Постанова
від 28.01.2021 по справі 924/321/20
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2021 року Справа № 924/321/20

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючий суддя Маціщук А.В., суддя Петухов М.Г. , суддя Олексюк Г.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу позивача Хмельницької міської ради

на рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. ухваленого суддею Шум М.С. у м.Хмельницькому, повний текст складено 22.09.2020 р.

у справі № 924/321/20

за позовом Хмельницької міської ради

до Приватного підприємства "Торговий дім "Європацукор"

до Приватного підприємства "Укр-Петроль"

про стягнення 142221 грн. 43 коп.

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. у справі № 924/321/20 відмовлено у задоволенні позову про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Прибузькій, 15 у м.Хмельницькому з яких 93254 грн. 59 коп. з ПП ТД Європацукор та 48966 грн. 84 коп. з ПП Укр-Петроль .

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач Хмельницька міська рада подав скаргу до Північно-західного апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. у даній справі та постановити нове рішення про задоволення позову.

Зазначає, що факт використання земельних ділянок відповідачами є безсумнівним. Так, згідно ст. 186 ЦК України існує принцип цілісності об`єкту нерухомого майна з земельною ділянкою, тобто є об`єкт нерухомого майна як головна річ та земельна ділянка - приналежна річ, яка є нерозривно зв`язаною із головною річчю - об`єктом нерухомого майна.

Відповідно до норм ст. 120 Земельного кодексу України та 377 ЦК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруд кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. Пояснює у зв`язку з цим, що якщо договором про відчуження будівлі/споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

Пояснює, що кадастровий план земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0054 по вул. Прибузькій. 15 чітко відображає розміщення будівель. При цьому, згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно площа об`єктів нерухомості, що належать на праві власності Приватному підприємству "Торговий дім "Європацукор" становить 1699,1 кв.м, а Приватному підприємству "Укр-Петроль" - 892,3 кв.м. Позивач не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо недотримання справедливості при визначенні розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати кожного з відповідачів. На думку позивача застосування відсоткового співвідношення площі майна, яке належить кожному з відповідачів на праві власності, відносно загальної площі спірної земельної ділянки є справедливим і направленим на ефективне поновлення права власника земельної ділянки територіальної громади, оскільки земельна ділянка використовується відповідачами безоплатно, з порушенням інтересів територіальної громади міста та порядку використання, визначеного законодавством.

Просить суд врахувати наведене і задоволити апеляційну скаргу Хмельницької міської ради, скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. у справі № 924/321/20 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Хмельницької міської ради в повному обсязі.

Відповідач Приватне підприємство "Укр-Петроль" подав суду відзив на апеляційну скаргу.

Вважає, що апеляційна скарга є необґрунтованою, оскільки не зазначено жодної із підстав для скасування оскаржуваного рішення, які саме норми матеріального чи процесуального права були порушені судом при ухваленні оскаржуваного рішення, внаслідок чого дана апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Вважає, що зроблений позивачем арифметичним шляхом розрахунок суми безпідставно збережених коштів, щодо площі нерухомого майна і площі земельної ділянки, поділу земельної ділянки між ПП Укр-Петроль та ПП ТД Європацукор є безпідставним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.

Звертає увагу, що позивач не зазначає правові норми якими він керувався при розподілі земельної ділянки площею 8900м.кв між ПП Укр-Петроль та ПП ТД Європацукор , та виділі земельної ділянки площею 3064,27 кв.м. для обслуговування нерухомого майна ПП Укр-Петроль , з якої розрахував суму безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.

Також, позивачем не надано до суду технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку займає відповідач. Наданий позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати також не містить даних щодо технічної документації земельної ділянки та Витягу з нормативної грошової оцінки землі саме на земельну ділянку, площею 3064,27 кв.м., що за доводами позивача перебуває в користуванні ПП Укр-Петроль . Таким чином, з розрахунку позивача неможливо встановити, чи правильними є застосовані останнім функціональне призначення, коефіцієнт, площа та нормативна грошова оцінка землі, які зазначені в якості вихідних даних для розрахунку розміру орендної плати, заявленої до стягнення позивачем.

Вважає оскаржуване рішення господарського суду першої інстанції у даній справі таким, що ухвалене з дотриманням вимог матеріального і процесуального права, і судом надана належна правова оцінка доказам у даній справі.

Відповідач Приватне підприємство "Торговий дім "Європацукор" відзиву на апеляційну скаргу суду не подав.

Відповідно до ст. 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження. Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Враховуючи те, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб і сторони не подавали клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, розгляд апеляційної скарги відбувся в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами згідно з ч. 13 ст. 8 ГПК України. Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

Земельна ділянка площею 0,89 га по вул. Прибузькій, 15 з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 в м. Хмельницьку перебувала у постійному користуванні Хмельницької кондитерської фабрики (правонаступник ЗАТ Хмельницька кондитерська фабрика Кондфіл ).

На підставі рішення Хмельницької міської ради від 31.01.2018 р. № 69 із внесеними змінами рішенням міської ради від 10.10.2018 р. № 106 припинено право постійного користування Хмельницькій кондитерській фабриці (правонаступник ЗАТ Хмельницька кондитерська фабрика Кондфіл ) земельною ділянкою площею 0,89 га по вул. Прибузькій, 15 з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 в м. Хмельницьку /а. с. 163/ .

Приватне підприємство Торговий Дім Європацукор з 14.01.2019 р. є власником приміщення котельні площею 28,6 кв.м, приміщення складів площею 785, 1 кв.м, приміщення павільйону площею 405,3 кв.м, побутового приміщення прирейкової бази площею 480, 1 кв.м по вул.Прибузькій, 15 в м. Хмельницьку, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 02.03.2020 р. /а.с. 16/.

Приватне підприємство Укр-Петроль з 10.12.2018 р. є власником приміщення складу площею 892, 3 кв.м по вул. Прибузькій, 15 в м. Хмельницьку, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 02.03.2020 р. /а.с. 17/.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 по вул. Прибузькій, 15 у м.Хмельницькому площею 0,890 га має цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості є комунальної форми власності /а. с. 29-31/.

Відповідачі ПП ТД Європацукор та ПП Укр-Петроль права на землю під зазначеними об`єктами нерухомості не оформили, договір оренди землі не укладали, плату за користування земельною ділянкою не сплачують. Докази про таке суду не надані.

08.10.2019 р. головними спеціалістами відділу оренди та продажу землі Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів встановлено, що зазначена земельна ділянка частково огороджена, на іі території розміщені будівлі, власниками яких є ПП Укр-Петроль та ПП ТД Європацукор про що складений акт обстеження земельної ділянки 6810100000:04:005:0054 площею 0,8900 га. Встановлено, що станом на 08.10.2019 р. відповідачі не звертались до міської ради з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку по вул. Прибузькій, 15 у м.Хмельницькому /а. с. 19/.

Відповідно до Витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Дердгеокадастру у Хмельницькій області № 18-22-0.33-1809/116-19 від 15.09.2019 р. та № 18-22-0.33-358/116-20 від 24.02.2020 р. /а.с. 26-27/ нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 площею 0,8900 га по вул. Прибузькій, 15 у 2019-2020 роках становить 4376 052 грн. 00 коп.

Інформацією Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 9209/10/22-01-58-04 від 05.11.2019 р. підтверджено, що ПП ТД Європацукор не декларує та не сплачує орендну плату/земельний податок /а. с. 22/.

Також інформацією Головного управління ДФС у Хмельницькій області №12697/10/22-01-58-04 від 02.12.2019 р. підтверджено, що ПП Укр-Петроль в 2019 році сплачено земельний податок в сумі 208842 грн. 60 коп., однак адреса земельної ділянки в податковій декларації не зазначена. Відповідно до інформації Хмельницької міської ради ПП Укр-Петроль є також землекористувачем земельної ділянки за адресою вул. Шевченка, 69 у м.Хмельницьку, що підтверджується долученим договором оренди землі від 19.04.2010 р. /а. с. 23-24, 34-38/. ПП Укр-Петроль заперечує проти позову повністю і не доводить сплату земельного податку за спірну земельну ділянку.

Позивач здійснив розрахунок безпідставно збережених коштів у формі орендної плати за спірну земельну ділянки, розмір (площу) земельної ділянки для кожного відповідача окремо шляхом відсоткового співвідношення площі нерухомого майна, яке належать їм на праві власності відносно площі всієї земельної ділянки 8900 кв. м.

Так, площа нерухомого майна, яке належить на праві власності ПП ТД Європацукор і знаходиться по вул. Прибузькій, 15 становить 1699,1 кв.м. Площа нерухомого майна, яке належить на праві власності ПП Укр-Петроль і знаходиться по вул. Прибузькій, 15 становить 892,3 кв.м. Відтак, всього площа будівель, які розташовані на земельній ділянці по вул. Прибузькій, 15 становить 2591,4 кв.м. За відсотковим співвідношення площі нерухомого майна кожного з відповідачів до загальної площі земельної ділянки, позивач визначив, що ПП ТД Європацукор слід сплачувати орендну плату за земельну ділянку площею 5835,73 кв.м. (що є 65,57 % від загальної площі земельної ділянки), ПП Укр-Петроль - за 3064,27 кв.м. (що є 34,43% % від загальної площі земельної ділянки).

Відповідно до такого розрахунку позивач просить стягнути з ПП ТД Європацукор збитки у вигляді неодержаного доходу від орендної плати за земельну ділянку площею 5835,73 кв.м. за період з 01.02.2019 р. до 01.03.2020 р. в сумі 93254 грн. 59 коп. з розрахунку 3% в рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 2869370 грн. 08 коп. (65,57 % від нормативної грошової оцінки всієї земельної ділянки - 4376052 грн. 00 коп.) /а. с. 32/.

Відповідно до розрахунку позивач просить стягнути з ПП Укр-Петроль збитки у вигляді неодержаного доходу від орендної плати за земельну ділянку площею 3064,27 кв.м. за період з 01.02.2019 р. до 01.03.2020 р. в сумі 48966 грн. 84 коп. - з розрахунку 3% в рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1506670 грн. 92 коп. (34, 43 % від нормативної грошової оцінки всієї земельної ділянки 4376052 грн. 00 коп.) /а. с. 33/.

В позові та апеляційній скарзі позивач доводить, що підставою позову є та обставина, що відповідачі набули право власності на споруди, розміщені на земельній ділянці площею 8900 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 в м.Хмельницьку, вул. Прибузька, 15 та використовують цю земельну ділянку в період з 01.02.2019 р. до 01.03.2020 р. без правовстановлюючих документів, тому просить стягнути з ПП ТД Європацукор та ПП Укр-Петроль 142221 грн. 43 коп. безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати з яких 93254 грн. 59 коп. з ПП ТД Європацукор , а 48966 грн. 84 коп. з ПП Укр-Петроль .

Господарський суд Волинської області відповідно до оскаржуваного рішення відмовив у задоволенні позову зазначивши, що площа нерухомого майна не є тим показником чи тією базою на основі яких можна було б встановити площу земельною ділянки, за яку в даному випадку, слід розраховувати безпідставно збережену орендну плату. Конфігурація об`єкту нерухомості, його місце розташування на земельній ділянці мають значення для визначення площі земельної ділянки, яка необхідна для використання чи обслуговування такого нерухомого майна, а відтак і для нарахування за таких обставин, як склалися в даному випадку, безпідставно збереженої орендної плати. Суд першої інстанції дійшов висновку, що застосування відсоткового співвідношення площі майна, яке належить кожному з відповідачів на праві власності відносно загальної площі спірної земельної ділянки не відповідає принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, а також справедливості визначення розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати кожного з відповідачів, які є окремими юридичними особами.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вважає, що в даному випадку такий висновок суду не відповідає встановленим обставинам справи і не узгоджується із нормами чинного законодавства, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 277 ГПК України є підставою для скасування судового рішення.

Перехід права власності на нерухоме майно є підставою припинення права постійного користування земельною ділянкою відповідно до ч. 1, 2 ст. 120, ч.1 ст. 141 Земельного кодексу України для попереднього власника майна.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до статей 12, 80, 83 Земельного кодексу України земельна ділянка, на якій знаходяться належні відповідачам будівлі перебуває у комунальній власності Хмельницької міської ради, інші речові права не зареєстровані.

Згідно з статтею 125 ЗК України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з статтею 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності". Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України у вказаній редакції).

Оскільки відповідачі не є власниками або постійним землекористувачами спірної земельної ділянки, а тому не є суб`єктами плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Нормами ч.1 ст.93, ч.1 ст.96 та ст..125 Земельного кодексу України, 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що право оренди земельної ділянки це - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; право оренди виникає земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права, і землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату.

Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків .

Нормами глави 83 Цивільного кодексу України врегульовані відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права. У ч.3 ст.1212 ЦК України визначено, що положення цієї глави застосовуються також до вимог, зокрема, про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Отже, до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Для кондиційних зобов`язань вина не має значення, тоді як визначальним є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Судом на підставі матеріалів справи встановлено, що Приватне підприємство Торговий Дім Європацукор з 14.01.2019 р. є власником приміщення котельні площею 28, 6 кв.м, приміщення складів площею 785, 1 кв.м, приміщення павільйону площею 405,3 кв.м, побутового приміщення прирейкової бази площею 480, 1 кв.м по вул.Прибузькій, 15 в м.Хмельницьку /а.с. 16/, а Приватне підприємство Укр-Петроль з 10.12.2018 є власником приміщення складу площею 892, 3 кв.м по вул. Прибузькій, 15 в м. Хмельницьку /а.с. 17/, які розташовані на земельній ділянці комунальної форми власності площею 8900 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 в м.Хмельницьку, вул. Прибузька, 15.

Актом обстеження земельної ділянки відділу оренди та продажу землі Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів від 08.10.2019 р. підтверджено, що земельна ділянка частково огороджена, на території розміщені будівлі, власниками яких є ПП Укр-Петроль та ПП ТД Європацукор /а. с. 19/.

Не підтверджено доказами, що спірна земельна ділянка використовується іншими особами, крім відповідачів ПП Укр-Петроль та ПП ТД Європацукор . Також відповідачі не надали обґрунтованих заперечень щодо площ земельних ділянок, які міська рада визначила як необхідними для обслуговування будівель/споруд, які належать власникам.

Згідно з ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруд кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності будівлі або споруди.

Відповідно до статті 377 ЦК України до особи, яка придбала будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, в обсязі і на умовах, встановлених для попереднього землекористувача. Розмір та кадастровий номер земельної ділянки є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об`єкти нерухомого майна.

Отже, з моменту виникнення права власності на вказане нерухоме майно у відповідачів виникло право на земельну ділянку та, відповідно, обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, яка знаходиться під придбаними об`єктами нерухомого майна. Відповідачі використовують земельну ділянку в м. Хмельницьку по вул.Прибузькій, 15, про що зазначено вище, проте на момент звернення з позовом до суду належним чином у встановленому порядку не оформили речового права на спірну земельну ділянку і орендну плату не сплачували протягом спірного періоду.

Отже предметом позову в цій справі є стягнення з власників об`єктів нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об`єкти розміщені, за період з 01.02.2019 р. до 01.03.2020 р., що становить відповідно 93254 грн. 59 коп. з ПП ТД Європацукор та 48966 грн. 84 коп. з ПП Укр-Петроль .

Наданий позивачем Хмельницькою міською радою розрахунок безпідставно збережених коштів виконаний радою з урахуванням відсоткового співвідношення площі нерухомого майна, належного кожному з відповідачів, до загальної площі земельної ділянки 0,8900 га за період з 01.02.2019 р. до 01.03.2020 р. Розрахунок виконаний радою з урахуванням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, підтвердженої Витягом з технічної документації Головного управління Дердгеокадастру у Хмельницькій області № 18-22-0.33-1809/116-19 від 15.09.2019 р. та № 18-22-0.33-358/116-20 від 24.02.2020 р./а.с. 26-27/.

Колегія суддів дослідила конкретні обставини у цій справі, перевірила надані позивачем розрахунки та дійшла висновку, що розрахунок відповідає конкретним обставинам і не суперечить вимогам чинного законодавства. Такий розрахунок відповідає принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, а також справедливості визначення розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати кожного з відповідачів, які є окремими юридичними особами, оскільки відповідальність кожного з відповідачів обумовлена фактом володіння нерухомим майном конкретної площі та фактом використання у зв`язку з цим спірної земельної ділянки.

Доводи відповідача Приватного підприємства "Укр-Петроль", що позивачем не надано суду технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, є безпідставними і спростовуються матеріалами справи, оскільки позивач подав Витяги з технічної документації Головного управління Дердгеокадастру у Хмельницькій області № 18-22-0.33-1809/116-19 від 15.09.2019 р. та № 18-22-0.33-358/116-20 від 24.02.2020 р./а.с. 26-27/.

Отже, ПП ТД Європацукор та ПП Укр-Петроль , як фактичні користувачі земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:04:005:0054 без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберегли у себе кошти, які мали заплатити за користування нею, тому зобов`язані повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України.

Суд першої інстанції не дав належної оцінки доказам у справі, що призвело до неправильного висновку про відмову в задоволенні позову повністю.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що позов Хмельницької міської ради до ПП ТД Європацукор та ПП Укр-Петроль підлягає задоволенню повністю. Рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. у справі № 924/321/20 підлягає скасуванню відповідно до п.3 ч.1 ст. 277 ГПК України.

Судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на відповідачів відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 277, 281 - 282 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Хмельницької міської ради задоволити. Рішення Господарського суду Волинської області від 15.09.2020 р. у справі № 924/321/20 скасувати.

Прийняти нове рішення. Позов задоволити.

Сягнути з Приватного підприємства "Торговий дім "Європацукор" (45300, Волинська обл., Іваничівський р-н, селище міського типу Іваничі, вул. Заводська, буд. 18, код ЄДРПОУ 33971572) на користь Хмельницької міської ради (р/р UA 698999980314070535000022002, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельниц./м.Хмельниц./21080500, призначення платежу - інші надходження) 93254,59 грн. безпідставно збережених коштів, 1398,84 грн. витрат на оплату судового збору за подання позовної заяви та 2098,22 грн. витрат на оплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Стягнути з Приватного підприємства "Укр-Петроль" (44700, Волинська обл., місто Володимир-Волинський, вул. Ковельська, буд. 10, код ЄДРПОУ 25092598) на користь Хмельницької міської ради (р/р UA 698999980314070535000022002, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельниц./м.Хмельниц./21080500, призначення платежу - інші надходження) 48966,84 грн. безпідставно збережених коштів, 734,48 грн. витрат на оплату судового збору за подання позовної заяви та 1101,76 грн. витрат на оплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Господарському суду Волинської області видати накази на виконання цієї постанови.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.

Матеріали справи № 924/321/20 повернути Господарському суду Волинської області.

Головуючий суддя Маціщук А.В.

Суддя Петухов М.Г.

Суддя Олексюк Г.Є.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.01.2021
Оприлюднено29.01.2021
Номер документу94450596
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/321/20

Ухвала від 04.03.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Суховий В.Г.

Судовий наказ від 09.02.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Судовий наказ від 09.02.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Постанова від 28.01.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 30.11.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 16.11.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Рішення від 15.09.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 04.09.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 18.08.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 24.07.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні