Постанова
від 14.01.2021 по справі 220/1811/20
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

22-ц/804/343/21

220/1811/20

Головуючий у І інстанції Якішина О.М. Єдиний унікальний номер 220/1811/20

Номер провадження 22-ц/804/343/21

Доповідач Барков В.М.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2020 року м. Маріуполь

Донецький апеляційний суд в складі:

головуючого судді Баркова В.М.,

суддів Мальцевої Є.Є.,

Биліни Т.І.,

секретар Сікора М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Великоновоселківського районного суду Донецької області від 16 листопада 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Споживчого товариства Потребітєль , Великоновосілківської селищної ради, Комунального підприємства Великоновосілківське районне бюро технічної інвентаризації , Великоновосілківської державної нотаріальної контори про визнання протиправними та скасування рішень, визнання недійсним договору,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідачів СТ Потребітєль , Великоновосілківської селищної ради, КП Великоновосілківське районне бюро технічної інвентаризації та Великоновосілківської державної нотаріальної контори в якому просив визнати протиправним та скасування рішення Великоновосілківської селищної ради № 6/13-160 від 29.11.2011 року про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення Споживчому товариству Потребітєль ; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення кадастровий № 1421255100-04-003-0054 площею 2148 кв.м., укладений між Великоновосілківською селищною радою та Споживчим товариством Потребітєль , посвідченого державним нотаріусом Великоновосілківської державної нотаріальної контори 25.07.2012 року, зареєстрованого в реєстрі за № 764; визнати протиправним та скасувати рішення державного нотаріуса про державну реєстрацію права власності Споживчого товариства Потребітєль на земельну ділянку несільськогосподарського призначення кадастровий № 1421255100-04-003-0054 площею 2148 кв.м.; визнати протиправним та скасувати рішення начальника Великоновосілківського бюро технічної інвентаризації Христофорової А.А. про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно ринок по продажу продовольчих і промислових товарів споживчого товариства Потребітєль за адресою АДРЕСА_1 , зареєстрованому 10.10.2007 року у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 9887622.

Ухвалою Великоновоселківського районного суду Донецької області від 16 листопада 2020 року у відкритті провадження у справі відмовлено.

Не погодившись із вказаною ухвалою, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції процесуальних норм, просив її скасувати та направити справу до Великоновоселківського районного суду Донецької області для продовження розгляду.

В обґрунтування скарги зазначає, що суд невірно визначив характер спірних відносин між ним та СТ Потребітель , оскільки у справі існує невирішений спір про право користування ним об`єктом нерухомого майна саме як фізичною особою, а не в процесі здійснення ним господарської діяльності, як фізичною особою-підприємцем.

Відзивів на апеляційну скаргу не надано. Відповідно до ч. 3 ст. 360 ЦПК України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Сторони в судове засідання апеляційного суду не з`явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином телефонограмою (а.с. 50-51), тому суд відповідно до положень ст. 372 ЦПК України розглянув справу без їх участі без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно із ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини справи, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин та інші.

У відповідності з вимогами ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 , будучи зареєстрованим як фізична особа-підприємець, здійснював свою діяльність на ринку по продажу продовольчих і промислових товарів, який належав Великоновосілківській селищній раді, а на даний час перебуває у власності СТ Потребітєль .

29.11.2011 року Великоновосілківською селищною радою прийнято рішення № 6/13-160 про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення Споживчому товариству Потребітєль .

25.07.2012 року без проведення аукціону було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення кадастровий № 1421255100-04-003-0054 площею 2148 кв.м., між Великоновосілківською селищною радою та Споживчим товариством Потребітєль , який був посвідчений державним нотаріусом Великоновосілківської державної нотаріальної контори.

Після переходу права власності до СТ Потребітєль , ОСОБА_1 продовжував здійснювати свою торгівельну діяльність на вищезазначеній земельній ділянці. Оскільки, на його думку, на даний час виник спір з приводу розміру платежів за користування ділянкою, пов`язаних з здійсненням підприємницької діяльності, вважає що його права, закріплені ст. 134 ЗК України, порушені.

Відмовляючи у відкритті позовного провадження, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки ОСОБА_1 заявляв позовні вимоги про захист порушеного, на його думку, права користування (власності) на об`єкт нерухомого майна як фізичної особи - підприємця, а саме земельної ділянки на ринку, яку він використовує з метою здійснення господарської діяльності, даний спір не підлягає розгляду в порядку, передбаченому ЦПК України, оскільки безпосередньо стосується прав та обов`язків позивача, як суб`єкта господарської діяльності.

З такими висновками суду першої інстанції не можна не погодитися.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття суд, встановлений законом включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Господарський процесуальний кодекс України встановлює, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та(або) фізичні особи-підприємці (пункт 1 частини першої статті 20 цього Кодексу).

Натомість відповідно до положень статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.

Як вбачається із позовної заяви та доводів апеляційної скарги, вимоги позивача полягають у визнанні недійсними рішень ради та договору купівлі-продажу земельної ділянки, які порушують його права як фізичної особи-підприємця на користування зазначеною земельною ділянкою для здійснення ним господарської діяльності.

Крім того, відповідно до безкоштовного електронного запиту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , станом на час звернення із позовом є зареєстрованою фізичною особою-підприємцем (а.с. 52).

Таким чином, суб`єктний склад спору, який є одним з визначальних чинників при визначенні його юрисдикції, включає у себе фізичну особу-підприємця та юридичних осіб, що, в свою чергу, відносить його вирішення в силу положень п.1. ч.1 ст. 20 ГПК України до розгляду за правилами господарського судочинства.

За наведених обставин, апеляційний суд приходить до переконання про те, що оскаржувана ухвала постановлена місцевим судом з урахуванням усіх норм процесуального права, які регулюють визначення підсудності для вирішення спору по суті.

Таким чином, передбачених ст. 376 ЦПК України підстав для скасування судового рішення апеляційним судом не встановлено, а тому оскаржувану ухвалу необхідно залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-382 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу Великоновоселківського районного суду Донецької області від 16 листопада 2020 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови складено 25 січня 2021 року.

Судді В.М. Барков

Є.Є. Мальцева

Т.І. Биліна

СудДонецький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.01.2021
Оприлюднено26.01.2021
Номер документу94372538
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —220/1811/20

Постанова від 11.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Мартєв Сергій Юрійович

Ухвала від 03.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Мартєв Сергій Юрійович

Постанова від 14.01.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Барков В. М.

Постанова від 14.01.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 17.12.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 11.12.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Якішина О. М.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Якішина О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні