ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/3833/20
25 січня 2021 року м. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Семеха В.Т.
представника позивача Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Лозінської О.В.
представника відповідача приватного підприємства "Інтер Сервіс" адвоката Щербатюка О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження заяву представника відповідача приватного підприємства "Інтер - Сервіс" адвоката Щербатюка Олега Дмитровича про ухвалення додаткового судового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу в адміністративній справі за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Інтер Сервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Інтер - Сервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 38411,11 грн. та пені в розмірі 1939,20 грн.
Рішенням суду від 04.01.2021 у задоволенні позову відмовлено повністю.
14 січня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява представника відповідача приватного підприємства "Інтер - Сервіс" адвоката Щербатюка О.Д. про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу в адміністративній справі за позовною заявою Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Інтер Сервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що загальна сума витрат приватного підприємства "Інтер - Сервіс" на професійну правничу допомогу, які воно сплатило у зв`язку з розглядом судом справи №500/3833/20 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Інтер - Сервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені становить 9080,00 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 на підставі частини третьої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) призначено розгляд заяви представника відповідача приватного підприємства "Інтер - Сервіс" адвоката Щербатюка О.Д. про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі №500/3833/20 за позовною заявою Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Інтер - Сервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у відкритому судовому засіданні на 25.01.2021.
16.01.2021 від Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява, у якій зазначено, що позивач є територіальним органом неприбуткової бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів, кошти виділяються головним розпорядником бюджетних коштів Фондом соціального захисту інвалідів на програми, які передбачені у фінансових документах, якими керується Фонд та відділення Фонду за попереднім поданням на потреби відділенням Фонду. Кошторисом видатків на 2021 рік не передбачено витрат на адвокатські послуги.
Клопотань про зменшення розміру витрат на правничу допомогу від Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до суду не надходило.
В судовому засіданні 25.01.2021 представник відповідача приватного підприємства "Інтер Сервіс" подану ним заяву підтримав повністю та просив стягнути з Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 9080,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Представник позивача Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в судовому засіданні 25.01.2021 просила в задоволенні поданої заяви відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов наступних висновків.
11.12.2020 між адвокатом Щербатюком О.Д. та клієнтом приватним підприємством "Інтер - Сервіс" укладено договір про надання правової (правничої) допомоги.
Згідно пункту 3.1 зазначеного договору сторони домовилися, що вартість години надання послуг (гонорар) адвоката за цим договором становить - 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати, в тому числі, але не виключно:
- попередня (досудова) консультація Клієнта (але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати),
- знайомлення з матеріалами справи (але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати),
- представництво та захист інтересів Клієнта в суді першої інстанції (але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму Для працездатних осіб, встановленого на день оплати, за кожне судове засідання),
- отримання за дорученням клієнта доказів (але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати),
- складання адвокатського запиту, позовної заяви, зустрічної позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, заперечень, складання апеляційних та касаційних скарг, складання заяв, клопотань та інших процесуальних документів (але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати, за кожен документ).
Загальний розмір гонорару залежить від кількості затрачених адвокатом годин по даній справі, але в будь-якому випадку не може бути меншим 5000,00 (п`яти тисяч) грн. (пункт 3.2. вказаного Договору).
Відповідно до пункту 3.4 договору про надання правової (правничої) допомоги від 11.12.2020 клієнт зобов`язується оплатити послуги адвоката не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з дня складення акта про прийняття-передачі наданих послуг.
На підтвердження понесених витрат представником відповідача до заяви про стягнення витрат на правничу допомогу долучено акт прийняття - передачі наданих послуг від 06.01.2021 згідно якого, загальна вартість послуг (гонорар) адвоката складає 9080,00 грн за надання таких послуг: попередня (досудова) консультація клієнта, вивчення документів, узгодження правової позиції (кількість годин - 1, вартість одної години - 1135,00 грн., сума - 1135,00 грн.), вивчення матеріалів справи за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ПП "Інтер - Сервіс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені (кількість годин - 2, вартість одної години - 1135,00 грн., сума - 2270,00 грн.), підготовка та подання клопотання про залишення позову без руху (кількість годин - 1, вартість одної години - 1135,00 грн., сума - 1135,00 грн.), підготовка та подання відзиву на позовну заяву Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ПП "Інтер - Сервіс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені (кількість годин - 2, вартість одної години - 1135,00 грн., сума - 2270,00 грн.), представництво та захист інтересів в суді першої інстанції (участь у судових засіданнях 29.12.2020, 04.01.2021 (кількість годин - 2, вартість одної години - 1135,00 грн., сума - 2270,00 грн.)
Згідно видаткового касового ордеру від 06.01.2021 приватним підприємством "Інтер - Сервіс" оплачено адвокатські послуги (витрати на професійну правничу допомогу) у розмірі 9080,00 грн.
Відповідно до положень пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частинами першою-третьою статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).
Згідно з частинами п`ятою, сьомою статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частинами першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до частини третьої статті 143 КАС України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
За приписами частини п`ятої статті 143 КАС України у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
Як передбачено пунктом 3 частини першої статті 252 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Аналіз наведених вище положень процесуального законодавства дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
При цьому, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо. Суд зобов`язаний оцінити рівень витрат на правничу допомогу у кожному конкретному випадку за критеріями співмірності необхідних і достатніх витрат.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи. Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
При визначенні суми відшкодування суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.
Згідно з пунктами 4, 6, 9 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" 05.07.2012, №5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору; інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення; представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Частина перша статті 19 цього ж Закону визначає, що видами адвокатської діяльності є:
1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;
4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні;
5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;
6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;
7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
8) надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини щодо присудження судових витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі/West Alliance Limited проти України від 23.01.2014, заява №19336/04, пункт 268).
У даній справі суд вважає, що заява відповідача про стягнення з позивача витрат на професійну правничу допомогу підлягає частковому задоволенню.
При вирішенні питання щодо стягнення витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, суд враховує, що справа є незначної складності, стосовно розгляду та вирішення подібних справ вже склалась усталена практика, яка викладена у постановах Верховного Суду, на яку й посилається представник відповідача у відзиві на позовну заяву, підготовка відзиву на позов у даній справі не вимагала значного обсягу юридичної і технічної роботи, а тому суд вважає, що час який адвокат зазначив як витрачений є значно перебільшеним.
Також суд звертає увагу, що збирання доказів по справі не вимагало додаткової роботи та надмірних зусиль, так як були опрацьовані у справі №500/1334/20. Крім того суд зазначає, що судове засідання 29.12.2020 тривало з 10:07 год. до 10:20 год., 04.01.2020 з 09:05 год. до 09.39 год.
Отже, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п`ятою статті 134, частиною дев`ятою статті 139 КАС України, заява про відшкодування витрат на правничу допомогу підлягає задоволенню частково, оскільки розмір витрат є завищеним та надмірним, неспівмірним з складністю справи, обсягом виконаної роботи, ціною позову, на користь відповідача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань позивача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2500,00 грн.
Керуючись статтями 134, 139, 143, 243, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву представника відповідача адвоката Щербатюка Олега Дмитровича про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань судових витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.
Ухвалити додаткове рішення щодо судових витрат у справі в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
Стягнути з бюджетних асигнувань Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь приватного підприємства "Інтер - Сервіс" витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2500,00 грн (дві тисячі п`ятсот грн 00 коп)
В задоволенні решти вимог заяви про ухвалення додаткового судового рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено і підписано 27.01.2021.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ: 14032334);
відповідач:
- Приватне підприємство "Інтер - Сервіс" (місцезнаходження: вул. Морозенка, 24, смт. Підволочиськ, Тернопільська область, 47800, код ЄДРПОУ: 32146755)
Головуючий суддя Мартиць О.І.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2021 |
Оприлюднено | 29.01.2021 |
Номер документу | 94423546 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мартиць Оксана Іванівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мартиць Оксана Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні