ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2021 року м.Дніпро Справа № 908/685/20
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів : головуючого судді Антоніка С.Г. (доповідач),
суддів Широбокова Л.П., Іванов О.Г.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет" на рішення Господарського суду Запорізької області від 03.09.2020 року , ухвалене суддею Смірновим О.Г., у справі № 908/685/20
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання" , м. Запоріжжя
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет" , м. Запоріжжя
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж , м. Запоріжжя
про стягнення 126 732,59 грн.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання" з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет" про стягнення вартості спожитої електричної енергії в сумі 95 892,72 грн., трьох процентів річних в сумі 2 531,70 грн., пені в сумі 26 357,30 грн., інфляційних витрат в сумі 1 950,87 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані заборгованістю за спожиту електроенергію.
Рішенням господарського суду позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет" на користь ТОВ "Запоріжжяелектропостачання" вартість спожитої електричної енергії в сумі 95 892 грн. 72 коп., пеню в сумі 26 252 грн. 16 коп., 3% річних в сумі 2 531грн. 04 коп., інфляційні витрати в сумі 1 950 грн. 85 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 2 100грн. 24 коп . У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування прийнятого рішення суд зазначив, що позивачем доведено факт порушення з боку відповідача своїх зобов`язань за договором в частині нездійснення в повному обсязі сплати за спожиту електричну енергію за період з лютого 2019 року по березень 2019 року та травень 2019 року. Відповідач докази сплати боргу на користь позивача станом на день розгляду справи суду не надав. Враховуючи заяву відповідача про сплив строку позовної давності щодо нарахування пені за загальний період з 11.03.2019 року по 09.03.2020 року в сумі 26 357,30 грн. на підставі п. 7 комерційної пропозиції (додаток 3 до Договору), суд зазначив, що строк позовної давності щодо вимог про стягнення пені, яка нарахована позивачем на заборгованість за рахунком № 13244/02-П від 28.02.2019 року з 11.03.2019 року сплив, а позивач не навів суду поважність причини пропуску цього строку, тому в цій частині суд відмовляє в задоволенні позовних вимог у зв`язку зі спливом строку позовної давності. Судом здійснено перерахунок пені за допомогою програми Законодавство, і за розрахунком суду загальний розмір пені складає 26 252,16 грн.. Судом здійснено перерахунок трьох процентів річних за допомогою програми Законодавство. Так, за розрахунком суду загальний розмір трьох відсотків річних складає 2 531,04 грн. Дослідивши розрахунок інфляційних витрат, суд дійшов висновку про те, що він виконаний у відповідності з вимогами ст. 625 ЦК України, однак позивачем допущено помилку при зазначенні загальної суми нарахованих інфляційних витрат, оскільки загальний розмір інфляційних витрат складає 1 950,85 грн. Суд дійшов висновку, що заперечення відповідача в частині обсягів спожитої електроенергії є безпідставними та необґрунтованими.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет".
В обґрунтування апеляційних вимог скаржник зазначає, що:
- надані суду докази свідчать, що відповідач здійснював оплати за спожиту електроенергію за Договором відповідно до обсягів власного споживання на загальну суму 126 902 грн. 16 коп., тобто відповідач виконав свої зобов`язання по оплаті за використану електричну енергію та надані йому послуги відповідно до договору;
- позивачем не доведено доказами наявність заборгованісті відповідача по договору за період з лютого 2019 по березень і травень 2019 року в розмірі 95 892 грн. 72 коп.;
- в матеріалах справи не міститься доказів надання позивачем послуг з постачання електричної енергії, актів прийому-передачі наданих послуг за спірний період;
- позивачем не надано детального розрахунку суми боргу за спірний період в обсягах споживання електричної енергії всіма споживачами, у тому числі населенням і субспоживачами із зазначенням показів кожного споживача окремо за лютий, березень і травень 2019 року;
- сформовані позивачем і не підписані відповідачем рахунки на оплату спожитої активної електричної енергії, не містять відомостей про отримання їх відповідачем, дати їх отримання, неможливо встановити на підставі яких даних і документів вони були складені, які саме покази застосовувались та чи були в повній мірі вирахувані покази населення та субпідрядників;
- надана третьою особою інформація щодо споживання електричної енергії ТОВ Житлосервіс РАССВЕТ не є її розрахунком, оскільки дана інформація не є повною, не містить показів лічильників, не містить даних обсягів споживання за лютий і березень 2019 року в електроустановці РП-73 секція 2 (житлові будинки по вул. Новокузнецькій, 53, 53а, 536), ліфтів та комунального навантаження по будинкам по вул. Новокузнецька, 53а, 536, за травень 2019 року, відсутні дані обсягів споживання з електроустановки РП-73 секція 1 (житлові будинки по вул. Новокузнецькій, 53, 53а, 536);
- надані відповідачем Акти про спожиту протягом розрахункового періоду активну і реактивну електричну енергію ТОВ Житлосервіс РАССВЕТ за лютий, березень і травень 2019 року містять загальні відомості про споживання електроенергії всіма споживачами, субспоживачами і населенням, в тому числі з точки приєднання - РП-73 загального обліку, із яких мають відраховуватись дані споживання інших споживачів
- відповідач виконав всі можливі зі свого боку дії щодо спростування виставлених у рахунках обсягів споживання та визначених сум у пред`явлених до оплати документах та приведення їх у відповідність до фактичного споживання, в тому числі шляхом направлення листів на адресу позивача.
Просить скасувати рішення господарського суду та винести нове , яким в позові відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання" просить залишити рішення господарського суду Запорізької області без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду у складі колегії суддів: головуючого судді Антоніка С.Г. (доповідач), суддів Широбокової Л.П., Іванова О.Г. від 01.12.2020 року поновлено строк на апеляційне оскарження у справі 908/685/20. Відкрито апеляційне провадження. Ухвалено розглянути апеляційну скаргу у порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами. Зупинено дію рішення господарського суду на час апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 ГПК України ).
Відповідно до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно ст. 269 ГПК України , суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, що стосуються фактів, викладених в апеляційній скарзі, в межах доводів та вимог апеляційних скарг, зазначає наступне.
Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання", (Постачальник), та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс "Рассвет", (Споживач), був укладений договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, далі Договір, шляхом приєднання Споживача до публічного договору на умовах підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до п. 1.1. Договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим не побутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору.
Згідно із п. п. 2.1., 2.2. Договору, за цим договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим Споживачем договору про купівлю продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього Договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Умовами п. п. 3.1., 3.4. Договору сторони визначили, що умови надання універсальних послуг Споживачу визначаються комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору та повинні передбачати наступне:
- ціни на електроенергію для Споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором;
- споживач має право змінювати Постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого Постачальника у разі дострокового розірвання цього договору. Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією, але в будь-якому випадку не раніше строку початку дії Договору.
Відповідно до п. 5.1., 5.8. - 5.10. Договору, Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок). При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок поточний рахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Пунктом 5.11. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати, Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню в порядку та розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Згідно із п. 13.1. Договору, цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.
В матеріалах справи міститься підписана Споживачем (відповідачем у справі) заява-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. У вказаній заяві зазначено, що початком постачання електричної енергії є 01 січня 2019. Також вказано, що з моменту акцептування цієї заяви-приєднання в установленому ПРРЕЕ порядку Споживач та Постачальник набувають всіх прав та обов`язків за Договором і несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами Договору та чинного законодавства України.
Сторонами також підписана комерційна пропозиція «Універсальна» про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 3 до Договору).
Відповідно до п. 4 комерційної пропозиції, остаточний розрахунок проводиться за фактично відпущену електричну енергію у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду. Датою оплати є дата надходження коштів на спецрахунок Постачальника.
Згідно п. 7 комерційної пропозиції, за внесення платежів, передбачених умовами Договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу.
Пунктом 11 комерційної пропозиції встановлено, що Договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк по 01.07.2019 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодна із сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно виставлених позивачем рахунків № 13244/02-П від 28.02.2019, № 13244/03-П від 31.03.2019, № 13244/05-П від 31.05.2019 відповідачем спожито в лютому 68 434 кВт.час електроенергії на суму 114969,12 грн. з ПДВ, в березні 35 936 кВт.час на суму 60372,48 грн. з ПДВ, в травні 36 729 кВт.час на суму 61704,72 грн. з ПДВ. Загальний обсяг використаної електричної енергії складає 141 099 кВт/год. на суму 237 046,32 грн.
Відповідачем оплата здійснювалася частково і не в повному обсязі. Сплачено 126902,16 грн., що підтверджується засвідченими копіями платіжних доручень та банківськими виписками по рахунку позивача, а саме:
- платіжним дорученням № 660 від 13.03.2019 на суму 7711,20 грн.;
- платіжним дорученням № 103 від 15.03.2019 на суму 7000,00 грн.;
- платіжним дорученням № 661 від 15.03.2019 на суму 18700,00 грн.;
- платіжним дорученням № 665 від 19.03.2019 на суму 21492,88 грн.;
- платіжним дорученням № 690 від 10.04.2019 на суму 6884,64 грн.;
- платіжним дорученням № 697 від 16.04.2019 на суму 30019,20 грн.;
- платіжним дорученням № 706 від 18.04.2019 на суму 5740,00 грн.;
- платіжним дорученням № 707 від 19.04.2019 на суму 10028,64 грн.;
- платіжним дорученням № 708 від 22.04.2019 на суму 7700,00 грн.;
- платіжним дорученням № 738 від 11.06.2019 на суму 11625,60 грн.
Заборгованість складає 95892,72 грн.
27.05.2019 позивач надав відповідачу попередження про можливе розірвання договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з 01.07.2019 у зв`язку з наявністю боргу у розмірі вартості електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців.
На вказане попередження відповідач надав лист-заперечення за вих. № 67 від 26.06.2019.
Листом-відповіддю за вих. № 55/07-135 від 10.07.2019 позивач повідомив відповідачу, що ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» формує рахунки для сплати фактично спожитої електричної енергії споживачам на підставі даних, наданих ПАТ «Запоріжжяобленерго» , для вирішення питання щодо корегування обсягів фактично спожитої електроенергії ТОВ «Житлосервіс «Рассвет» необхідно звернутись до ПАТ «Запоріжжяобленерго» . В листі зазначено, що ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» наполягає на сплаті наданих відповідачу рахунків у повному обсязі.
18.12.2019 позивач на адресу відповідача направив вимогу, в якій вимагав в семиденний термін сплатити борг за електричну енергію сумі 95892,72 грн. від дня отримання вимоги. На підтвердження факту надіслання вимоги на адресу відповідача позивачем надано копію фіскального чеку від 24.12.2019 та реєстру відправлення.
У зв`язку з нездійсненням відповідачем оплати вартості електричної енергії в повному обсязі позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 95892,72 грн. та нараховані пеню за загальний період з 11.03.2019 по 09.03.2020 в сумі 26357,30 грн., 3% річних з 11.03.2019 по 09.03.2020 в сумі 2531,70 грн. та інфляційні витрати за період з травня 2019 по січень 2020 в сумі 1950,87 грн.
Відповідно до ст.193 ГК України, ст.525, ст.526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог що у певних умовах звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 275, ч.6, 7 ст.276 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону.
Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Порядок розрахунків за електричну енергію сторони узгодили в розділі 5 Договору, в пункті 5.10., яким передбачено, що оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
Відповідно до п. 4 комерційної пропозиції (додаток 3 до Договору) остаточний розрахунок проводиться за фактично відпущену електричну енергію у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду. Датою оплати є дата надходження коштів на спецрахунок Постачальника.
Матеріалами справи підтверджено оплата відповідачем за спожиту електричну енергію на загальну суму 126 902,16 грн. Отже заборгованість складає 110 144,16 грн. (237 046,32 - 126 902,16). Але оскільки позивач просив стягнути 95 892,72 грн., то господарський суд правильно задовольнив позовні вимоги на цю суму.
Виписані позивачем відповідачу рахунки за спожиту електричну енергію за період з лютого 2019 по березень 2019 та травень 2019 на загальну суму 237046,32 грн. не містять підписів Споживача (відповідача) в графі «Рахунок отримав:_____» .
На підтвердження факту отримання відповідачем рахунку за травень 2019 року позивач надав суду копію витягу з журналу видачі у травні 2019 рахунків за актину електроенергію, попередню оплату, з якої вбачається, що відповідач отримав рахунок за травень 2019 - 10.06.2019.
Відповідач проти факту отримання ним вищевказаних рахунків не заперечував.
Господарський суд дійшов висновку, що оскільки в матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем рахунків № 13244/02-П від 28.02.2019 та № 13244/03-П від 31.03.2019 то строк їх оплати слід визначати згідно умов п. 4 комерційної пропозиції (додаток 3 до Договору).
Разом з тим строк оплати рахунка № 13244/05-П від 31.05.2019, який відповідач отримав 10.06.2019, слід визначати згідно із п. 5.10. Договору, тобто 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка.
Таким чином, строк оплати рахунка № 13244/02-П від 28.02.2019 настав 07.03.2019 (5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду), строк оплати рахунка № 13244/03-П від 31.03.2019 настав 05.04.2019 (5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду), строк оплати рахунка № 13244/05-П від 31.05.2019 настав 17.06.2019.
У зв?язку з порушенням строків оплати, позивач відповідно до ст.ст.230, 232 ГК України, ст.625 ЦК України та умов договору обґрунтовано нарахував пеню,3% річних та інфляційні.
Позивач просив стягнути з відповідача за порушення строку оплати вартості спожитої електричної енергії пеню за загальний період з 11.03.2019 по 09.03.2020 в сумі 26357,30 грн. на підставі п. 7 комерційної пропозиції (додаток 3 до Договору).
У відзиві на позовну заву відповідач зазначив про сплив строку позовної давності щодо нарахування пені.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Позов в даній справі поданий позивачем до суду нарочно - 12.03.2020.
Отже, строк позовної давності в 1 рік для вимог про стягнення пені складає з 12.03.2019 по 12.03.2020.
Однак згідно розрахунку позивача, останній починає нараховувати пеню на заборгованість за рахунком № 13244/02-П від 28.02.2019 з 11.03.2019.
Відтак, строк позовної давності щодо вимог про стягнення пені, яка нарахована позивачем на заборгованість за рахунком № 13244/02-П від 28.02.2019 з 11.03.2019 сплив.,
Господарським судом здійснено перерахунок пені наступним чином:
1) на заборгованість за рахунком № 13244/02-П від 28.02.2019, строк оплати якої настав 07.03.2019, прострочка виникла з 08.03.2019, враховуючи оплати боргу 13.03.2019 в сумі 7711,20 грн., 15.03.2019 в сумі 7000,00 грн. та 18700,00 грн., 19.03.2019 в сумі 21492,88 грн., 16.04.2019 в сумі 30019,20 грн.
- за 11.03.2019 вимоги про стягнення пені не підлягають задоволенню у зв`язку зі спливом строку позовної давності;
- за 12.03.2019 (1 день прострочення) від суми боргу 100717,68 грн. пеня складає 99,34 грн.;
- за період з 13.03.2019 по 14.03.2019 (2 дні прострочення) від суми боргу 93006,48 грн. пеня складає 183,46 грн.;
- за період з 15.03.2019 по 18.03.2019 (4 дні прострочення) від суми боргу 67306,48 грн. пеня складає 265,54 грн.;
- за період з 19.03.2019 по 15.04.2019 (28 днів прострочення) від суми боргу 45813,60 грн. пеня складає 1265,21 грн.;
- за період з 16.04.2019 по 09.03.2020 (329 днів прострочення) від суми боргу 15794,40 грн. пеня складає 4447,72 грн.
Загальний розмір пені за вказаним рахунком складає 6261,27 грн.
2) на заборгованість за рахунком № 13244/03-П від 31.03.2019, строк оплати якого настав 05.04.2019, прострочка виникла з 06.04.2019, враховуючи часткові оплати боргу 10.04.2019 в сумі 6884,64 грн., 18.04.2019 в сумі 5740,00 грн., 19.04.2019 в сумі 10028,64 грн. та 22.04.2019 в сумі 7700,00 грн.
- за період з 08.04.2019 по 09.04.2019 (2 дні прострочення) від суми боргу 60372,48 грн. пеня складає 119,09 грн.;
- за період з 10.04.2019 по 17.04.2019 (8 днів прострочення) від суми боргу 53487,84 грн. пеня складає 422,04 грн.;
- за 18.04.2019 (1 день прострочення) від суми боргу 47747,84 грн. пеня складає 47,09 грн.;
- за період з 19.04.2019 по 21.04.2019 (3 дні прострочення) від суми боргу 37719,20 грн. пеня складає 111,61 грн.;
- за період з 22.04.2019 по 09.03.2020 (323 дні прострочення) від суми боргу 30019,20 грн. пеня складає 8275,79 грн.
Загальний розмір пені за вказаним рахунком складає 8975,62 грн.
3) на заборгованість за рахунком № 13244/05-П від 31.05.2019, строк оплати якої настав 17.06.2019, прострочка виникла з 18.06.2019, враховуючи часткову оплату боргу 11.06.2019 в сумі 11625,60 грн.
- за період з 19.06.2019 по 09.03.2020 (265 днів прострочення) від суми боргу 50079,12 грн. пеня складає 11015,27 грн.
Загальний розмір пені, яка підлягає стягненню складає 26 252,16 грн., у зв?язку з чим господарський суд задовольнив позовні вимоги в цій частині.
Судом також здійснено перерахунок 3% річних :
1) на заборгованість за рахунком № 13244/02-П від 28.02.2019, строк оплати якої настав 07.03.2019, прострочка виникла з 08.03.2019, враховуючи оплати боргу 13.03.2019 в сумі 7711,20 грн., 15.03.2019 в сумі 7000,00 грн. та 18700,00 грн., 19.03.2019 в сумі 21492,88 грн., 16.04.2019 в сумі 30019,20 грн.
- за період з 11.03.2019 по 12.03.2019 (2 дні прострочення) від суми боргу 100717,68 грн. три відсотка річних складають 16,56 грн.;
- за період з 13.03.2019 по 14.03.2019 (2 дні прострочення) від суми боргу 93006,48 грн. три відсотка річних складають 15,29 грн.;
- за період з 15.03.2019 по 18.03.2019 (4 дні прострочення) від суми боргу 67306,48 грн. три відсотка річних складають 22,13 грн.;
- за період з 19.03.2019 по 15.04.2019 (28 днів прострочення) від суми боргу 45813,60 грн. три відсотка річних складають 105,43 грн.;
- за період з 16.04.2019 по 09.03.2020 (329 днів прострочення) від суми боргу 15794,40 грн. три відсотка річних складають 426,85 грн.
Загальний розмір трьох відсотків річних за вказаним рахунком складає 586,26 грн.
2) на заборгованість за рахунком № 13244/03-П від 31.03.2019, строк оплати якого настав 05.04.2019, прострочка виникла з 06.04.2019, враховуючи часткові оплати боргу 10.04.2019 в сумі 6884,64 грн., 18.04.2019 в сумі 5740,00 грн., 19.04.2019 в сумі 10028,64 грн. та 22.04.2019 в сумі 7700,00 грн.
- за період з 08.04.2019 по 09.04.2019 (2 дні прострочення) від суми боргу 60372,48 грн. три відсотка річних складають 9,92 грн.;
- за період з 10.04.2019 по 17.04.2019 (8 днів прострочення) від суми боргу 53487,84 грн. три відсотка річних складають 35,17 грн.;
- за 18.04.2019 (1 день прострочення) від суми боргу 47747,84 грн. три відсотка річних складають 3,92 грн.;
- за період з 19.04.2019 по 21.04.2019 (3 дні прострочення) від суми боргу 37719,20 грн. три відсотка річних складають 9,30 грн.;
- за період з 22.04.2019 по 09.03.2020 (323 дні прострочення) від суми боргу 30019,20 грн. три відсотка річних складають 796,48 грн.
Загальний розмір трьох відсотків річних за вказаним рахунком складає 854,79 грн.
3) на заборгованість за рахунком № 13244/05-П від 31.05.2019, строк оплати якої настав 17.06.2019, прострочка виникла з 18.06.2019, враховуючи часткову оплату боргу 11.06.2019 в сумі 11625,60 грн.
- за період з 19.06.2019 по 09.03.2020 (265 днів прострочення) від суми боргу 50079,12 грн. три відсотка річних складають 1089,99 грн.
Загальний розмір трьох відсотків річних складає 2 531,04 грн.
Суд правильно задовольнив вимоги на цю суму.
Дослідивши розрахунок інфляційних витрат, суд дійшов висновку про те, що він виконаний у відповідності з вимогами ст. 625 ЦК України, однак позивачем допущено помилку при зазначенні загальної суми нарахованих інфляційних витрат, оскільки загальний розмір інфляційних витрат складає 1950,85 грн.
Враховуючи, що позивачем належними доказами підтверджено заборгованість відповідача, суд здійснивши перерахунок пені, 3% річних і інфляційних обґрунтовано задовольнив позовні вимоги частково.
Що стосується доводів апеляційної скарги, то колегія суддів зазначає наступне.
Позивач є постачальником електричної енергії відповідачу. ПАТ Запоріжжяобленерго на підставі Договору споживача про надання послуг зрозподілу електричної енергії є оператором системи розподілу, згідно отриманої ліцензії.
Пунктами 3.2., 3.5. Договору визначено, що за підсумками розрахункового місяця Оператор системи розподілу забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку споживачу, … та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб?єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача.
Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб?єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його постачальником.
За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої і спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу.
Згідно п.8 ч.1 ст.46 Закону України Про ринок електричної енергії , Оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Правила роздрібного ринку електричної енергії встановлено:
2.3.11. Комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил.
2.3.13. Обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць.
Обсяг спожитої протягом розрахункового періоду електричної енергії визначається в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку
4.3. Дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
4.12. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
4.13. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Кодексом комерційного обліку встановлено:
Розділ І, глава 1.
6) адміністратор засобів комерційного обліку (АЗКО) - функція (роль), яку виконує ППКО у процесі адміністрування детальної бази даних у Датахаб з інформацією про засоби комерційного обліку в точках комерційного обліку;
8) адміністратор комерційного обліку (АКО) - юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку та є адміністратором цього Кодексу;
9) адміністратор точок комерційного обліку (АТКО) - функція (роль), яку виконує ППКО у процесі адміністрування точок комерційного обліку на ринку електричної енергії;
53) постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії (ППКО) - суб`єкт господарювання, який надає послуги комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" та цього Кодексу;
Розділ ІІІ глава 1
1.1. Комерційний облік на ринку електричної енергії організовується АКО та здійснюється ППКО відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку.
1.2. Метою організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою її подальшого використання для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Розділ 9 глава 16
16.1. АКО має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
16.2. Регламенти та терміни передачі даних від АКО до адміністратора розрахунків та учасників ринку розробляються АКО та затверджуються Регулятором.
16.3. Учасники ринку та адміністратор розрахунків використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані, що отримані з Датахаб АКО.
З урахуванням наведених правових норм колегія суддів констатує, що ПАТ Запоріжжяобленерго забезпечує комерційний облік спожитої (розподіленої) електричної енергії є адміністратором комерційного обліку, визначає обсяги спожитої електричної енергії за розрахунковий період, надає учасникам ринку дані необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, які використовуються учасниками ринку для розрахунків.
І позивач зобов?язаний формувати і виставляти рахунки на підставі даних отриманих від ПАТ Запоріжжяобленерго . Корегувати самостійно обсяг спожитої відповідачем електроенергії не має права.
ПАТ Запоріжжяобленерго до матеріалів справи надані дані (інформація про спожиту електроенергію по точкам обліку), які підтверджують обсяги спожитої електроенергії відповідачем зазначені в позовній заяві.
З урахуванням наведеного апеляційна скарга не підлягає задоволенню. Рішення суду слід залишити в силі.
Витрати з судового збору покладаються на заявника апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 282 - 284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну Товариства з обмеженою відповідальністю Житлосервіс Рассвет залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 03.09.2020 року у справі № 908/685/20 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.Г. Антонік
Суддя І.М.Подобєд
Суддя Л.П.Широбокова
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2021 |
Оприлюднено | 12.02.2021 |
Номер документу | 94796084 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні