Справа № 368/1361/20
2-о/368/15/21
Рішення
Іменем України
"02" лютого 2021 р. Кагарлицький районний суд Київської області
в складі:
Головуючий суддя - Закаблук О.В.
При секретарі судового засідання - Балацька В.В.
За участі учасників процесу:
Заявник - ОСОБА_1 .
Свідки - ОСОБА_2
ОСОБА_3
- розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик Київської області в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада Обухівського району Київської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, суд, -
В С Т А Н О В И В :
17.12.2020 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла заява 17.12.2020 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа, - об`єднана територіальна громада в особі Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, в якій позивач просить суд винести судове рішення, на підставі якого:
1. Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_4 .
2. Для підтвердження факту спільного проживання однією сім`єю викликати та допитати свідків.
Вимоги, викладені в прохальній частині заяви, заявник ОСОБА_1 в мотивувальній частині заяви обгрунтовує наступними обставинами та нормами права:
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя ОСОБА_4 належав на праві власності житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, виданого виконавчим комітетом Буртівської сільської ради від 24 серпня 1990 року.
Померлому ОСОБА_4 за життя також належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,11 га, розташована на території Буртівської сільської ради на підставі Державного акта на право власності на землю Серія І-КВ № 191083 від 15.06.2004 року.
Згідно з свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) №1108533, виданим Буртівською сільською радою, померлому ОСОБА_4 належало право на майновий пай СВК агрофірма Перемога у розмірі 13904 грн. або 0,1473 відсоткв.
Згідно з свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) №1108729а, виданим Буртівською сільською радою, померлому ОСОБА_4 належало право на майновий пай СВК агрофірма Перемога у розмірі 15500 грн. або 0,1640 відсотків.
Згідно зі свідоцтвом про право на майновий пай № 682, вартість майнового паю ОСОБА_4 у загальному пайовому фонді СВК агрофірма Перемога станом на 1 січня 2000 року становить 18842,00 пайових гривень.
Крім того, ОСОБА_4 за життя був спадкоємцем після своєї дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За життя ОСОБА_5 належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,60 га, кадастровий номер 3222281200:05:301:0020, розташована на території Буртівської сільської ради на підставі Державного акта на право власності на землю Серія 1-КВ № 091084 від 15.06.2001 року.
Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом, ОСОБА_4 був спадкоємцем грошового вкладу своєї дружини ОСОБА_5 з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходиться в Кагарлицькому відділенні Ощадного банку № НОМЕР_1 на рахунках № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 та в ТВБВ Кагарлицького відділення Ощадного банку №3032/05 с. Бурти на рахунках № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , що належав на підставі довідки, виданої вищезазначеним ощадним банком 21 лютого 2011 року за №258. Згідно з вказаним свідоцтвом, вартість спадкового майна складає 14715,72 грн.
Слід зазначити, що померлий ОСОБА_4 прийняв спадину своєї дружини ОСОБА_5 , але за життя не переоформив право власності на спадкове майно. Оскільки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , до оформлення права власності на спадщину ОСОБА_5 , право на належне ОСОБА_4 майно переходить до ОСОБА_1 (далі - Заявник) як єдиного спадкоємця на спадщину ОСОБА_4 .
За життя ОСОБА_4 не було складено заповіту на належне йому майно.
Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 Цивільного Кодексу У країни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1264 Цивільного Кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Після ОСОБА_4 серед спадкоємців за законом залишився лише спадкоємець четвертої черги ОСОБА_1 , тобто Заявник.
У зв`язку з відкриттям спадщини ОСОБА_4 , Заявник у встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Проте, нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки існує необхідність встановлення в судовому порядку факту проживання з Заявника з ОСОБА_4 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або притінення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ч. 1 ст. 316 Цивільного процесуального кодексу України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до ч. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. №7 Про судову практику у справах про спадкування Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відповідно до абз.1, 2 п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) проте, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Виходячи із зазначеного, за заявою Заявника суд в порядку окремого провадження може встановити факт постійного проживання однією сім`єю Заявника та ОСОБА_4 більше ніж п`ять років до часу відкриття його спадщини.
Факт спільного проживання Заявника з померлим ОСОБА_4 підтверджується актом від 26.11.2020 року, складеним депутатом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області Нестерук Людмилою Олександрівною, з якого вбачається, що зі слів сусідів ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , Заявник понад п`ять років проживав з покійним ОСОБА_8 з 2010 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно доглядав за ним та здійснив поховання за власні кошти.
Факт поховання померлого ОСОБА_4 . Заявником за власні кошти підтверджується також довідкою, виданою виконавчим комітетом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області від 04.11.2020 року №566.
Факт спільного проживання Заявника з ОСОБА_4 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини можуть також підтвердити свідки.
Отже, для реалізації своїх спадкових прав та отримання спадщини Заявнику необхідно встановити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_4 не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а суд в свою чергу має всі підстави для встановлення такого факту.
Заявник звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір .
На підставі ст. 1264 ЦК України, п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування та керуючись статтями 315, 316, 318, 319 ЦПК України, - заявник просить суд винести рішення, на підставі якого задовольнити вимоги, викладені в мотивувальній частині його заяви.
17.12.2020 року автоматизованою системою документообігу суду на підставі п. 15.4) Перехідних Положень ЦПК України для розгляду даної справи по суті був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
18.01.2021 року від Кагарлицької міської ради надійшло клопотання про заміну неналежної заінтересованої особи, в якій вказано наступне:
У провадженні Кагарлицького районного суду знаходиться справа № 368/1361/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Кагарлицька об`єднана територіальна громада в особа Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Заявником невірно заявлено заінтересованою особою Кагарлицьку об`єднану територіальну громаду в особі Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області, оскільки відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 715-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області" була утворена Кагарлицька міська територіальна громада. Рішенням сесії Кагарлицької міської ради Про початок повноважень депутатів Кагарлицької міської ради VIII скликання від 08.12.2020 № 01-01-VIII 8 грудня 2020 року набула повноважень Кагарлицька міська рада (згідно даний в ЄДР станом на 12.01.2021 р., що додається).
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 42, 51 ЦПК України, просять суд, - здійснити заміну неналежної заінтересованої особи у справі № 368/1361/20 Кагарлицьку об`єднану територіальну громаду в особі Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області на належну Кагарлицьку міську раду (юридична адреса: Україна, 09200 Київська обл., Кагарлицький р-н, м. Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, будинок 1, код ЄДРПОУ 04054613).
18.01.2021 року судом винесено ухвалу, на підставі якої:
1. Клопотання заінтересованої особи, - Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області, - задоволено.
2. В справі № 368/1361/20, провадження № 2 - о/368/15/21, замінено заінтересовану особу з Кагарлицька об`єднана територіальна громада в особі Кагарлицькоїх міської ради Обухівського району Київської області на Кагарлицьку міську раду Обухівського району Київської області, (09201, Київська область, місто Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, будинок 1, Код ЄДРПОУ 04054613).
3. Копію ухвали надіслано сторонам по справі.
18.12.2020 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 315, 316, 318 ЦПК України винесено ухвалу, на підставі якої відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 14 год. 00 хв. 02.02.2021 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 02.02.2021 року, заявник ОСОБА_1 вимоги, викладені в прохальній частині його заяви, - підтримав, обгрунтовував свою правову позицію обставинами та нормами права, які вказані в мотивувальній частині його заяви, та які судом наведено вище.
В судове засідання, яке відбулося 02.02.2021 року, представник заінтересованої особи, - Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області не з`явився, хоча повідомлявся судом належним чином про день, час та місце слухання справи, проте, на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла письмова заява - клопотання заінтересованої особи, в якому заінтересована особа просить суд слухати справу без участі представника, проти задоволення вимог, викладених в заяві, - не заперечує.
В судовому засіданні, яке відбулося 02.02.2021 року, свідок ОСОБА_2 дав наступні показання:
- Сам він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проте, з 1994 року він проживає в с. Очеретяне Кагарлицького району Київської області, та постійно працює учителем в Буртівській сільській школі.
В свій час він знав померлих, - ОСОБА_4 , та його дружину, - ОСОБА_5 .
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 незважаючи на ту обставину, що прожили спільно довгий час, - дітей не мали.
В свій час що ОСОБА_4 , що ОСОБА_5 відносилися до заявника, - ОСОБА_1 , як до рідного сина, адже він завжди їм допомагав по господарствіу, піклувався про їх здоров`я.
Після того, як ОСОБА_5 померла, стан здоров`я у ОСОБА_4 різко погіршився, в нього появилися проблеми з ногами, - він погано ходив.
Заявник по справі, - ОСОБА_1 з того часу взагалі взяв на себе утримання господарства ОСОБА_4 та й самого ОСОБА_4 , адже він постійно возив ОСОБА_4 в лікарні, купував йому ліки за власний кошт, облаштовував побут ОСОБА_4 , взагалі, заявник ОСОБА_1 турбувався про нині померлого ОСОБА_4 , як про батька, а ОСОБА_4 відносився до ОСОБА_1 , як до сина, відповідно, вони в свій час проживали, фактично, - як одна сім`я.
Інших близьких родичів у ОСОБА_4 не було, ніхто до нього не приїздив, навіть на похорон, похзоронив ОСОБА_4 ОСОБА_9 за власний кошт, та вже поставив пам`ятник, доглядає за могилою.
Суд, оцінюючи показання свідка ОСОБА_2 , вважає їх правдивими, логічними, такими, які не суперечать іншим доказам (показам іншого свідка, письмовим доказам, які містяться в матеріалах справи), та з яких вбачається, що заявник ОСОБА_1 практично з 2010 року проживав спільно, як одна сім`я з померлим ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судовому засіданні, яке відбулося 02.02.2021 року, свідок ОСОБА_3 дала наступні показання:
- Сама вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
В свій час вона товаришувала з нині покійною ОСОБА_5 , яка була дружиною також нині покійного ОСОБА_4 , з яким також товаришувала.
ОСОБА_5 померла ще в 2010 році.
Після смерті ОСОБА_5 стан здоров`я ОСОБА_4 різко погіршився, він почав погано ходити.
З того часу ОСОБА_1 взяв на себе турботу про ОСОБА_10 , - утримував господарство ОСОБА_4 , возив постійно ОСОБА_4 по лікарях, окрім того, взяв на себе турботу по облаштуванню побуту ОСОБА_4 , сплачував за нього всі кошти за комінальні послуги.
Взагалі, померлий ОСОБА_4 та ОСОБА_1 проживали як одна сім`я, - як син та батько.
В останній час ОСОБА_4 взагалі зліг, та не міг за собою самостійно слідкувати, обходжувати себе, ОСОБА_1 попросив її, щоб вона допомгала йому доглядати за ОСОБА_4 , адже його потрібно було весь час перевертати, міняти памперси, та інш.
ОСОБА_1 за власний кошт поховав ОСОБА_4 , поставив йому пам`ятник, доглядає за могилкою.
У нині покійного подружжя ОСОБА_4 та ОСОБА_5 дітейц взагалі не було, близьких родичів не було, тому на похорони до них ніхто із близьких родичів не приїздив.
Стверджує, що ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_4 проживали як одна сім`я.
Суд, оцінюючи показання свідка ОСОБА_3 , вважає їх правдивими, логічними, такими, які не суперечать іншим доказам (показам іншого свідка, письмовим доказам, які містяться в матеріалах справи), та з яких вбачається, що заявник ОСОБА_1 практично з 2010 року проживав спільно, як одна сім`я з померлим ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Суд, вислухавши заявника, вислухавши свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення вимог, викладених в заяві, обгрунтовуючи своє рішення наступним.
Підсудність.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з письмових доказів, - заявник по справі, - ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно, враховуючи положення ч. 1 ст. 316 ЦПК України, та місце реєстрації та проживання заявника ОСОБА_1 , дана справа підсудна Кагарлицькому районному суду Київської області як суду першої інстанції загальної юрисдикції.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні.
Заявником по справі є:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с.ю Богданівка Яготинського району Київської області, громадянин України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , виданий 19 травня 2016 року Обухівським РВ УДМС України в Київській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_8 .
Заявник по справі ОСОБА_1 просить суд встановити факт, що має юридичне занчення, а саме, - факт постійного проживаня однією сім`єю з ОСОБА_4 , (який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ), - не менш, як п`ять років до дня смерті ОСОБА_4 .
Отже, що стосується фактів, які впливають на винесення рішення в даній справі, то судом встановлено наступне:
За життя ОСОБА_4 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 .
Даний факт підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_9 , яке видане 23 листопада 1991 року Буртівською сільською радою Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець село Очеретяно Кагарлицького району Київської області, та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженка село Очеретяно Кагарлицького району Київської області, уклали шлюб 23.11.1991 року, про що в книзі реєстрації записів про укладення шлюбу 23 листопада 1991 року зроблено запис за № 9.
Після укладання шлюбу присвоєні прізвища:
Чоловікові - ОСОБА_12 .
Дружині - ОСОБА_12 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 померла.
Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_10 , яке видане 08 липня 2010 року виконкомом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 71 років, про що в Книзі реєстрації смертей 08.07.2010 року зроблено відповідний актовий запис за № 21.
Місце смерті - село Очеретяне Кагарлицького району Київської області.
Спадкоємцем померлої ОСОБА_5 був ОСОБА_4 (чоловік померлої).
Даний факт підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за Законом:
1. Серії ВРІ № 574226, яке видане 17.03.2011 року державним нотаріусом Кагарлицької районної державної нотаріальної контори, в якому зазначено, що спадкоємцем майна гр. ОСОБА_5 , 1938 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , є її чоловік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_11 ), що проживає за адресою: село Очеретяно, Кагарлицького району, Київської області.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з: ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ площею 2,60 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Буртівської сільської ради, Кагарлицького району, Київської області. Цільове призначення (використання) земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія І-КВ №091084, виданого Буртівською сільською радою 15 червня 2001 року на підставі рішення 16-ї сесії XXIII скликання Буртівської сільської ради від 23 лютого 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №744.
Кадастровий номер земельної ділянки: 3222281200:05:301:0020.
На використання земельної ділянки встановлені наступні обмеження:
Правові: зміна цільового призначення; продаж земельних ділянок іноземним громадянам; дотримання режиму використання земель для охоронних і санітарно - захисних зон.
Екологічні: дотримання граничнодопустимих концентрацій хімічних, радіоактивних та інших шкідливих речовин у грунті; дотримання вимог екологічного зонування.
Сервітути щодо використання земельної ділянки відсутні.
Відсутність заборони на земельну ділянку підтверджується витягом з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за №30671201 від 17 березня 2011 року.
Вартість спадкового майна - 41264 (сорок одна тисяча двісті шістдесят чотири) грн. 26 коп.
Спадкова справа № 89.
Зареєстровано в реєстрі за № 1 - 890;
2. Серії ВРІ № 574225, яке видане 17.03.2011 року державним нотаріусом Кагарлицької районної державної нотаріальної контори, в якому зазначено, що спадкоємцем майна гр. ОСОБА_5 , 1938 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , є її чоловік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_11 ), що проживає за адресою: село Очеретяно, Кагарлицького району, Київської області.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з: ГРОШОВОГО ВКЛАДУ з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходиться в Кагарлицького відділення Ощадного банку №3032 на рахунках № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 та в ТВБВ Кагарлицького відділення Ощадного банку №3032/05 с. Бурти на рахунках №4919, № НОМЕР_6 , що належав померлій на підставі довідки, виданої вищезазначеним ощадним банком 21 лютого 2011 року за № 258.
Вартість спадкового майна - 14715 (чотирнадцять тисяч сімсот п`ятнадцять) грн. 72 коп.
Спадкова справа №89, зареєстровано в реєстрі за № 1 - 894.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер.
Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_12 , яке видане 04 листопада 2020 року виконавчим комітетом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець село Очеретяне Кагарлицького району Київської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 78 років, про що 04 листопада 2020 року складено відповідний актовий запис за № 23.
Місце смерті - с. Очеретяне Кагарлицького району Київської області.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України:
1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
2. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 ЦК України).
Згідно ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно, з 03.11.2020 року відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_4 .
Відповідно, місцем відкриття спадщини є село Очеретяне Кагарлицького району Київської області.
До складу спадкової маси, тобто, до складу спадщини (спадкового майна) після смерті ОСОБА_4 входять наступні об`єкти нерухомого майна та майнові права:
- житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, виданого виконавчим комітетом Буртівської сільської ради від 24 серпня 1990 року;
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,11 га, розташована на території Буртівської сільської ради на підставі Державного акта на право власності на землю Серія І-КВ № 191083 від 15.06.2004 року;
- право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) №1108533, виданий Буртівською сільською радою, померлому ОСОБА_4 належало право на майновий пай СВК агрофірма Перемога у розмірі 13904 грн. або 0,1473 відсоткв.
- право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) №1108729а, виданим Буртівською сільською радою, померлому ОСОБА_4 належало право на майновий пай СВК агрофірма Перемога у розмірі 15500 грн. або 0,1640 відсотків.
- свідоцтво про право на майновий пай № 682, з якого вбачається, що вартість майнового паю ОСОБА_4 у загальному пайовому фонді СВК агрофірма Перемога станом на 1 січня 2000 року становить 18842,00 пайових гривень.
Крім того, ОСОБА_4 за життя був спадкоємцем після своєї дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За життя дружині ОСОБА_4 , - ОСОБА_5 належали:
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,60 га, кадастровий номер 3222281200:05:301:0020, розташована на території Буртівської сільської ради на підставі Державного акта на право власності на землю Серія 1-КВ № 091084 від 15.06.2001 року.
- грошовий вклад з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходиться в Кагарлицькому відділенні Ощадного банку № НОМЕР_1 на рахунках № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 та в ТВБВ Кагарлицького відділення Ощадного банку №3032/05 с. Бурти на рахунках № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , що належав на підставі довідки, виданої вищезазначеним ощадним банком 21 лютого 2011 року за №258. Згідно з вказаним свідоцтвом, вартість спадкового майна складає 14715,72 грн.
Слід зазначити, що померлий ОСОБА_4 прийняв спадину своєї дружини ОСОБА_5 , але за життя не переоформив право власності на спадкове майно. Оскільки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , до оформлення права власності на спадщину ОСОБА_5 , право на належне ОСОБА_4 майно переходить до ОСОБА_1 (далі - Заявник) як єдиного спадкоємця на спадщину ОСОБА_4 ,- з огляду на наступні обставини справи та норми права:
- як встановлено судом в судовому засіданні, спадкоємцем по даній справі, - ОСОБА_4 за життя заповіт складено не було, що передбачає застосування спадкової трансмісії, яка зазначена в чинному ЦПК України, тобто, - спадкування за Законом.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За відсутності заповіту має місце спадкування за законом.
Порядок спадкування за законом врегульовано положеннями Глави 86 ЦК України, - спадкування за Законом.
Згідно ст. 1258 ЦК України:
1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановле них статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1264 Цивільного Кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Отже, як встановлено судом в судовому засіданні, у покійного нині спадкодавця, - ОСОБА_4 відсутні спадкоємці першої - третьої черги, із спадкоємців за Законом залишився лише ОСОБА_1 , як спадкоємець четвертої черги, як особа, яка проживала з спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до дня відкриття спадщини.
Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_4 немає.
Отже, заявник по даній справі, - ОСОБА_1 є спадкоємцем четвертої черги після смерті спадкодавця, - ОСОБА_4 .
Заявник по даній справі, - ОСОБА_1 з метою прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 звернувся з письмовою заявою до приватного нотаріуса Кагарлицького районного нотаріального округу Воловенко Р.П., проте, приватний нотаріус, не надавши свідоцтва про спадкування, у письмовій відмові за вих. № 299/01 - 16 від 10.12.2020 зазначила наступне:
- необхідно встановити факт проживання зі спадкодавцем ОСОБА_4 однією сім`єю не менш, як п`ять років до часу відкриття спадщини, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , а тому пропонуємо Вам звернутися до райсуду з позовом про встановлення факту проживання однією сім`ю.
Відповідно, в зв`язку з вищевказаними обставинами постає нагальна необхідність у встановленні факту, що має юридичне значення, а саме, - що заявник ОСОБА_1 до дня смерті спадкодавця, - ОСОБА_4 , проживав з ним спільно, як одна сім`я, - більше, як п`ять років, так як лише після цього у заявника ОСОБА_1 , як у спадкоємця четвертої черги, виникає право звернення до нотаріуса з заявою щодо видачі свідоцтва про спадкування за законом на майно покійного спадкодавця ОСОБА_4 , зокрема, на земельну ділянку.
Згідно ст. 1216 ЦК України:
- спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Застосування норм процесуального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відповідно до абз.1, 2 п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК ( 2947- 14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Так, факт спільного проживання як одна сім`я, заяника ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтверджується наступними даказами:
- показаннями свідка ОСОБА_16 та ОСОБА_3 , які судом наведено вище, та з яких вбачається той факт, що заявник ОСОБА_1 практично з 2010 року проживав спільно, як одна сім`я з померлим ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
- довідкою № 566, яка видана 04.11.2020 року Буртівською сільською радою Кагарлицького району Київської області, в якій зазнеачено, що ОСОБА_1 дійсно за власні кошти похоронив свого дядька, - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис за № 23 від 04.11.2020 року;
- актом від 26.11.2020 року, який складений депутатом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області ОСОБА_17 , в якому зазначено, що ОСОБА_1 понад п`ять років проживав однією сім`єю з покійним ОСОБА_4 з 2010 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_8 , постійно доглядав за ОСОБА_4 , жителем село Очеретяне, що відноситься до Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, купував йому одяг, продукти, товари домашнього вжитку, ліки, за власні кошти здійснив його поховання;
- виписками з медичної картки ОСОБА_4 , з яких вбачається, що, починаючи з 2010 року, ОСОБА_4 мав тяжкий стан здоров`я, що підтверджує показання заявника ОСОБА_1 ;
- квитанціями сплати за комунальні послуги, які сплачував ОСОБА_1 , копією картки пенсійної та коду до даної картки, що доводить той факт, що заявник займався побутом ОСОБА_4 ;
- окрім того, суд звертає увагу на ту обставину, що свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , правоустановчі документи на майно та майнові права надані заявником ОСОБА_1 , так як вони знаходяться у нього вдома, що ще раз підтверджує той факт, що заявник ОСОБА_1 , та ОСОБА_4 проживали як одна сім`я.
Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 4.15. глави 10, розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , п. 7 ППВС України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31 березня 1995 року № 5, ч. 1 ст. 1221, ст. 1217, ст. 1261 ЦК України, п. 2 ч. 1 ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, п. 1 ч. 1 ст. 315, ч. 2 ст. 315, 319 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада Обухівського району Київської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, - встановити той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с. Богданівка Яготинського району Київської області, громадянин України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , виданий 19 травня 2016 року Обухівським РВ УДМС України в Київській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , постійно проживав однією сім`єю з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженцем село Очеретяне Кагарлицького району Київської області, громадянином України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_12 , яке видане 04 листопада 2020 року виконавчим комітетом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, не менш, як п`ять років, а саме, - з 2010 року, до часу відкриття спадщини, а саме, - до 03 листопада 2020 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку на підставі ч. 1 ст. 352 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно ч. 1 ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п. 15.5) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються на надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з моменту проголошення до Київського апеляційного суду через Кагарлицький районний суд Київської області, а учасниками процесу, які не були присутні під час проголошення рішення, - протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення.
Суддя: Закаблук О.В.
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2021 |
Оприлюднено | 05.02.2021 |
Номер документу | 94625758 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні