ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2021 р.Справа № 480/328/20 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , П`янової Я.В. ,
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 року, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 25.09.20 року по справі № 480/328/20
за позовом ОСОБА_1
до Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовною заявою до Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення Черепівської сільської ради 44-ї сесії 7-го скликання від 03.10.2019 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської об`єднаної територіальної громади» .
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.10.2020 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області 44 сесії 07 скликання б/н від 03.10.2019 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської об`єднаної територіальної громади» .
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390469) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.
Відповідач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з`ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Розпорядженням голови Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області від 31.07.2019 № 17-ОД «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади" на підставі частини 1, 2 статті 5, статті 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» , ст.ст. 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» запропоновано ініціювати добровільне приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади з адміністративним центром у місті Буринь Буринського району Сумської області.
Пунктом 2 вказаного розпорядження визначено провести громадське обговорення щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження (а.с.10).
Рішенням Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області 44-ї сесії 7-го скликання від 03.10.2019 вирішено надати згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської об`єднаної територіальної громади з адміністративним центром у місті Буринь Буринського району Сумської області (а.с.87).
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та не доведеності відповідачем правомірності прийнятого ним рішення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад врегульовано Законом України Про добровільне об`єднання територіальних громад .
Розділом ІІ Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад визначено умови та порядок добровільного об`єднання громад, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов`язані між собою.
В свою чергу, кожен наступний етап добровільного об`єднання громад може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Отже, саме дотримання послідовності всіх етапів визначених Законом України Про добровільне об`єднання територіальних громад є обов`язковою передумовою для добровільного об`єднання громад, на підставі чинного законодавства України та з дотриманням Конституції України.
Так, відповідно до частини третьої статті 5 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад визначено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Тобто, першим етапом після вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад є громадське обговорення такої ініціативи, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження відповідної пропозиції.
В свою чергу Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою (частина четверта статті 5 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад ).
Статтею 6 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад визначено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об`єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію. Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об`єднується. Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об`єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Частиною першою статті 7 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад визначено, що проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити:
1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;
2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування;
3) план організаційних заходів щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
В свою чергу, за приписами частини другої статті 7 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Тобто, після підготовки спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, знову проводиться процедура обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю).
І виключно після проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю), за результатами яких більшість громади висловить бажання щодо об`єднання територіальних громад, відповідні рішення сільських рад повинні бути схвалені сільськими радами, а схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України
Отже, в першу чергу рішення про об`єднання територіальної громади повинно бути схвалено мешканцями територіальних громад, які планується об`єднати.
Всі мешканці територіальних громад повинні бути поінформовані про проведення громадського обговорення.
Інформування мешканців територіальних громад може вчинятися різними способами (наприклад, через засоби масової інформації: телебачення, радіо; надіслання через пошту особистих листів; використання електронної пошти та ін.). Таке поінформування мешканців територіальних громад про громадські обговорення може бути підтверджено в судовому порядку.
Зазначена позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 17.01.2019 року по справі № 808/3575/17.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі п. 2 Розпорядження сільського голови Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області від 31.07.2019 № 17-ОД «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади» було ініційовано провести громадське обговорення щодо добровільного приєднання протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження.
Відповідно до протоколу зборів жителів села Черепівка Буринського району Сумської області від 19.08.2019 "Про приєднання сіл Черепівка та Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади" вирішили приєднати села Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади (а.с. 86).
Разом з тим відповідачем не надано суду належних доказів того, що протягом 30 днів, починаючи з 31.07.2019 відбувалося громадське обговорення як із жителями села Черепівка, так і з жителями села Карпенкове.
Наданий відповідачем протокол зборів жителів села Черепівка від 19.08.2019, не є доказом проведення громадських обговорень протягом 30 днів.
Даний протокол може підтверджувати лише факт проведення зборів мешканців села Черепівка.
Разом з тим, у протоколі не зазначено за якою адресою (у якому місці) та о котрій годині були проведені вказані збори, яким чином були повідомлені жителі села Черепівка та села Карпенкове про проведення зборів, не зазначена загальна кількість мешканців сіл Черепівка та Карпенкове, щоб з`ясувати, яка частина мешканців була присутня на зборах та проголосувала за об`єднання.
Крім того, відповідно до вказаного протоколу, були проведені збори лише жителів села Черепівка Буринського району Сумської області.
В той же час, мешканці села Карпенкове взагалі були відсутні на вказаних зборах..
Натомість, матеріали справи не містять будь-якого документального підтвердження про інформування мешканців територіальних громад про громадське обговорення зазначеного питання.
При цьому суд відхиляє доводи апеляційної скарги про те, що поінформування мешканців територіальної громади відбулося шляхом повідомлення мешканців в людних місцях селищ та шляхом розклеювання оголошення на стовпах, оскільки будь-якого підтвердження цьому немає.
Отже, процедура обговорення була порушена.
Проте, рішенням зборів жителів села Черепівка Буринського району Сумської області від 19.08.2019 вирішено приєднати до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади і село Карпенкове, мешканці якого не приймали участі у зборах та обговореннях.
З урахуванням викладених обставин, судова колегія вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не вивчення та не проведення протягом 30 днів громадського обговорення пропозиції сільського голови Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області щодо ініціювання добровільного приєднання територіальної громади села Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської ради об`єднаної територіальної громади, що суперечить вимогам Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Таким чином, рішення Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області 44 сесії 07 скликання б/н від 03.10.2019 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради до Буринської міської об`єднаної територіальної громади» є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Твердження скаржника про нібито відсутність у позивача порушених прав та інтересів внаслідок прийняття спірного рішення судова колегія вважає безпідставними, оскільки матеріалами справи встановлено обставини прийняття оскаржуваного рішення без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про проведення зборів та обговорення.
Крім того, оскільки позивач, ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та має житловий будинок за вказаною адресою, звернувся до суду як член територіальної громади сіл Черепівка, Карпенкове Черепівської сільської ради Буринського району, то прийняття відповідачем спірного рішення вливає на права та інтереси позивача.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 року по справі № 480/328/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.А. Спаскін Судді О.В. Присяжнюк Я.В. П`янова
Повний текст постанови складено 18.02.2021 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2021 |
Оприлюднено | 19.02.2021 |
Номер документу | 94969009 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Спаскін О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні