Постанова
від 03.02.2021 по справі 904/5422/19
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2021 року м.Дніпро Справа № 904/5422/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді : Білецької Л.М. (доповідач)

суддів: Паруснікова Ю.Б., Вечірка І.О.,

секретар судового засідання: Уперєва Д.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агротехколос" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року (повне рішення складено 10.03.2020 року, суддя Манько Г.В.) у справі №904/5422/19

за позовом Фермерського господарства "Агротехколос", м. Верхівцеве Верхньодніпровського району Дніпропетровської області

до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, м. Дніпро

про визнання додаткової угоди укладеною, -

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст обставин справи і рішення суду першої інстанції.

В листопаді 2019 року до господарського суду Дніпропетровської області звернулось ФГ "Агротехколос" з позовом до відповідача, в якому просило визнати укладеною між ГУ Держгеокадасту у Дніпропетровській області та ФГ"Агротехколос" Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки №29/10/14/3-ДО, викладену в редакції позивача. Зазначені вимоги мотивовані фактичною зміно особи орендаря за Договором ОСОБА_1 на створену ним юридичну собі - ФГ "Агротехколос".

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року відмовлено в задоволенні позовних вимог. Суд встановив, що відповідачем правомірно відмовлено у внесенні змін в Договір оренди, укладений між ОСОБА_1 та відповідачем, шляхом зміни сторони орендаря з підстав створення фізичною особою ФГ "Агротехколос". Господарський суд погодився з доводами відповідача, що дії юридичної особи ФГ "Агротехколос" направлені на незаконне отримання юридичною особою в оренду земельної ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення, у спосіб не передбачений нормами Земельного кодексу України. Форма укладеного Договору оренди земельної ділянки адаптована під фізичну особу - орендаря, з посиланням на пп.12.2 п.12 Договору, яким встановлено, що дія Договору припиняється у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови чи відсутності осіб-спадкоємців, які відмовилися від виконання укладеного Договору оренди земельної ділянки.

2. Короткі узагальнені доводи апеляційної скарги.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду позивач звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати судове рішення у справі від 03.03.2020 року та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Скаржник вважає, що місцевим господарським судом допущено неправильне застосування норм матеріального права. Під час розгляду справи суд помилково не застосував до спірних правовідносин ст.ст. 1, 5, 7, 8, 12 Закону України Про фермерське господарство з урахуванням сталої судової практики (постанови ВСУ від 20.03.2019 року у справі №615/2197/15ц та у справах №№348/992-16ц, 317/2520/15ц). Внаслідок створення фізичною особою ОСОБА_1 юридичної особи - позивача (ФГ Агротехколос ) з наступним переходом всіх прав та обов`язків землекористувача за Договором оренди, існують всі правові підстави для зміни сторони орендаря у Договорі шляхом укладання Додаткової угоди до нього.

3. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.

В своїх поясненнях відповідач просить оскаржуване рішення у справі залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, та зазначає про наступне.

Позивач в обґрунтування заявлених вимог помилково посилається на положення ст.ст. 1, 5, 7, 8, 12 Закону України Про фермерське господарство , що врегульовують правовідносини тимчасової оренди (тимчасового користування). Позивачем не взято до уваги, що Договір оренди №29/10/14/3-ДО укладений з фізичною особою на постійних умовах.

Ні положенням Земельного кодексу України (в редакції від 05.12.2013 року), ні поточні положення зазначеного Кодексу не передбачають можливості набуття юридичною особою права оренди шляхом правонаступництва від орендаря - фізичної особи. Наразі, законодавчо визначено отримання права оренди землі юридичною особою лише в процедурі земельних торгів. Пункт12 Договору оренди містить вичерпний перелік підстав зміни умов Договору та його розірвання, що не передбачають правонаступництва за цим Договором у разі створення орендарем юридичної особи.

4. Рух справи у суді апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.04.2020 року апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агротехколос" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року у даній справі залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 04.05.2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фермерського господарства "Агротехколос" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року у даній справі, розгляд апеляційної скарги призначений на 02.06.2020 року.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.06.2020 року зупинено провадження у даній справі до прийняття рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі № 927/79/19.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 18.11.2020 року поновлено провадження у справі, розгляд апеляційної скарги призначений на 03.02.2021 року.

03.02.2021 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови у справі. В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення по справі та навів обґрунтування своїх вимог і заперечень, з посиланням на норми законодавства.

Позивач не скористався своїм правом бути присутнім у судовому засіданні, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення слід залишити без змін з огляду на наступне.

5. Встановлені та неоспорені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини.

29.10.2014 року між Головним управлінням Держземагентства у Дніпропетровській області та ОСОБА_1 укладено Договір оренди земельної ділянки №29/10/14/3-ДО (далі - Договір (а.с.16-21), згідно п.1.1 якого правовідносини за цим Договором пов`язані із переданням орендодавцем орендарю у строкове платне користування земельної ділянки.

Як вбачається з п.1.2 Договору, земельна ділянка надається в оренду на підставі розпорядження Верхньодніпровської райдержадміністрації від 23.05.2012 № Р-245 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх в оренду громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Верхівцевської міської ради".

Орендодавець надає, орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, а саме для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Верхівцевської міської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (п.2.1 Договору).

Кадастровий номер земельної ділянки: 1221010300:01:043:0018 (п.3.2 Договору). На земельній ділянці будинки, будівлі, споруди, лінійні споруди, інші об`єкти інфраструктури, в тому числі дороги, майданчики із твердим покриттям, меліоративні системи відсутні (п.3.3 Договору).

Згідно з п.4.1 Договору цей Договір укладено на строк 49 років. Після закінчення строку дії Договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.4.2 Договору).

Пунктом 6.1 Договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду із земель сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки: за КВЦПЗ - код 01.02: - для ведення фермерського господарства (п.6.2 Договору). Умови збереження стану об`єкта оренди: виконання умов земельного законодавства (п.6.3 Договору).

Відповідно до п.7.1 Договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розробленого проекту її відведення.

За умовами п.8.1 Договору після припинення його дії орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

Пунктом 10.1 Договору визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з Договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до п.12.1 Договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови чи відсутності осіб - спадкоємців, які відмовилися від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (п. 12.2 Договору).

Пунктом 14.1 Договору передбачено, що право на оренду земельної ділянки державної власності не може бути відчужене орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.

На виконання умов розділу 7 Договору оренди щодо порядку та строків передачі земельної ділянки, 29.10.2014 року між фізичною особою ОСОБА_1 та відповідачем підписано Акт приймання - передачі об`єкта оренди (а.с.22), за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Верхівцевської МР Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221010300:01:043:0018.

06.11.2014 року до Державного реєстру речових прав внесено запис №7644814 про реєстрацію іншого речового права (право оренди) зазначеної земельної ділянки строком на 49 років за ОСОБА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.11.2014 року №29311135 (а.с.28). Інформація про земельну ділянку міститься в Витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, сформованого станом на 26.06.2019 року (а.с.29-31).

Як вбачається з Витягу ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, сформованого станом на 09.02.2020 року №1006308686 (а.с.46-49, 110-112), ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , віднесені до переліку засновників ФГ Агротехколос (ідентифікаційний код 39585384), керівником якого є ОСОБА_1 - 16.12.2014 року. Дата запису про внесення даних щодо юридичної особи, державна реєстрація якої була проведена після набрання законної сили Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 15.01.2015 року, №1 202 102 0000 000869.

Згідно із п.4.3. Статуту позивача, затвердженого рішенням засновників №5 від 16.06.2017 року (а.с.80), члени господарства мають право, зокрема, використовувати власне рухоме і нерухоме майно згідно з положеннями Статуту. Землі ФГ можуть складатись із: земельної ділянки, що належить на праві власності ФГ як юридичній особі; земельних ділянок, що належить громадянам - членам ФГ на праві приватної власності;земельної ділянки, що використовується ФГ на умовах оренди (п.10.1 Статуту).

06.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою (пропозиція) про внесення змін до укладеного між ними Договору оренди від 29.10.2014 року, з підстав зміни особи орендаря на ФГ Агротехколос (а.с.64). В обгурнтування своєї пропозиції орендар зазначив, що ним 15.01.2015 року створено юридичну особу - позивача у справі. Оскільки Договір оренди був укладений з метою створення фермерського господарства, ОСОБА_1 вважає за необхідне укласти Додаткову угоду до Договору оренди про зміну сторони - орендаря. До заяви було додано проект Додаткової угоди (а.с.66).

За результатами розгляду пропозиції (заяви) ОСОБА_1 , листом від 27.05.2019 року (а.с.36) ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомило заявника про відсутність законодавчих підстав для внесення запропонованих змін до Договору оренди від 29.10.2014 року, з чим не погодився позивач та звернувся до суду за захистом свого права.

6. Доводи, за якими апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.

Згідно із ч.ч. 1,2 ст. 1 Закону України Про фермерське господарство (далі - Закон) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.

За положеннями ч. 4 ст. 1 зазначеного Закону фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Стаття 8 Закону визначає, що фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Згідно зі ст. 19 Закону до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у статуті термін.

З аналізу наведених норм права вбачається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. Фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди.

Право користування такими земельними ділянками зазначається статуті господарства, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.

Після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації (висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 13.03.2018 року у справі № 348/992/16-ц, від 22.08.2018 року у справі № 606/2032/16-ц, від 31.10.2018 року у справі № 677/1865/16-ц, від 27.03.2019 року у справі № 574/381/17-ц, від 26.06.2019 року у справі № 628/778/18, від 02.10.2019 року у справі №922/538/19).

Згідно із ч.ч. 1,2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України унормовано право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державній реєстрації прав підлягають: речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право оренди (суборенди) земельної ділянки.

За змістом ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

З наведеного вбачається, що право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, яка проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , на підставі договору оренди землі та інших документів, що згідно із законодавством підтверджують набуття права оренди земельної ділянки.

Після проведення державної реєстрації фермерського господарства та переходу до нього в силу вищенаведених норм Закону Україну Про фермерське господарство прав і обов`язків орендаря земельної ділянки за договором оренди землі таке господарство звертається до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди на підставі поданого ним договору оренди землі державної та комунальної власності, укладеного засновником цього фермерського господарства. При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну орендаря з громадянина на фермерське господарство чинним законодавством України не передбачено, відповідно, не є обов`язковим.

За нормами Закону України Про фермерське господарство земельна ділянка надається в оренду громадянину з метою здійснення підприємницької діяльності (для ведення фермерського господарства), останній може використовувати її лише шляхом створення фермерського господарства як форми здійснення своєї підприємницької діяльності. Фермерське господарство створюється після отримання громадянином земельної ділянки в оренду. З моменту створення фермерського господарства та його державної реєстрації до нього переходять права й обов`язки орендаря земельної ділянки за договором оренди землі (правова позиція Верховного Суду, викладена 30.06.2020 року у справі №927/79/19).

Враховуючи норми ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, колегія суддів підтримує правомірний висновок місцевого господарського суду про необґрунтованість заявлених вимог позивача.

7. Мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу.

Скаржник помилково вважає необхідним внесення змін у чинний Договір оренди від 26.10.2014 року внаслідок реєстрації юридичної особи ФГ Агротехколос , шляхом укладання Додаткової угоди, оскільки відбувається встановлений нормами Закону України Про фермерське господарство перехід прав та обов`язків орендаря земельної ділянки від громадянина до створеного ним фермерського господарства - тобто позивача, який не потребує вчинення сторонами орендних правовідносин будь-яких додаткових дій, у тому числі укладення додаткових угод.

Посилання відповідача на те, що укладення Додаткової угоди до Договору оренди від 26.10.2014 року є прихованим правочином відчуження права оренди землі суперечить ч. 1 ст. 8-1 Закону України Про оренду землі , право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу.

8. Чи були і ким порушені, невизнані або оспорені права і інтереси особи за захистом яких вона звернулась до суду.

Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про те, що обставини, зазначені у апеляційній скарзі, не підтвердилися, що свідчить про безпідставність тверджень скаржника.

9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду у цій справі прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, рішення - без змін.

10. Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на особу, яка подала апеляційну скаргу.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 275-280, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агротехколос" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року у справі №904/5422/19 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 року у справі №904/5422/19 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та підлягає оскарженню до Верховного Суду протягом двадцяти днів від дня складення повного тексту постанови.

Повний текст складено 05.02.2021 року.

Головуючий суддя Л.М. Білецька

Судді: Ю.Б. Парусніков

І.О. Вечірко

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.02.2021
Оприлюднено05.02.2021
Номер документу94655337
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5422/19

Постанова від 03.02.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Білецька Людмила Миколаївна

Ухвала від 18.11.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Білецька Людмила Миколаївна

Ухвала від 02.06.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Білецька Людмила Миколаївна

Ухвала від 04.05.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Білецька Людмила Миколаївна

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Білецька Людмила Миколаївна

Рішення від 03.03.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 18.02.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 28.01.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 24.12.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 03.12.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні