Справа №701/113/21
Номер провадження2/701/114/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2021 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - І. Д. Калієвського
за участю секретаря - Г.І. Байдужої
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Маньківської селищної ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися в суд з позовом до відповідача про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.
На підставу своїх вимог спираються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області у віці 71 років помер ОСОБА_3 , про що 13.05.2020 року складено відповідний актовий запис за №46, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 13.05.2020 року Маньківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Довідка виконавчого комітету Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаській області від 12.01.2021 року №112 підтверджує, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 12.01.1980 року по день смерті. Більше за даною адресою не зареєстрований ніхто. Також викладене підтверджується даними будинкової книги.
Після смерті ОСОБА_3 , з метою оформлення спадщини, позивачі звернулися із заявами про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу Завірюхи О.В., де 11.07.2020 року було заведено спадкову справу №115/2020, номер у Спадковому реєстрі 66098410. Викладене підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №60890246 від 11.07.2020 року.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке потрібно переоформити у спадщину, зокрема житловий будинок АДРЕСА_1 , присадибна земельна ділянка площею 0,6000 га., за цією ж адресою, дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Наявність та належність спадкового майна спадкодавцеві підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 23.02.2010, даними технічного паспорта на житловий будинок, державними актами на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №435780 від 26.07.2011, серії ЯЛ №970187 від 26.07.2011, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.12.2016 року №75749567.
Оригінали вказаних правовстановлюючих документів відсутні, наявними є лише копії.
Після спливу шести місяців після смерті спадкодавця, заявники звернулись до нотаріуса за місцем відкриття спадщини з відповідними заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно листа від 21.11.2020 року за №993/02-31, адресованого ОСОБА_1 , приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.11.2020 року.
Вказаною постановою ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на нерухоме майно у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин з померлим ОСОБА_3 , та документів, які посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно, оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України.
Також, згідно листа від 28.11.2020 року за №1026/02-31, адресованого ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.11.2020 року.
Вказаною постановою заявнику ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на нерухоме майно у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин з померлим ОСОБА_3 , та документів, які посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно, оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України.
Як зазначено у вказаних постановах нотаріуса, на підставі заяви ОСОБА_1 від 11.07.2020 року про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., була відкрита спадкова справа №115 за 2020 рік. Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповітів від імені спадкодавця не виявлено.
6 жовтня 2020 року звернулася ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Нотаріусом повідомлено, що керуючись статтями 66-69 Закону України Про нотаріат , нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна та коло осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. На майно, що переходить за право спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.
Також повідомлено, що відповідно до статті 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Відповідно до статті 1298 Цивільного кодексу України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно підпункту 4.12 пункту 4 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. У відповідності до пункту 4.15 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів що посвідчують право власності спадкодавця на майно.
Згідно п. 4.2 пункту 4 глави 10 розділу ІІ даного Порядку, доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних відносин та інших відносин.
Як проінформовано нотаріусами у постановах від 21.11.2020 року №993/02-31 та від 28.11.2020 року №1026/02-31, а підтвердження родинних відносин з ОСОБА_3 , заявниками не надано жодних документів, та повідомлено, що документи які посвідчували право власності на нерухоме майно відсутні, тому надати їх нотаріусу для видачі свідоцтв про право на спадщину неможливо.
За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтв про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Оскільки спадкоємцями померлого ОСОБА_3 не було надано документів, що є доказом родинних та інших відносин зі спадкодавцем, а також документи, що посвідчували право власності спадкодавця на нерухоме майно, як це вимагає пункт 4.15. пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, повідомивши, що такі документи відсутні, постановлено відмовити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на нерухоме майно після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У видачі свідоцтв про право на спадщину відмовлено з викладених підстав відсутності доказів родинних відносин та відсутності правовстановлюючих документів, що за сукупністю виключає можливість оформлення спадщини в нотаріальному порядку, у зв`язку з чим лише в судовому порядку є можливість оформлення спадкових прав позивачів, які є спадкоємцями за законом.
Разом з тим, хоча у видачі свідоцтв про право на спадщину позивачам відмовлено з підстави відсутності правовстановлюючих документів та відсутністю підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем, наявні документи підтверджують те, що майно дійсно належало покійному, за життя він отримав правовстановлюючі документи на майно, однак ці документи втрачено, також наявним є підтвердження факту родинних відносин.
У зв`язку з втратою правовстановлюючих документів лише в судовому порядку є можливість оформити право власності на майно.
Також слід зазначити, що звернутись до суду із заявою встановлення юридичного факту в порядку окремого провадження немає можливості, оскільки має місце спір про право, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження (ч. 7 ст. 19, ч. 1 ст. 293, ч. 6 ст. 294 ЦПК України).
Крім того, пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування надано такі роз`яснення:
Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
По причині відмови у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтв про право на спадщину та наявністю спору про право, позивачі позбавлені можливості оформити спадщину в нотаріальному порядку, що змушує звертатись до суду з даним позовом про визнання права власності на спадкове майно із встановленням факту родинних відносин.
З метою підтвердження родинних відносин, ОСОБА_1 звернувся письмово до Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Своє заявою від 14.12.2020 повідомив, що оформлює спадщину після смерті ОСОБА_3 , і при огляді документів нотаріусом виявлено, що відсутні документи на підтвердження родинних відносин з покійним, який доводився двоюрідним братом та просив повідомити, чи є можливість за таких обставин отримати відповідне підтвердження родинних відносин згідно актових записів для підтвердження родинних відносин з ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, який доводився заявнику двоюрідним братом з метою відновлення втрачених фактично юридичною силою документів.
Листом Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.12.2020 року №1371/22.16 заявника повідомлено, що Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року №3307/5), затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
У відповідності до п. 9 розділу І Правил, працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язані додержуватись таємниці державної реєстрації актів цивільного стану. За рішенням суду фізична особа має право на ознайомлення з конфіденційною інформацією в актових записах цивільного стану про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів.
Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також видача витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану при підтвердженні права особи на отримання даних документів та, в окремих випадках, родинних відносин між заявником та особою, щодо якої складено актовий запис цивільного стану.
Відповідно до п. 4 розділу ІV Правил, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування. Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається представникам зазначених установ за довіреністю установи та при пред`явленні документів, що посвідчують їх особу.
Вказаним листом рекомендуємо звернутись до суду для підтвердження відповідних юридичних фактів, процедура встановлення яких передбачена Цивільним процесуальним кодексом України, зокрема в порядку окремого провадження відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України, оскільки за наявними документами надати запитувану інформацію у відділу немає правових підстав.
Також, з метою підтвердження родинних відносин, ОСОБА_2 звернулася письмово до Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Своє заявою від 14.12.2020 повідомила, що оформлює спадщину після смерті ОСОБА_3 , і при огляді документів нотаріусом виявлено, що відсутні документи на підтвердження родинних відносин з покійним, який доводився двоюрідним племінником та просила повідомити, чи є можливість за таких обставин отримати відповідне підтвердження родинних відносин згідно актових записів для підтвердження родинних відносин з ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, який доводився заявнику двоюрідним племінником з метою відновлення втрачених фактично юридичною силою документів.
Листом Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.12.2020 року №1370/22.16 заявника повідомлено, що Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року №3307/5), затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
У відповідності до п. 9 розділу І Правил, працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язані додержуватись таємниці державної реєстрації актів цивільного стану. За рішенням суду фізична особа має право на ознайомлення з конфіденційною інформацією в актових записах цивільного стану про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів.
Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також видача витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану при підтвердженні права особи на отримання даних документів та, в окремих випадках, родинних відносин між заявником та особою, щодо якої складено актовий запис цивільного стану.
Відповідно до п.4 розділу ІV Правил, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування. Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається представникам зазначених установ за довіреністю установи та при пред`явленні документів, що посвідчують їх особу.
Вказаним листом рекомендуємо звернутись до суду для підтвердження відповідних юридичних фактів, процедура встановлення яких передбачена Цивільним процесуальним кодексом України, зокрема в порядку окремого провадження відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України, оскільки за наявними документами надати запитувану інформацію у відділу немає правових підстав.
Таким чином, фактично позивачі не мають можливості отримати підтвердження родинних відносин у відділі реєстрації актів цивільного стану, що змушує просити встановити факт родинних відносин у судовому порядку.
Наявні документи у їх сукупності підтверджують, що покійний ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно доводився двоюрідним братом ОСОБА_1 та двоюрідним племінником ОСОБА_2 . Цей факт підтверджується сукупністю інформації, наведеної у наявних документах позивачів та письмовими заявами жителів смт. Маньківка Черкаської області, які є сусідами як позивачів, так і покійного. Зокрема, у свідоцтвах про народження позивачів, про смерть їх батьків, про укладення шлюбу, про народження спадкодавця, вказано інформацію щодо споріднення позивачів із спадкодавцем, однак повна інформація за давністю років та наявністю ступені споріднення, яка відносить обох спадкоємців до п`ятої черги спадкування за законом при цьому відсутня.
Однак, при цьому, факт того, що покійний ОСОБА_3 дійсно доводився двоюрідним братом ОСОБА_1 та двоюрідним племінником ОСОБА_2 , підтверджується письмовими заявами жителів селища Маньківка Маньківського району Черкаської області - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , справжність підписів на яких засвідчено в нотаріальному порядку уповноваженою посадовою особою Кривецької сільської ради Маньківського району Черкаської області.
Даними заявами підтверджується, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, дійсно доводився двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає АДРЕСА_1 .
Також заявами підтверджується, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, дійсно доводився двоюрідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає АДРЕСА_2 .
Таким чином, за сукупністю наведеного, підтверджується факт родинних відносин позивачів - спадкоємців із спадкодавцем, що дає право на спадкування у п`яту чергу спадкування за законом.
Позивачі до суду не з`явилися, але в своїй позовній заяві просили справу слухати в їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному об`ємі.
Представник Маньківської селищної ради, в судове засідання не з`явився, але згідно письмової заяви просив справу слухати у його відсутності та не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України , учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України , суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні оставини та відповідні правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області у віці 71 років помер ОСОБА_3 , про що 13.05.2020 року складено відповідний актовий запис за №46, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 13.05.2020 року Маньківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). (а.с.23)
Згідно довідки виконавчого комітету Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаській області від 12.01.2021 року №112 вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 12.01.1980 року по день смерті. Більше за даною адресою не зареєстрований ніхто. Також викладене підтверджується даними будинкової книги. (а.с.28).
Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №60890246 від 11.07.2020 року, вбачається, що після смерті ОСОБА_3 , з метою оформлення спадщини, позивачі звернулися із заявами про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу Завірюхи О.В., де 11.07.2020 року було заведено спадкову справу №115/2020, номер у Спадковому реєстрі 66098410 (а.с.32).
Встановлено, що після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, зокрема житловий будинок АДРЕСА_1 , присадибна земельна ділянка площею 0,6000 га., за цією ж адресою, дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 23.02.2010, даними технічного паспорта на житловий будинок, державними актами на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №435780 від 26.07.2011, серії ЯЛ №970187 від 26.07.2011, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.12.2016 року №75749567. (а.с.33-42).
Згідно листа від 21.11.2020 року за №993/02-31, адресованого ОСОБА_1 , приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.11.2020 року у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин з померлим ОСОБА_3 , та документів, які посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно, оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України. (а.с.42).
Також, згідно листа від 28.11.2020 року за №1026/02-31, адресованого ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.11.2020 року у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин з померлим ОСОБА_3 , та документів, які посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно, оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України. (а.с.43).
Судом встановлено, що позивачі з метою встановленя родинних відносин, зверталися письмово до Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). (а.с.44,46).
Листами Маньківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.12.2020 року №1371/22.16 та від 16.12.2020 року №1370/22.16 позивачів повідомлено, що Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року №3307/5), затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні. У відповідності до п. 9 розділу І Правил, працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язані додержуватись таємниці державної реєстрації актів цивільного стану. За рішенням суду фізична особа має право на ознайомлення з конфіденційною інформацією в актових записах цивільного стану про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів. Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також видача витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану при підтвердженні права особи на отримання даних документів та, в окремих випадках, родинних відносин між заявником та особою, щодо якої складено актовий запис цивільного стану. Відповідно до п. 4 розділу ІV Правил, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування. Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається представникам зазначених установ за довіреністю установи та при пред`явленні документів, що посвідчують їх особу. Вказаним листом рекомендуємо звернутись до суду для підтвердження відповідних юридичних фактів, процедура встановлення яких передбачена Цивільним процесуальним кодексом України, зокрема в порядку окремого провадження відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України, оскільки за наявними документами надати запитувану інформацію у відділу немає правових підстав. (а.с.45, 47).
Факт того, що ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно доводився двоюрідним братом ОСОБА_1 та двоюрідним племінником ОСОБА_2 письмовими заявами жителів селища Маньківка Маньківського району Черкаської області - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , справжність підписів на яких засвідчено в нотаріальному порядку уповноваженою посадовою особою Кривецької сільської ради Маньківського району Черкаської області. (а.с.48,49,50,51). Даними заявами підтверджується, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, дійсно доводився двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає АДРЕСА_1 . Також заявами підтверджується, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, дійсно доводився двоюрідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає АДРЕСА_2 .
Також даний факт підтверджується свідоцтвами про народження позивачів, про смерть їх батьків, про укладення шлюбу, про народження спадкодавця (а.с.15,16,19,20,21,22,,23,27).
Суд вирішуючи даний спір керується наступним.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту щодо родинних відносин між фізичними особами.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Ст. 322 ЦК України зобов`язує власника утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюються або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а відповідно ст. 1217 цього ж кодексу спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
За ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
За ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч. 2 ст. 1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
За ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1278 ЦК України, частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
За ч. 2 ст. 1278 ЦК України, кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність в матеріалах справи поданих представником позивача достовірних доказів, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи та достатність доказів, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування, що дає суд змогу дати відповідну належну оцінку доказам та ухвалити законне, обґрунтоване рішення по суті спору, тому заявлені вимоги підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 263, 265, 293, 315, 316 ЦПК України, ст. ст. 16, 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1225, 1268, 1278 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, актовий запис №46 від 13.05.2020 року, дійсно доводився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 ) - двоюрідним братом .
Встановити факт того, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, актовий запис №46 від 13.05.2020 року, дійсно доводився ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , зареєстрована та жителька АДРЕСА_2 ) - двоюрідним племінником .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 ) право власності, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, на об`єкти нерухомості:
- на 1/2 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , згідно даних технічного паспорта;
- на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 0,60 га., для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 7123155100:01:001:1069, яка належала ОСОБА_3 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №435780 від 26.07.2011 року;
- на земельну ділянку площею 3,2778га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адмінмежах Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області, кадастровий номер - 7123155100:02:002:0345, яка належала ОСОБА_3 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР №144771 від 09.09.2004 року.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , зареєстрована та жителька АДРЕСА_2 )право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області, на об`єкти нерухомості:
- на 1/2 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , згідно даних технічного паспорта;
- на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 0,60 га., для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 7123155100:01:001:1069, яка належала ОСОБА_3 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №435780 від 26.07.2011 року;
- на земельну ділянку площею 4,5885га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адмінмежах Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області, кадастровий номер - 7123155100:01:001:0016, яка належала ОСОБА_3 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №970187 від 26.07.2011 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя І.Д.Калієвський
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2021 |
Оприлюднено | 11.02.2021 |
Номер документу | 94780351 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Калієвський І. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні