Справа № 161/6583/20 Головуючий у 1 інстанції: Філюк Т. М. Провадження № 22-ц/802/113/21 Категорія: 21 Доповідач: Карпук А. К.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2021 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Карпук А.К.
суддів - Бовчалюк З.А., Здрилюк О.І.,
секретар Концевич Я.О.,
з участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Кінах Я. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Патріот Агро , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Луцька районна філія Публічного акціонерного товариства Волиньобленерго про усунення перешкод в користуванні майном за апеляційною скаргою відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Патріот Агро подану його представником Кінах Яною Валеріївною на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 листопада 2020 року,-
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2020 року ОСОБА_2 звернувся до Луцького міськрайонного суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Патріот Агро (далі - ТОВ Патріот Агро ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцька районна філія публічного акціонерного товариства Волиньобленерго про усунення перешкод в користуванні майном.
Покликався на те, що йому на праві власності належать дві суміжні земельні ділянки, які розташовані в АДРЕСА_1 : з кадастровим номером 0722884800:03:001:1962, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), загальною площею 0,1347 га, та з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121, цільове призначення: для будівництва та обслуговування парковки легкових транспортних засобів, загальною площею 0,1898 га. По території земельної ділянки з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121 проходить охоронна зона вздовж повітряної лінії 10кВ. Одна з опор ПЛ-10кВ розміщена безпосередньо на його ділянці. Як власник земельних ділянок, має намір звести на них багатоквартирний житловий будинок. Однак, ПЛ-10кВ в цілому і бетонна опора, яка розміщена на ділянці з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121, зокрема, створюють йому перешкоди. На будівництво об`єктів, які він планує звести, потрібно попередньо одержати містобудівні умов та обмеження, які неможливо одержати з огляду на існуючі фактичні обмеження в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121. Повітряна лінія електропередачі також ускладнить або унеможливить використання на будівельних роботах великогабаритної спецтехніки (підйомного крану тощо). Окрім того, введеним у подальшому в експлуатацію об`єктом архітектури щоденно буде користуватися необмежене коло людей. Тому ймовірні аварійні ситуації на ПЛ-10кВ, які можуть бути спричинені погодними умовами чи іншими техногенними факторами, становитимуть небезпеку для здоров`я та життя людей, а також для схоронності майна.
У жовтні 2019 року звернувся до ФОП ОСОБА_3 , який розробив і виготовив технічний звіт по топографо-геодезичних роботах для будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 . З даного звіту вбачається, що через належну йому земельну ділянку проходить ПЛ-10кВ. Технічний звіт погоджений 17.10.2019 КП Луцькводоканал , ВАТ Укртелеком Волинська філія та АТ Оператор газорозподільної системи Волиньгаз , а 22.10.2019 - ПрАТ Волиньобленерго Луцька районна філія та КП Луцьке підприємство електротранспорту .
Також в листопаді 2019 року він звернувся до ФОП ОСОБА_4 з метою розроблення робочого проекту перенесення КЛ-10кВ (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 . Даний робочий проект 21.11.2019 року погоджений ПрАТ Волиньобленерго Луцька районна філія, АТ Оператор газорозподільної системи Волиньгаз , КП Луцькводоканал і ВАТ Укртелеком Волинська філія.
Власником ПЛ-10кВ, яка проходить через належну позивачу земельну ділянку є відповідач - ТОВ Патріот Агро . Тому 07.04.2020 позивач направив заяву про перенесення ПЛ-10кВ та повідомив відповідача про готовність організувати і виконати усі необхідні роботи, пов`язані з перенесенням ПЛ-10кВ, за власний рахунок. Після отримання відповідачем 09.04.2020 року заяви про перенесення ПЛ-10кВ відповідач не вчинив жодних дій, передбачених чинним законодавством, зокрема, не надав вихідних даних та технічних вимог для проектування перенесення (перевлаштування) ПЛ-10кВ, не погодив наданого проекту перенесення ПЛ-10кВ.
Просив усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121, яка розташована в с. Струмівка Луцького району, шляхом перенесення ПЛ-10кВ згідно з робочим проектом перенесення означеної повітряної лінії (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 за рахунок власника земельної ділянки ОСОБА_2 .
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.11.2020 постановлено позов ОСОБА_2 до ТОВ Патріот Агро , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцька районна філія публічного акціонерного товариства Волиньобленерго про усунення перешкод в користуванні майном - задовольнити.
Усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121, яка розташована в с.Струмівка Луцького району, шляхом перенесення ПЛ-10кВ згідно з робочим проектом перенесення означеної повітряної лінії (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 за рахунок власника земельної ділянки ОСОБА_2 .
Стягнути з ТОВ Патріот Агро в користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач ТОВ Патріот Агро подало апеляційну скаргу, у якій просить рішення скасувати та постановити нове рішення у зв`язку з неправильним встановленням судом обставин, які мають значення для справи.
Зазаначає, що висновок суду про те, що лінія електропередачі ПЛ-10кВ перебуває на балансі та технічному обслуговуванні відповідача , не відповідає дійсності.
Із заявою про врегулювання спору до відповідача, позивач не звертався, крім того, ТОВ "Патріот-Агро" не відноситься до суб`єктів, які вправі такі заяви розглядати, оскільки не відноситься ні до операторів системи розподілу (далі - ОСР), ні до операторів системи передачі (далі - ОСП).
Зазначає, що позивачем обрано неправильний спосіб захисту права, оскільки відповідач не надає послуг з перенесення електричних мереж, його вид діяльності - сільськогосподарська діяльність.
Бетонна опора розташована на земельній ділянці позивача задовго до набуття ним цієї ділянки у приватну власність, тому останній може користуватись земельною ділянкою з урахуванням встановлених законом обмежень.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач ОСОБА_2 спростовує доводи апеляційної скарги посилаючись на Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 31.01.2019 (далі-Акт), положення Кодексу систем розподілу, Закону України Про ринок електричної енергії .
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення у зв`язку з таким.
Судом першої інстанції на підставі витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0722884800:03:001:1962, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), загальною площею 0,1347 га, та земельної ділянки в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0722884800:03:001:6121, цільове призначення: для будівництва та обслуговування парковки легкових транспортних засобів, загальною площею 0,1898 га (а.с.12).
З інформаційної довідки з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121 вбачається про зареєстроване обмеження, що у використанні даної земельної ділянки - охоронна зона вздовж об`єкта енергетичної системи (а.с. 14).
Положеннями п. 8.23* підпункту А правил ДБН 360-92** Планування і забудова міських і сільських поселень , для повітряних ліній електропередач до 20 кВ включно встановлюється охоронна зона 10 метрів. В охоронних зонах електромереж забороняється будування житлових, громадських та дачних будинків.
Окрім того, положеннями пунктів 8 та 9 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМУ №209 від 04.03.1997 забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж , спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема будувати житлові, громадські та дачні будинки; складувати матеріали; влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов`язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт.
У межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється в тому числі будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд; здійснення усіх видів вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, днопоглиблювальних робіт; проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин, механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра.
Згідно з нормами статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадку і в порядку, встановлених законом.
У відповідності до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною третьою цієї статті визначено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до статті 30 Закону України Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів власники і користувачі земельних ділянок у спеціальних зонах об`єктів енергетики мають право самостійно господарювати на земельних ділянках з дотриманням установлених обмежень та обтяжень; на відшкодування збитків, завданих внаслідок виконання планових та аварійно-відновлювальних робіт. Власники і користувачі земельних ділянок у спеціальних зонах об`єктів енергетики зобов`язані здійснювати господарську та інші види діяльності на зазначених ділянках з дотриманням вимог цього Закону.
Статтею 32 вказаного Закону передбачено, що в охоронних зонах кабельних ліній електропередачі власникам і користувачам земельних ділянок, фізичним і юридичним особам забороняється, зокрема, саджати дерева та кущі, зводити будинки, споруди будь-якого призначення.
Ураховуючи обставини справи, норми наведених норм матеріального права, позивач ОСОБА_2 обмежений у можливості використання належної йому земельною ділянкою відповідно до іі цільового призначення у зв`язку з передбаченими законом заборонами та обмеженнями.
Водночас, спеціальними нормами матеріального права передбачено можливість винесення електричних мереж за межі відповідної земельної ділянки у визначений законом спосіб.
Згідно з приписами статті 4.1.37 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, якщо Користувач або власник земельної ділянки має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об`єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних та/або підземних електричних мереж та інших об`єктів електроенергетики, Користувач або власник земельної ділянки звертається до ОСР із відповідною заявою. До заяви додається ситуаційний план об`єкта забудови. ОСР надає вихідні дані та технічні вимоги для проєктування перенесення (перевлаштування) належних йому об`єктів електроенергетики не пізніше 10 робочих днів від дня реєстрації заяви або 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних вимог з ОСП (у зазначений у заяві спосіб обміну інформацією).
Користувач або власник земельної ділянки має розробити проект, у тому числі здійснити заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питань щодо відведення на користь ОСР земельних ділянок для розташування об`єктів електроенергетики, а ОСР - узгодити наданий Користувачем або власником земельної ділянки проєкт з оформленням технічного рішення.
Відповідно до частини 18 статті 21 Закону України Про ринок електричної енергії , у разі якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об`єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об`єктів електроенергетики, послуги з перенесення електричних мереж та інших об`єктів електроенергетики надаються оператором системи передачі та/або операторами систем розподілу у порядку, визначеному кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу. Плата за надані послуги визначається згідно з кошторисом, який є невід`ємною частиною відповідної проектної документації, розробленої замовником.
Із технічного звіту по топографо-геодезичних роботах для будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 , розробленого ФОП ОСОБА_3 на замовлення ОСОБА_2 вбачається, що через земельну ділянку з кадастровим номером 0722884800:03:001:6121 проходить ПЛ-10кВ. Технічний звіт погоджений 17.10.2019 КП Луцькводоканал , ВАТ Укртелеком Волинська філія та АТ Оператор газорозподільної системи Волиньгаз , а 22.10.2019 - ПрАТ Волиньобленерго Луцька районна філія та КП Луцьке підприємство електротранспорту .
Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 31.01.2019, який складений і підписаний Оператором системи розподілу - Луцькою районною філією ПАТ Волиньобленерго та основним споживачем ТОВ Патріот Агро визначено балансову належність основного споживача - ТОВ Патріот Агро : відгалуження ПЛ-10 кв від опори № 37 Л81 до опори №55, КЛ-10кВ з опори № 47 до опори № 48; КТП-10/0,4 кВ №566/250 кВА в комплекті з роз`єднувачем, прилад та засоби обліку та КЛ-0,4 кВ з приєднаними електроустановками СТО (а.с.111-112).
Отже, лінія електропередачі ПЛ-10 кВ, яка розміщена на земельній ділянці, належній позивачу, перебуває на балансі та технічному обслуговуванні ТОВ Патріот Агро .
В листопаді 2019 року ФОП ОСОБА_4 розроблено робочий проект перенесення ПЛ-10кВ (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 . Даний робочий проект 21.11.2019 погоджений ПрАТ Волиньобленерго Луцька районна філія, АТ Оператор газорозподільної системи Волиньгаз , КП Луцькводоканал і ВАТ Укртелеком Волинська філія.
З огляду на те, що ПЛ -10кВ перебуває на балансі не в ОСР - Луцької районної філії ПАТ Волиньобленерго , яким погодження проекта надано, а на балансі ТОВ Патріот-Агро , це товариство згідно з приписами статті 4.1.37 має погодити проект перенесення ПЛ -10кВ, оскільки приступити до виконання робіт без погодження з власником (балансоутримувачем) неможливо.
07.04.2020 ОСОБА_2 направив засобами поштового зв`язку ПАТ Укрпошта на адресу відповідача заву про перенесення ПЛ-10кВ з копією технічного звіту по топографо-геодезичних роботах для будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 та з копією робочого проекту перенесення ПЛ-10кВ (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва. Також в заяві позивач повідомив відповідача про готовність організувати і виконати усі необхідні роботи, пов`язані з перенесенням ПЛ-10кВ, за власний рахунок.
Відповідач відмовляється надати позивачу погодження наданого робочого проекту перенесення ПЛ-10кВ (шляхом встановлення кабельної вставки) за межі будівництва багатоквартирного житлового будинку та надання дозволу на виконання робіт з перенесення (перевлаштування) ПЛ-10кВ за рахунок ОСОБА_2 .
Ураховуюч надані позивачем ОСОБА_2 докази на підтвердження технічної можливості перенесення ліній електропостачання за межі належної йому земельної ділянки у визначений законом спосіб у відповідності до розробленої проектно-кошторисної документації та готовність ОСОБА_2 організувати і виконати усі необхідні роботи, пов`язані з перенесенням ПЛ-10кВ, за власний рахунок, відмову відповідача ТОВ Патріот Агро , як балансоутримувача, погодити проект перенесення, без чого виконання робіт неможливе, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову.
Аргументи апеляційної скарги про неправильність встановлення обставин щодо належності ТОВ "Патріот Агро" ПЛ-10 кВ, яка проходить через земельну ділянку ОСОБА_2 , спростовуються змістом Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 31.01.2019 (а.с. 111-112).
Також належить зауважити, що в апеляційній скарзі відповідачем безпідставно виокремлено уточнююче речення із приписів пункту 2.5.2 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 476 від 21.07.2017 - відгалуження до конденсаторів зв`язку, установлених на підстанціях і опорах ПЛ, до лінії не відноситься , для спростування приналежності балансоутримувачу ТОВ Патріот Агро ПЛ -10кВ (яка проходить через земельну ділянку ОСОБА_2 ). Спір у даній справі виник щодо перенесення відгалуження ПЛ- 10 кВ, що є відмінним від поняття "відгалуження до конденсаторів зв`язку".
Вимоги позивача зводяться до перенесення тієї частини ПЛ- 10кВ, яка розташована на території належної йому земельної ділянки, і яка знаходиться на балансі відповідача, а не всю повітряну лінію, яка має багатокілометрову протяжність.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що позивач не звертався до відповідача з заявою про погодження проекту перенесення спростовується копією заяви про перенесення ПЛ 10 кВ та квитанціями ПАТ Укрпошта про її надіслання, відомостями оператора поштового зв`язку про вручення адресату, описом вкладення в цінний лист, згідно з яким, відповідачу разом із заявою надіслано копії технічного звіту, робочого проекту перенесення ПЛ 10кВ (а.с.44-48).
Оскільки позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача ТОВ Патріот-Агро , як до основного споживача, балансоутримувача відгалуження ПЛ-10кВ, яка розташована на належній позивачеві земельній ділянці, недоречним є цитування відповідачем положень статті 4.1.37 Кодексу систем розподілу та пункту 56 статті 1 Закону України, якою визначено поняття оператора системи розподілу, ким у даному випадку є Луцька районна філія ПАТ Волиньобленерго , і яка погодила проект перенесення.
У письмовому поясненні від 26.10.2020 № 02/5-730 ПАТ Волиньобленерго повідомляє про укладення Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з ТОВ Патріот Агро . За змістом цього пояснення, право власності і право користування на відповідне відгалуження ПЛ -10кВ належить ТОВ Патріот-Агро (а.с.108-110). Це відповідає пункту 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, Затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 13.04.2018 (далі - Правила № 312), відповідно до положень якого власник електричних мереж - юридична або фізична особа, якій на парві власност або на праві користування належать електроустановки, призначені для розподілу електричної енергії, або юридична особа, якій на праві власності або на праві користування належать електроустановки, призначені для передачі електричної енергії.
Враховуючи, що ТОВ Патріот-Агро є основним споживчем, балансоутримувачем ПЛ-10 кВ, про що зазначено в Акті, а також власником електричних мереж в розумінні пункту 1.1.2 Правил № 312, позивач правильно визначив спосіб захисту права та звернувся з позовом до належного відповідача.
Аргументи апеляційної скарги, в яких відповідач наводить інформацію щодо часу і місця встановлення бетонної опори є некоректними та апеляційним судом відхиляються, оскільки спір виник з приводу перенесення ПЛ-10кВ, а не бетонної опори.
Крім того, згідно з пунктом 2.5.2 Правил № 312 повітряна лінія - споруда для передавання електричної енергії проводами під напругою вище 1 кВ, розташованими просто неба і прикріпленими за допомогою ізолювальних конструкцій та арматури
до опор або кронштейнів і стояків на інженерних спорудах(мостах, шляхопроводах тощо). Тобто, опора, до якої кріпляться проводи, є частиною повітряної лінії.
Водночас належить відмітити, що незалежно від часу реєстрації обтяження на земельну ділянку, її власник має право на перенесення об`єкта у вигляді ПЛ-10кВ у спосіб та з дотриманням порядку, встановленого законом.
Рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, аргументи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому на підставі статті 375 ЦПК України, рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, подану апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд
постановив:
Апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Патріот Агро подану його представником Кінах Яною Валеріївною залишити без задоволення.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 листопада 2020 року в даній справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Судді
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2021 |
Номер документу | 94532431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Карпук А. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні