Рішення
від 26.01.2021 по справі 922/2506/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2021 Справа № 922/2506/20

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі харківської філії ПАТ "Укртелеком", м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Фортеця", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 26 075, 39 грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Представники: справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Харківської філії ПАТ "Укртелеком" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Фортеця" (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 26 075, 39 грн., з яких 24 120, 30 грн. - основна заборгованість, 1 052,48 грн. - пеня, 729, 75 грн. - втрати від інфляції, 172, 86 грн. - 3 % річних.

Заявлені вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору №63Е100-2854/19 від 08.08.2019 в частині сплати орендних платежів.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.10.2020 року справу передано за підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 року справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Відповідачу надано строк на подачу відзиву на позовну заяву протягом 15 днів із дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

В процесі розгляду справи судом встановлена невідповідність позовних матеріалів приписам ст. 162, 164 ГПК України, у зв`язку із чим, 13.01.2021 року позовну заяву залишено без руху.

22.01.2021 року, після усунення недоліків позовної заяви, суд продовжив розгляд справи.

Відповідач відзиву на позов не подав. Ухвала суду від 04.11.2020 року, яка направлялися за адресою місцезнаходження Відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулися до суду з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".

За визначенням п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За загальними вимогами п. 91 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2009 № 270 (далі Правила),

Інформація про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу надсилається адресату у вигляді смс-повідомлення за номером мобільного телефону, зазначеним на поштовому відправленні, поштовому переказі, а у разі відсутності номера мобільного телефону - шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки бланку повідомлення встановленого зразка.

Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставки до дому (п. 92. Правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об`єкті поштового зв`язку не передбачено (п. 102 Правил).

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил).

Здійснення зберігання рекомендованих листів із позначкою «Судова повістка» , які не вручені під час доставки до дому із причин відсутності адресата, Правилами не передбачено, а отже, повернення такого повідомлення із зазначенням причини невручення «закінчення встановленого строку зберігання» , суперечить вимогам Правил, та фактично відповідає причині повернення «у зв`язку з відсутністю адресата» .

Аналізуючи зазначені вище положення Правил надання послуг поштового зв`язку, слід дійти висновку, що повернення судового рішення із проставленням у поштовому повідомленні відмітки про закінчення строку зберігання поштового відправлення, є підтвердженням відсутності особи - адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні, слід вважати днем вручення судового рішення в порядку, п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення Відповідача про відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

08.08.2019 року між Позивачем (далі Орендодавцем) та ТОВ Компанія ДК Груп , назву якого змінено на ТОВ Агентство нерухомості Фортеця (далі Відповідач - Орендар) укладено договір оренди комерційної нерухомості №63Е1000-2854/19 (надалі - Договір).

Згідно п. 1.1. Договору з урахуванням додаткової угоди № 1 Орендодавець передає, а Орендар бере в строкове платне користування комерційну нерухомість (далі - Майно), розташоване за адресою: м. Харків, провулок Лопатинський на четвертому поверсі п`ятиповерхової будівлі № 9, загальною площею 270,5 кв.м., для використання у якості офісних приміщень. Межі нерухомого майна, що передається в оренду, зазначено на план схемі у Додатку № 1 до Договору; парко-місця, що для розміщення транспортних засобів Орендаря транспортних засобів Орендаря або йог гостей, чи клієнтів.

Вартість орендованого майна з урахування індексації становить 1 203 756, 84 грн. (п. 1.2. Договору з урахуванням додаткової угоди № 1).

Відповідно до п. 3.1. Договору з урахуванням додаткової угоди № 1 за користування орендованим майном Орендар зобов`язаний сплачувати Орендодавцю орендну плату, що складається з плати за користування нерухомим майном, визначеної за орендною ставкою у розмірі 20,00 грн. за 1 кв.м. за місяць (без урахування ПДВ та коефіцієнта загальних площ), що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 6 492,00 грн. за 270,5 кв.м. за місяць; плати за користування парко-місцями у розмірі 100,00 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 20,00 грн., разом з ПДВ 120,00 гривень за кожне парко-місце за місяць.

Пунктом 3.2. Договору передбачено, що Орендодавець має право в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати у разі збільшення розміру податків (в тому числі податку на нерухомість та земельного податку), зборів, інших обов`язкових платежів, цін і тарифів, що впливають на розмір орендної плати, шляхом направлення Орендарю письмового повідомлення не пізніше ніж за 60 календарних днів до дати запровадження нової орендної плати.

Деталізація послуг з утримання Орендованого майна наведена у Додатку №2 до Договору. Орендодавець в односторонньому порядку без укладення будь-яких змін та доповнень до цього Договору змінює плату за послуги з утримання Орендованого майна у разі зміни або запровадження нових цін, тарифів на комунальні послуги. Про зміну плати за послуги Орендодавець зобов`язаний попередити Орендаря письмово не пізніше 25 числа місяця, що передує місяцю, з якого застосовується нова вартість послуги. Відшкодування Орендарем вартості використаної електроенергії здійснюється згідно з показниками окремо встановленого лічильника у відповідності до державних тарифів, що затверджені відповідними постановами НКРЕКП (якщо окремий лічильник не встановлено то згідно до суми середнього електроспоживання, що визначається Орендодавцем). Таке відшкодування не здійснюється у разі, якщо Орендарем за попереднім узгодженням з Орендодавцем укладено окремий договір з постачальником електроенергії. (п.п. 3.3.,3.4, 3.5. Договору).

Згідно п. 3.6. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Зважаючи на дату передачі Орендованого майна у користування та дату повернення його з користування, відповідно, перший та/або останній розрахункові періоди можуть бути меншими за календарний місяць. У такому випадку орендна плата нараховується пропорційно кількості календарних днів у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 3.7. Договору щомісячно не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим Орендодавець надає Орендарю рахунок-акт, яким підтверджується обсяг та вартість послуг оренди та послуг з утримання орендованого майна за розрахунковий місяць.

Пунктом 3.8. Договору сторони погодили, що орендна плата сплачується Орендарем щомісяця шляхом її перерахування у безготівковому порядку на банківський рахунок Орендодавця у наступному порядку. Орендна плата (за виключенням плати за надання послуг з утримання Орендованого майна) сплачується не пізніше 20 числа розрахункового (поточного) місяця. Плата за надання послуг з утримання Орендованого майна сплачується до 20 числа місяць наступного за розрахунковим.

Згідно п. 3.9. Договору орендна плата сплачується на підставі рахунку-акту, що надається/надсилається/передається Орендодавцем Орендарю, в тому числі який надсилається Орендодавцем за допомогою електронного сервісу обміну документами. У разі не отримання Орендарем рахунку-акту від Орендодавця Орендар зобов`язаний здійснити оплату орендної плати не пізніше 20 числа місяця, у якому має бути здійснена така оплата. При цьому, розмір плати за надання послуг з утримання Орендованого майна визначається у розмірі, що дорівнює попередній оплаті за надання таких послуг (з подальшим корегуванням переплати/недоплати Орендодавцем).

Пунктом 11.1. Договору передбачено, що Договір набирає чинності після підписання його сторонами і дії до 31.07.2020 року включно та до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Факт передачі майна в оренду, підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі від 08.08.2019 року (а.с. 44). Повернення майна з оренди, підтверджується актом приймання-передачі від 03.07.2020 року (а.с. 49).

Як убачається з матеріалів справи, Відповідач допустив порушення зобов`язання в частині сплати орендних платежів та послуг з енергозабезпечення в період з 01 березня 2020 року по 03 липень 2020 року, внаслідок чого, утворилася заборгованість в розмірі 24 120, 30 грн., що підтверджується актами (а.с. а.с. 51-53), а також, наданими у справу розрахунками.

На час розгляду справи, доказів погашення заборгованості суду не надано.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Частиною другою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов`язання.

Пунктом п. 6.2 Договору сторони погодили, що у разі порушення строків виконання грошових зобов`язань за цим Договором, Орендар на вимогу Орендодавця сплачує пеню від суми простроченого зобов`язання у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за весь час прострочення.

Позивач вимагає стягнення з Відповідача пені і розмірі 1 052,48 грн. за період прострочення сплати орендних платежів листопада 2019 року - липня 2020 року, яка розрахована за період з 21.01.2020 року по 20.08.2020 року.

За перевіркою суду, розрахунок пені здійснено арифметично правильно.

Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов`язань на вимогу кредитора, зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача 3% річних в розмірі 172, 86 грн. за період прострочення сплати орендних платежів листопада 2019 року - липня 2020 року, які розраховані за період з 21.01.2020 року по 20.07.2020 року та інфляційних втрат у розмірі 729,75 грн. за період з 31.12.2019 по 03.07.2020.

За перевіркою суду, розрахунок 3% річних здійснено арифметично правильно.

Що стосується інфляційних втрат, за підрахунками суду їх розмір у визначений позивачем період становить 724, 08 грн.

Таким чином, заявлені позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендних платежів підлягають задоволенню частково в розмірі 26 069,72 грн. , з яких: 24 120,30 грн. - основна заборгованість, 1 052,48 грн. - пеня, 724, 08 грн. - втрати від інфляції, 172, 86 грн. - 3 % річних.

Згідно приписів ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 77-79, 86, 129, 233, 236-241, 247, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Фортеця" (49044, м. Дніпро, вул. Дмитра Яворницького, 22, код ЄДРПОУ 41945264) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, б. Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (61010, м. Харків, Нетіченська набережна, код ЄДРПОУ 25614660) 24 120,30 грн. основного боргу, 1 052,48 грн. пені, 724, 08 грн. втрат від інфляції, 172,86 грн. три проценти річних, 2101,54 грн. витрати зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26.01.2021

Суддя О.В. Ліпинський

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.01.2021
Оприлюднено28.01.2021
Номер документу94390633
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2506/20

Судовий наказ від 16.02.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 26.01.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 22.01.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 13.01.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 04.11.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 12.10.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

Ухвала від 11.08.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні