Рішення
від 26.01.2021 по справі 600/2808/20-а
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2808/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Анісімова О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кривохижі Н.В.,

представників позивача - Петрик Р.Д., Попова А.С. (в режимі відеоконференції),

відповідача - Сімак А.О.,

представника відповідача - Поляка П.П.,

представників третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Софяк В.В. , Скрипник О.В. ,

третьої особи - ОСОБА_31.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак Анастасії Олегівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , Чернівецька територіальна організація Політичної партії "Європейська солідарність" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії -

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області (далі - відповідач-1), голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак Анастасії Олегівни (далі - відповідач-2) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, яке оформлене Постановою №71 від 14 грудня 2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, яке оформлене Постановою №72 від 16 грудня 2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання, яке оформлене Постановою №73 від 16 грудня 2020 року;

- визнати протиправними дії голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. щодо відкриття 18.12.2020 р. першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови;

- зобов`язати Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію Чернівецького району Чернівецької області офіційно оприлюднити в порядку, визначеному статтею 282 Виборчого кодексу України, результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

1.2. Ухвалою суду від 21 грудня 2020 року відкрите позовне провадження у справі за правилами статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та призначено розгляд справи по суті на 14:30 год. 21 грудня 2020 року.

Водночас цієї ухвалою до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 .

1.3. Ухвалами суду від 21 грудня 2020 року, занесеними до протоколу судового засідання до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Чернівецьку територіальну організацію Політичної партії "Європейська солідарність" та ОСОБА_31 .

1.4. Ухвалою суду від 22 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні заяви про закриття провадження у справі та прийнято рішення розгляд цієї справи продовжити в загальному порядку, встановленому КАС України, а саме в порядку спрощеного позовного провадження.

1.5. Ухвалою суду від 22 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволені клопотання про колегіальний розгляд справи.

1.6. Ухвалою суду від 22 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.

1.7. Ухвалою суду від 22 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання про виклик свідків ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 .

1.8. Ухвалою суду від 23 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні заяви про відвід судді.

1.9. Ухвалою суду від 23 грудня 2020 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_32

1.10. Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року задоволено клопотання представника ОСОБА_3 адвоката Попова А.С. про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за участю сторін, за допомогою програмного забезпечення "EasyCon".

1.11. Ухвалами суду від 28 грудня 2020 року та 05 січня 2021 року, занесеними до протоколу судового засідання, визнано обов`язковою явку Сімак Анастасії Олегівни .

1.12. Ухвалою суду від 05 січня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання про виклик свідка ОСОБА_51

1.13. 11 січня 2021 року судом в судовому засіданні оглянуто офіційний веб-сайт Чернівецької міської ради та виготовлено відповідні скріншоти.

1.14. Ухвалою суду від 11 січня 2021 року витребувано з Центральної виборчої комісії копію постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року.

1.15. Ухвалою суду від 11 січня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, витребувано з Чернівецької міської ради для огляду оригінали постанов Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області № 71 від 14 грудня 2020 року та №73 від 16 грудня 2020 року, та журнал вхідної кореспонденції з датою надходження цих постанов.

1.16. Ухвалою суду від 11 січня 2021 року застосовано до Сімак Анастасії Олегівни захід процесуального примусу у вигляді приводу в судове засідання, яке відбудеться 26.01.2021 року о 10:00 год.

1.17. 11 січня 2021 року до справи за клопотанням представника позивача долучено скріншоти з офіційного веб-сайту Чернівецької міської ради, які виготовлені ОСОБА_51

1.18. Ухвалою суду від 11 січня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання про виклик свідка ОСОБА_52

1.19. 26 січня 2021 року судом у судовому засіданні оглянуто наявні у справі відео - та аудіоносії.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області відповідачем-1 постановлено зареєструвати депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області наступних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_53 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 .

2.2. Також, постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" зареєстровано депутатом Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області ОСОБА_30 .

2.3. Крім цього, Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №73 від 16 грудня 2020 року Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання постановлено скликати першу сесію новообраної Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року у м. Чернівці, Чернівецької обл.

2.4. Зазначені постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, як і дії голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. щодо відкриття 18.12.2020 року першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови позивач вважає протиправними, оскільки офіційного опублікування результатів місцевих виборів не було, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю та надали суду пояснення відповідно до змісту позову. Зокрема суду пояснив наступне.

3.2. Згідно статті 282 Виборчого кодексу України від 19.12.2019 року № 396-IX (далі - ВК України) відповідач-1 повинен офіційно оприлюднити результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, після цього згідно статті 283 цього ж Кодексу відповідач-1 має забезпечити можливість обраним депутатам Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області подати відповідні документи для їх реєстрації депутатами, після цього зареєструвати у визначений строк їх депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області і після цього, за умови, якщо кількість таких зареєстрованих депутатів становить не менш як дві третини депутатів від загального складу ради скликати першу сесію новообраної міської ради.

3.3. Проте відповідач-1 не дотримався встановленого порядку та послідовності вчинення виборчих процедур.

3.4. Зокрема, він офіційно не оприлюднив в порядку, визначеному статтею 282 ВК України, результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області. Незважаючи на наведене, ним були прийняті рішення про реєстрацію 27 депутатів, а в подальшому рішення призначити перше засідання першої сесії Чернівецької міської ради.

3.5. Крім того, загальний склад Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області складає 42 депутати. Дві третини депутатів від загального складу ради мав в цьому випадку становити 28 депутатів.

3.6. Представники позивача зазначили, що станом на 16.12.2020 року відповідач-1 зареєстрував тільки 27 депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області. При цьому звернули увагу суду на дефекти окремих заяв обраних депутатів про реєстрацію депутатом Чернівецької міської ради.

3.7. Натомість, в пряме порушення зазначених норм чинного законодавства, а саме статей 45 та 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області 16.12.2020 року прийняла рішення призначити перше засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання на 18 грудня 2020 р. на 11-00 год.

3.8. Відтак, зазначені вище рішення відповідача-1 мають бути визнані протиправними та скасованими.

3.9. Оскільки відповідач-1 безпідставно прийняв рішення призначити перше засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання на 18 грудня 2020 р., відтак є неправомірними дії відповідача-2 щодо відкриття першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови.

При цьому, представники позивача суду пояснили, що не зазначаючи позивача як обраного депутата Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, відповідачі безпідставно втрутились в реалізацію її прав щодо набуття повноважень як депутата Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

Позиція відповідача-2

3.10. Відповідач-2 та її представник вважають позов не обґрунтованим, у вступному слові суду надали пояснення згідно відзиву на позовну заяву.

3.11. Так, суду пояснили, що не можуть погодитись з доводами позивача, оскільки як вбачається з рішень відповідача-1 на момент прийняття рішення про призначення першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання було зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, серед яких відсутня позивач у зв`язку з тим, що остання не подала заяву у встановленій законом формі та у строк.

3.12. Зокрема, постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року зареєстровано 27 депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

3.13. З наданої позивачем в додатку до позовної заяви Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року дійсно вбачається, що вказаним рішенням зареєстровано 26 депутатів. Однак наведене обумовлено, тим, що вказана позивачем редакція Постанови №71 від 14 грудня 2020 року оприлюднена з технічними помилками та описками, зокрема у ній не вірно зазначено прізвище та ім`я деяких депутатів та в переліку депутатів відсутня ОСОБА_31 .

3.14. У подальшому вказані описки були виправлені, після чого Сімак А.О. для підпису надано виправлений екземпляр постанови (згідно повноважень голова ВК не оформлює постанови ВК для підписання), в якому виправлено описки та зареєстровано вже 27 депутатів, який в подальшому був оприлюднений у встановленому законом порядку.

3.15. Щодо оприлюднення результатів в порядку, визначеному статтею 282 ВК України, то таке здійснювалося в місцевому засобі масової інформації (газета Молодий буковинець ) на визначених площах в межах визначених кошторисом Чернівецької МТВК.

3.16. За таких обставин, вважає, що Чернівецька міська територіальна виборча комісія діяла в межах наданих їй повноважень, а оскаржувані позивачем рішення були прийняті в межах та спосіб передбачений законодавством, а від так позов ОСОБА_3 не підлягає до задоволення.

3.17. На уточнюючі запитання суду та учасників процесу, Сімак А.О додатково пояснила, що підписуючи постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року не досліджувала її змісту, як і не досліджувала зміст протоколу №29, яким документувалось засідання виборчої комісії від 14 грудня 2020 року.

Чи голосували 14 грудня 2020 року за реєстрацію депутатом Чернівецької міської ради ОСОБА_31 вона не пам`ятає, оскільки навпроти її прізвища проставлено +/- , що обумовлено наявністю декількох заяв про реєстрацію депутатом від ОСОБА_31 . Водночас суду пояснила, що ОСОБА_31 переписувала заяву про реєстрацію її депутатом, внаслідок неправильного зазначення нею дати заяви.

Про існування Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року, якою зареєстровано 26 депутатів, вона дізналась на передодні відкриття першої сесії міської ради від ОСОБА_51 , яка в приміщенні виборчої комісії показала їй засвідчену нею постанову такої редакції. Після чого воно звернулась до членів комісії, однак останні, вважаючи це технічною помилкою, відмовились розглядати це питання, внаслідок чого вона звернулась в Центральну виборчу комісію, де їй рекомендували ухвалити рішення, яким цю неточність виправити. З даного приводу комісія не збиралась.

Також, Сімак А.О. суду пояснила, що оголошення про офіційне оприлюднення результатів виборів вона не складала, цим займався секретар виборчої комісії. Однак рішення щодо опублікування результатів виборів Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області приймалось.

Окрім цього, зазначила, що усі подробиці голосування 14 грудня 2020 року вона не пам`ятає, у зв`язку із перебігом часу, однак пам`ятає те, що голосування за реєстрацію депутатів відбувалось одним пакетом , водночас нею було зачитано декілька заяв для прикладу, які за своїм змістом були тотожні.

Позиція відповідача-1

3.18. Відповідач-1 свою позицію щодо позову окремо не виклав.

Пояснення третіх осіб

3.19. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, що проявили процесуальну активність, подали до суду письмові пояснення, у яких вказували про те, що позовні вимоги є надуманими, технічними, а обставини, наведені в їх обґрунтування, не відповідають дійсності.

3.20. Зокрема, звертають увагу на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановленого частиною 6 статті 273 КАС України, в частині позовної вимоги про зобов`язання офіційно оприлюднити результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області. В обґрунтування наведеного стверджують, що уточнений протокол Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради був складений 23 листопада 2020 року. Тобто законодавчо встановлений строк офіційного опублікування результатів цих виборів повинен бути здійснений відповідачем не пізніше 29 листопада 2020 року. Навіть якщо припустити, що (в зв`язку з оскарженням в судовому порядку рішень відповідача) безперервне засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії продовжувалося ще до 03 грудня 2020 року, то останньою календарною датою для оскарження бездіяльності (щодо нездійснення офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області) відповідача слід вважати 08 грудня 2020 року.

3.21. Також, звертають увагу на відсутність предмету спору у даних відносинах, оскільки відповідачем-1 дотримано процедуру офіційного опублікування результатів виборів станом на дату судового розгляду справи. Офіційне оприлюднення результатів виборів відбулося 10 грудня 2020 року в тижневику Молодий буковинець №92.

3.22. Крім цього, обґрунтовуючи законність постанов №71 від 14 грудня 2020 року, №72 від 16 грудня 2020 року, треті особи та їх представники пояснили, що 28 депутатів від Чернівецької територіальної організації Політичної парії Європейська солідарність , Чернівецької обласної організації Політичної партії Єдина Альтернатива , Чернівецької обласної організації Політичної партії Пропозиція , Чернівецької обласної організації Політичної партії Слуга народу та Чернівецької обласної організації Політичної партії Громадський рух Народний контроль , вчасно подали заяви на реєстрацію їх в якості депутатів, на підставі яких винесено постанови про їх реєстрацію. Отже, у Чернівецької міської територіальної виборчої комісії були всі правові підстави для прийняття рішення щодо оголошення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року.

3.23. Додану позивачем до позовної заяви копію постанови №71 від 14 грудня 2020 року вважають сфальсифікованим документом. В обґрунтування наведеного зазначають, що підпис на наданій позивачем копії Постанови №71 від 14 грудня 2020 року виконаний не головою МТВК Сімак А.О. У цій копії, наданій позивачем, невірно визначено ім`я та по-батькові ОСОБА_9 (замість ОСОБА_9 зазначено ОСОБА_9 ), прізвище ОСОБА_31 взагалі відсутнє; біля прізвища ОСОБА_16 зазначено лише ініціали, тоді як у всіх інших вказано повні дані. Такі помилки допустити самі члени МТВК не могли, оскільки заяви ними розглядались під час засідання. Обрані депутати у своїх заявах вказували свої повне ім`я та по батькові і вказували їх правильно, додаючи копію лицьового та зворотного боків паспортів громадянина України у вигляді карки або копію першої та другої сторінок паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

3.24. Окрім цього, вважають безпідставними позовні вимоги стосовно оскарження Постанови №73 від 16 грудня 2020 року Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання, оскільки загальний склад Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області складає 42 депутата, дві третини від загального складу ради становить 28 депутатів. Така кількість депутатів забезпечує повноважність складу ради. 28 депутатів від Чернівецької територіальної організації Політичної партії Європейська солідарність , Чернівецької обласної організацій Політичної партії Єдина Альтернатива , Чернівецької обласної організації Політичної партії Пропозиція , Чернівецької обласної організації Політичної партії Слуга народу та Чернівецької обласної організації Політичної партії Громадський рух Народний контроль вчасно подали заяви на реєстрацію їх в якості депутатів. Відповідач-1 на підставі особистих заяв виніс постанови про їх реєстрацію. А тому у Чернівецької міської територіальної виборчої комісії були всі правові підстави для прийняття рішення щодо оголошення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року.

ІV. ПОКАЗАННЯ СВІДКІВ

4.1. Допитаний в якості свідка ОСОБА_48 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з листопада 2020 року. 14 грудня 2020 року він участі в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради не брав, оскільки був відсутній. Разом з цим, пояснив, що заяву ОСОБА_31 про реєстрація її депутатом він бачив та особисто реєстрував її в журналі реєстрації депутатів місцевої ради.

4.2. Допитаний в якості свідка ОСОБА_35 суду пояснив, що був секретарем Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з листопада 2020 року та відповідно відповідальною особою за документування засідань виборчої комісії. Безпосередньо технічно роботу по виготовленню постанов та протоколів виборчої комісії здійснювала діловод або інша особа, яка її заміняла. Перед підписанням документів він їх вичитував, після чого їх підписував та передавав на підпис голові комісії. Результати голосування були офіційно оприлюдненні в газеті Молодий буковинець , як то передбачено ВК України. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Серед заяв про реєстрацію депутатів міської ради була проголосована і заява ОСОБА_31 . Перед голосуванням усі заяви переглядались членами комісії. Окремо на голосування заява ОСОБА_31 не ставилась, оскільки голосування відбулось пакетом . Постанови комісії направлялись на адресу Центральної виборчої комісії пізніше, чи вивішувались оскаржувані постанови на стенді в виборчої комісії він не пам`ятає. Пояснити суду наявність двох різних редакцій Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року він не зміг, при цьому стверджує, що вірною є постанова де зазначена ОСОБА_31 . Також, звернув увагу суду на те, що на засіданні комісії розглядались дві дати проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання, а саме 18 грудня 2020 року та 21 грудня 2020 року, проголосовано було за 18 грудня 2020 року. По ОСОБА_3 рішення про реєстрацію її депутатом не приймалось, оскільки остання з такою заявою не зверталась. По ОСОБА_30 рішення щодо реєстрації його депутатом міської ради прийнято 17 грудня 2020 року, а тому в постанові Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, яке оформлене Постановою №72 від 16 грудня 2020 року міститься технічна помилка в частині дати прийняття (правильною є дата 17 грудня 2020 року).

4.3. Допитаний в якості свідка ОСОБА_46 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 23 листопада 2020 року. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Всього було проголосовано 27 заяв про реєстрацію депутатів, серед яких проголосована і заява ОСОБА_31 . Голосування відбувалось пакетом , перед цим зачитавши зміст декількох заява. 17 грудня 2020 року виборчою комісією прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 . Зміст оголошення про офіційне оприлюднення результатів виборів він не формував. Чи зверталась із заявою про реєстрацію депутата ОСОБА_3 йому не відомо.

4.4. Допитаний в якості свідка ОСОБА_36 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з листопада 2020 року. Чи приймав участь в формуванні оголошення про офіційне оприлюднення результатів виборів він не пам`ятає. Щодо реєстрації депутатів то суду повідомив, що спочатку було прийнято рішення про реєстрацію 27 депутатів (серед яких була ОСОБА_31 ), а 17 грудня 2020 року прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , який подав відповідну заяву 16 грудня 2020 року. З приводу дати проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання то він проголосував за 18 грудня 2020 року.

4.5. Допитаний в якості свідка ОСОБА_40 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з серпня 2020 року. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Всього було проголосовано 27 заяв про реєстрацію депутатів, конкретні прізвища він не пам`ятає, оскільки не вникав в це. При цьому пояснив, що були заяви від усіх обраних депутатів від Чернівецької територіальної організації Політичної партії Європейська солідарність , Чернівецької обласної організацій Політичної партії Єдина Альтернатива , Чернівецької обласної організації Політичної партії Пропозиція , Чернівецької обласної організації Політичної партії Слуга народу . Також, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке він також проголосував. До оформлення документації він ніякого відношення не мав (документація на його думку велась не якісно). Зміст заяв не досліджував. У зв`язку з тим, що виборчою комісією було зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, 17 грудня 2020 року за його пропозицією прийнято рішення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року. 18 грудня 2020 року йому та іншим членам виборчої комісії від ОСОБА_51 стало відомо, що існують дві різні редакції Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року (з ОСОБА_31 та без неї), на підтвердження чого останньою було надано копію протоколу виборчої комісії. На цю інформацію уваги не звернув, оскільки вважав її недостовірною.

4.6. Допитаний в якості свідка ОСОБА_41 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 28 листопада 2020 року. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів він жодного відношення не мав. Станом на 18 грудня 2020 року було прийнято рішення про реєстрації 28 депутатів Чернівецької міської ради. Жодного рішення про відмову в реєстрації виборчою комісією не приймалось. З ОСОБА_31 особисто не знайомий. Заяви про реєстрацією депутатами реєструвались в журналі реєстрації депутатів місцевих рад. 18 грудня 2020 року ОСОБА_51 голові виборчої комісії Сімак А.О. було повідомлено, що існують дві різні редакції Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року (з ОСОБА_31 та без неї), на підтвердження чого останньою надано копію протоколу виборчої комісії. Будь-яких рішень з цього приводу не приймалось комісією.

4.7. Допитаний в якості свідка ОСОБА_44 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 25 жовтня 2020 року. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів він жодного відношення не мав. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Всього було проголосовано пакетом 27 заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради. Самі заяви він бачив, однак зміст їх не вивчав. Також, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке він також проголосував. У зв`язку з тим, що виборчою комісією зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року. 18 грудня 2020 року ОСОБА_51 в приміщенні виборчої комісії голові виборчої комісії Сімак А.О. повідомлено, що існують дві різні редакції Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року (з ОСОБА_31 та без неї), на підтвердження чого останньою надано копію протоколу виборчої комісії. Будь-яких рішень з цього приводу не приймалось комісією.

4.8. Допитаний в якості свідка ОСОБА_34 суду пояснив, що був заступником голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 29 жовтня 2020 року. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів він жодного відношення не мав, текст оголошення не узгоджувався. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Всього було проголосовано пакетом 27 заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради. Також, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке він не голосував, оскільки не був присутній на засіданні комісії (при цьому зазначив, що заява ОСОБА_30 була оформлена не належним чином). Всього до виборчої комісії надійшло 28 заяв про реєстрацію депутатом Чернівецької міської ради. Також суду пояснив, що на його думку нагальної підстави скликати першу сесію Чернівецької міської ради VIII скликання на 18 грудня 2020 року не було. Зі всіма постановами та протоколами виборчої комісії він не був ознайомлений, оскільки в цьому йому перешкоджав секретар виборчої комісії, однак з цього приводу до правоохоронних органів він не звертався.

4.9. Допитана в якості свідка ОСОБА_42 суду пояснила, що була членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з листопада 2020 року. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів вона жодного відношення не мала. 14 грудня 2020 року не була присутня на засіданні виборчої комісії, однак напередодні вона бачила 27 заяв про реєстрацію депутатів, серед яких була заява ОСОБА_31 . Також, 17 грудня 2020 року виборчою комісією прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке вона також проголосувала. У зв`язку з тим, що виборчою комісією було зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року. Водночас суду пояснила, що розглядалось дві дати проведення першої сесії, а саме 18 грудня 2020 року та 21 грудня 2020 року. Крім цього, пояснила, що 18 грудня 2020 року ОСОБА_51 в приміщенні виборчої комісії голові виборчої комісії Сімак А.О. повідомлено, що існують дві різні редакції Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року (з ОСОБА_31 та без неї), на підтвердження чого останньою надано копію протоколу виборчої комісії. Будь-яких рішень з цього приводу не приймалось комісією.

4.10. Допитаний в якості свідка ОСОБА_50 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 07 листопада 2020 року. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів він жодного відношення не мав та коли результати виборів були оприлюднені він не знає. 14 грудня 2020 року він брав участь в голосуванні виборчої комісії щодо розгляду заяв про реєстрація депутатів Чернівецької міської ради та відповідно проголосував за . Всього було проголосовано пакетом 27 заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради, при цьому декілька заяв було зачитано в голос. Також, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке він також проголосував.

4.11. Допитаний в якості свідка ОСОБА_49 суду пояснив, що був членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області з 04 листопада 2020 року. У грудні 2020 року засідання виборчої комісії він не відвідував, прибув лише 18 грудня 2020 року для прийняття участі в першій сесії Чернівецької міської ради VIII скликання. Про діяльність виборчої комісії у грудні 2020 року йому нічого не відомо.

4.12. Допитана в якості свідка ОСОБА_47 суду пояснила, що була членом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області. До формування оголошення про оприлюднення офіційних результатів виборів вона відношення не мала, однак знає, що публікація в газеті була. 14 грудня 2020 року не була присутня на засіданні виборчої комісії за станом здоров`я. Однак напередодні члени виборчої комісії обговорювали наявність 27 заяв про реєстрацію депутатів, хоча вона особисто їх не бачила. Також, 17 грудня 2020 року виборчою комісією прийнято рішення про реєстрацію депутатом ОСОБА_30 , за яке вона також проголосувала. У зв`язку з тим, що виборчою комісією було зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, 17 грудня 2020 року прийнято рішення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року.

4.13. Допитана в якості свідка ОСОБА_51 суду пояснила, що є журналісткою та відстежувала виборчий процес до Чернівецької міської ради. Внаслідок моніторингу офіційного веб-сайту Чернівецької міської ради, а також з урахуванням копії Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року, яку вона отримала шляхом зняття копії з Постанови, що знаходилась на стенді виборчої комісії і якою зареєстровано 26 депутатів Чернівецької міської ради, нею встановлено, що станом на 18 грудня 2020 року зареєстровано було всього 27 депутатів, при необхідній мінімальні кількості 28. У зв`язку з цим, напередодні першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року вона звернулась до голови виборчої комісії Сімак А.О. та повідомила про виявлене, однак комісія проігнорувала наведене. Водночас суду пояснила, що на офіційному веб-сайту Чернівецької міської ради знаходилась редакція Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року, якою зареєстровано 26 депутатів та яка відповідала Постанові, що знаходилась на стенді. Нею було з офіційного веб-сайту Чернівецької міської ради виготовлено скріншот сторінки на який зображена Постанова №71, а також отримано її належно засвідчену копію, яку засвідчила голова комісії. Також суду пояснила, що вона була присутня 14 грудня 2020 року на засіданні виборчої комісії, коли розглядались заяви про реєстрацію депутатів і при цьому була свідком процесу голосування, а саме заяви голосувались пакетом, їх зміст не досліджувався. Скільки саме заяв розглядалось 14 грудня 2020 року вона не пам`ятає. Крім цього, вона присутня на засіданні виборчої комісії 17 грудня 2020 року коли обговорювалась заява ОСОБА_30 , остання містила певні дефекти (не вірна дата, не уся інформація щодо його виборчої діяльності).

4.14. Допитаний в якості свідка ОСОБА_57 суду пояснив, що був спостерігачем на виборах до місцевих рад від громадської мережі Опора та був присутній 14 грудня 2020 року в приміщенні виборчої комісії коли приймалось рішення про реєстрації депутатів. Всього 14 грудня 2020 року було зареєстровано 27 депутатів, чи зачитували їх прізвища він не пам`ятає, так як і не пам`ятає чи проводилось голосування пакетом . Після голосування 14 грудня 2020 року усі учасники виборчого процесу очікували двадцять восьму заяву, яка надавала можливість прийняти рішення про проведення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання. Коли членами виборчої комісії проводилось голосування по ОСОБА_30 він не був присутній. ОСОБА_31 неодноразово бачив в приміщенні виборчої комісії.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №9 від 25 вересня 2020 року зареєстровано кандидатів у депутати Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина" згідно з додатком, де позивач зазначена як кандидат у територіальному виборчому окрузі № 3 під номером 2 і у єдиному списку під номер 4 (Т.1, а.с.13-17).

5.2. Відповідно до Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №65 від 03 грудня 2020 року постановлено опублікувати результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області у засобах масової інформації, а також надіслати для опублікування на сайті Чернівецької міської ради не пізніше 5 днів (Т.1, а.с.98). Наведена Постанова також документована Протоколом Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №27 від 03 грудня 2020 року (Т.1, а.с.96-97).

5.3. На реалізацію Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №65 від 03 грудня 2020 року на адресу директора газети Молодий буковинець 05 грудня 2020 року надіслано оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради (Т.1, а.с.90, 84-89).

5.4. Крім цього, на виконання Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №65 від 03 грудня 2020 року на адресу Секретаря Чернівецької міської ради ОСОБА_58 04 грудня 2020 року для опублікування надіслано результати виборів депутатів Чернівецької міської ради (Т.1, а.с.92).

5.5. Згідно наявного у матеріалах справи примірника газети Молодий буковинець (випуск № НОМЕР_1 за 5-10 грудня) судом встановлено, що 10 грудня 2020 року у вказаному друкованому засобі масової інформації оприлюднено результати виборів до Чернівецької міської ради (а.с.Т.1, а.с.91 ). Зокрема, зазначено наступне Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі відповідно до статей 256-260 Виборчого кодексу України (далі - Кодексу) територіальна виборча комісія встановила: депутатами в територіальних виборчих округах обрано:…. Депутатами в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиними виборчими списками місцевих організацій політичних партій обрано: …. . Інформація яка ідентифікує обраного депутата складається з назви політичної партії, від якої обрано депутата, прізвища, ім`я та по батькові депутата, рік його народження, місце роботи та кількість голосів.

5.6. Крім цього, на офіційному веб-сайті Чернівецької міської ради 15 грудня 2020 року розміщено результати виборів депутатів до Чернівецької міської ради (Т.1, а.с.93-95), в яких інформація яка ідентифікує обраного депутата складається з назви політичної партії, від якої обрано депутата, партійність, прізвища, ім`я та по батькові депутата, дата його народження, місце роботи, кількість голосі, виборчий округ та місце проживання без назви вулиці.

5.7. 10 грудня 2020 року обрані депутати, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 подали до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області заяви про реєстрацію депутатом місцевої ради (всього 27 заяв) (Т.1, а.с.109-135) які зареєстровані в журналі реєстрації депутатів місцевих рад (Т.1, а.с.102-108).

Водночас суд звертає увагу, що окремі заяви містили дефекти, а саме в заявах ОСОБА_17 та ОСОБА_9 міститься інформація згідно якої вони інформують Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію Чернівецького району Чернівецької області, що не балотувалися кандидатом на посаду міського голови, що не відповідає дійсності.

5.8. Також суд звертає увагу, що в журналі реєстрації депутатів місцевих рад зареєстровано дві заяви ОСОБА_31 про реєстрацію її депутатом місцевої ради (Т.1, а.с.104, 106).

5.9. 14 грудня 2020 року Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області прийнято Постанову №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області , згідно якої відповідачем-1 постановлено зареєструвати депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області наступних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 (Т.1, а.с.138). Всього 27 осіб.

5.10. Однак, дослідженням наданих позивачем та відповідачем-2 копій Постанови №71 від 14 грудня 2020 року, судом встановлено, що вони відрізняються за змістом. Так, згідно копії Постанови №71 від 14 грудня 2020 року, яку позивачем додано до позову, відповідачем-1 постановлено зареєструвати депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області наступних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 (Т.1, а.с.18,139). Всього 26 осіб.

5.11. Відтак, невідповідність копії Постанови №71 від 14 грудня 2020 року, наданої позивачем, копії Постанови №71 від 14 грудня 2020 року, яку надав відповідач-2, полягає у наступному: відрізняється ім`я та по-батькові ОСОБА_9 та ОСОБА_9 , відсутнє прізвище, ім`я та по-батькові ОСОБА_31 ; біля прізвище ОСОБА_16 зазначено лише ініціали, а не повне зазначення імені та по-батькові, ім`я ОСОБА_26 зазначено ОСОБА_26 .

5.12. Крім цього, у справі наявний протокол №29 засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року, яким документовано розгляд заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради (Т.1, а.с.192-194), пункт 3 якого викладений у наступній редакції … Постановили: зареєструвати депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 . (Постанова 71)… . Звіркою змісту цього протоколу зі змістом Постанови №71 від 14 грудня 2020 року встановлено, що він відповідає Постанові №71 від 14 грудня 2020 року в редакції, яку надала суду позивач (26 осіб, з помилками).

5.13. 16 грудня 2020 року обраний депутат ОСОБА_30 подав до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області заяву про реєстрацію депутатом місцевої ради (Т.1, а.с.136,191), яка зареєстрована в журналі реєстрації депутатів місцевих рад (Т.1, а.с.106).

5.14. 17 грудня 2020 року Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області розглянуто заяву ОСОБА_30 про реєстрацію депутатом Чернівецької міської ради та прийнято рішення про його реєстрацію, що документовано протоколом №30 від 17 грудня 2020 року (Т.1, а.с.140) та Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" (Т.1, а.с.41,42).

Водночас суд звертає увагу, що Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" датована 16 грудня 2020 року, тоді як рішення про реєстрацію ОСОБА_30 депутатом Чернівецької міської ради приймалось 17 грудня 2020 року.

5.15. Крім цього, 17 грудня 2020 року Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області прийнято рішення про призначення першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року о 11 год. 00 хв., що документовано протоколом №30 від 17 грудня 2020 року (Т.1, а.с.140) та Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року №73 "Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання " (Т.1, а.с.143).

Водночас суд звертає увагу, що Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №73 "Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання" датована 16 грудня 2020 року, тоді як рішення про призначення першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII приймалось 17 грудня 2020 року.

5.16. Окрім цього, аргументами сторін підтверджується, що 18 грудня 2020 року голова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області відкрила перше засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та проінформувала присутніх про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови.

5.17. Також, судом під час розгляду цієї справи здійснено дослідження змісту відео - та аудіофайлів, які надані суду позивачем та представниками третіх осіб, на яких зафіксовано відкриття першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання, складання присяги депутатами, а також інтерв`ю голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О., яка стверджувала: що 14 грудня 2020 року було зареєстровано 27 депутатів Чернівецької міської ради; при відкритті першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року було зареєстровано 28 депутатів, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , які в той ж день особисто склали присягу та отримали посвідчення депутата.

5.18. Крім цього, судом від Центральної виборчої комісії отримано копію Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області , яка надіслана на її адресу та отримана нею 20 грудня 2020 року (Т.3, а.с.117-118). Постановою зареєстровано депутатами Чернівецької міської ради 27 осіб.

5.19. Також з Чернівецької міської ради до суду надійшла інформація, згідно змісту якої Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №71 від 14 грудня 2020 року "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області до сектору по роботі із службовими документами загального відділу Чернівецької міської ради не надходила. 17 грудня 2020 року до сектору по роботі із службовими документами загального відділу Чернівецької міської ради надійшла копія постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року, №73 Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання (Т.3, а.с.112-116).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. У цій справі позивач оскаржує рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, оскільки останні є протиправними насамперед в силу того, що вони прийняті до офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, які на думку позивача не були оприлюдненні в розумінні статті 282 ВК України.

6.2. Водночас суд звертає увагу на те, що розгляд цієї справи відбувся не в порядку статті 273 КАС України, якою врегульовано особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, а в порядку визначеному главою 10 розділу ІІ КАС України (розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження).

Відмінність наведених порядків розгляду адміністративної справи полягає в тому, що відповідно до статті 273 КАС України суд, за зверненням суб`єкта виборчого процесу здійснює судовий контроль за таким виборчим процесом, без констатації порушення права такого суб`єкта виборчого процесу, тоді як відповідно до глави 10 розділу ІІ КАС України суд здійснює правосуддя, надаючи захист порушеному права суб`єкта звернення до суду. Отже, відповідно до глави 10 розділу ІІ КАС України суд має перевірити насамперед чи порушено право позивача у досліджуваних відносин, констатації порушень окремих положень виборчого законодавства у даному разі є недостатньою для задоволення позову.

6.3. Отже, предметом цього позову є постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71, від 16 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області", №73 від 16 грудня 2020 року Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та дії голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. щодо відкриття 18.12.2020 року першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови.

Наведені рішення та дії суд оцінить на предмет їх відповідності верховенству права та критеріїв законності рішення суб`єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України. Крім цього, з метою забезпечення легітимності та правосудності цього рішення суд надає оцінку кожному факту, на які звертали увагу учасники процесу під час розгляду цієї справи.

6.4. Відповідно до пункту 1 Постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 р. №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.

6.5. На підставі вказаної Постанови Центральною виборчою комісією прийнято Постанову від 08.08.2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 р.", згідно пункту 1 якої на неділю 25 жовтня 2020 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

6.6. Суд звертає увагу на те, що гарантії права громадян на участь у виборах, регулювання підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів відповідно до Конституції України визначає ВК України.

6.7. Відповідно до статті 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

6.8. Згідно з частиною 1 статті 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

6.9. По завершенню всіх вищевказаних етапів виборчого процесу результати місцевих виборів підлягають офіційному оприлюдненню, порядок якого передбачений статтею 282 ВК України.

6.10. Так, частиною 1 статті 282 ВК України визначено, що територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п`ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів, а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності), регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі їх утворення).

Згідно частини 2 статті 282 ВК України результати виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад публікуються у вигляді списку осіб, обраних депутатами відповідної ради, із зазначенням в алфавітному порядку прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання, виборчий округ, у якому обраний депутат, кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, та назви місцевої організації політичної партії, від якої обрано депутата (або позначки "Висунутий шляхом самовисування").

6.11. Аналізуючи зміст цієї норми, слід прийти до висновку, що метою її прийняття законодавцем було насамперед забезпечення публічності виборчого процесу, сутність якого полягає в інформуванні суб`єктів виборчого процесу (серед яких виборець) про обраних депутатів, їх приналежність до тієї чи іншої партії, місце роботи, кількості голосів тощо. Саме інформативну функцію виконують положення частини 2 статті 282 ВК України, з якими додатково пов`язують подальші процеси щодо реєстрації обраних депутатів.

6.12. Крім цього, Постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року, №433 затверджено Роз`яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до пункту 1.2 якого територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п`ятий день з дня встановлення результатів виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати місцевих виборів, а також розміщує їх на своєму офіційному вебсайті (за наявності) чи вебсайті відповідної місцевої ради (за наявності).

6.13. Як встановлено судом вище (див. пункти 5.2-5.5 цього рішення) відповідно до Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №65 від 03 грудня 2020 року постановлено опублікувати результати виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області у засобах масової інформації, а також надіслати для опублікування на сайті Чернівецької міської ради не пізніше 5 днів (Т.1, а.с.98).

6.14. На реалізацію цієї Постанови №65 від 03 грудня 2020 року відповідачем-1 на адресу директора газети Молодий буковинець , яка є місцевих друкованих засобах масової інформації, 05 грудня 2020 року надіслано оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради (Т.1, а.с.90, 84-89), яке опубліковано 10 грудня 2020 року (випуск №92 за 5-10 грудня) у вказаному друкованому засобі масової інформації (а.с.Т.1, а.с.91 ).

6.15. Досліджуючи зміст оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради, яке опубліковане 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець , слід прийти до висновку, що у ньому міститься інформація про 42 обраних депутатів Чернівецької міської ради, яка ідентифікує їх та складається з назви політичної партії, від якої обрано депутата, прізвища, ім`я та по батькові депутата, рік його народження, місце роботи та кількість голосів. Водночас таке оголошення містить назву Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі і далі по змісту …відповідно до статей 256-260 Виборчого кодексу України (далі - Кодексу) територіальна виборча комісія встановила: депутатами в територіальних виборчих округах обрано:…. Депутатами в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиними виборчими списками місцевих організацій політичних партій обрано: …. .

6.16. Отже, аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що таке оголошення не є політичною рекламою, а є оприлюдненням результатів виборів депутатів Чернівецької міської ради.

6.17. Разом з цим, слід зазначити, що своїм змістом та інформативним наповненням щодо обраних депутатів, оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради, яке опубліковане 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець , не в повній мірі відповідає положенням частини 2 статті 282 ВК України, а саме: список осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради, опублікований не в алфавітному порядку, а сформований за місцевими організаціями політичної партії, від якої обрано депутата; відсутнє число та місяць народження, наведено виключно рік народження обраного депутата; відсутні відомості про освіту; партійність; місце проживання; виборчий округ.

6.18. Окрім цього, необхідно звернути увагу на те, що всупереч положень частини 1 статті 282 ВК України територіальна виборча комісія опублікувала наведене оголошення в строк, що перевищує п`ять днів з дня встановлення результатів виборів.

6.19. З даного приводу суд зазначає, що вчинення процедурних дій територіальними виборчими комісіями поза межами строків, визначених ВК України, не може бути достатньою підставою для визнанням протиправними та скасування рішень територіальних виборчих комісій. Формальний підхід при наданні оцінки правомірності рішень та дій територіальних виборчих комісій в умовах швидкоплинності виборчого процесу не може визнаватись як ефективний шлях забезпечення виборчих прав. Варто окремо звернути увагу на необхідність дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

6.20. Водночас суд звертає увагу на висновок щодо правозастосування, який викладений у постанові Верховного Суду від 22.05.2020 року №825/2328/16, а саме:

"Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.

Суд наголошує, що, у відповідності до практики Європейського Суду з прав людини, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення".

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття".

6.21. У даному разі, суд вважає, що наведені вище невідповідності оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради, яке опубліковане 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець , положенням статті 282 ВК України, є формальним дефектом офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, який не може впливати на досліджувані правовідносини.

6.22. Оголошення про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради, яке опубліковане 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець виконує свою інформативну функцію та є передумовою для подальших процесів, у тому числі пов`язаних з реєстрацією обраних депутатів.

6.23. Таким чином, підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що результати виборів депутатів Чернівецької міської ради були офіційно оприлюдненні 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець .

6.24. Крім цього, на офіційному сайті Чернівецької міської ради 15.12.2020 року розміщено результати виборів депутатів до Чернівецької міської ради (http://chernivtsy.eu/portal/4/povidomlennya-chernivetskoyi-miskoyi-vyborchoyi-komisiyi-pro-rezultaty-vyboriv-deputativ-chernivetskoyi-miskoyi-rady-25-zhovtnya-2020-roku-mista-chernivtsiv-134795.html)

Щодо правомірності постанов Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 та від 16 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області".

6.25. Порядок реєстрації обраних депутатів, сільського, селищного, міського голови визначений статтею 283 ВК України.

Зокрема, відповідно до частини 1 статті 283 ВК України особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов`язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а у разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.

Особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільським, селищним, міським головою, також подає документ про звільнення з роботи (посади), припинення діяльності, несумісної з депутатським мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, посадою сільського, селищного, міського голови.

У разі якщо така особа не займає посаду, не здійснює діяльність, яка несумісна з відповідним депутатським мандатом, посадою сільського, селищного, міського голови, та/або у разі відсутності у неї іншого представницького мандата, про це зазначається в заяві про реєстрацію.

6.26. Отже, аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що особа обрана депутатом міської ради, для її реєстрації зобов`язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, а у разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради. Крім цього, така особа у разі відсутності у неї іншого представницького мандата, про це зазначає в заяві про реєстрацію.

Будь-яких інших вимог щодо реєстрації особи депутатом місцевої ради ВК України не містить.

6.27. Водночас суд звертає увагу, що відповідно до пункту 3.1 Роз`яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затверджених Постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року, №433 особа, обрана депутатом міської ради, для її реєстрації депутатом відповідної місцевої ради зобов`язана протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів такі документи:

1) заяву про реєстрацію депутатом відповідної місцевої ради із зазначенням інформації щодо одночасного балотування/небалотування кандидатом у депутати до двох рівнів місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, до якої додаються копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки.

У разі балотування особи кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови та необрання її сільським, селищним, міським головою про це зазначається в такій заяві. У разі відсутності в особи, обраної депутатом відповідної місцевої ради, іншого представницького мандата про це зазначається в такій заяві;

2) копію зареєстрованої заяви про припинення дії такого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради - у разі наявності в особи, обраної депутатом відповідної місцевої ради іншого представницького мандата.

У разі обрання депутатом відповідної місцевої ради особи, яка є депутатом місцевої ради, повноваження якої спливають у зв`язку з обранням нового складу місцевої ради на цих самих виборах, така заява не подається;

3) копію заяви про відмову від іншого депутатського мандата, поданої цією особою до відповідної територіальної виборчої комісії та зареєстрованої в установленому порядку - у разі одночасного балотування особи до двох рівнів місцевих рад та її обрання депутатом двох місцевих рад.

6.28. Зіставленням положень частини 1 статті 283 ВК України з положеннями пункту 3.1 Роз`яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затверджених Постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року, №433, судом встановлено, що останні розширили перелік вимог до заяви про реєстрацію депутата, додавши до неї зазначення інформації щодо одночасного балотування/небалотування кандидатом у депутати до двох рівнів місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, а також копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки.

Водночас суд зазначає, що наведене є неправильним, оскільки Центральна виборча комісія відповідно до положень Закону України Про Центральну виборчу комісію від 30 червня 2004 року, №1932-IV уповноважена надавати роз`яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми, не розширюючи при цьому обов`язки виборців та обраних депутатів.

6.29. Як встановлено судом раніше, результати виборів депутатів Чернівецької міської ради були офіційно оприлюдненні 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець , а отже, відповідно до положень частини 1 статті 283 ВК України, протягом двадцяти днів з цього дня обрані депутати мали подати заяви про реєстрацію їх депутатами.

6.30. 10 грудня 2020 року 27 депутатів, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8., ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , Кавуля А.В., ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 подали до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області заяви про реєстрацію депутатом місцевої ради, які датовані 10 грудням та зареєстровані в журналі реєстрації депутатів місцевих рад.

6.31. Згідно частини 3 статті 283 ВК України у п`ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови.

Водночас суд звертає увагу, що стаття 283 ВК України уповноважує виборчу комісію за результатом розгляду заяви особи, обраної депутатом, про реєстрацію її депутатом, приймати одне із таких рішень: рішення про реєстрацію депутата; рішення про визнання відповідної особи такою, що не набула депутатського мандату; рішення про визнання цих причин поважними і встановлення іншого строку виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.

6.32. На реалізацію положень частини 3 статті 283 ВК України Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" зареєстровано депутатами Чернівецької міської ради наступних осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 .

Така реєстрація проведена відповідно до положень статті 283 ВК України, при цьому відповідач-1 у даному разі діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб встановлений ВК України.

6.33. Водночас суд звертає увагу, що окремі заяви містили дефекти, а саме в заявах ОСОБА_17 та ОСОБА_9 міститься інформація, згідно якої вони інформують Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію Чернівецького району Чернівецької області, що не балотувалися кандидатом на посаду міського голови, що не відповідає дійсності, оскільки останні балотуватися на посаду міського голови. Однак, на момент подання заяви про їх реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради вони іншого, представницького мандату, який б унеможливив реєстрацію, не мали, а отже могли бути зареєстровані депутатами.

При цьому суд зазначає, що усі 27 наявних у справі заяв обраних депутатів, які подані до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області 10 грудня 2020 року відповідали положенням частини 1 статті 283 ВК України та обумовлювали реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради. Відповідач-1, розглядаючи ці заяви, не міг прийняти іншого рішення, окрім як зареєструвати депутатів. Будь-які наявні в них недоліки технічного характеру, не впливають на зміст досліджуваних правовідносин.

6.34. Щодо наявності Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області", редакція якої містить технічні помилки щодо осіб зареєстрованих депутатів, а також не містить інформації про реєстрацію депутатом ОСОБА_31 , суд зазначає наступне.

6.35. Так, відповідно до результатів виборів депутатів Чернівецької міської ради, які офіційно оприлюдненні 10 грудня 2020 року в газеті Молодий буковинець , ОСОБА_31 обрана депутатом Чернівецької міської ради від Чернівецької обласної організації партії ПРОПОЗИЦІЯ .

6.36. 10 грудня 2020 року ОСОБА_31 подано заяву про реєстрацію депутатом місцевої ради, яка зареєстрована в журналі реєстрації депутатів місцевих рад після ОСОБА_24 та перед ОСОБА_59 , ОСОБА_15 , ОСОБА_29 .

6.37. Допитані в якості свідків члени виборчої комісії, які були присутні на засіданні 14 грудня 2020 року при вирішенні питань щодо реєстрації депутатів Чернівецької міської ради, а саме ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_41 , ОСОБА_50 , ОСОБА_44 , ОСОБА_46 , ОСОБА_40 суду пояснили, що голосування відбувалось за 27 осіб, які зареєстровані депутатами. Аналогічні покази дав суду свідок ОСОБА_52 , який був присутній при голосуванні 14 грудня 2020 року.

6.38. Окрім цього, голова комісії Сімак А.О. , надаючи суду пояснення, зазначила, що заява ОСОБА_31 станом на 14 грудня 2020 року була в наявності, однак чи голосували за неї вона не пам`ятає.

6.39. Свідок ОСОБА_51 , яка також була присутня під час голосування 14 грудня 2020 року, надати ствердну відповідь щодо кількості проголосованих заяв не може, оскільки не пам`ятає.

6.40. Інші свідки які були членами виборчої комісії, однак були відсутні 14 грудня 2020 року під час розгляду питання щодо реєстрації депутатів, суду пояснили, що всього 14 грудня 2020 року зареєстровано 27 депутатів і вони очікували ще однієї заяви, яка б надала можливість призначити першу сесії ради.

6.41. Крім цього, дослідженням змісту відео - та аудіофайлів, які надані суду позивачем та представниками третіх осіб, на яких зафіксовано відкриття першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання, складання присяги депутатами, а також інтерв`ю голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О., встановлено, що 14 грудня 2020 року було зареєстровано 27 депутатів Чернівецької міської ради; при відкритті першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року було зареєстровано 28 депутатів, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , які в той ж день особисто склали присягу та отримали посвідчення депутата.

6.42. Аналізуючи наведене у своїй сукупності, слід прийти до висновку, що 14 грудня 2020 року воля та волевиявлення членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області полягали в тому, що вони прийняли рішення про реєстрацію 27 депутатів Чернівецької міської ради, серед яких ОСОБА_31 . Наведене судом повністю узгоджується з іншими матеріалами справи, які логічно доповнюють зазначене.

Водночас суд звертає увагу, що саме Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області", якою зареєстровано 27 депутатів Чернівецької міської ради була надіслана Центральній виборчій комісії.

6.43. Щодо скріншоту з офіційного сайту Чернівецької міської ради, який наданий представником позивача, та показів свідка ОСОБА_51 , згідно яких на офіційному сайті Чернівецької міської ради 18 грудня 2020 року о 09:31 було розміщено Постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" в редакції яка містить технічні помилки щодо осіб зареєстрованих депутатів, а також не містить інформації про реєстрацію депутатом ОСОБА_31 , суд зазначає, що наявність такої Постанови на сайті не спростовує факту того, що 14 грудня 2020 року члени виборчої комісії зареєстрували 27 депутатів Чернівецької міської ради.

Водночас суд звертає увагу на те, що під час огляду офіційного сайту Чернівецької міської ради за посиланням (адресою) з якого свідок ОСОБА_51 виготовила скріншот, судом встановлено, що вигляд сторінки сайту відрізняється від скриншоту наданого суду представником позивача. Зокрема на сторінці сайту зображено дві однакових Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" (Т.3, а.с.11-12), тоді як на скріншоті зображено Постанову №73 від 16 грудня 2020 року Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та Постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" (Т.3, а.с.66а). Наведене свідчить про те, що не дивлячись на однакову дату та час розміщення інформації на сайті Чернівецької міської ради, технічно можливе його коригування, що ставить під сумнів достовірність такої інформації.

6.44. Окрім цього, свідок ОСОБА_51 під час допиту її в судовому засіданні не спростовувала факту прийняття 14 грудня 2020 року виборчою комісією рішення про реєстрацію 27 депутатів.

6.45. При цьому суд вважає за необхідним, з врахуванням пояснень голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. , а також показів свідків, зазначити, що організація діловодства комісії знаходилась на низькому рівні, що обумовило виникнення таких документів, які містять чисельні технічні та граматичні недоліки. Однак, наведене не може впливати на виборчий процес та подальшу реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради, зміст має превалювати над формою.

6.46. Також 16 грудня 2020 року обраний депутат ОСОБА_30 подав до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області заяву про реєстрацію депутатом місцевої ради (Т.1, а.с.136,191), яка зареєстрована в журналі реєстрації депутатів місцевих рад (Т.1, а.с.106), внаслідок чого, на реалізацію положень частини 3 статті 283 ВК України Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" його зареєстровано депутатом Чернівецької міської ради.

Така реєстрація проведена відповідно до положень статті 283 ВК України, при цьому відповідач-1 у даному разі діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб встановлений ВК України.

6.47. Водночас суд звертає увагу, що Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" датована 16 грудня 2020 року, тоді як рішення про реєстрацію ОСОБА_30 депутатом Чернівецької міської ради приймалось 17 грудня 2020 року. Наведене є опискою та не впливає на зміст досліджуваних правовідносин.

6.48. Отже, станом на 17 грудня 2020 року Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області було зареєстровано 28 депутатів Чернівецької міської ради, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8., ОСОБА_60., ОСОБА_61., ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_31 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 .

Щодо правомірності Постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №73 від 16 грудня 2020 року Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та дій голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. щодо відкриття 18.12.2020 року першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови.

6.49. Частиною 4 статті 45 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97) встановлено, що рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.

6.50. У разі якщо до ради обрано менше двох третин її складу, до обрання необхідної кількості депутатів продовжує здійснювати повноваження рада попереднього скликання (частина 5 статті 45 Закону № 280/97).

6.51. Суд звертає увагу на те, що частиною 3 статті 197 ВК України визначено загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців: 1) до 10 тисяч виборців - 22 депутати; 2) від 10 тисяч до 30 тисяч виборців - 26 депутатів; 3) від 30 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати; 4) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 38 депутатів; 5) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 42 депутати; 6) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 54 депутати; 7) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 64 депутати; 8) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати; 9) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.

Матеріалами справи та аргументами сторін підтверджується, що загальний склад (кількість депутатів) Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області становить 42 депутати.

6.52. У відповідності до частини 2 статті 46 Закону № 280/97 перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

6.53. Аналізуючи наведені положення частини 2 статті 46 Закону № 280/97 слід прийти до висновку, що перша сесія новообраної міської ради скликається територіальною виборчою комісією не пізніше як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради (28 осіб 2\3 від 42).

6.54. Водночас суд звертає увагу на те, що частина 2 статті 46 Закону № 280/97 не ставить в залежність скликання першої сесії ради від перебігу двадцяти денного строку для реєстрації депутатів, встановленого частиною 1 статті 283 ВК України. Основною вимогою є кількість зареєстрованих новообраних депутатів, які забезпечать повноважність складу ради.

6.55. Отже, після реєстрації 28 депутатів Чернівецької міської ради Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області не пізніше як через два тижні після 17 грудня 2020 року (день реєстрації 28 депутата) зобов`язана була скликати першу сесію новообраної міської ради.

Водночас суд звертає увагу, що вираз не пізніше як через два тижні значить, що перша сесія мала бути скликана в період з 18 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року.

6.56. Як встановлено судом раніше постановами Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 14 грудня 2020 року №71 та від 17 грудня 2020 року №72 "Про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області" депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області зареєстровано 28 осіб, що становить дві третини депутатів від загального складу ради.

6.57. Відтак, починаючи з 18 грудня 2020 року Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області могла призначити перше засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання.

6.58. З врахуванням наведеного, 17 грудня 2020 року Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області прийнято рішення про призначення першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання 18 грудня 2020 року о 11 год. 00 хв. Наведене рішення оформлене Постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 16 грудня 2020 року №73 "Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання " (Т.1, а.с.143), яка, на переконання суду, є правомірною та прийнята на реалізацію наданого їй, згідно частини 2 статті 46 Закону № 280/97, на це повноваження.

6.59. Водночас суд звертає увагу, що Постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області №73 "Про призначення першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання" датована 16 грудня 2020 року, тоді як рішення про призначення першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII приймалось 17 грудня 2020 року. Наведене є опискою та не впливає на зміст досліджуваних правовідносин.

6.60. В іншому випадку, за умови реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону та не прийняття такого рішення комісією, мало б місце затягування у процесі якнайшвидшого початку роботи нового складу Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, що позбавляє можливості новообраними депутатами представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

6.61. Щодо дій голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак А.О. по відкриттю 18.12.2020 року першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови, то такі дії обумовленні положенням частини 2 статті 46 Закону № 280/97, а тому вони є правомірними.

Щодо порушення прав позивача у цій справі.

6.62. Оскаржувані позивачем постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради в розумінні КАС України є актами індивідуальної дії, які породжують права або інтереси визначених в них осіб. Серед цих осіб ОСОБА_3 немає, а отже такі рішення не породжують безпосередньо для неї права або інтереси та відповідно не можуть порушувати останні.

6.63. ОСОБА_3 , будучи обраним депутатом, має право зареєструватись депутатом Чернівецької міської ради, прийняти присягу депутата та здійснювати свою представницьку діяльність. У даному разі їй необхідно проявити волю для цього шлях подання заяви про реєстрацію депутатом місцевої ради.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Відповідно до частини першої статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

7.2. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення (стаття 71 Конституції України).

7.3. Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша стаття 2 КАС України).

7.4. Конституційний Суд України в рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення у правах.

7.5. Роль суду в правовій державі, окрім іншого, полягає в забезпеченню правового порядку та правової визначеності. Суд не може використовуватись як механізм розбалансування правовідносин, його діяльність має відповідати вимогам справедливості та враховувати наслідки реалізації його рішень.

7.6. Досліджувані у цій справі судом постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області приймались за наслідками реалізації волевиявлення чернівчан, а отже наявні в них дефекти не можуть стати на перепоні бажанню останніх.

7.7. Крім цього, відповідач-1, приймаючи оскаржувані постанови, так і відповідач-2, вчинивши дії щодо відкриття 18.12.2020 року першого засідання першої сесії Чернівецької міської ради VIII скликання та інформування про підсумки виборів депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецької міського голови, діяли на підставі Конституції України, ВК України та законів України.

7.8. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов задоволенню не підлягає з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат.

8.2. Позивачем сплачено судовий збір, однак враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено повністю, суд не компенсує їй та не стягує на її користь ці витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області Сімак Анастасії Олегівни про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 січня 2021 р.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач-1 - голова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району, Чернівецької області Сімак Анастасія Олегівна ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач-2 - Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області (Емінеску 2,Чернівці,Чернівецька область,58002 код ЄДРПОУ 43767642).

Суддя О.В. Анісімов

Дата ухвалення рішення26.01.2021
Оприлюднено01.02.2021
Номер документу94508404
СудочинствоАдміністративне