Справа №403/22/21 провадження № 2/403/72/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
03 лютого 2021 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 звернулись до суду з позовною заявою до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання за ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та неповнолітнім ОСОБА_4 в порядку спадкування за законом права власності за кожним із них на 1/3 частину земельної ділянки площею 7.2848 га, кадастровий номер: 3525855100:02:002:0069, розташовану на території Устинівської селищної ради Устинівського району Кіровоградської області. Позовна вимога обгрунтована тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Луганськ гр-нки ОСОБА_5 , позивачі з метою оформлення спадкових прав 05.12.2013 року звернулись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, на підставі чого останнім була відкрита спадкова справа за №55428685 у Спадковому реєстрі. Свідоцтво про право на спадщину позивачами отримано не було. В подальшому внаслідок того, що територія м.Суходільськ м.Краснодон Луганської області після 2014 року стала непідконтрольною Уряду України і у нотаріуса по місцю роботи залишились всі нотаріальні архіви, позивачі позбавлені можливості оформити спадщину в нотаріальному порядку з огляду на те, що вчиняти нотаріальні дії може лише той нотаріус, у якого відкрита спадкова справа.
Відповідно до ч.1 ст.187 ЦПК України суддя відкриває провадження у справі за відсутності, крім іншого, підстав для залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, вважаю, що подана позивачами позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України, а саме, позовна заява не містить:
1) найменування відповідача, як юридичної особи, оскільки найменування, зазначене позивачами у поданій до суду позовній заяві - Устинівська селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області, не відповідає тому, що вказане в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України);
2) зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими позивачі обгрунтовують свої вимоги, зокрема, факт прийняття спадщинини та неможливість оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку (п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України);
3) зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності) (п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України).
Згідно роз`яснень п.3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , у разі обгрунтованої відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному проваджені. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Таким чином, з метою усунення вказаних недоліків позовної заяви, позивачам по справі необхідно надати суду належним чином оформлену позовну заяву, зазначивши в ній: 1) найменування відповідача, як юридичної особи, згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який розміщений у вільному доступі на офіційному сайті Міністерства юстиції України, з урахуванням того, що згідно положень п.1 ч.3 ст.9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування, як найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
2) обставини, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги, та докази, що підтверджують вказані обставини, зокрема: звернення їх із відповідними заявами до нотаріуса на території України про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 та відмови в цьому; прийняття позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у встановлений законом строк спадщини після смерті ОСОБА_5 , оскільки з доданого до позовної заяви витягу зі Спадкового реєстру вбачається лише заведення 05.12.2013 року приватним нотаріусом Чуркіною Т.Д. спадкової справи №55428685 без зазначення відомостей про особу (осіб), на підставі заяви (заяв) яких вона була заведена; прийняття неповнолітнім ОСОБА_4 спадщини після смерті ОСОБА_5 у встановлений законом строк з урахуванням зазначеного в позовній заяві його місця проживання АДРЕСА_1 та місця відкриття спадщини - м.Луганськ;
3) докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за їх наявності), або підтвердження про їх відсутність.
Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, в контексті виконання вимог п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України, суддя вважає за необхідне роз'яснити позивачам, що у відповідності до ч.3 ст.177 ЦПК України клопотання про витребування доказів у разі необхідності має бути додане до позовної заяви та відповідати вимогам ч.2 ст.84 ЦПК України.
Натомість зазначаючи у прохальній частині поданої до суду позовної заяви про необхідність витребування судом із Луганського обласного державного нотаріального архіву відомостей про місцезнаходження спадкової справи №55428685, заведеної 05.12.2013 року приватним нотаріусом Чиркіною Т.Д. після смерті ОСОБА_5 , позивачами зазначені вимоги дотримані не були.
Крім того, згідно п.10 Положення про державний нотаріальний архів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 18.05.2009 року №870/5, архів відповідно до покладених на нього завдань видає довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що знаходяться на зберіганні в архіві, фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.
До складу документів, що передаються на зберігання до архіву державною нотаріальною конторою та приватним нотаріусом є, крім іншого, спадкові справи (п.п. в п.11 Положення).
Таким чином, з урахуванням того, що позивачами в поданій до суду позовній заяві зазначено про подання ними приватному нотаріусу заяви про прийняття спадщини та заведення у зв'язку з цим спадкової справи №55428685, останні не позбавлені можливості самостійно звернутися з відповідним запитом до державного нотаріального архіву з метою отримання інформації щодо місцезнаходження вказаної вище спадкової справи.
З урахуванням викладеного, на виконання вимог п.5 ч.3 ст.175, ч.5 ст.177 ЦПК України позивачам необхідно додати до позовної заяви та її копії докази на підтвердження: 1) прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 ; 2) неможливості оформлення спадкових прав шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за законом (постанову нотаріуса про відмову у вчиненні вказаної нотаріальної дії, зокрема, за місцезнаходженням спадкового майна); 3) звернення до Луганського обласного державного нотаріального архіву з метою отримання відомостей про місцезнаходження спадкової справи №55428685 та відмови у наданні їм такої інформації.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст.175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
З урахуванням викладеного, суддею в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначені недоліки позовної заяви та спосіб їх усунення.
Відповідно до приписів ч.2 ст.185 ЦПК України, з урахуванням характеру встановлених суддею недоліків позовної заяви позивачам необхідно встановити строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
Керуючись ст.ст.175, 176, 177, 185, 258, 260, 261, 353 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, - залишити без руху та надати позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачам, що у разі виконання ними вимог ст.175 ЦПК України відповідно до ухвали суду, позовна заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду.
Якщо позивачами не будуть усунуті недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачам.
Роз`яснити позивачам, що у разі неможливості виконання ними вимог даної ухвали у встановлений судом строк, зумовленої обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином, суд за їх заявою продовжує процесуальний строк для вчинення відповідної процесуальної дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення.
Суддя С.Ю.Атаманова
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2021 |
Оприлюднено | 08.02.2021 |
Номер документу | 94671492 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Атаманова С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні