Справа № 686/3461/21
Провадження № 1-кс/686/1663/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2021 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в.Хмельницькому клопотання слідчого відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні № 12021240000000013,
встановив:
08.02.2021 року слідчий відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні № 12021240000000013, зокрема за місцем розташування ТОВ Зіньківський пивзавод код ЄДРПОУ 31264911, що за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Зіньків, вул. Ватутіна 5, з метою відшукання та вилучення оригіналів наступних документів: спеціального дозволу на користування надрами № 5563 від 31.05.2012, угоди № 5563 про умови користування надрами з метою видобування мінеральної природної столової води Зіньківського родовища з додатками, повідомлень про проведення планової перевірки, звіти до ДНВП Геоінформ України за формою 7-гр за 2012-2020 рр., журнали видобутку прісної води ПОД 11/ПОД 12, звіти, щодо реалізації готової продукції, товаро-транспортні накладні на товар, журнали вхідної та вихідної кореспонденції за 2019-2020 рр., блокнотів, чорнових записів.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав, що до СУ ГУНП в Хмельницькій області з УСР в Хмельницькій області ДСР НП України надійшли матеріали відповідно до посадові особи одного з товариств з обмеженою відповідальністю, що розташоване на території Хмельницької області, протягом 2018-2020 років порушують правила охорони надр та здійснюють незаконне видобування корисної копалини загальнодержавного значення води мінеральної.
Дане кримінальне правопорушення 12.01.2021 зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12021240000000013, правова кваліфікація ч. 2 ст. 240 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 31.05.2012 року між ТОВ Зіньківський пивзавод в особі генерального директора ОСОБА_4 та Державною службою геології та надр України в особі начальника управління з надання надр у користування ОСОБА_5 укладено угоду № 5563 про умови користування надрами з метою видобування мінеральної природної столової води Зіньківського родовища, за умовами якої Державна служба геології та надр України надає ТОВ Зіньківський пивзавод право користування ділянкою надр за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Зіньків, лівий берег р. Ушиці, а товариство зобов`язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, угодою та нормами діючого законодавства. У відповідності до п. 5.3. вказаного договору ТОВ Зіньківський пивзавод, зокрема, зобов`язується допускати представників Державної служби геології та надр України для здійснення державного геологічного контролю, надавати до вказаної установи інформацію, щодо користування надрами, тощо.
Відповідно до спеціального дозволу на користування надрами № 5563 від 31.05.2012 ТОВ Зіньківський пивзавод терміном на 20 років надано право на видобування підземних мінеральних природних столових вод з метою промислового розливу в пляшки під назвою Зіньківська.
У відповідності до листа Державної служби геології та надр України, наказом № 490 від 11.12.2018 дію спеціального дозволу на користування надрами № 5563 від 31.05.2012 зупинено, про що було проінформовано представників ТОВ Зіньківський пивзавод. Підставою для зупинення вказаного дозволу стало систематичне порушення посадовими особами ТОВ Зіньківський пивзавод умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, невиконання в установлений строк припису уповноваженого органу щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено місцезнаходження ТОВ Зіньківський пивзавод код ЄДРПОУ 31264911: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Зіньків, вул. Ватутіна 5.
З метою відшукання знарядь вчинення кримінального правопорушення та документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення або містять відомості, які можуть бути використанні як доказ факту чи обставин що встановлюється, подальшого призначення та проведення судових експертиз, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведення обшуку за місцем розташування ТОВ Зіньківський пивзавод код ЄДРПОУ 31264911, що за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Зіньків, вул. Ватутіна 5, з метою відшукання та вилучення оригіналів наступних документів: спеціального дозволу на користування надрами № 5563 від 31.05.2012, угоди № 5563 про умови користування надрами з метою видобування мінеральної природної столової води Зіньківського родовища з додатками, повідомлень про проведення планової перевірки, звіти до ДНВП Геоінформ України за формою 7-гр за 2012-2020 рр., журнали видобутку прісної води ПОД 11/ПОД 12, звіти, щодо реалізації готової продукції, товаро-транспортні накладні на товар, журнали вхідної та вихідної кореспонденції за 2019-2020 рр., блокнотів, чорнових записів.
Слідчий в клопотанні зазначає, що доступ до вказаних речей і документів у добровільному порядку, або за допомогою інших слідчих дій отримати неможливо, оскільки це призведе до розголошення таємниці досудового розслідування, знищення і приховування предметів злочину та речових доказів у ньому.
В судовому засіданні слідчий наполягав на задоволенні клопотання.
Дослідивши додані до клопотання матеріали, заслухавши слідчого, слідчий суддя приходить до такого висновку.
За змістом ст. 26 КПК, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК.
Згідно зі ст.223 КПК України підставами для проведення слідчої дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
З метою належного дотримання вимог, закріплених у Конвенції, слідчим суддям під час розгляду клопотань про обшук слід враховувати правові позиції Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), сформульовані ним у рішеннях «Ратушна проти України», «Поліщук проти України», «Васильчук проти України», «Головань проти України», «Смирнов проти Росії».
При застосуванні будь-якого заходу забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню (ст. 3 КПК України).
В тому числі, при вирішенні питання про проведення обшуку для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно ст.ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів , що вказують на вчинення злочину; правову підставу для проведення обшуку; наслідки обшуку для третіх осіб; розумність і співмірність обмеженняпорушенняправа власності завданням кримінального провадження.
Згідно з долученими до клопотання матеріалами, вбачається що термін дії спеціального дозволу на користування надрами № 5563 від 31.05.2012, зупинений.
Із наявної у матеріалах клопотання відповіді Державної служби геології та надр України слідує,що після зупинення дії дозволу на користування надрами, підприємство зобов`язане було припинити на наданій йому в користування ділянці роботи, передбачені дозволом.
А тому обґрунтування мети проведення обшуку для вилучення оригіналу спеціального дозволу на користування надрами №5563, слідчий суддя вважає неприйнятним.
Крім того, оригінал угоди № 5563 про умови користування надрами з метою видобування мінеральної природної столової води Зіньківського родовища з додатками, може перебувати у володінні іншої сторони угоди.
Щодо інших речей і документів, які орган досудового розслідування планує здобути за допомогою обшуку, то слідчий суддя зазначає, що слідчим не доведено у клопотанні та під час надання пояснень у судовому засіданні їх ризику знищення чи пошкодження.
Органом досудового розслідування встановлені володільці відшукуваних речей документів, а тому отримати їх можливо у менш обтяжливий та співмірний спосіб.
За таких обставин, зазначені в клопотанні підстави для проведення обшуку є сумнівними, застосування вказаної слідчої дії не є виправданим потребам досудового розслідування, оскільки слідчий не довів, що ініційована слідча дія є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого не відповідає вимогам ст. 234 КПК України, є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
За таких обставин, підстав для задоволення клопотання слідчого, немає.
Керуючись ст.ст.234, 235 КПК України, слідчий суддя,
постановив:
У задоволенні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні № 12021240000000013, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 94756457 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні