Рішення
від 01.02.2021 по справі 947/28349/19
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ


Справа № 947/28349/19

Провадження № 2/947/625/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2021 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого - судді Коваленко О.Б.,

за участю - секретаря Маценко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Київська державна нотаріальна контора у м. Одеса, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом до відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Київська державна нотаріальна контора у м. Одеса в якому просить визначити їй строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач посилається на те, 04 листопада 2019 року позивачці ОСОБА_1 стало відомо про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна тітка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 06 листопада 2019 року позивачка звернулася до Київської державної нотаріальної контори у м.Одеса із заявою про прийняття спадщини. Проте нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв`язку зі спливом строку на подачу заяви про прийняття спадщини. У зв`язку із чим 15.11.2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Київського районного суду міста Одеса з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивачка вважає, що встановлений строк для звернення з заявою про прийняття спадщини пропущений з поважних причин та може бути визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини з наступних підстав:

Позивачка постійно проживає і працює у місті Маріуполь (Донецької області). Позивачка ОСОБА_1 постійно підтримувала зв`язок з рідними тітками - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 шляхом листування поштою та засобами телефонного зв`язку. Померла ОСОБА_6 неодноразово запрошувала позивачку та її рідну сестру відпочивати до м. Одеси. Останнім часом, починаючи з 2014 року та по теперішній час, у зв`язку із складною політичною та економічною ситуацією в країні, позивачка не мала можливості приїжджати до м.Одеси, також побоювалася виїжджати за межі міста через напружену ситуацію на сході України та воєнізований конфлікт. Враховуючи сімейні обставини, позивачка постійно відкладала поїздку до тітки. Телефон покійної тітки ОСОБА_6 не відповідав та через деякий час був заблокований. У лютому 2017 року у чоловіка позивачки трапився інсульт, у червні 2017 року йому також ампутовано палець на нозі. Чоловік позивачки був людиною похилого віку, який перебував на пенсії з 2014 р. Після перенесеного інсульту чоловік позивачки не мав можливості працювати. Оскільки його пенсія була мізерною, тому позивачка одна працює за графіком день-ніч через дві доби, щоб отримувати надбавку за роботу у нічний час та мати можливість бути поряд із чоловіком, який потребував догляду та її присутності. Внаслідок цього позивачці протипоказані тривалі поїздки. Про смерть рідної тітки позивачці ніхто не сповіщав та ніхто не розшукував. 04.11.2019 року, племінниця позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_10 приїхала до м.Одеси, та від сусідів ОСОБА_11 по АДРЕСА_1 вона дізналася про те, що та померла.

Представник позивачки у судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні заявив, що не визнає позов.

Відповідачі ОСОБА_12 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Київська державна нотаріальна контора у м. Одеса, у судове засідання не з`явились, були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи.

Треті особи подали заяву про слухання справи за їх відсутністю.

Вислухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що задоволенню не підлягає.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_6 (а.с.6 том 1).

06.11.2019 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Київської державної нотаріальної контори у м.Одеси про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_6 (а.с.24 том 1).

04.01.2020 року державним нотаріусом Київської державної нотаріальної контори у м.Одеси винесено постанову про відмову ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 .

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриттяспадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У постанові Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року у справі № 6-1486цс15 зроблено висновок, що якщо у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні. Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року (справа № 6-85цс12).

У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17 зроблено висновок, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними .

Постановою Верховного Суду України від 27 травня 2020 року визначено, що необізнаність про факт смерті спадкодавця не є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Суд вважає, що позивачкою не представлено доказів того, що вона після 18.06.2017 року намагалася зв`язатися з ОСОБА_6 за допомогою телекомунікаційних засобів зв`язку або листування.

Суд також вважає непереконливими посилання ОСОБА_1 на складну ситуацію в країні та воєнізований конфлікт на сході, оскільки через м. Маріуполь не проходить лінія розмежування з тимчасово непідконтрольними територіями, діє поштовий зв`язок та надаються послуги мобільних операторів, є можливість користування транспортними засобами.

Суд вважає, що проживання у позивачки у м. Маріуполь, а також необізнаність про факт смерті іі тітки не є об`єктивними та непереборними труднощами, з якими закон пов`язує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

Згідно з ч.3 ст. 12 та ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Оскільки у позивачки відсутні об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для своєчасного прийняття спадщини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 13,76-81, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Київська державна нотаріальна контора у м. Одеса, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського районного суду м. Одеси протягом 30 днів з дати складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення суду буде складено у строк до 11 лютого 2021 року включно.

Суддя Коваленко О. Б.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення01.02.2021
Оприлюднено05.02.2021
Номер документу94630002
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —947/28349/19

Постанова від 09.12.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 21.12.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 19.05.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 30.04.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 24.03.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 23.03.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Заїкін А. П.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Заїкін А. П.

Ухвала від 10.02.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Рішення від 01.02.2021

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Коваленко О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні