Справа № 214/6934/20
2/214/485/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21 січня 2021 року Саксаганського районного суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Малаховська І.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі, цивільну справу № 214/6934/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Житловий кооператив Парус про визнання права власності, в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін ,-
Установив:
Короткий зміст позовних вимог.
1.Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просить суд визнати за нею право власності на квартиру, загальною площею 50,0 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Аргументи учасників справи.
2.В обґрунтування позовних вимог вказує, що їй на праві приватної власності належить квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира знаходиться в кооперативному будинку, в свій час вона сплатила за неї кошти, заборгованості перед кооперативом не має.
Квартира зареєстрована у встановленому законом порядку. Кілька місяців тому вона втратила оригінал свідоцтва про право власності, в неї залишилась лише копія. Вона звернулася до нотаріуса для отримання дублікату, але їй в усному порядку відмовлено. Вона навіть надала оголошення в газет про втрату свідоцтва права власності.
3.Від відповідача на адресу суду надійшла заява про визнання позову.
Заяви та клопотання учасників справи.
4.Від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Окрім цього, позивачем надано до суду уточнену позовну заяву.
Суд, дослідивши уточнену позовну заяву, доходить до наступного висновку.
5.У відповідності до ч. 2 ст. 174 ЦПК України, заявами по суті є: позовна заява; відзив на позовну заяву; відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
6.Згідно п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
7.Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
8.Згідно до ч. 2 ст. 51 ЦПК України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
9.Відповідно до ч. 2, 3 ст. 279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
10.Статтею 126 ЦПК України передбачено, що право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
11.В свою чергу, позивач подала до суду уточнену позовну заява, тоді як діючим ЦПК не передбачено такого документу як уточнена позовна заява, а передбачено лише подання заяви про збільшення або зменшення позовних вимог та клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем . Зі змісту уточненої позовної заяви вбачається, що позивач фактично ставить питання про залучення до справи в якості відповідача виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради.
12.Клопотань від позивача про залучення у справі співвідповдіча так само, як і клопотань про поновлення процесуальних строків до початку розгляду справи по суті не надходило.
13.Таким чином, уточнена позовна заява ОСОБА_1 від 30.11.2020 року залишається без розгляду на підставі ч.2 ст.126 ЦПК України, оскільки позивач повинна була протягом 30 днів після відкриття провадження у справі подати таку заяву до суду.
Процесуальні дії у справі.
14. 07 жовтня 2020 року судом постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику ( повідомлення ) сторін.
15. 16 листопада 2020 року ухвалою суду відмовлено у прийнятті визнання позову представника відповідача, оскільки в позові не наведено позивачем обставин, які свідчать про порушення, невизнання або оспорювання права власності відповідачем. ЖК Парус не є належним відповідачем по справі, а тому визнання ним позову не відповідає вимогам закону.
Обставини справи, встановлені судом
16. Відповідно до довідки виданої Начальником КП ДОР Криворізьке БТІ Ільченко А.А., ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 10.02.1995 року районним відділом комунального господарства виконавчого комітету Саксаганської районної Ради народних депутатів м. Кривого Рогу згідно рішення виконкому районної Ради народних депутатів № 477 від 11.12.1992 р. ( а.с. 10).
17. Згідно свідоцтва про право приватної власності на побудову від 10.02.1995 року квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_1 ( а.с. 9).
18.З витягу із газети Звезда 4 від 30 вересня 2020 року № 40-2120 загублене свідоцтво про право приватної власності на побудову квартири від 10.02.1995 року за адресою м-н. Сонячний, 58/71 вважати не дійсним ( а.с. 19).
Джерела права й акти їх застосування.
19.Відповідно до ч 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом цієї норми, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме належних їй прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.
20.Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
21.Процесуальний закон містить вимоги до доказів, на підставі яких суд встановлює обставини справи, а саме: докази повинні бути належними (стаття 77 ЦПК), допустимими (стаття 78 ЦПК), достовірними (стаття 79 ЦПК), а у своїй сукупності - достатніми (стаття 80 ЦПК ).
22.Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
23.Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
24.В силу вимог ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
25.Відповідно до статті 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
26.Згідно ст. 392 ЦК України особа має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності: 1) якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами (за умови, що позивач не перебуває з цими особами у зобов`язальних відносинах, оскільки права осіб, які перебувають у зобов`язальних відносинах, повинні захищатися за допомогою відповідних норм інституту зобов`язального права); 2) у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
27.Відповідно до ст. 53 Закону України Про нотаріат у разі втрати або зіпсування документа, або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, видається дублікат втраченого документа. Видача дубліката втраченого або зіпсованого документа здійснюється державним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, дублікат втраченого документа видається відповідно нотаріусом чи посадовою особою виконавчого комітету за місцем його зберігання.
28.Згідно п. 53 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, передбачено, що для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на об`єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв`язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно використовуються відомості з Державного земельного кадастру або Реєстру прав власності на нерухоме майно, який є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, та паперовий носій інформації (реєстрові книги,реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації). Державна реєстрація прав власності у випадку, передбаченому цим пунктом, проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав на підставі таких документів у Державному земельному кадастрі чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, або на паперових носіях інформації (в реєстрових книгах, реєстраційних справах, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації), з обов`язковим зазначенням у Державному реєстрі прав відомостей про втрату, пошкодження чи зіпсування відповідного документа.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду.
29.Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання за нею права власності на квартиру, загальною площею 50,0 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
30.Підставою для звернення до суду стало втрата оригіналу свідоцтва про право власності на вищезазначену квартиру. Відповідач ЖК Парус не ставить під сумнів існування права власності на квартиру позивача.
Згідно норм цивільного законодавства позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу. Тобто, учасники справи - це суб`єкти матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів, і на яких поширюється законна сила судового рішення.
Відповідачем у позові про визнання права власності є будь-яка особа, яка сумнівається у належності майна позивачеві, або не визнає за ним права здійснювати правомочності власника, або така особа, що має до майна власний інтерес.
У разі втрати правовстановлюючого документа позивач звертається до суду, як правило, у зв`язку з неможливістю реалізації ним свого права власності. У таких випадках, суб`єктивне право власності іншими особами не порушується, однак, відповідачами в таких справах є особи, які не визнають належності на праві власності майна позивачу.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13.05.2019 у справі № 905/494/18.
31.У разі втрати або зіпсування документа, або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, видається дублікат втраченого документа. Видача дубліката втраченого або зіпсованого документа здійснюється державним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, дублікат втраченого документа видається відповідно нотаріусом чи посадовою особою виконавчого комітету за місцем його зберігання.
32.З довідки виданої начальником КП ДОР Криворізьке БТІ Біляєвій Т.Є на підставі свідоцтва про право власності, виданого 10.02.1995 року районним відділом комунального господарства виконавчого комітету Саксаганської районної Ради народних депутатів м. Кривого Рогу згідно рішення виконкому районної Ради народних депутатів № 477 від 11.12.1992 р.
Оскільки, свідоцтво про право власності позивачеві на квартиру видавалося до 01 січня 2013 року, порядок його видачі та реєстрації проводився відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 7 лютого 2002 року № 7/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 18 лютого 2002 року за № 157/6445.
Припинення повноважень органів місцевого самоврядування щодо оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно не є наслідком припинення в цілому діяльності таких органів, а тому у випадку втрати чи зіпсування такого свідоцтва видачу його дубліката здійснює відповідний орган місцевого самоврядування.
33.В свою чергу, матеріали справи не містять жодних відомостей звернення ОСОБА_1 до нотаріуса, державного реєстратора чи органу місцевого самоврядування з заявою про видачу дублікату свідоцтва про право приватної власності на квартиру .
34 .За таких обставин суд наголошує, що відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Названими нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.
35.Відповідно, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, ніж тим, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. При цьому, суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність або відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення або захисту в обраний спосіб.
Для того, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітко визначену та дієву можливість оскаржити подію, яка, на її думку, порушує її права й охоронювані законом інтереси.
36.Розглядаючи питання про обрання позивачем ефективного способу захисту порушених прав, суд виходить з того, що звернення ОСОБА_1 з позовом до обслуговуючого кооперативу Житловий кооператив Парус про визнання права власності не є ефективним способом захисту порушених прав у судовому порядку, оскільки обслуговуючим кооперативом Житловий кооператив Парус право власності позивача на квартиру яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . не оспорювалось.
37.Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Розподіл судових витрати.
38.Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог судові витрати слід віднести на рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.24, 55, 56, 110, 112, 113, 180-184 Сімейного кодексу України, ст.ст.10,12, 81, 258,263- 266,272,352-354 ЦПК України, суд, -
Ухвалив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Житловий кооператив Парус про визнання права власності відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Відомості про сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
Відповідач - Обслуговуючий кооператив Житловий кооператив Парус , юридична адреса: м-н. Сонячний, буд. 58, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.
Суддя І.Б. Малаховська
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2021 |
Оприлюднено | 29.01.2021 |
Номер документу | 94460544 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Малаховська І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні