Рішення
від 12.02.2021 по справі 495/257/20
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 495/257/20

№ провадження 2/495/449/2021

р і ш е н н я

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

12 лютого 2021 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого одноособово - судді Прийомової О.Ю.,

за участю секретаря Іванченко А.С.,

Справа № 495/257/20,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Білгород - Дністровському цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Руськоіванівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області про встановлення факту сумісного проживання та визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

16 січня 2020 року позивач ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , Руськоіванівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, про встановлення факту сумісного проживання та визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом, уточнивши свої позовні вимоги 17.01.2020 року остаточно просить суд встановити факт сумісного проживання та визнання за нею право власності на спадкове майно.

Так, позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний дядько спадкодавець - ОСОБА_3 ..

Після смерті дядька відкрилася спадщина у вигляді:

- Земельної ділянки площею 3,72 га, масив № НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120886000:01:001:0048, яка розташована на території Руськоіванівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ОД № 092628.

Крім неї спадкоємцем І черги після смерті дядька є його дружина ОСОБА_2 , яка в свою чергу не має бажання приймати спадщину у вигляді вищевказаної ділянки.

За ствердженням позивача, вона фактично прийняла спадщину після смерті дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , адже до дня смерті спадкодавця, починаючи з 2011 року мешкала разом з ним за однією адресою: АДРЕСА_1 , надавала йому матеріальну та фізичну допомогу, провела його поховання, в той час як відповідач не мала матеріальної змоги утримувати свого чоловіка, та він вимушений був мешкати разом з нею.

Маючи намір оформити свої спадкові права вона звернулась до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу, проте нотаріусом їй було відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу та пропуском строку для отримання свідоцтва про право на спадщину.

На підставі вищевказаних обставин вона і звернулась до суду з даним позовом.

21 січня 2020 року Ухвалою Білгород - Дністровського міськрайонного суду по вказаній справі було відкрито загальне позовне провадження з призначенням справи до підготовчого її розгляду.

20 лютого 2020 року Ухвалою Білгород - Дністровського міськрайонного суду підготовче провадження по справі було закрито та вона призначена до судового розгляду по сутті.

Позивач в судове засідання надала заяву про розгляд справи у відсутність, з проханням позовні вимоги задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, надавши заяву з проханням розглядати справи без її участі, з позовом згодна, не заперечує проти визнання права власності на земельну ділянку, заявлену у позові за позивачем.

Представник відповідача Руськоіванівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причина неявки суду невідома.

Суд розглядає справу за відсутність сторін, відповідно наданих заяв, за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, ретельно дослідивши докази, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 помер спадкодавець - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 . /л.с. 22/

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно, у вигляді земельної ділянки площею 3,72 га, масив № НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120886000:01:001:0048, яка розташована на території Руськоіванівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ОД № 092628, наявного в матеріалах справи.

Позивач є рідною племінницею померлого спадкодавця, що підтверджується її копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , копією свідоцтва про укладення шлюбу та зміну прізвища позивача з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 , копією свідоцтва про народження її батька та дядька.

У відповідності до довідки № 251, виданої 15.01.2020 року Руськоіванівською сільською радою, ОСОБА_1 дійсно з 2011 року мешкала разом із своїм дядьком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , вела з ним разом господарство, надавала йому фізичну і матеріальну допомогу, провела його поховання.

Між тим, в ході судового розгляду стало відомо, що ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_3 , з 29.11.1995 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , виписаний 12.05.2018 року, про що свідчать довідка КП ЖКС Хмельницький від 12.02.2019 року та Довідка № К1-50337 від 01.04.2019 року про реєстрацію місця проживання /перебування фізичної особи на території м. Одеси.

Таким чином, ствердження позивача про її спільне проживання з спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2011 року ґрунтуються на єдиному доказі, що спростований відповідними довідками.

Маючи намір прийняти спадщину після смерті дядька, позивач звернулась до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Базан Т.П.. щодо оформлення спадщини та заведення спадкової справи, однак листом за № 14/01-16 від 15.01.2020 року повідомлено, що ОСОБА_1 пропущено строк для прийняття спадщини, рекомендовано звернутись до суду за захистом її законних прав та інтересів.

Задля повного та всебічного розгляду справи, ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 05.05.2020 року було витребувано з Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одеса, що знаходиться за адресою: площа Дерев`янка Бориса, 1 в м. Одеса, належним чином засвідчену копію спадкової справи щодо майна померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1

Отже, у відповідь на ухвалу суду від нотаріальної контори 12.01.2021 року надійшла належним чином завірена копія спадкової справи № 169/2019 до майна померлого ОСОБА_3 .

Так, судом вбачається, що спадкова справа до майна померлого ОСОБА_3 була заведена за заявою його спадкоємців - дружини ОСОБА_2 .

Поряд з цим, та на підставі вищенаведених заяв спадкоємця до Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одеса, ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1007 га, кадастровий номер 5121081400:02:001:0434, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, госпбудівель і споруд, а також Свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 3,7209 га, кадастровий номер 5120886000:01:001:0704, яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород-дністровський район, Руськоіванівська сільська рада, масив № НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_1 , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

У відповідності до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст.1220 ЦК України, час відкриття спадщини є днем смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У відповідності до ч.1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Коментована стаття вищенаведеної норми чинного законодавства надає роз`яснення, що у п`яту чергу спадкують наступні родичі спадкодавця: онуки (другий ступінь споріднення); правнуки, прабаба, прадід, племінники (третій ступінь споріднення); двоюрідні брати та сестри, двоюрідні онуки; двоюрідні діди та бабки, двоюрідні брати та сестри (четвертий ступінь споріднення); двоюрідні правнуки, двоюрідні прадіди та прабабки, двоюрідні племінники, двоюрідні дядьки та тітки, троюрідні брати та сестри (п`ятий ступінь споріднення); троюрідні правнуки, троюрідні прадіди та прабабки, троюрідні племінники, троюрідні дядьки та тітки, чотириюрідні брати та сестри (шостий ступінь споріднення).

Положення ч.ч.1-4 ст. 1268, ч.1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України вказують на те, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину шляхом подання відповідної заяви до нотаріальної контори за місцем її відкриття або шляхом проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Таким чином, відповідач ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем за законом І черги до всього майна померлого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вирішуючи дану справу, судом також враховуються положення ч.1 ст. 1273 ЦК України, за умовами якої спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Згідно ч.1,2 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням

Вказана норма роз`яснюється у науково-практичному коментарі, наступним: спадкоємець не може приймати спадщину з умовою, тобто спадкоємець приймає спадщину в повному обсязі без будь-яких умов або застережень.

Він не може вибирати, яке майно він хоче приймати, а зобов`язаний прийняти усе майно, яким би воно не було, з чого б воно не складалося, якими б боргами не було обтяжено.

З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що відповідачем ОСОБА_2 прийнято спадщину після смерті її чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок чого отримані відповідні Свідоцтва про право на спадщину за законом, тому відмовитись від частини спадщини у вигляді спірної земельної ділянки, про яку заявлено у позові, вона не має право.

Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Враховуючи вищевикладене, а саме те, що судом встановлено іншого спадкоємця, окрім позивача, дружину спадкодавця, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та оформила свої спадкові права, з урахуванням імперативності вимог закону про прийняття усієї спадщини, а не її частини, або права відмови від прийняття спадщини, яким відповідач у визначений строк не скористалась, тому суд приходить до висновку, що докази, наявні в матеріалах спадкової справи померлого ОСОБА_3 про прийняття спадщини ОСОБА_2 нівелює можливість прийняття частини спадщини спадкоємцями наступних черг, за умови не прийняття остатньою всього спадкового майна чоловіка, а тому у задоволенні ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Руськоіванівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області в частині визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1261, 1264, 1267, 1268, 1269 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 83, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Руськоіванівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області про встановлення факту сумісного проживання та визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_5 , ІПН: НОМЕР_6 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_7 , ІПН: НОМЕР_8 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Руськоіванівська сільська рада Білгород - Дністровського району Одеської області, місцезнаходження: вул. Центральна, 16 в с. Руськоіванівка Білгород - Дністровського району Одеської області.

Повний текст рішення складений 16 лютого 2021 року.

Суддя:

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.02.2021
Оприлюднено17.02.2021
Номер документу94913443
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —495/257/20

Рішення від 12.02.2021

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Рішення від 12.02.2021

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 19.01.2021

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 16.12.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 12.08.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 05.05.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 21.01.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 17.01.2020

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні