Постанова
від 16.02.2021 по справі 754/16936/18
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2021 року м. Київ

справа № 754/16936/18

провадження № 22-ц/824/130/2021

Київський Апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:

головуючого - Іванової І.В.

суддів - Сліпченка О.І., Сушко Л.П.

при секретарі - Ярмак О.В.

сторони :

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Школа І-ІІІ ступенів №308 Деснянського району міста Києва

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 24 вересня 2020 року у складі судді Клочко І.В., повний текст складений 20.10.2020 року,

в с т а н о в и в:

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до школи I-III ступенів № 308 Деснянського району міста Києва, третя особа - Деснянська районна у місті Києві державна адміністрація, про визнання незаконною відмови у прийнятті на роботу, зобов`язання прийняти на роботу, відшкодування моральної шкоди.

Вимоги позову ОСОБА_1 мотивує тим, що на підставі наказу Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 08 вересня 2017 року № 1410-К, її було прийнято на роботу на посаду заступника директора з навчальної роботи школи I-III ступенів № 308 Деснянського району міста Києва, за строковим трудовим договором з 11 вересня 2017 року по 30 серпня 2018 року.

30 серпня 2018 року позивача було звільнено із займаної посади у зв`язку із закінченням строку дії трудового договору на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП України.

ОСОБА_1 зверталась до директора школи № 308 із заявою про прийняття її на роботу, але остання відмовила їй без пояснення причин, а зі спливом майже двох місяців на зазначену вакансію було прийнято іншого працівника.

Позивач зазначає, що вона має 28 років педагогічного стажу, у школі №308 працювала сумлінно, добросовісно, зауважень не мала, а тому на її думку, у відповідача були відсутні обставини, які б унеможливлювали прийняти її на роботу.

Окрім зазначеного позивач також вказує на те, що директор школи налаштовувала проти неї інших працівників, висловлювала образи, чим завдала їй моральної шкоди, яка виражається у душевних стражданнях, порушенні режиму сну, погіршенні стану її здоров`я.

Отже, посилаючись на викладені обставини ОСОБА_1 просила суд визнати дії директора школи I-III ступенів №308 Деснянського району міста Києва про відмову у прийнятті її на роботу незаконними; зобов`язати школу № 308 прийняти її на роботу на посаду заступника директора з навчальної роботи або вчителем, відповідно до її кваліфікації та заяви, а також стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду у розмірі 20 000 грн.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що із позивачем було укладено строковий договір, по закінченню якого вона була звільнена. Також зазначено, що ОСОБА_1 є конфліктною людиною, на час роботи у школі писала скарги на інших працівників до вищих інстанцій, чим створювала конфліктні ситуації у педагогічному колективі.

Рішенням Деснянського районного суду міста Києва від 24 вересня 2020 року відмовлено в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції через порушення норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення, яким її позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги скаржник посилається на незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення.

ОСОБА_1 зазначає, що у відповідача до неї склалися особисті неприязні стосунки, що і стало підставою у незаконній відмові у прийнятті на роботу, що на її думку, є порушенням Закону. Жодної догани чи притягнення до відповідальності у неї не було.

Крім того, позивач зазначає, що через незаконну відмову у прийнятті на роботу відповідач завдала їй моральну шкоду, яка виявилась у погіршенні стану здоров`я, душевних хвилюваннях, безсонні, швидкій втомлюваності.

Учасники справи правом подачі відзиву на апеляційну скаргу не скористались.

В суді апеляційної інстанції позивач ОСОБА_1 підтримала апеляційну скаргу з підстав викладених у ній.

Представники відповідача Школи І-ІІІ ступенів №308 Деснянського району міста Києва заперечували проти задоволення скарги, просили рішення суду залишити без змін.

Третя особа Деснянська районна у місті Києві державна адміністрація, просили розгляд справи провести у відсутність їх представника, що відповідно до ст.372 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення учасників, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено, що на підставі наказу Управління освіти Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 08 вересня 2017 № 1410-К, ОСОБА_1 було прийнято на роботу на посаду заступника директора з навчальної роботи школи I-III ступенів № 308 Деснянського району м. Києва, за строковим трудовим договором з 11 вересня 2017 року по 30 серпня 2018 року, з заробітною платою згідно зі штатним розписом та педагогічним навантаженням по тарифікації (а. с. 4).

Наказом школи I-III ступенів № 308 Деснянського району м. Києва від 08 вересня 2017 року № 167-К взято до відома, що ОСОБА_1 взято на роботу на посаду заступника директора з навчальної роботи за строковим трудовим договором з 11 вересня 2017 року по 30 серпня 2018 року, за посадим окладом згідно штатного розпису та педагогічного навантаженням по тарифікації (а. с. 5).

27 червня 2018 року ОСОБА_1 надіслала на адресу школи заяву з проханням продовжити з нею трудові відносини після закінчення терміну строкового трудового договору (а.с6).

18 липня 2018 року директором школи I-III ступенів № 308 Деснянського району м. Києва від 08 вересня 2017 року ОСОБА_1 було повідомлено про закінчення терміну дії строкового трудового договору 30 серпня 2018 року (а. с. 8).

30 серпня 2018 року ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади у зв`язку із закінчення строку дії трудового договору на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП України.

Крім того, під час апеляційного розгляду сторони не заперечували, що після отримання трудової книжки та розрахунку, позивач з заявами про прийняття на роботу не зверталась.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду з наступних підстав.

Забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу. Відповідно до Конституції України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об`єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання не допускається (частина перша та друга статті 22 КЗпП).

Держава гарантує особі право на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері зайнятості населення за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об`єднаннях громадян, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Не вважається дискримінацією здійснення заходів щодо додаткового сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян (частина перша та друга статті 11 Закону України Про зайнятість населення ).

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2018 року у справі № 647/2279/17 (провадження № 61-24277св18) вказано, що відповідно до частини другої статті 232 КЗпП суди безпосередньо розглядають позови про укладення трудових договорів, у тому числі інших осіб, з якими власник або уповноважений ним орган відповідно до чинного законодавства зобов`язаний укласти трудовий договір (наприклад, коли у випадках, передбачених законодавством, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний приймати в порядку працевлаштування інвалідів і неповнолітніх, направлених на роботу в рахунок броні; осіб, які були звільнені в зв`язку з направленням на роботу за кордон, призовом на строкову чи альтернативну військову службу і повернулись після закінчення цієї роботи чи служби), або які вважають, що їм відмовлено в укладенні трудового договору всупереч гарантіям, передбаченим статтею 22 КЗпП .

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 березня 2019 року в справі № 349/81/18 (провадження № 61-43402св18) зазначено, що стаття 22 КЗпП передбачає наявність двох окремих складів правопорушень трудового законодавства при відмові у прийнятті на роботу: необґрунтована відмова у прийнятті на роботу і відмова у прийнятті на роботу за ознаками дискримінації особи у випадках, як прямо передбачених частиною другою статті 22 КЗпП України, так і в інших нормах трудового права. Обов`язку однієї сторони завжди кореспондує право іншої сторони: заборона необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу кореспондується з обов`язком роботодавця укласти такий договір. Суди встановили, що ОСОБА_4 не належить до кола осіб, з якими відповідач зобов`язаний був укласти трудовий договір (запрошення на роботу в порядку переведення, молоді спеціалісти, котрих в установленому законом порядку направлено на роботу в дану організацію, тощо). Перелік обов`язку роботодавця укласти трудовий договір з працівником за правилами КЗпП є вичерпним і такого обов`язку відповідач не порушував. Із дискримінаційною ознакою відмова у прийнятті на роботу ОСОБА_4 не пов`язана. Відповідно до положень статті 21 КЗпП укладення трудового договору, як і будь-якої іншої двосторонньої угоди, потребує згоди не тільки працівника, а й власника або уповноваженого ним органу. Зазначеним забезпечується оптимальне узгодження інтересів роботодавця і особи, яка бажає укласти трудовий договір, інакше роботодавець буде позбавлений можливості у повному обсязі виконувати свої функціональні обов`язки щодо підбору та розміщення кадрів і нести відповідальність за той обсяг роботи, за який він відповідає за законом .

Судом встановлено, що після закінчення терміну дії строкового трудового договору та звільнення позивача ОСОБА_1 із займаної посади у зв`язку із закінчення строку дії трудового договору на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП України, остання не зверталась до відповідача із будь-якими заявами про прийняття її на роботу та відповідно їй не було відмовлено у прийнятті на роботу.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

У зв`язку з наведеним, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 381 ЦПК України, Київський Апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Деснянського районного суду міста Києва від 24 вересня 2020 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий:

Судді:

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення16.02.2021
Оприлюднено25.02.2021
Номер документу95092835
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —754/16936/18

Постанова від 16.02.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Іванова Ірина Віталіївна

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Іванова Ірина Віталіївна

Ухвала від 15.12.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Іванова Ірина Віталіївна

Ухвала від 27.11.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Іванова Ірина Віталіївна

Рішення від 24.09.2020

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Клочко І. В.

Ухвала від 22.08.2019

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Клочко І. В.

Ухвала від 21.08.2019

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Саламон О. Б.

Ухвала від 20.08.2019

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Клочко І. В.

Ухвала від 29.12.2018

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Клочко І. В.

Ухвала від 07.12.2018

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Клочко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні