Справа № 428/7750/20
Провадження № 2/428/572/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання Колядінцевої П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька Луганської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилась спадщина, яка складається з: гаража, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; земельної ділянки загальною площею 3,4445 га, кадастровий номер 4423184500:04:002:0078, що розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського р-ну Луганської області; земельної ділянки загальною площею 2,1466 га, кадастровий номер 4423184500:06:006:0025, що розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського р-ну Луганської області; сертифіката на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0130791, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Лісний розміром 7,56 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості); квартири АДРЕСА_2 ; членства у садовому товаристві Газовик (село Пурдівка Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області) з садовим будинком та земельною ділянкою. За життя його батько не склав заповіт та інших спадкоємців першої черги за законом крім нього немає.
26.05.2020 позивач звернувся до Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але 10.09.2020 він отримав письмове роз`яснення державного нотаріуса Сергієнко А.С. про те, що він пропустив шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини і йому необхідно звернутися до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 . Позивач вважає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, оскільки з 2014 року по березень 2017 року він зі своєю родиною проживав у родичів в смт. Ківшарівка Куп`янського району Харківської області. Після похорону батька він не міг звернутись вчасно до нотаріальної контори у зв`язку з відсутністю доступу до оригіналів документів - свідоцтва про народження, свідоцтва про смерть, які б підтверджували факт родинних відносин між ним та померлим батьком ОСОБА_2 . Крім того, документи на спадкове майно частково залишались в квартирі батька у м. Сєвєродонецьк Луганської області, у смт. Ківшарівка Харківської області, у м. Сіверськ Донецької області.
У квітні 2018 року позивач влаштувався на роботу до фермерського господарства у м. Сіверськ і під час проведення сільськогосподарських робіт він важко отруївся ядохімікатами, після чого тривалий час стаціонарно лікувався в лікарні м. Бахмута та потребував реабілітації та відновлення. Після лікування він перебував в скрутному фінансовому становищі, не мав коштів для існування, потребував стороннього догляду і не в змозі був своєчасно самостійно звернутися до нотаріальної контори. З 12 березня 2020 року в Україні запроваджено карантин у зв`язку з пандемією на СОVID-19, тому позивач знаходився за місцем свого проживання в м. Сіверськ та суворо дотримувався рекомендацій, за межі будинку протягом тривалого часу майже не виходив. Автобусне сполучення між Донецької та Луганською областями на той час було припинено.
У зв`язку з викладеним позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просив визначити йому додатковий строк в 2 місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, до суду від представника позивача ОСОБА_3 надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області в судове засідання не з`явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався.
На підставі п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про причину неявки в судове засідання суд не повідомив, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 (російською) народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Ківшарівка Куп`янського району Харківської області, батьком якого записаний ОСОБА_4 (російською).
30 листопада 1976 року рішенням Народного суду Артемівського району Донецької області було визнано ОСОБА_2 , 1950 року народження, уродженця с. Муратово Новоайдарського р-ну Ворошиловградської області, батьком дитини ОСОБА_5 , який народився у громадянки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 24 квітня 2017 року Сєвєродонецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сєвєродонецьк Луганської області помер ОСОБА_2 , про що в книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис № 665.
Як вбачається з копії листа-роз`яснення державного нотаріуса Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори Сергієнко А.С. № 493/01-16 від 04.09.2020, якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. У зв`язку з цим ОСОБА_1 необхідно звернутися до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
На запит суду державний нотаріус Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори Сергієнко А.С. повідомила, що після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини або про відмову від спадщини ніхто не звертався, спадкової справи не заведено.
Отже, з досліджених в судовому засіданні фактичних обставин справи судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу захисту позивачем свого права на спадкування після померлого батька, у зв`язку з пропуском ним строку для прийняття спадщини. Вказані правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України.
Так, частиною 1 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Оцінюючи поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 суд зазначає, що позивачем не надано обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Крім того, позивачем не було надано суду жодних доказів існування у нього об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його батька.
Так, у своєму позові позивач зазначає, що він з 2014 року по березень 2017 року не проживав за місцем своєї реєстрації та постійного проживання, а проживав в смт. Ківшарівка Куп`янського району Харківської області, однак вказані обставини, суд не приймає до уваги з огляду на те, що вказаний період не має значення для вирішення цієї справи, оскільки батько позивача помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Посилання позивача на те, що після похорону батька він не міг звернутись вчасно до нотаріальної контори у зв`язку з відсутністю доступу до оригіналів документів, які б підтверджували факт родинних відносин між ним та померлим батьком, а також на те, що документи на спадкове майно частково залишались за різними адресами, зокрема у м. Сєвєродонецьк Луганської області, у смт. Ківшарівка Харківської області, у м. Сіверськ Донецької області, суд також не приймає до уваги, адже вказані обставини не свідчать про існування у нього труднощів щодо приїзду до міста Сєвєродонецька та подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, оскільки ані м. Сєвєродонецьк Луганської області, ані м. Сіверськ Донецької області не відносяться до міст, територія яких не підконтрольна українській владі. Суд вважає, що позивач мав змогу вільно пересуватися територією України з одного населеного пункту до іншого, а саме з смт. Ківшарівка Харківської області до м. Сіверськ Донецької області та м. Сєвєродонецька Луганської області, та не вбачає існування істотних труднощів у зібранні усіх документів, які потрібні для оформлення спадщини.
На думку суду, також не заслуговують на увагу доводи позивача про те, що він у 2018 році отруївся ядохімікатами, після чого тривалий час стаціонарно лікувався в лікарні м. Бахмута та потребував реабілітації та відновлення, оскільки зазначені обставини взагалі не підтверджуються жодними належними, допустимими та достатніми доказами.
За таких обставин суд доходить висновку, що причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини не є поважними та не пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, у зв`язку з чим вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що у задоволенні позову відмовлено і відповідачем не заявлено клопотань про відшкодування будь-яких судових витрат, а отже у цій справі відсутні судові витрати, які підлягають розподілу.
Керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 223, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторони:
- позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_3 ;
- відповідач: Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульв. Дружби Народів, буд. 32, код ЄДРПОУ 43748368.
Суддя І. С. Посохов
Суд | Сєвєродонецький міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 18.02.2021 |
Номер документу | 94960386 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сєвєродонецький міський суд Луганської області
Посохов І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні