_13 , який прийнятий на роботу у вересні 2001 року, двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_4 , земельну ділянку у розмірі 0,10 га та господарський сарай для ведення підсобного господарства (а.с. 81 т. 5).
- протоколом №2 загальних зборів трудового колективу та профспілкового комітету районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» від 01 червня 1998 р про виділення в постійне користування ОСОБА_8 двокімнатної квартири жилою площею 36 кв м та господарський сарай площею 116 кв м за адресою АДРЕСА_9 , у зв`язку з розширенням складу сім`ї (а.с.82, т.5). Слід зауважити, що розширення складу сім`ї ОСОБА_8 мало місце у зв`язку з одруженням його дочки ОСОБА_29 та ОСОБА_13 , якому у 2002 р також виділена двокімнатна квартира.
- наказом по Славутському ДП «Ветеринарна медицина» від 14 серпня 1998 р № 45, за підписом начальника ОСОБА_8 , про передачу безоплатно ОСОБА_8 у приватну власність квартиру АДРЕСА_3 (а.с.83-84, т.5);
- наказом по Славутському ДП «Ветеринарна медицина» від 01 червня 2002 р № 36, за підписом начальника ОСОБА_8 , про передачу безоплатно ОСОБА_11 у приватну власність квартири АДРЕСА_5 (а.с.85 т. 5);
- протоколом засідання трудових колективів управління ветеринарної медицини в Славутському районі та районної державної лікарні ветеринарної медицини від 17 лютого 2009 р №1, з якого вбачається, що за пропозицією начальника районного управління ветмедицини було вирішено надати частину приміщення і прилеглу земельну ділянку у постійне користування головного бухгалтера райдержветлікарні ОСОБА_14 за адресою АДРЕСА_7 , для покращення житлових умов (а.с.86-88, т. 5);
- наказом начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 від 30 березня 2009 р № 23-в про приватизацію ОСОБА_14 квартири АДРЕСА_6 (а.с.89 т. 5).
Водночас місцевому суду не надано доказів, що на балансі Славутського районного державного підприємства «Ветеринарна медицина» перебувало житло, а також відомостей про погодження такого рішення із законним розпорядником державного майна.
- листом Славутського міського голови від 31.10.2014 р № 1553/04-31 про те, що в період з 01.01.2009 р по день направлення листа виконком Славутської міської ради не видавав ордер на вселення у квартиру АДРЕСА_6 (а.с.90 т. 5);
- інформацією виконкому Славутської міської ради від 17.06.2015 р №04-31/882 про те, що виконком Славутської міської ради протягом 2009-2015 років не приймав рішень по переведенню в житловий фонд приміщень ветеринарної медицини в АДРЕСА_9 , АДРЕСА_4 та в АДРЕСА_7 (а.с.91 т. 5);
- листом від 27.10.2014 р № 15-7-6/23877 та від 03.11.2014 р № 15-7-6/24040 заступника голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України про те, що Славутська державна районна лікарня ветеринарної медицини є державною установою та відноситься до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України; до 2008 р установа відносилась до сфери управління Міністерства аграрної політики України, а з 2008 по 2011 роки до Державного комітету ветеринарної медицини України, правонаступником якого стала Держветфітослужба України. Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» уповноваженим органам управління (міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи) належать повноваження погоджувати передачу об`єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об`єктами державної власності, господарських структур. Таким чином, уповноваженим органом управління всім майном, яке перебуває на балансі або у користування державних установ ветеринарної медицини, є Державна ветеринарна та фіто санітарна служба (до 2008 р Міністерство аграрної політики, з 2008 до 2011 р Державний комітет ветеринарної медицини), як центральний орган виконавчої влади. Керівник державної установи, зокрема, районної державної лікарні ветеринарної медицини, не має повноважень стосовно прийняття рішень та направлення звернень до місцевих органів самоврядування щодо вилучення земельних ділянок без відповідного дозволу уповноваженого органу управління відповідно до норм Земельного кодексу України. Жодних звернень з боку посадових осіб Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини до уповноважених органів управління стосовно надання дозволу на вилучення земельних ділянок, приватизацію відомчого житла та частини адміністративного приміщення не надходило, а відтак і дозволи на такі дії не надавались. До прийняття Закону України «Про управління об`єктами державної власності» правові основи управління об`єктами державної власності були визначені Декретом Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1992 року № 8-92 «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності». Пунктом 5 цього Декрету було заборонено підприємствам, що є у загальнодержавній власності, передавати безоплатно закріплене за ними майно іншим підприємствам, організаціям і установам, а також громадянам. Здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності покладено на міністерства та інші, підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади. Отже, керівник районної державної лікарні ветеринарної медицини не мав повноважень стосовно прийняття рішень та направлення звернень до місцевих органів самоврядування про вилучення земельних ділянок або про передачу у приватну власність житла, адміністративних чи господарських приміщень без відповідного дозволу уповноваженого органу управління (а.с.93-95 т. 5);
- листом в.о. начальника Головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області від 16 вересня 2014 р № 22/3-2/2.2-1011 про те, що протягом 2005 року та 2010 р в журналах реєстрації вхідної кореспонденції головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області відсутні записи про звернення посадових осіб Славутської районної державної ветеринарної лікарні та управління ветеринарної медицини в Славутському районі про надання їм погодження на відчуження земельних ділянок у 2005 р площею 1 га та 0,4368 га, 0,0309 га, у 2010 р площею 2 га. Також відсутні записи в журналі реєстрації вихідної кореспонденції головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області протягом 2005 р та 2010 про надання погодження головним управлінням для Славутської районної державної ветеринарної лікарні та управління ветеринарної медицини в Славутському районі на відчуження земельних ділянок у 2005 р площею 1 га та 0,4368 га, 0,0309 га, у 2010 р площею 2 га (а.с.96 т. 5);
- повідомленням Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 12 червня 2015 р № 381, з якого вбачається, що документи про переведення приміщень, які перебували на балансі Славутської районної державної ветеринарної лікарні і, які на даний час приватизовані ОСОБА_8 та ОСОБА_11 та розташовані на території управління ветеринарної медицини в Славутському районі за адресою АДРЕСА_9 та Ѕ частина приміщення ветеринарної лабораторії за адресою АДРЕСА_7 у житловий фонд відсутні (а.с. 97, т. 5);
- листом виконавчого комітету Славутської міської ради від 02.07.2015 р № 04-31/955 про те, що протягом 2009-2015 років виконкомом не приймалось рішень про присвоєння адрес квартирі АДРЕСА_6 , яка належить ОСОБА_14 та ОСОБА_30 , квартирам АДРЕСА_9 та АДРЕСА_5 , які належать для ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_13 (а.с.100 т. 5);
- Державним актом на право постійного користування землею серія ХМ, виданим 09 квітня 1998 року підприємству ветеринарної медицини м. Славута Ганнопільське шосе, 1 на території Улашанівської сільської ради народних депутатів Славутського району Хмельницької області площею 7,0568 га для обслуговування виробничих приміщень та ведення сільського виробництва (а.с.101-107 т. 5);
- заявою начальника райдержветлікарні ОСОБА_31 від 25 січня 2005 р № 1 (7) , адресованою в.о. голови райдержадміністрації, про припинення права постійного користування райветлікарні на земельну ділянку площею 1 га та переведення її в землі Улашанівської сільської ради, завірену підписом та гербовою печаткою (а.с.108 т. 5);
- розпорядженням в.о. голови райдержадміністрації від 28.01.2005 р № 33р про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 1 га Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини та переведення її в землі запасу Улашанівської сільської ради (а.с.109 т. 5);
- заявою ОСОБА_8 голові Славутської РДА про надання у приватну власність земельної ділянки площею 1 га для ведення особистого селянського господарства (а.с.110 т. 5);
- розпорядженням голови Славутської РДА від 31.08.2005 р № 310/р про надання у власність ОСОБА_8 в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку площею 1 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу Улашанівської сільської ради, які перебувають за межами населеного пункту і знаходяться у державній власності (а.с.111 т. 5);
- рішенням Улашанівської сільської ради від 10.08.2005 р № 1 про погодження надання земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 1 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту ОСОБА_8 (а.с.112 т. 5);
- проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_8 на території Улашанівської сільської ради (а.с. 113-149 т. 5);
- Державним актом серії ХМ № 036495 від 20 вересня 2005 р на право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 1 га на території Улашанівської сільської ради Славутського району для ведення особистого селянського господарства (а.с.150 т. 5);
- заявою начальника райдержветлікарні у Славутському районі ОСОБА_31 від 10 червня 2005 р № 79 , адресованою голові Славутської райдержадміністрації, про припинення права постійного користування райветлікарні на земельну ділянку площею 0,4368 га на території Улашанівської сільської ради, завірену підписом та гербовою печаткою (а.с.151 т. 5);
- розпорядженням голови Славутської РДА від 15.06.2005 р № 220/р про припинення права постійного користування Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини земельною ділянкою площею 0,4368 га та переведення її в землі запасу Улашанівської сільської ради (а.с.152 т. 5);
- заявою ОСОБА_11 голові Славутської РДА про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства площею 0,4368 га на території Улашанівської сільської ради Славутського району за рахунок земель запасу, у зв`язку з набуттям права власності на житловий будинок (а.с.153 т. 5);
- заявою начальника райдержветлікарні у Славутському районі ОСОБА_31 від 17 серпня 2005 р № 102, адресованою голові Славутської райдержадміністрації, про припинення права постійного користування райветлікарні земельною ділянкою площею 309 кв м та переведення її до земель запасу Улашанівської сільської ради, завірену підписом та гербовою печаткою (а.с.154 т. 5);
- заявою ОСОБА_11 голові Славутської РДА про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства площею 0,4677 га на території Улашанівської сільської ради Славутського району за рахунок земель запасу. Площа земельної ділянки змінилася у зв`язку з тим, що включена ділянка для обслуговування господарської будівлі, яка передана у власність (309 кв м (а.с.155 т. 5);
- проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства ОСОБА_11 на території Улашанівської сільської ради (а.с. 156-208 т. 5);
- державним актом серія ХМ № 098861 від 17 січня 2006 р, виданого ОСОБА_11 на право власності на земельну ділянку площею 0,0309 га для індивідуального житлового будівництва на території Улашанівської сільської ради (а.с.209 т. 5);
- державним актом серія ХМ № 036494 від 17 січня 2006 р, виданого ОСОБА_11 на право власності на земельну ділянку площею 0,0848 га для індивідуального житлового будівництва на території Улашанівської сільської ради (а.с.210 т. 5);
- державним актом серія ХМ № 036493 від 17 січня 2006 р, виданого ОСОБА_11 на право власності на земельну ділянку площею 0,3520 га для ведення особистого селянського господарства на території Улашанівської сільської ради (а.с.211 т. 5);
- заявою начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_31 від 09 лютого 2010 р № 12, адресованою голові Славутської райдержадміністрації, про те, що ветлікарня не заперечує проти вилучення земельної ділянки площею 2 га за адресою АДРЕСА_1 для надання працівникам управління ветмедицини для ведення особистого селянського господарства, завірену підписом та гербовою печаткою (а.с.212 т. 5);
- розпорядженням голови Славутської РДА від 16.03.2010 р № 151/р про припинення права користування Славутською районною державною лікарнею ветеринарної медицини земельною ділянкою сільськогосподарського призначення площею 2 га та переведення її в землі запасу Улашанівської сільської ради (а.с.214 т. 5);
- заявою ОСОБА_10 голові Славутської РДА від 09.02.2010 р про вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Улашанівської сільської ради Славутського району за межами населеного пункту площею 2 га (а.с. 215 т. 5);
- заявою ОСОБА_10 голові Славутської РДА від 21 червня 2010 р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Улашанівської сільської ради за межами населеного пункту (а.с. 216 т. 5);
- проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_10 для ведення особистого селянського господарства на території Улашанівської сільської ради Славутського району Хмельницької області (а.с.217-247 т. 5);
- державним актом серія ЯЛ № 353444 від 30 вересня 2010 р, виданим ОСОБА_10 на право власності на земельну ділянку на території Улашанівської сільської ради Славутського району (а.с.1 т. 6);
- інформацією Управління Держземагенства у Славутському районі від 01.07.2015 р № 10-2202-0.4-2666/2-15, наданою відповідно до державної статистичної звітності форми 6-зем, про наявність у користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини земель в період з 01.01.2005 р по 01.07.2011 р (а.с.2-3 т. 6);
- наказом начальника управління ветеринарної медицини в Славутському районі ОСОБА_8 від 23 березня 2010 р №7 про призначення ОСОБА_9 на посаду заступника начальника управління ветеринарної медицини в Славутському районі по переводу з 23 березня 2010 р, звільнивши його з посади начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с.48 т. 5). Вказаний наказ вказує на підвищення ОСОБА_9 по службі саме ОСОБА_8 та свідчить про наявність у ОСОБА_9 службової залежності від ОСОБА_8 і особисту заінтересованість у службовому підвищенні, яке він міг отримати від ОСОБА_8 у разі задоволення вимог останнього.
- висновком експерта № 80Т від 22.06.2015 р за результатами судової технічної експертизи документів, відповідно до якого відтиски печаток «УКРАЇНА * СЛАВУТСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА ЛІКАРНЯ * ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» в представлених на дослідження документах: на оригіналі заяви №79 від 10.06.2005; оригіналі заяви № 1(7) від 25.01.2005; оригіналі заяви №12 від 09.02.2010; оригіналі заяви №102 від 17.08.2005 та оригіналі наказу № 23-в від 30.03.2009 виконані одним і тим же кліше - «УКРАЇНА * СЛАВУТСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА ЛІКАРНЯ * ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» (а.с.108-115 т. 6);
- повідомленням Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 18 вересня 2014 р № 532 про те, що за період з 2005 по 17.04.2014 р печатка зміні не піддавалася. А з 18.04.2014 р було введено в дію печатку нового зразка, яку виготовив відповідно до накладної № ЖУ-2/46 від 14.03.2013 р ФОП ОСОБА_32 (а.с.116 т. 6);
- наказом в.о. начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 18 квітня 2014 р № 41-вг про створення комісії з ліквідації та ліквідацію старих печаток і штампів старого зразка шляхом різання; введення в дію з 18 квітня 2014 р нових зразків відбитків печатки та штампу (а.с.117-118 т. 6);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 05.08.2014 р № 116П, відповідно до якого підпис в графі «Начальник державної лікарні ветеринарної медицини у Славутському районі» від імені ОСОБА_9 в заяві № 79 від 10 червня 2005 року виконаний не ОСОБА_9 , а іншою особою. Підпис в графі «Начальник державної лікарні ветеринарної медицини у Славутському районі» від імені ОСОБА_9 в заяві № 79 від 10 червня 2005 року виконаний ймовірно ОСОБА_8 (а.с.185-189 т. 6);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 28.08.2014 р № 127п, відповідно до якого підпис в заяві №12 від 09.02.2010 р від імені ОСОБА_9 виконаний ОСОБА_9 . Підпис в заяві №1 від 25 січня 2005 р від імені ОСОБА_9 виконаний не ОСОБА_9 , а іншою особою з наслідуванням підпису ОСОБА_9 (а.с.170-175 т. 7);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 09.09.2014 р № 131п, відповідно до якого підпис в заяві №102 від 17 серпня 2005 р від імені ОСОБА_9 виконаний не ОСОБА_9 , а іншою особою (а.с.186-192 т. 7);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 16.09.2014 р № 138п, відповідно до якого питання стосовно виконавця цифри «7» в заяві №1 (7) від 25 січня 2005 року ОСОБА_9 чи іншою особою не вирішувалось, так як досліджуваний почеркознавчий матеріал, а саме цифра «7» малоінформативний та коротко змістовний; в даному почеркознавчому матеріалі відсутній достатній комплекс окремих ознак виконавця для формування хоча б ймовірного висновку експерта. Рукописні записи : «17 серпня 102» в заяві № 102 від 17 серпня 2005 року виконані ОСОБА_9 (а.с.199-202 т. 7);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 23.09.2014 р № 141п, відповідно до якого рукописні записи та цифри (дата реєстрації та реєстраційний номер) в заяві № 79 від 10 червня 2005 р - виконані ОСОБА_9 . Рукописні записи та цифри (дата реєстрації та реєстраційний номер) в заяві №102 від 17 серпня 2005 р - виконані ОСОБА_9 (а.с.211-216 т. 7);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 02.09.2014 р № 126п, відповідно до якого підписи в наказі №23-в від 30 березня 2009 р (в книзі наказів 2003-2005 років сторінка №42) від імені ОСОБА_9 виконані ОСОБА_9 . Підписи в наказі №36 від 01 червня 2002 р (книга наказів 2000-2002 р сторінка №45), в наказі №45 від 14 серпня 1998 року (книга наказів 1994-1999 років сторінка №137) виконані ОСОБА_8 (а.с.220-226 т. 7);
- висновком технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи від 10.10.2014 р № 161п, відповідно до якого підпис у свідоцтві про право власності від 30 березня 2009 року (у справі на квартиру АДРЕСА_6 сторінка №4) від імені ОСОБА_9 ймовірно виконаний ОСОБА_9 .
Підписи: на лицьовій стороні у свідоцтві про право власності на житло від 21 червня 2002 року (справа на приміщення АДРЕСА_9 та 1 / 2 - сторінка №3) у графі «Керівник органу приватизації» від імені ОСОБА_8 ; на зворотній стороні свідоцтва про право власності на житло від 21 червня 2002 року (справа на приміщення АДРЕСА_9 та 1 / 2 сторінка №3) в графі «Керівник органу приватизації» від імені ОСОБА_8 ; усвідоцтві про право власності на житло від 14 серпня 1998 року (справа на приміщення по АДРЕСА_9 та 1 / 2 сторінка №7) у графі «керівник органу приватизації» від імені ОСОБА_8 ; в наказі №45 від 14 серпня 1998 року (справа на приміщення АДРЕСА_9 та 1 / 2 сторінка №8) в графі «директор ДП «Ветеринарна медицина» від імені ОСОБА_8 ; в заяві від 09 липня 1998 року (справа на приміщення АДРЕСА_9 та 1 / 2 сторінка №13) в графі « ОСОБА_8 » від імені ОСОБА_8 ; в заяві від 09 липня 1998 року (справа на приміщення по АДРЕСА_9 та 1 / 2 сторінка №13) в графі «керівник підприємства по обслуговуванню житла» від імені ОСОБА_8 виконані ОСОБА_8 (а.с. 232-239 т. 7);
- протоколом з додатками від 27 липня 2014 року добровільної видачі начальником Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_15 оригіналів документів Славутської РДЛВМ, на яких наявні вільні зразки підписів ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , для проведення почеркознавчих та технічних експертиз (а..с. 1-94 т. 8);
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 19.08.2014 р та Описом речей і документів, які були вилучені у Славутській районній державній лікарні ветеринарної медицини на підставі ухвали слідчого судді від 12.08.2014 р, для дослідження слідчим (а.с.98-102 т. 8);
- постановою слідчого від 19 серпня 2015 р про визнання речовими доказами та приєднання до матеріалів справи оригіналів документів вилучених у Славутській районній державній лікарні ветеринарної медицини на підставі ухвали слідчого судді (а.с.103-106 т. 8);
- протоколом від 20.09.2014 р добровільної видачі начальником КП «Славутське бюро технічної інвентаризації» оригіналів інвентарних справ на приміщення по АДРЕСА_9 та АДРЕСА_4 та на приміщення ветлікарні по АДРЕСА_7 , на квартиру АДРЕСА_6 (а.с.107-108 т. 8);
- протоколом та фототаблицею до нього від 26.06.2015 р огляду речових доказів оригіналів документів, вилучених на підставі ухвал слідчого судді у Славутській районній державній лікарні ветеринарної медицини, архівного відділу Славутської райдержадміністрації, Управління Держземагенства Славутського району Хмельницької області (а.с.109-147 т. 8);
- висновком судової оціночно-земельної експертизи від 10.07.2018 р № 3733/17-26 № 3783-3786/18-26, відповідно до якого ймовірна ринкова вартість земельних ділянок, що перебували у постійному користуванні Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини на території Улашанівської сільської ради Славутського району Хмельницької області за межами населеного пункту станом на час відчуження, а саме: станом на січень 2005 р ймовірна ринкова вартість земельної ділянки площею 1,0 га становить 12777 грн; станом на травень 2005 р ймовірна ринкова вартість земельної ділянки площею 0,3520 га становить 4262 грн; станом на червень 2005 р ймовірна ринкова вартість земельної ділянки площею 0,0848 га становить 643 грн; станом на червень 2005 р ймовірна ринкова вартість земельної ділянки площею 0,0309 га становить 241 грн; станом на лютий 2010 р ймовірна ринкова вартість земельної ділянки площею 2,0 га становить 246240 грн (а.с.20-38 т.9).
У судовому засіданні суду першої інстанції експерт ОСОБА_33 показала, що у висновку судової оціночно-земельної експертизи від 10.07.2018 р зазначено ймовірну ринкову вартість земельних ділянок, тому що ймовірна ринкова вартість це сума грошей, яку може отримати продавець. При цьому експертом застосовано методичний підхід, який забезпечується найбільш повною інформацією про об`єкт оцінки, методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок, для цього експертом вивчались договори купівлі-продажу земельних ділянок у м. Славута та Славутському районі Хмельницької області за подібний період. Крім цього, експерт не визначає нормативно-грошову оцінку землі, так як це повноваження інших державних органів, і підхід до визначення нормативно-грошової оцінки землі інший. Нормативну грошову оцінку земельних ділянокздійснюютьдля визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.
Місцевим судом обґрунтовано не взято до уваги Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок на території Улашанівської сільської ради Славутського району Хмельницької області за межами населеного пункту площею 0,0848 га, 0,0309 га та 0,3520 га , які перебувають у власності ОСОБА_11 ; площею 1,0000 га, яка перебуває у власності ОСОБА_8 ; площею 2,0000 га, яка перебуває у власності ОСОБА_10 (а.с.3-162 т. 7), оскільки Звіти виконані на замовлення Славутського районного відділу МВС Управління МВС України в Хмельницькій області на підставі Договору на проведення оцінки від 15.08.2015 р, а не у визначеному КПК України порядку, виконані не експертною установою та без вказівки на відомості про попередження виконавців про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
З наведених підстав суд не взяв до уваги Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 2,0000 га, яка перебуває у власності ОСОБА_10 , виконаний ЗАЦ «Карат» на замовлення ОСОБА_10 (а.с.104-133 т. 10).
Висновком судової оціночно-будівельної експертизи від 05.07.2019 р № 5565-5567/18-26, відповідно до якого вартість об`єкта нерухомого майна приміщення загальною площею 176,2 кв.м. по АДРЕСА_1 станом на серпень 1998 року (до передачі у власність ОСОБА_8 та ОСОБА_10 ) становить 15572,55 грн. Вартість об`єкта нерухомого майна приміщень площею 60,2 кв.м. та площею 200,6 кв.м. по АДРЕСА_4 станом на червень 2002 року (до передачі у власність ОСОБА_11 та ОСОБА_13 ) становить 40783,90 грн. Вартість об`єкта нерухомого майна приміщення площею 60,9 кв.м. по АДРЕСА_10 станом на березень 2009 року (до передачі у власність ОСОБА_14 ) становить 30571,80 грн (а.с.82-93 т. 9).
У судовому засіданні в суді першої інстанції експерт ОСОБА_34 показав, що ринкова вартість це вартість, за яку можливе відчуження об`єкта оцінки на ринку подібного майна на дату оцінки за угодою між покупцем та продавцем. Дійсна вартість це грошова сума, за яку майно може бути продане в даному населеному пункті чи місцевості. В процесі роботи над визначенням вартості об`єктів дослідження експерт прийшов до висновку, що для проведення оцінки нерухомого майна на дату в минулому доцільно застосувати витратний підхід, оскільки відсутні достатні вихідні дані або інша інформація про подібні об`єкти, що не дає змоги застосувати дохідний або порівняльний підходи для отримання достовірного результату ринкової вартості об`єкта оцінки. Разом з тим, у інвентарній справі на приміщення ветлікарні по АДРЕСА_7 загальною площею 256,7 м2 (яке передане у державну власність) міститься оціночний акт , відповідно до якого інвентаризаційна вартість 1 м2 приміщення складає 502 грн. Тому вказана вартість 1 м2 застосована експертом при визначенні вартості об`єкта нерухомого майна приміщення площею 60,9 кв.м. по АДРЕСА_10 станом на березень 2009 року (до передачі у власність ОСОБА_14 ), оскільки до приватизації частини приміщення ОСОБА_14 , це був один об`єкт нерухомості. Об`єкт оцінки по АДРЕСА_11 є аналогічним об`єктом до приміщення по АДРЕСА_10 та використовувався за функціональним призначенням на момент оцінки як приміщення ветлікарні, то він вирішив застосувати інвентаризаційну вартість даного об`єкта таку саму як по АДРЕСА_7 502 грн за 1 м2 . Крім цього, він застосовував індекси зміни ринкової вартості відповідно станом на 1998 та 2002 роки.
Підставно не взято до уваги висновки судової будівельно-технічної експертизи від 01.10.2014 р, складені приватним судовим експертом ОСОБА_35 щодо вартості станом на червень 2002 р приміщення загальною площею 60,2 кв.м. по АДРЕСА_4 , яке належить на праві власності ОСОБА_11 та ОСОБА_13 ; щодо вартості станом на березень 2009 р приміщення загальною площею 60,9 кв.м. по АДРЕСА_10 , яке належить на праві власності ОСОБА_14 ; щодо вартості станом на серпень 1998 року приміщення загальною площею 176,2 кв.м. по АДРЕСА_9 , яке належить на праві власності ОСОБА_8 та ОСОБА_10 (а.с. 149-207 т. 8), оскільки експерт вийшов за межі поставлених слідчим запитань та зазначив у висновку вартість квартир і господарських будівель, а не виробничих приміщень, а також вказав ретроспективну вартість, хоча таке питання йому не ставилось.
Таким чином, досліджені та проаналізовані показання свідків узгоджуються між собою і разом з дослідженими письмовими доказами вказують на наявність вини обвинувачених у вчиненні злочинів і правильність кваліфікації їх дій.
Ретельно проаналізувавши докази в їх сукупності, суд дав їм належну правову оцінку і дійшов обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в інкримінованих їм злочинах.
Доводи апеляційних скарг обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та захисника обвинуваченого ОСОБА_8 адвоката ОСОБА_7 є необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу.
Указані доводи були предметом дослідження місцевого суду і спростовані показаннями низки свідків та іншими матеріалами кримінального провадження.
Як видно з матеріалів кримінального провадження місцевий суд, дослідивши в судовому засіданні докази, зібрані органами досудового розслідування, дійшов умотивованого висновку, що пред`явлене обвинувачення є обґрунтованим, яке знайшло своє підтвердження.
Свої висновки щодо досліджених в судовому засіданні доказів та їх оцінки в сукупності суд належним чином аргументував.
З цими висновками погоджується і колегія суддів апеляційного суду.
Істотних порушень кримінального та кримінального процесуального закону, які б тягнули за собою скасування судового рішення, у справі не допущено.
Покарання призначено ОСОБА_8 та ОСОБА_9 відповідно до вимог ст.65 КК України з урахуванням ступеню тяжкості вчинених ними кримінальних правопорушень, особи винних та обставин, що пом`якшують і обтяжують покарання.
Так, обвинувачений ОСОБА_8 учинив тяжкий злочин, вину у вчиненому не визнав, але має постійне місце проживання, одружений, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, на обліку у лікарів невропатолога, нарколога та психіатра не перебуває, досяг похилого віку, користується авторитетом і повагою серед сусідів, за місцем проживання та роботи характеризується позитивно, має конструктивні плати на майбутнє, існує середня ймовірність вчинення повторного кримінального правопорушення, середній рівень ризику небезпеки для суспільства та окремих осіб, Славутський МРВ філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області вважає, що виправлення обвинуваченого без позбавлення волі або обмеження волі на певний строк можливе та не становить високої небезпеки для суспільства і окремих осіб.
Обвинувачений ОСОБА_9 учинив тяжкий злочин, вину у вчиненому не визнав, але має постійне місце проживання, одружений, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, на обліку у лікарів невропатолога, нарколога та психіатра не перебуває, користується авторитетом і повагою серед сусідів, за місцем проживання та роботи характеризується позитивно, до правопорушень відноситься негативно, існує середня ймовірність вчинення повторного кримінального правопорушення, середній рівень ризику небезпеки для суспільства та окремих осіб, Славутський МРВ філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області вважає, що виправлення обвинуваченого без позбавлення волі або обмеження волі на певний строк можливе та не становить високої небезпеки для суспільства і окремих осіб.
Обставин, що пом`якшують покарання ОСОБА_8 , не встановлено.
Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_9 , є вчинення злочину під впливом погрози, примусу та через службову залежність.
Обставинами, що обтяжують покарання обвинуваченим, є заподіяння тяжких наслідків.
Ураховуючи наведене, особу винного, тяжкість скоєного, обставини вчинення злочинів, а також обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання обвинуваченому, досягнення віку, який унеможливлює призначення на посаду, пов`язану з проходженням державної служби, суд уважав за необхідне призначити ОСОБА_8 покарання, необхідне і достатнє для його виправлення та попередження вчинення нових злочинів, співмірне характеру вчиненого діяння та його наслідкам, таке, що відповідає меті покарання: за ч.2 ст.165 КК України (в редакції станом на 28.04.1998 р) у межах санкції статті у виді позбавлення волі з конфіскацією належного йому майна крім житла, з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій; за ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р) у межах санкції статті у виді арешту з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій; за ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р) у межах санкції статті у виді штрафу з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій; за ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 04.04.2002 р) в межах санкції статті у виді позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій; за ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) в межах санкції статті у виді позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій.
Ураховуючи особу винного ОСОБА_9 , тяжкість скоєного, обставини вчинення кримінального правопорушення, а також обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання обвинуваченому, суд увжав за необхідне призначити йому покарання, необхідне і достатнє для його виправлення та попередження вчинення нових злочинів, співмірне характеру вчиненого діяння та його наслідкам, таке, що відповідає меті покарання: за ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 21.03.2009 р) у межах санкції статті у виді арешту з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби; за ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 21.03.2009 р) в межах санкції статті у виді штрафу з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби; за ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) в межах санкції статті у виді позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби; за ч.2 ст.366 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р) в межах санкції статті у виді позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов`язані з проходженням державної служби.
Таке покарання є необхідним і достатнім для виправлення винних та попередження нових злочинів.
Відповідно до п.3, п.4 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п`ятьроків -у разівчинення нетяжкогозлочину,крім випадку,передбаченого упункті 2цієї частини; десять років - у разі вчинення тяжкого злочину.
На час ухвалення вироку судом першої інстанції закінчились встановлені ст.49 КК України строки притягнення обвинувачених до кримінальної відповідальності. Проте, вони не дали згоди на закриття кримінального провадження з цих підстав.
Відповідно до усталеної судової практики за ч.5 ст.74 КК особу також може бути звільнено від покарання за вироком суду з підстав, передбачених ст.49 цього Кодексу. Звільнення від покарання з наведеної підстави застосовується у випадках, коли суд не може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності відповідно до ст.49 КК України. Зокрема у випадку, якщо особа заперечує проти закриття справи за неналежною обставиною та вимагає закриття справи у зв`язку з відсутністю в її діях складу злочину або виправдання. Тоді суд за наявності підстав визнає особу винною у скоєнні злочину, виносить обвинувальний вирок і звільняє її від покарання, керуючись зазначеною нормою матеріального права та ч.5 ст.74 вказаного Кодексу.
Підстав для зупинення чи переривання перебігу давності або для застосування положень ч.5 ст.49 КК України немає; обвинувачені не ухилялися від слідства або суду та не вчинили нового середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
На підставі викладеного та відповідно до ч.1 ст.49, ч.5 ст.74 КК України, обґрунтовано звільнено обвинуваченого ОСОБА_8 від покарання за ч.2 ст.165 КК України (в редакції станом на 28.04.1998 р), ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р), ч.1 ст.366 КК України (в редакції станом на 18.01.2005 р), ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 04.04.2002 р), ч.3, ч.4 ст.27 ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р), а також обвинуваченого ОСОБА_9 від покарання за ч.1 ст.364 КК України (в редакції станом на 21.03.2009 р), ч.1 ст.366 КК України ( станом на 21.03.2009 р), ч.2 ст.364 КК України (в редакції станом на 09.02.2010 р), ч.2 ст.366 (в редакції станом на 09.02.2010 р), бо на час ухвалення вироку закінчились строки давності притягнення їх до кримінальної відповідальності за вчинені злочини.
Оскільки строки давності після вчинення ОСОБА_8 кримінального злочину, передбаченого ч.2 ст.165 КК України (в редакції 1960 р) переривались, суд першої інстанції не вбачав підстав для застосування ст.48 КК України (1960 року).
Перевіривши матеріали провадження, колегія суддів не вбачає неправильного застосування кримінального закону, істотних порушень норм кримінального процесуального закону та невідповідності призначеного покарання тяжкості злочинів та особам обвинувачених, які б потягнули зміну чи скасування вироку суду першої інстанції, та вважає його законним і обґрунтованим, призначене покарання справедливим.
Зазначений висновок суду, на думку колегії суддів є обґрунтованим, а доводи апеляційних скарг безпідставними і такими, що не заслуговують на увагу.
Керуючись ст.ст.404, 407, 418, 419, 424, 426, 532 КПК України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Вирок Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 вересня 2020 року щодо ОСОБА_8 та ОСОБА_9 залишити без змін, а апеляційні скарги обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та захисника обвинуваченого ОСОБА_8 адвоката ОСОБА_7 без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду протягом трьох місяців з моменту її проголошення.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 94280565 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Анісімов Герман Миколайович
Кримінальне
Хмельницький апеляційний суд
Матущак М. С.