ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" лютого 2021 р.м. Одеса Справа № 916/2052/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.
при секретарі судового засідання - Петровій О.О.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Коломійчук І.О. (посвідчення № 058842 від 21.12.2020р.);
від позивача - Онопрієнко А.А. (довіреність №2873 від 24.11.2020р.);
від відповідача - Стеценко В.М. (довіреність № 534113 від 09.11.2020р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/2052/19
за позовом заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552)
в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (65496, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул.40-річчя Перемоги, 25, код ЄДРПОУ 05582159)
до відповідача громадської організації ОТРАДА (65044, м. Одеса, вул. Романа Кармена, будинок 8, квартира 63, код ЄДРПОУ 13901928)
про розірвання договору оренди та зобов`язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
18.07.2019р. до Господарського суду Одеської області звернувся заступник прокурора Одеської області із позовною заявою, в якій просив суд:
- розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1, укладений між Таїровською селищною радою та громадською організацією Отрада 20.06.2006р. та зареєстрований у Книзі реєстрації договорів оренди землі по Таїровській селищній раді за № 040552900014;
- зобов`язати громадську організацію Отрада повернути Таїровській селищній раді Овідіопольського району Одеської області земельну ділянку, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1;
В обґрунтування заявлених позовних вимог, заступник прокурора посилається на те, що 20.06.2005р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та громадською організацією Отрада укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1072 га, що знаходиться в районі узбережжя Чорного моря (територія Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1). Пунктом 8.1 (а) вказаного договору право орендаря на використання орендованої ним земельної ділянки площею, яка знаходиться в зсувній зоні і зазначає вплив зсувних процесів ґрунтів, обмежено законом шляхом встановлення на строк оренди землі, в тому числі, наступних обмежень, зобов`язань та умов заборони Орендареві зводити на земельній ділянці або її окремій частині будь-які капітальні будівлі та споруди.
Разом з тим, прокуратурою Одеської області встановлено, що на зазначеній земельній ділянці членами ГО Отрада , всупереч вимог чинного законодавства та умов договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. зведено ряд самочинно збудованих об`єктів, на які в подальшому зареєстровано право власності.
Таким чином, заступник прокурора вважає, що ГО Отрада не вживаються всі необхідні заходи, спрямовані на збереження стану орендованої земельної ділянки, що забезпечують можливість її використання за цільовим призначенням, та є порушенням п. 5.2. договору.
Окрім цього, на підставі рішення Овідіопольського районного суду Одеської області №2-682/2009 від 26.03.2009р. за ГО Отрада зареєстровано право власності на нерухоме майно (об`єкт житлової нерухомості, дачний будинок з господарчими будівлями і спорудами), загальною площею 45,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_17, яке в подальшому було передано у власність фізичній особі.
Вказані дії прокурор вважає порушенням вимог пп. а п. 8.1. договору оренди, що є підставою для дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду, в порядку, визначеному ст. 32 Закону України Про оренду землі .
В обґрунтування необхідності здійснення представництва інтересів держави в цій справі заступник прокурора вказує, що ГО Отрада не дотримується умов договору та вимог земельного законодавства, а підставою представництва інтересів держави в особі ради (уповноваженого суб`єкта владних повноважень) є її пасивна поведінка, оскільки вона не вжила заходів, спрямованих на повернення земельної ділянки та розірвання договору в судовому порядку.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.07.2019 р. №916/2052/19, залишеною без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.10.2019р., позовну заяву Заступника прокурора Одеської області, подану в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області повернуто, на підставі п. 4 ч. 5 ст. 174 ГПК України.
Постановою Верховного суду від 08.09.2020р. №916/2052/19 ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.07.2019р. та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.10.2019р. у справі № 916/2052/19 скасовано, справу № 916/2052/19 передано до Господарського суду Одеської області для вирішення питання про відкриття провадження.
07.10.2020р. до Господарського суду Одеської області від Верховного Суду надійшли матеріали справи №916/2052/19.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.10.2020р. позовну заяву заступника прокурора Одеської області залишено без руху та встановлено заступнику прокурора семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
22.10.2020р. до Господарського суду Одеської області від ГО Отрада надійшли письмові пояснення (вх.№28242/20), в яких, серед іншого, викладено клопотання про витребування у заступника прокурора доказів.
26.10.2020р. до Господарського суду Одеської області від заступника керівника Одеської обласної прокуратури надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх. №28460/20).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.11.2020р. прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі №916/2052/19, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 27.11.2020р.
18.11.2020р. до Господарського суду Одеської області від ГО Отрада надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити в його задоволенні, вказуючи, що п. 2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих № 347 від 14.05.1966 Про відведення Одеській обласній Раді Українського товариства мисливців та рибалок (УOOP) земельної ділянки для будівництва причалу рибалок-любителів та скасування рішення міськвиконкому № 82 від 03.02.1965 , було вирішено відвести Одеській обласній Раді Українського товариства мисливців та рибалок берегову полосу в районі між с. Чорноморка та Сухим лиманом площею до 5,0 га для будівництва причалу на 400-500 човнів рибалок-любителів, на якому розмістити причали № 121 Отрада та № 139 Ярморочна на 349 човнів, причал Трамвайно-Тролейбусного управління на 75 човнів, причал Одеського обласного управління побутового обслуговування населення (ОблУТОГ) спільно з заводом будівельно-обробних машин на 25 човнів.
При цьому, п.п. г п. 3 вказаного рішення Одеську обласну Раду Українського товариства мисливців та рибалок, Трамвайно-Тролейбусне управління та Одеське обласне управління побутового обслуговування населення було зобов`язано здійснити будівництво причалу на дольових умовах.
Актом від 20.05.1974р. № 173/3 комісією на виконання розпорядження Виконавчого комітету Одеської обласної Ради депутатів трудящих № 170-Р від 27.04.1974 в період з 25.04.1974р. по 08.05.1974р. передано від Одеської обласної Ради Українського товариства мисливців та рибалок Одеському обласному управлінню побутового обслуговування населення любительські причали (ремонтно-відстійні пункти) узбережжя міста Одеси: Ярморочна , Отрада , Крижанівка , Григорьївка , Бугово , Чайка , Великий Фонтан , Чорноморка , Зелений мис , Маяк , Кароліно-Бу газ , Хаджибей , Сухий лиман на 2198 куренів та 2084 човнів.
В подальшому, 04.05.1992р. Одеською водо-моторною пристанню було передано для подальшої експлуатації Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада (код ЄДРПОУ 13901928) причал № 122, гідротехнічну споруду та будиночки рибалки з 1 по 586 та рекомендовано звернутись до Одеської міської ради для укладення договору оренди земельної ділянки під причалом орієнтовною площею 6,45 га.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 413 від 15.10.1992 Про відведення земельної ділянки площею 6,45 га в тимчасове довгострокове користування Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада вирішено відвести земельну ділянку площею 6,45 га в тимчасове довгострокове користування. Пунктом 3 вказаного рішення зобов`язано Добровільне товариства рибаків-любителів Отрада здійснити благоустрій території причалу, провести будівництво площадок для зберігання катерів та човнів з влаштуванням підйомних лебідок.
На виконання вказаного рішення 08.12.1993р. між Виконавчим комітетом Одеської міської ради народних депутатів та Добровільним товариством рибаків-любителів Отрада було укладено договір на право тимчасового користування земельною ділянкою площею 5,52 га строком на 25 років для зберігання катерів і човнів та відпочинку родин рибалок-любителів.
Згідно п. 3.2 вказаного договору, землекористувач має право господарювати на земельній ділянці згідно його цільового призначення, будувати підсобні приміщення і будинки для відпочинку родин тільки членів добровільного товариства рибаків-любителів Отрада за погодженням з виконкомом міської ради.
Листом від 09.12.2000р. Одеське обласне управління земельних ресурсів повідомило Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області про те, що земельна ділянка площею 5,52га, на якій розташована Громадська організація Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада на узбережжі Чорного моря в районі ж/м Совіньон с. Мізікевича розташована на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Враховуючи викладене, рішенням № 45 від 01.02.2001р. Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Про оформлення права тимчасового користування земельною ділянкою на умовах оренди було вирішено надати Громадській організації Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 15 років земельні ділянки площею 5,52 га без зміни загальної площі землекористування та цільового призначення земельної ділянки.
23.02.2001р. проект договору на право тимчасового користування землею було направлено Громадській організації Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада . В подальшому, договір на право тимчасового користування землею було підписано сторонами, однак не зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею.
20.06.2005р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та Громадською організацією Отрада було укладено договір оренди земельної ділянки площею 5,1072 га для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Громадську організацію Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада було створено 20.07.1997р. Згідно Статуту ГО Отрада є правонаступником Добровільного товариства рибалок-любителів Отрада . Отже, діяльність на вказаній земельній ділянці, а саме: здійснення благоустрою причалу, будівництво гідротехнічних споруд, інженерної інфраструктури, а також, підсобних приміщень, будиночків для зберігання човнів та відпочинку родин рибалок-любителів здійснювалось з 1966 року.
При цьому, будинки рибалки №№ НОМЕР_5, НОМЕР_18, НОМЕР_3, НОМЕР_4, розташовані за адресою: АДРЕСА_18, НОМЕР_17, НОМЕР_15, НОМЕР_16, було збудовано членами ГО Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада в період з 1989-1991 р., що вбачається з технічних паспортів.
До того ж, згідно пункту 3.2. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Держбуду України від 24.05.2001 № 227, не належать до самочинного будівництва для одноквартирних (садибних), дачних та садових будинків, зокрема, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них побудовані до 5 серпня 1992 року.
Окрім цього, 05.08.1992р. вперше на законодавчому рівні було встановлено порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1992 № 449 Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення (втратила чинність). Тобто до 05.08.1992р. не передбачалась процедура введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності. Отже, будинки, збудовані до 05.08.1992р., не потребують введення в експлуатацію.
В подальшому, члени ГО Отрада - власники вказаних будинків рибалки провели державну реєстрацію права власності відповідно до п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, а тому реєстрація права власності на нерухоме майно, відповідно до вимог чинного законодавства, яке було збудовано в 1989-1991 році, жодним чином не можуть порушуватись умови договору від 20.06.2005р.
Щодо реєстрації 13.09.2009р. за ГО Отрада на підставі рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 26.03.2009р. по справі № 2-682/2009 права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_17, відповідач вказує, що реєстрацією права власності в 2009 році на об`єкт нерухомого майна, збудований в 2004 році, не порушуються умови договору оренди землі, укладеного 20.06.2005р.
20.11.2020р. до Господарського суду Одеської області від заступника керівника Одеської обласної прокуратури надійшли письмові пояснення (вх. №31149/20), в яких останній, зважаючи на наявність технічної помилки, просив суд вважати вірним викладений п. 1 прохальної частини позову в наступній редакції: розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1, укладений між Таїровською селищною радою та ГО Отрада 20.06.2005р. та зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди землі по Таїровській селищній раді за №040552900014
В судовому засіданні 27.11.2020р. протокольною ухвалою суду задоволено клопотання позивача про залишення без розгляду пояснення відповідача по справі від 22.10.2020р. та викладене у них клопотання про витребування доказів. Окрім цього, протокольною ухвалою суду від 27.11.2020р. відкладено підготовче засідання у справі на 17.12.2020р., про що Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області повідомлено в порядку ст. 120 ГПК України.
09.12.2020р. до суду надійшло клопотання відповідача (вх.№32900/20) про витребування доказів.
09.12.2020р. до Господарського суду Одеської області від заступника керівника Одеської обласної прокуратури надійшла відповідь на відзив, в якій останній вказує, що не відповідають дійсності доводи відповідача про будівництво нерухомого майна загальною площею 45,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_17 до укладення договору оренди, оскільки рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 26.03.2009р. у справі №2-682/2009 встановлено, що будівлі на земельній ділянці побудовано протягом 2000-2007 років, а тому вказані обставини мають преюдиційне значення. Окрім цього, на час передачі земельної ділянки площею 5,1072 га в оренду ГО Отрада будь-які капітальні споруди на ній були відсутні, що виходить з умов договору оренди.
Окрім цього, у відповіді на відзив зазначено, що згідно наказу №410 від 03.09.2020р. Про окремі питання забезпечення початку роботи обласних прокуратур , юридичну особу Прокуратуру Одеської області перейменовано в Одеську обласну прокуратуру без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судове засідання, призначене на 17.12.2020р., не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. з 30.11.2020р. на лікарняному, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.12.2020р. підготовче засідання у справі призначено на 28.12.2020р., про що учасників справи повідомлено в порядку ст. 120 ГПК України.
18.12.2020р. до суду надійшли заперечення відповідача, в яких останній спростовує посилання заступника прокурора на встановлення Овідіопольським районним судом Одеської області у справі №2-682/2009 обставин здійснення будівництва будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в період до 2007 року, зазначаючи, що судом у вказаній справі не встановлювалось, коли саме ОСОБА_8 було здійснено будівництво вказаного дачного будинку. При цьому, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зазначено рік побудови об`єкту - 2004. Також вказує, що станом на день передання земельної ділянки в оренду за договором від 20.06.2005р., на ній існували капітальні споруди.
04.05.1992р. Одеською водо-моторною пристанню було передано для експлуатації Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада причал №122, гідротехнічну споруду та будиночки рибалки з 1 по 586 та рекомендовано звернутись до Одеської міської ради для укладення договору оренди земельної ділянки під причалом орієнтовною площею 6,45 га, а 08.12.1993 р. між Виконавчим комітетом Одеської міської ради народних депутатів та Добровільним об`єднанням рибаків-любителів Отрада було укладено договір на право тимчасового користування земельною ділянкою площею 5,52 га строком на 25 років. При цьому, п. 3.2. вказаного договору надано право землекористувачу будувати підсобні приміщення та будинки відпочинку для родин членів товариства.
В судовому засіданні 28.12.2020р. представником відповідача надано клопотання про долучення доказів, яке задоволено судом та долучено надані докази до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.12.2020р. клопотання ГО Отрада про витребування доказів задоволено частково: витребувано від Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області належним чином засвідчені копії матеріалів реєстраційних справ на об`єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_21, НОМЕР_17, НОМЕР_15, НОМЕР_16, НОМЕР_19, уповноважено на отримання витребуваних документів керівника ГО Отрада - ОСОБА_15: в іншій частині клопотання відмовлено.
Також, протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.12.2020р. продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі на 21.01.2021р., про що ухвалою від 28.12.2020р. повідомлено Таїровську селищну раду, в порядку ст. 120 ГПК України.
13.01.2021р. до суду надійшли витребувані ухвалою суду від 28.12.2020р. матеріали реєстраційних справ на об`єкти нерухомого майна.
В судовому засіданні 21.01.2021р. представником відповідача надано клопотання про долучення доказів, яке задоволено судом та долучено надані докази до матеріалів справи.
21.01.2021р. протокольною ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 28.01.2021р. об 15:00, попередньо визначено дату та час розгляду справи по суті - 28.01.2021р., про що повідомлено Таїровську селищну раду ухвалою суду від 21.01.2021р., в порядку ст. 120 ГПК України.
В судовому засіданні 28.01.2021р. представником відповідача надано клопотання про долучення доказів, яке задоволено судом та долучено надані докази до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 28.01.2021р. закрито підготовче провадження у справі та призначено справу №916/2052/19 до розгляду по суті в засіданні суду на 28.01.2021р. о 15:30.
В судовому засіданні 28.01.2021р. оголошено протокольну перерву в розгляді справи по суті до 12.02.2021р., про що повідомлено Таїровську селищну раду ухвалою суду від 28.01.2021р., в порядку ст. 120 ГПК України.
В судовому засіданні 12.02.2021р.:
представник прокуратури позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити;
представник Таїровської селищної ради заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити;
представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні 12.02.2021р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників справи, суд встановив наступне.
04.05.1992р. Одеською водо-моторною пристанню було передано для подальшої експлуатації Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада (код ЄДРПОУ 13901928) причал № 122, гідротехнічну споруду та будиночки рибалки з 1 по 586, та рекомендовано звернутись до Одеської міської ради для укладення договору оренди земельної ділянки під причалом орієнтовною площею 6,45 га.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 413 від 15.10.1992 р. Про відведення земельної ділянки площею 6,45 га в тимчасове довгострокове користування Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада вирішено відвести земельну ділянку площею 6,45 га в тимчасове довгострокове користування Добровільному товариству рибаків-любителів Отрада . П. 3 рішення зобов`язано Добровільне товариства рибаків-любителів Отрада здійснити благоустрій території причалу, провести будівництво площадок для зберігання катерів та човнів з влаштуванням підйомних лебідок.
На виконання вказаного рішення, 08.12.1993р. між Виконавчим комітетом Одеської міської ради народних депутатів та Добровільним товариством рибаків-любителів Отрада укладено договір на право тимчасового користування земельною ділянкою площею 5,52 га строком на 25 років для зберігання катерів і човнів та відпочинку родин рибалок-любителів.
Згідно п. 3.2 вказаного договору, землекористувач має право господарювати на земельній ділянці згідно його цільового призначення; будувати підсобні приміщення і будинки для відпочинку родин тільки членів добровільного товариства рибаків-любителів Отрада за погодженням з виконкомом міської ради.
Листом від 09.12.2000р. Одеське обласне управління земельних ресурсів повідомило Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області про те, що земельна ділянка площею 5,52 га, на якій розташована Громадська організація Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада на узбережжі Чорного моря в районі ж/м Совіньон с. Мізікевича, розташована на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Статут ГО Добровільне об`єднання рибаків любителів Отрада затверджено протоколом зборів об`єднання №2 від 20.07.1997р., який зареєстровано виконавчим комітетом міської ради м. Одеси за №444 від 09.02.1998р.
Протоколом №1 установчих зборів ГО Отрада від 25.01.2004р. вирішено перереєструвати ГО Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада в ГО Отрада , що засвідчується свідоцтвом про реєстрацію об`єднання громадян від 21.04.2004р. №79.
Згідно п. 1.1 статуту ГО Отрада , в редакції, затвердженій протоколом №1 Загальних зборів членів від 25.01.2004р., вказане об`єднання є правонаступником ГО Добровільне товариство рибаків-любителів Отрада .
Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №596-IV від 20.01.2005р. вирішено, серед іншого: затвердити техдокументацію з інвентаризації земельної ділянки, що перебуває у користуванні ГО Отрада ; передати у короткострокову оренду ГО Отрада земельну ділянку загальною площею 5,1072 га, що знаходиться на території селищної ради в межах Таїрове Овідіопольського району Одеської області в районі узбережжя Чорного моря, для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів; укласти з ГО Отрада договір оренди земельної ділянки загальною площею 5,1072 га у простій письмовій формі.
20.06.2005р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та ГО Отрада укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 5,1072 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах Таїрове Овідіопольського району Одеської області в районі узбережжя Чорного моря.
Згідно п. 1.2 договору, земельна ділянка, яка передається в оренду за цим договором, перебуває в комунальній власності і належить до відання орендодавця, який згідно положень чинного Земельного кодексу України здійснює повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів на його території.
Згідно п. 2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,1072 га (кадастровий номер з/д 5123755800:02:008:0354), в тому числі по видах угідь згідно форми 6-зем державної статистичної звітності по земельних ресурсах: всього земель 5,1072 га - 55. Землі, що використовуються для відпочинку та інші відкриті землі, з них: 3,5750 га - 57,3. - тимчасова; 1,5322 га - 57,5 під проїздами, проходами та площадками, яка за її цільовим призначенням належить до категорії земель рекреаційного значення.
Згідно п. 2.2. договору, на частині земельної ділянки площею 3,5750 га, яка передається в оренду за цим договором, знаходяться тимчасові споруди, призначені для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів - членів Громадської організації Отрада , а інша частина земельної ділянки площею 1,5322 га зайнята під об`єктами транспортної інфраструктури - проїздами, проходами та площадками.
Згідно п. 2.3. договору, межі земельної ділянки, яка є об`єктом оренди за цим договором, встановлені в натурі (на місцевості) згідно акта встановлення меж земельної ділянки, що додається до договору.
Згідно п. 3.1. договору, цей договір укладено на 5 років, який починає обчислюватись з дня державної реєстрації договору відповідно до законодавства. Договір за взаємною згодою сторін укладається у простій письмовій формі.
Згідно п. 5.1 договору, земельна ділянка передається в оренду для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Згідно п. 5.2. договору, орендар зобов`язаний вживати всі необхідні заходи, спрямовані на збереження стану орендованої земельної ділянки, що забезпечують можливість її використання за цільовим призначенням.
Згідно п. 6.2 договору, земельну ділянку передано в оренду на підставі рішення 17-ї сесії Таїровської селищної ради від 20.01.2005р. №596-IV без розроблення проекту її відведення відповідно до положень ч. 4 ст. 16 Закону України Про оренду землі в редакції Закону України від 02.10.2003р. №1211-IV.
Згідно п. 6.3 договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється за актом приймання-передачі об`єкта оренди, який підписується уповноваженими представниками сторін.
Згідно п. 7.1 договору, у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний повернути орендодавцю земельні ділянки в стані не гіршому у порівнянні з тим, в якому він її одержав в оренду.
Згідно пп. а п. 8.1 договору, відповідно до висновків уповноважених органів виконавчої влади право орендаря на використання орендованої ним земельної ділянки площею 5,1072 га, яка знаходиться в зсувній зоні і зазнає вплив зсувних процесів грунтів, обмежено законом шляхом встановлення на строк оренди землі наступних обмежень, з-поміж іншого, заборони орендареві зводити на земельній ділянці або окремій її частині будь-які капітальні споруди, крім тимчасових будівель та споруд для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Згідно п. 9.2.3 орендар зобов`язаний, серед іншого, використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, визначеного в п. 5.1 договору, дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства щодо використання землі, державних і місцевих містобудівних стандартів і правил, дотримуватись режиму використання земель оздоровчого та рекреаційного призначення.
Згідно п. 11.3 договору, підставами припинення договору є: закінчення строку, на який він був укладений; вилучення земельної ділянки у встановленому законом порядку; ліквідація юридичної особи - орендаря; добровільна відмова орендаря від права оренди земельної ділянки або припинення діяльності юридичної особи орендаря; в інших випадках, передбачених законом.
Договір також припиняється шляхом його дострокового розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі: невиконання або неналежного виконання другою стороною своїх обов`язків за договором; випадкового знищення або пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню орендарем за цільовим призначенням; з інших підстав, встановлених законом.
Згідно п. 11.4 договору, цей договір оренди земельної ділянки може бути розірваний на вимогу орендодавця до закінчення строку, на який він був укладений, у випадку необхідності проведення берегоукріплювальних робіт з метою збереження існуючих землеволодінь та забезпечення безпеки землекористування.
Згідно п. 11.7 договору, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані цим збитки.
Згідно п. 14.1 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації згідно законодавства.
Згідно п. 14.4 договору, невід`ємною частиною цього договору є: план земельної ділянки, що надається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням на ньому встановлених обмежень (обтяжень) у її використанні та земельних сервітутів; акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об`єкта оренди.
Договір зареєстровано Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України в Книзі реєстрації договорів оренди землі по Таїровській селищній раді за №040552900014 від 15.07.2005р.
19.07.2005р. між сторонами підписано акт приймання-передачі об`єкта оренди - земельної ділянки площею 5,1072 га, переданої в оренду для зберігання човнів, катерів та відпочинку рибалок-любителів, у стані, обумовленому договором оренди земельної ділянки та придатному для її використання за цільовим призначенням.
Рішенням 27-ї сесії Таїровської селищної ради від 24.02.2006р. №1009-IV вирішено внести зміни до рішення 17-ї сесії Таїровської селищної ради від 20.01.2005р. №596-IV та договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі цього рішення з ГО Отрада , змінивши у тексті рішення слова у короткострокову оренду строком на 5 років у всіх відмінках словами у довгострокову оренду строком на 25 років , а також викладено п. 3.1. Розділу 3 в новій редакції.
Додатковою угодою від 07.04.2006р. сторонами, відповідно до рішення 27-ї сесії Таїровської селищної ради від 24.02.2006р. №1009-IV, внесено до договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. зміни до п. 3.1 та викладено його в такій редакції: договір укладено на 25 років, який починає обчислюватись з дня державної реєстрації договору відповідно до законодавства. Договір за взаємною угодою сторін укладається у простій письмовій формі .
Згідно п. 3 додаткової угоди, ця угода набирає чинності після її державної реєстрації у порядку, встановленому законодавством для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Угода зареєстрована Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії ДП центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.11.2007р. за №040752900031.
Рішенням 34-ї сесії V скликання Таїровської селищної ради від 12.02.2010р. №1883-V, за результатами розгляду клопотань ГО Отрада , вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 20.06.2005р. між Таїровською селищною радою і Громадською організацією Отрада на підставі рішення 17 сесії Таїровської селищної ради №596-IV від 20.01.2005р. в частині зміни розміру орендної плати та уточнення адреси орендованої земельної ділянки, виключено з договору оренди окремих положень (умов), зокрема, підпункту в п. 8.1, пунктів 11.4, 11.4.1.
27.04.2010р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та ГО Отрада укладено угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. - на підставі рішення 34-ї сесії V скликання Таїровської селищної ради від 12.02.2010р. №1883-V - в частині зміни розміру орендної плати та уточнення адреси орендованої земельної ділянки, виключено з договору оренди окремих положень (умов), зокрема, підпункту в п. 8.1, пунктів 11.4, 11.4.1
Так, вказаною додатковою угодою п. 1.1. договору оренди викладено в наступній редакції: орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 5,1072 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_19 .
Додаткова угода зареєстрована Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №041052900196 від 20.07.2010р.
Рішенням 22 сесії VІІ скликання Таїровської селищної ради №688-VІІ від 22.08.2017р. вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 20.06.2005р. між Таїровською селищною радою і ГО Отрада на підставі рішення 17 сесії IV скликання Таїровської селищної ради №596- IV від 20.01.2005р. в частині визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою за кадастровим номером 5123755800:02:008:0354 площею 5,1072 за адресою: АДРЕСА_1 .
Додатковою угодою від 19.12.2017р. до договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. внесено відповідні зміни на підставі рішення 22 сесії VІІ скликання Таїровської селищної ради №688-VІІ від 22.08.2017р. в частині визначення розміру орендної плати за земельну ділянку.
Зазначена додаткова угода зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно., що вбачається з витягу №109997493 від 05.01.2018р. З вказаного витягу також вбачається, що право оренди земельної ділянки за кадастровим номером 5123755800:02:008:0354 площею 5,1072 за адресою: АДРЕСА_20, зареєстровано за ГО Отрада - на підставі договору оренди від 20.06.2005р. та всіх додаткових угод до нього - строком на 25 років, номер запису про інше речове право: 24305587 від 03.01.2018р.
Рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 26.03.2009р. у справі №2-682/2009 позов ГО Отрада до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , за участю третьої особи - Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання права власності на самочинне будівництво задоволено, визнано самочинними дачний будинок, побудований ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_4 ; будинки рибака, побудовані ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_5 ; ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_6 та НОМЕР_12; ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_7 та НОМЕР_13, які здійснені на земельних ділянках НОМЕР_6, НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_11, НОМЕР_10, які розташовані на території ГО Отрада та визнано за ГО Отрада право власності на вказане самочинно побудоване майно.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №167392269 від 21.05.2019р. вбачається наступне:
-13.05.2009р. за ГО Отрада - на підставі рішення Овідіопольського районного суду №2-682/2009 від 26.03.2009р. - внесено запис про право приватної власності на дачний будинок з господарчими будівлями та спорудами, площею 45,2 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_8 , реєстраційний номер майна - 27261975.
- 09.09.2009р. за ОСОБА_3 - на підставі договору купівлі-продажу №647 від 03.08.2009р., посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Соломічевим Г.В. - внесено запис про право власності на вказане майно.
Так, 02.03.2019р. між ОСОБА_9 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої Дєордієвою І.В., приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, 12.07.2017р. за реєстровим №2208, від імені ОСОБА_3 , та ОСОБА_10 укладено договір купівлі-продажу, згідно п. 1.1., 1.2 якого, продавець передає у власність покупцю будинок, дачний з господарчими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_4 , що належить продавцю на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Соломічевим Г.В. 03.08.2009р. за реєстровим №647, зареєстрованого 09.09.2009р. в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно КП Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації в книзі 3, номер запису 173, реєстраційний номер 27261975.
Пунктом 3.2. договору продавець засвідчує, що технічні характеристики об`єкта нерухомого майна фактично відповідають тим, які зазначені у технічному паспорті, виготовленому на цей будинок з господарчими будівлями та спорудами Комунальним підприємством Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації станом на 09.09.2009р.
Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Харитонюк Т.А. 02.03.2019р. за реєстрованим №465.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №167391848 від 21.05.2019р. вбачається, що 02.03.2019р. внесено запис про державну реєстрцію права приватної власності за ОСОБА_10 на об`єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1777579851237) - дачний будинок з господарчими будівлями та спорудами загальною площею 45,2 кв.м., за адресою: АДРЕСА_4 , розташований на земельній ділянці під кадастровим номером: 5123755800:02:008:0354, площею 5,1072 га, - на підставі договору купівлі-продажу №465 від 02.03.2019р., посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Харитонюк Т.А.
Згідно довідки ГО Отрада за вих.№696/17 від 02.11.2017р. підтверджується, що ОСОБА_11 є членом ГО Отрада , за нею закріплено земельну ділянку № НОМЕР_3 з розташованим на ній будинком рибалки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_9 .
Довідкою ГО Отрада за вих.№ 734/18 від 30.08.2018р. підтверджується, що ОСОБА_12 є членом ГО Отрада , за ним закріплено земельну ділянку № НОМЕР_4 з розташованим на ній будинком рибалки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_10 .
Довідкою ГО Отрада за вих. №737/18 від 14.11.2018р. підтверджується, що ОСОБА_13 є членом ГО Отрада , за нею закріплено земельну ділянку № НОМЕР_5 з розташованим на ній будинком рибалки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_11 .
Довідкою ГО Отрада за вих. №744/19 від 09.02.2019р. підтверджується, що ОСОБА_14 є членом ГО Отрада , за нею закріплено земельну ділянку АДРЕСА_12 .
Вказаними довідками також підтверджено, що об`єкти нерухомості розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 5123755800:02:008:0354, що перебуває в оренді ГО Отрада на підставі договору оренди від 20.06.2005р. до 07.04.2030р.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №167395448 від 21.05.2019р. також вбачається, що на орендованій земельній ділянці наступні об`єкти нерухомого майна:
- будинок рибалки загальною площею 127,6 кв.м., житловою 42,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_13 , розташований на земельній ділянці під кадастровим номером: 5123755800:02:008:0354, площею 5,1072 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1768564751237. Право приватної власності зареєстровано за ОСОБА_14 15.02.2019р. на підставі довідки №744/19, виданої 09.02.2019р. ГО Отрада , технічного паспорту, виданого ТОВ Нове БТІ від 14.01.2019р.;
- будинок рибалки загальною площею 63,9 кв.м., житловою площею 32,3 кв.м., АДРЕСА_11 , розташований на земельній ділянці під кадастровим номером: 5123755800:02:008:0354, площею 5,1072 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1698931251237. Право приватної власності зареєстровано за ОСОБА_13 16.11.2018р., номер запису про право власності: 29012793, на підставі технічного паспорту, виданого ТОВ Нове БТІ від 16.11.2018р. та довідки ГО Отрада №737/18 від 14.11.2018р.;
- будинок рибалки загальною площею 77,7 кв.м., житловою площею 47,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_10 , розташований на земельній ділянці під кадастровим номером: 5123755800:02:008:0354, площею 5,1072 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1643304851237. Право приватної власності зареєстровано 11.09.2018р. за ОСОБА_12 на підставі технічного паспорту, виданого ТОВ Бюро консалт сервіс від 07.09.2018р. та довідки №734/18, виданої ГО Отрада від 30.08.2018р.;
- будинок рибалки загальною площею 82 кв.м., житловою 26,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_9 , розташований на земельній ділянці під кадастровим номером: 5123755800:02:008:0354, площею 5,1072 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1413680651101. Право приватної власності зареєстровано 17.11.2017р. за ОСОБА_11 на підставі технічного паспорту, виданого ТОВ Інжинірінг тех буд від 14.11.2017р. та довідки №696/17, виданої ГО Отрада від 02.11.2017р.;
Прокуратура зверталась до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з листами за вих.№05/1-571вих19, №05/1-570вих19, №05/1-568 та №05/1-569 від 26.02.2019р. про надання інформації та копій документів щодо збудованих об`єктів, розташованих за адресами: АДРЕСА_14 , НОМЕР_16, НОМЕР_17.
Листом від 06.03.2019р. №1015-05/1-1677 Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив прокуратуру Одеської області, що відповідно до відомостей з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, ведення якого розпочато з травня 2011 року, інформація щодо видачі та реєстрації документів дозвільного характеру за адресою: АДРЕСА_15 - відсутня та повідомлено, що Департаментом не проводились перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил на об`єктах будівництва за вказаною адресою.
Листом від 07.03.2019р. №1015-05/1-1717 Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив прокуратуру Одеської області, що відповідно до відомостей з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, ведення якого розпочато з травня 2011 року, інформація щодо видачі та реєстрації документів дозвільного характеру за адресою: АДРЕСА_13 - відсутня. Також відсутні відомості відносно проведення перевірок дотримання містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил за вищевказаною адресою.
Листом від 07.03.2019р. №1015-05/1-1716 Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив прокуратуру Одеської області, що відповідно до відомостей з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, ведення якого розпочато з травня 2011 року, інформація щодо видачі та реєстрації документів дозвільного характеру за адресою: АДРЕСА_11 - відсутня та повідомлено про відсутність відомостей щодо проведення Департаментом перевірок дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил на об`єктах будівництва за вказаною адресою.
Порушення, на думку заступника прокурора, ГО Отрада умов договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. у вигляді зведення на земельній ділянці членами ГО Отрада самочинно збудованих об`єктів, на які в подальшому зареєстровано право власності, і стали підставою для звернення до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Враховуючи встановлені судом обставини, вирішуючи питання по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Обґрунтовуючи наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, заступник прокурора Одеської області вказує, що відповідач не дотримується умов договору оренди та вимог земельного законодавства, а підставою представництва інтересів держави в особі Ради (уповноваженого суб`єкта владних повноважень) є її пасивна поведінка, оскільки вона не вжила заходів, спрямованих на повернення земельної ділянки та розірвання договору в судовому порядку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.
Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) , який набрав чинності 30 вересня 2016 року, до Конституції України внесені зміни, а саме Конституцію доповнено статтею 131-1, пункт 3 частини першої якої передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частина 3 статті 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII Про прокуратуру , який набрав чинності 15 липня 2015 року. Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26.05.2020р. в справі № 912/2385/18 зазначила, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру , прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Верховний Суд також вказав, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру , і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
У Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно пп.1, 5 п. "б" ч.1 ст. 33 вказаного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
Так, судом встановлено, що листом від 10.05.2019р. №05/1-1524вих19 заступником прокурора Одеської області повідомлено Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області, що, всупереч вимог п. 5.2 та 8.1 договору оренди від 20.06.2005р., на орендованій земельній ділянці членами ГО Отрада зведено ряд самочинно збудованих нерухомих об`єктів, що є підставою для розірвання договору оренди, а Таїровська селищна рада, в свою чергу, є органом, уповноваженим на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах. Враховуючи викладене, керуючись ст. 23 Закону України Про прокуратуру , з метою вирішення прокуратурою області питання щодо вжиття заходів представницького характеру, заступник прокурора просив селищну раду надати до прокуратури області інформацію щодо реалізації Таїровською селищною радою повноважень за вказаним фактом та вжиті за їх результатами заходи реагування.
Листом від 28.05.2019р. № 484 Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області повідомила заступника прокурора про те, що ГО Отрада вчасно сплачує орендні платежі за договором оренди та не має заборгованості щодо їх сплати, у зв`язку з чим відсутні підстави для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005 р.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що представництво прокурором інтересів держави в суді, уповноваженим органом якої виступає Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, як орендодавець за договором, є правомірним.
Зі змісту ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" вбачається, що прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень.
На виконання вказаних приписів заступник прокурора Одеської області повідомленням №05/1-1747вих19 від 23.05.2019р. повідомив Таїровську селищну раду про намір подати позов до суду в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до ГО Отрада про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку загальною площею 5,1072 га.
Таким чином, судом встановлено, що Таїровська селищна рада є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах, проте, її бездіяльність стала підставою для звернення заступника прокурора до суду в інтересах держави за отриманням відповідного захисту.
Отже, встановивши наявність у заступника прокурора Одеської області суб`єктивного права на звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області з позовною заявою, що розглядається в рамках справи №916/2052/19, суд, вирішуючи питання щодо позовних вимог , виходить з наступного.
Так, 20.06.2005р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області в особі Таїровського селищного голови Венгера Д.П. та ГО Отрада в особі голови об`єднання Галіцького С.І. укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 5,1072 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах Таїрове Овідіопольського району Одеської області в районі узбережжя Чорного моря.
Згідно п. 1.2 договору, земельна ділянка, яка передається в оренду за цим договором, перебуває в комунальній власності і належить до відання орендодавця, який згідно положень чинного Земельного кодексу України здійснює повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів на його території.
Згідно п. 2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,1072 га (кадастровий номер з/д 5123755800:02:008:0354), в тому числі по видах угідь згідно форми 6-зем державної статистичної звітності по земельних ресурсах: всього земель 5,1072 га - 55. Землі, що використовуються для відпочинку та інші відкриті землі, з них: 3,5750 га - 57,3. - тимчасова; 1,5322 га - 57,5 під проїздами, проходами та площадками, яка за її цільовим призначенням належить до категорії земель рекреаційного значення.
Згідно п. 5.1 договору, земельна ділянка передається в оренду для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Згідно п. 5.2. договору, орендар зобов`язаний вживати всі необхідні заходи, спрямовані на збереження стану орендованої земельної ділянки, що забезпечують можливість її використання за цільовим призначенням.
Згідно п. 6.2 договору, земельну ділянку передано в оренду на підставі рішення 17-ї сесії Таїровської селищної ради від 0.01.2005р. №596-IV без розроблення проекту її відведення відповідно до положень ч. 4 ст. 16 Закону України Про оренду землі в редакції Закону України від 02.10.2003р. №1211-IV.
Згідно пп. а п. 8.1 договору, відповідно до висновків уповноважених органів виконавчої влади право орендаря на використання орендованої ним земельної ділянки площею 5,1072 га, яка знаходиться в зсувній зоні і зазнає вплив зсувних процесів грунтів, обмежено законом шляхом встановлення на строк оренди землі наступних обмежень, з-поміж іншого, заборони орендареві зводити на земельній ділянці або окремій її частині будь-які капітальні споруди, крім тимчасових будівель та споруд для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Згідно п. 9.2.3 орендар зобов`язаний, серед іншого, використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, визначеного в п. 5.1 договору, дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства щодо використання землі, державних і місцевих містобудівних стандартів і правил, дотримуватись режиму використання земель оздоровчого та рекреаційного призначення.
Згідно п. 11.3 договору, підставами припинення договору є: закінчення строку, на який він був укладений; вилучення земельної ділянки у встановленому законом порядку; ліквідація юридичної особи - орендаря; добровільна відмова орендаря від права оренди земельної ділянки або припинення діяльності юридичної особи орендаря; в інших випадках, передбачених законом.
Договір також припиняється шляхом його дострокового розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі: невиконання або неналежного виконання другою стороною своїх обов`язків за договором; випадкового знищення або пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню орендарем за цільовим призначенням; з інших підстав, встановлених законом.
Згідно п. 11.7 договору, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані цим збитки.
Згідно п. 14.1 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації згідно законодавства.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон)визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 2 ст. 2 Закону передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст.13 вказаного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як свідчать матеріали справи, укладений між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та ГО Отрада договір оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. за своєю правовою природою відноситься до договорів найму, різновидом якого є оренда.
Положеннями статей 24, 25 Закону визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Згідно з ч.3, ч. 4 ст. 31 Закону, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Ч. 1 ст. 32 Закону передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 141 Земельного кодексу України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою, а саме: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Разом з тим, за частинами 1, 2 статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин порушення стороною його умов, застосуванню також підлягають положення частини 2 статті 651 ЦК України.
Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди.
Верховний Суд в постанові від 24.06.2020р. у справі №922/2216/19 зробив висновок, що за змістом частини 2 статті 651 ЦК України підставами для розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є (1) істотне порушення договору другою стороною або (2) встановлення умовами договору або законом конкретних випадків, настання яких є підставою для ініціювання стороною процедури примусового розірвання договору. При цьому у першому випадку сторона має довести обставину істотності порушення договору, тоді як у другому випадку достатнім є факт настання певної прямо передбаченої договором (законом) в якості підстави для розірвання договору обставини.
Так, наявність підстав для розірвання договору оренди землі за рішенням суду заступник прокурора обґрунтовує здійсненням будівництва на орендованій земельній ділянці об`єктів нерухомості членами ГО Отрада та реєстрацією права власності на нерухоме майно за ГО Отрада на підставі рішення суду після укладання договору оренди від 20.06.2005р., що є порушенням погоджених сторонами умов та підставою для його розірвання.
Зокрема, з інформаційної довідки з Державних реєстрів №167392269 від 21.05.2019р. вбачається, що за ГО Отрада на підставі рішення Овідіопольського районного суду №2-682/2009 від 26.03.2009р. зареєстровано право приватної власності на дачний будинок з господарчими будівлями та спорудами, площею 45,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4, рік побудови - 2004р., реєстраційний номер майна - 27261975.
При цьому, Овідіопольським районним судом Одеської області у справі №2-682/2009 встановлено, що в період з 2000 по 2007 рік фізичні особи, з-поміж яких ОСОБА_8, побудував дачний будинок за адресою: АДРЕСА_4 під літ. А - дачний будинок, загальною площею 45,2 кв.м., житловою 33,5 кв.м., підсобною 11 кв.м., під літ а балкон, під літ. Б - дуги, під літ. №1-1 спорудження. З-поміж іншого, вказаний будинок рішенням суду визнано самочинним та визнано за ГО Отрада право власності на самочинно побудоване майно.
Таким чином, вказаним рішенням суду не встановлено, коли саме здійснено будівництво дачного будинку за адресою: АДРЕСА_4.
Разом з тим, з наявного в матеріалах справи технічного паспорту, складеного 04.09.2007р. КП Районне бюро технічної інвентаризації на дачний будинок за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 45,2 кв.м., зазначено рік побудови - 2004.
В подальшому, 09.09.2009р. право власності на вказане майно зареєстровано за ОСОБА_8 на підставі договору купівлі-продажу №647 від 03.08.2009р., посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Соломічевим Г.В.
За замовленням ОСОБА_3 , 09.09.2009р. КП Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації складено технічний паспорт на дачний будинок за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 45,2 кв.м., в якому зазначено рік побудови - 2004.
В подальшому, на підставі договору купівлі-продажу №465 від 02.03.2019р., посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Харитонюк Т.А., вказаний будинок зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_10 . Пунктом 3.2. договору продавець засвідчує, що технічні характеристики об`єкта нерухомого майна фактично відповідають тим, які зазначені у технічному паспорті, виготовленому на цей будинок з господарчими будівлями та спорудами Комунальним підприємством Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації станом на 09.09.2009р.
Таким чином, суд вважає недоведеними посилання заступника прокурора на здійснення будівництва вказаного об`єкту нерухомості після укладення договору оренди від 20.06.2005р.
Окрім цього, як встановлено судом, на земельній ділянці під кадастровим номером 5123755800:02:008:0354 розміщені будинки рибалки за адресами: АДРЕСА_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16.
З наявних в матеріалах справи копій технічних паспортів на об`єкти нерухомості, наданих відповідачем та на виконання ували Господарського суду Одеської області від 28.12.2020р., судом встановлено наступне.
З технічного паспорту, виданого ТОВ Нове БТІ від 14.05.2019р., вбачається, що будинок рибалки загальною площею 127,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_13 побудовано в 1989 році. При цьому, з інформаційної довідки з державних реєстрів №167395448 від 21.05.2019р. та витребуваних судом документів вбачається, що державна реєстрація права власності за ОСОБА_14 була проведена згідно техпаспорту, виданого ТОВ Нове БТІ від 14.01.2019р., однак вказаний техпаспорт не містить відомостей щодо року побудови, у зв`язку з чим суд приймає до уваги відомості, зазначені в технічному паспорті від 14.05.2019р., які під час розгляду справи заступником прокурора спростовані не були.
Окрім цього, з технічного паспорту, виданого ТОВ Нове БТІ від 16.11.2018р., вбачається, що будинок рибалки загальною площею 63,9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_11 побудовано в 1991 році.
З технічного паспорту, виданого ТОВ Інжинірінг ТЕХ БУД від 14.11.2017р., вбачається, що будинок рибалки загальною площею 82,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_9 побудовано в 1991 році.
З технічного паспорту, виданого ТОВ БЮРО КОНСАЛТ СЕРВІС від 07.09.2018р., вбачається, що будинок рибалки загальною площею 77,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_10 побудовано в 1991 році.
З наявних в матеріалах справи довідок, виданих ГО Отрада за вих. №696/17 від 02.11.2017р., №734/18 від 30.08.2018р., №737/18 від 14.11.2018р. та 744/19 від 09.02.2019р. вбачається, що власники зазначених вище будинків рибалки - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 є членами ГО Отрада та за ними були закріплені відповідні ділянки з розміщеними на них будинками.
Таким чином, судом встановлено, що вказані об`єкти нерухомості побудовані на орендованій земельній ділянці протягом 1989-1991 років.
При цьому, досліджуючи питання щодо реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, збудовані до 5 серпня 1992 року, суд виходить з наступного.
Відносини, пов`язані з державною реєстрацією права власності на збудовані об`єкти нерухомого майна, нерозривно пов`язані з законодавством у сфері містобудування, а саме із Законом України Про регулювання містобудівної діяльності .
Так, відповідно до норм вказаного Закону, обов`язковою умовою створення об`єкта містобудування як об`єкта цивільно-правових відносин, щодо якого можуть виникати речові права, є прийняття такого об`єкта в експлуатацію. Вказане безумовно направлено на реалізацію положень статті 331 Цивільного кодексу України.
Оскільки Закон України Про регулювання містобудівної діяльності набрав чинності з 12 березня 2011, пунктом 9 Розділу V Прикінцеві положення передбачається певний строк для проходження процедури прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами їх технічного обстеження.
Зокрема, до таких об`єктів було віднесено індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.
Враховуючи наведене, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані до 5 серпні 1992 року не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію, у тому числі по окремо визначеній спрощеній процедурі.
Окрім цього, відповідно до п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: 1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси. Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Враховуючи викладене, посилання заступника прокурора щодо здійснення на орендованій земельній ділянці самочинного будівництва є такими, що не відповідають дійсності, а реєстрація права власності на вже збудовані об`єкти не є тотожним із здійсненням будівництва.
Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується здійснення будівництва членами ГО Отрада об`єктів нерухомості, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_16 , НОМЕР_15, НОМЕР_16 в період до 1992 року, а дачного будинку з господарчими будівлями та спорудами за адресою: за адресами: АДРЕСА_4 - в 2004 році, ще до укладення договору оренди від 20.06.2005р., з огляду на що безпідставними є твердження заступника прокурора щодо відсутності будь-яких капітальних споруд на земельній ділянці станом на день передання її в оренду. Враховуючи викладене, суд вважає посилання заступника прокурора щодо порушення відповідачем вимог п. 5.2. та 8.1. договору оренди земельної ділянки від 20.06.2005р. необґрунтованими, приймаючи до уваги, що інших підстав в обґрунтування зазначеної вимоги не заявлено, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині розірвання договору оренди.
Що стосується вимоги про зобов`язання ГО Отрада повернути Таїровській селищній раді Овідіопольського району Одеської області земельну ділянку, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 , то суд також відмовляє в її задоволенні, оскільки вказана вимога є похідною від вимоги про розірвання договору оренди.
Ненадаючи оцінку іншим доводам сторін, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч.1 ст. 76 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального Кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 78 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд вважає, що викладені позивачем обставини та заявлені позовні вимоги не відповідають фактичним обставинам справи і вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги відмову у задоволенні позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Одеську обласну прокуратуру.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. В задоволенні позову заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул.Пушкінська,3, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (65496, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул.40-річчя Перемоги, 25, код ЄДРПОУ 05582159) до громадської організації ОТРАДА (65044, м. Одеса, вул. Романа Кармена, будинок 8, квартира 63, код ЄДРПОУ 13901928) про розірвання договору оренди та зобов`язання повернути земельну ділянку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 15 лютого 2021 р.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2021 |
Оприлюднено | 15.02.2021 |
Номер документу | 94864698 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мостепаненко Ю.І.