Рішення
від 26.01.2021 по справі 379/833/20
ТАРАЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 379/833/20

Провадження № 2/379/152/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

26 січня 2021 року Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Зінкіна В.І.,

за участю секретаря судового засідання Гопкало О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тараща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Таращанської РДА Київської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з даним позовом та просить позбавити відповідача батьківських прав щодо його малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з нього на утримання дитини, аліменти у розмірі 1/4 частки, від усіх видів доходів, але не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, оскільки останній свідомо нехтує своїми обов`язками щодо виховання дитини.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги та викладені у позовній заяву обставини підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити. Проти винесення заочного рішення - не заперечує.

Відповідач в жодне підготовче та судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи, в силу ст. 128 ЦПКУ, був належно повідомлений, про причини неявки до суду - не повідомив. Відзив та клопотання про відкладення розгляду справи до суду не подав.

Враховуючи позицію позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового засідання, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , уродженець с. К.Горби Таращанського району Київської області є батьком малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Матір`ю дитини є ОСОБА_3 . Дане стверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , виданим 25.10.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Таращанського районного управління юстиції у Київській області (а.с.9). В сім`ї також виховувалася малолітня дочка дружини відповідача - ОСОБА_4 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З січня 2015 року дана сім`я потрапила в поле зору служби у справах дітей та сім`ї Таращанської районної державної адміністрації у зв`язку зі складними життєвими обставинами і була взята на відповідний облік.

В зв`язку з постійною міграцією сім`ї по району, відсутністю житла, зловживанням батьками спиртними напоями, відсутністю засобів для існування, неналежним виконанням батьківських обов`язків, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за заявою батьків та відповідно до розпорядження виконуючого обов`язки голови Таращанської райдержадміністрації від 02.02.2015 року № 15 було тимчасово влаштовано до КЗ КОР Спеціалізований будинок дитини м. Біла Церква (а.с. 14-15).

За час перебування дітей в КЗ КОР Спеціалізований будинок дитини м. Біла Церква за період з 12.02.2015 року по 30.04.2015 дітей відвідувала лише мати п`ять разів (а.с.16).

За час перебування дітей в закладі ситуація в сім`ї ОСОБА_3 та ОСОБА_1 щодо виконання ними батьківських обов`язків погіршилася, так як батько дітей згідно вироку Таращанського районного суду Київської області від 11.06.2015 року за справою №379/751/15-к був засуджений за скоєння кримінального правопорушення та був направлений для відбування покарання до Білоцерківської виправної колонії № 35. '

З травня 2016 року малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 із будинку дитини забрала в свою родину на виховання рідна тітка ОСОБА_8 в м. Запоріжжя.

Відповідно до рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 20.04.2017 року за справою № 334/214/17 провадження № 2/334/1470/17 ОСОБА_3 позбавлено батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.18-19).

29.05.2017 року ОСОБА_1 умовно-достроково звільнився з місць позбавлення волі (а.с. 20) та забрав свого сина ОСОБА_7 до себе для подальшого виховання та проживання в с. Велика Березянка Таращанського району, в будинку своєї матері. Проте разом з сином проживав у цьому населеному пункті недовго, періодично залишав ОСОБА_7 на виховання своїй матері - ОСОБА_9 . З листопада 2018 року разом з сином ОСОБА_1 почав систематично змінювали місце проживання, мігруючи по території України та проживаючи з різними співмешканками.

Протягом 2019 року ОСОБА_1 зі своїм малолітнім сином ОСОБА_10 проживали в с. Бабинці Бородянського району Київської області в будинку батьків його співмешканки ОСОБА_11 . На момент складання акту ОСОБА_1 разом зі своїм сином вже не проживав, дитину він завіз до своєї матері, що стверджується актом обстеження житлово-побутових умов від 08.06.2020 року, наданим депутатом Бабинецької селищної ради виборчого округу №12 Ліперт Т.В. (а.с.21).

Згідно пояснень матері відповідача ОСОБА_9 , 12.03.2020 року опівночі її син ОСОБА_1 привіз ОСОБА_7 до неї в с. Велика Березянка Таращанського району і залишив там. При цьому ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп`яніння, а ОСОБА_7 - синці та гематоми на обличчі. З того часу ОСОБА_1 дитиною не цікавився і на зв`язок не виходив (а.с.22).

Відповідно до інформації, наданої ДНЗ (ясла-садок) Світлячок Великоберезянської сільської ради Таращанського району Київської області, ОСОБА_12 відвідував дошкільний навчальний заклад з 29.11.2018 року по 28.10.2019 рік. Вихованням дитини переважно займалась бабуся. Вона приводила дитину до закладу і забирала його. Батько ОСОБА_1 в житті свого сина з`являвся епізодично, до освітнього процесу особливої цікавості не виявляв (а.с.23).

Спеціалістами служби у справах дітей та сім`ї Таращанськоі райдержадміністрації та Таращанського районного центру для сім`ї, дітей та молоді було проведено обстеження умов проживання ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_1 , в результаті чого встановлено факт залишення малолітньої дитини ОСОБА_2 без батьківського піклування (а.с.24).

10.06.2020 ОСОБА_9 звернулася із заявою до служби у справах дітей та сім`ї щодо тимчасового влаштування її онука до центру соціально-психологічної реабілітації дітей, так як не має можливості в подальшому утримувати дитину (а.с.25). В зв`язку з цим, службою у справах дітей та сім`ї Таращанськоі райдержадміністрації було підготовлено 11.06.2020 за №01-23/232 до служби у справах дітей та сім`ї Київської облдержадміністрації клопотання про влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування, ОСОБА_2 . З 12.06.2020 року дитина за направленням №46 була тимчасово влаштована до Київського обласного центру соціально- психологічної реабілітації дітей Оберіг , де наразі і перебуває (а.с. 26-27).

Відповідно до висновку органу опіки та піклування Великоберезянської сільської ради Таращанського району Київської області ОСОБА_1 доцільно позбавити батьківських прав стосовно малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.29).

За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 самоусунувся від виконання батьківських обов`язків по відношенню до малолітнього сина. Він не цікавився і не цікавиться його життям та здоров`ям, не утримує його, не цікавився місцем перебування дитини, не спілкувався, не турбувався про його моральний стан, тобто не виявляв до дитини жодного інтересу. Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення відповідача від виховання дитини, свідомого нехтування ним своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення його до своїх батьківських обов`язків.

03.07.2020 Таращанська РДА Київської області склала висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 у відношенні його малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 31-33).

Указані обставини встановлено з матеріалів справи, вивчених в судовому засіданні, показань свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 .

Відповідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так, згідно ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року у п.6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Частиною 1 статті 12 Закону України Про охорону дитинства встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини та протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст.166 СК України). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Як зазначено в п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року N 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав - ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Обставини справи свідчать про те, що відповідач ОСОБА_1 фактично самоусунувся від належного утримання та виховання дитини, не піклується про фізичний і духовний та моральний розвиток сина, його навчання, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу.

Окрім того, його небажання виконувати батьківські обов`язки та легковажне ставлення щодо факту позбавлення його батьківських прав у відношенні дитини, що виразилося у відсутності будь-яких заперечень щодо задоволення позову, ігнорування явки до суду, свідчить про небажання змінитися та змінити спосіб свого життя, в зв`язку з чим суд приходить до висновку про свідоме нехтування ним своїми батьківськими обов`язками та, відповідно, про необхідність позбавлення його батьківських прав у відношенні його малолітнього сина.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Таку вимогу позивач і заявив.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів та ін.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

За статтею 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Отже, оскільки відповідач в добровільному порядку не надає матеріальної допомоги на утримання сина, хоча повинен та має таку можливість, бо є людиною працездатного віку, а тому суд вважає за необхідне стягнути з нього аліменти на утримання дитини у заявленому позивачем розмірі.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

За наведених обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до положень ст.ст. 133,141 ЦПК України та Закону України Про судовий збір з відповідача підлягає стягненню судовий збір за немайновою вимогою щодо позбавлення батьківських прав у сумі 840 грн. 80 коп. та майновою вимогою про стягнення аліментів у сумі 840 грн. 48 коп. на користь держави.

Крім того, статтею 168 Сімейного кодексу України передбачено, що за рішенням суду особам, які позбавлені батьківських прав, може бути дозволено побачення з дитиною. Якщо поведінка такої особи щодо утримання та виховання своєї дитини зміниться, за правилами ст. 169 Сімейного кодексу України остання не позбавлена права звернутися до суду з позовом про поновлення у батьківських правах.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 5, 12, 13, 19, 23, 77, 78, 81, 82, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280-284, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 150, 164, 165, 166, 168 СК України, ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , батьківських прав щодо малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП не відомо, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку в місяць, починаючи з 22.07.2020.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП не відомо, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір на користь держави в розмірі 1681,60 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок).

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Відповідно до ч. 6 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивні частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.

Головуючий:В. І. Зінкін

СудТаращанський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення26.01.2021
Оприлюднено15.02.2021
Номер документу94842124
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —379/833/20

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 21.10.2021

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Рішення від 26.01.2021

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні