ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
24 лютого 2021 року м. Черкаси справа № 925/1045/19
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: Лекіашвілі В.В. - адвокат за довіреністю; Марцишевський Б.Р. - за довіреністю;
від відповідача: не з`явився;
від заявника: не з`явився;
зацікавлена особа: Атамась І.М. - адвокат за ордером;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в інтересах Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в інтересах Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" (м. Черкаси) до Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства "Житлосервіс" (м. Черкаси) про стягнення 210 685,46 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 210 685,46 грн. з яких: 163 802,43 грн. основного боргу, 9 493,62 грн. інфляційних втрат, 2 890,38 грн. як 3 % річних та 34 499,03 грн. пені за прострочення розрахунків на підставі договору № 184 А на постачання теплової енергії від 06.10.2016, укладеного між сторонами у справі.
Рішенням від 08.11.2019 (а.с. 87-91) позовні вимоги задоволено частково та стягнуто з Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства "Житлосервіс" (ідентифікаційний код 31782788, м. Черкаси, вул. В.Чорновола, 261/1) на користь Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в інтересах Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" (ідентифікаційний код 33282969, м. Черкаси, пр-кт Хіміків, 76) -- 163802,43 грн. залишку основного боргу, 9 391,57 грн. інфляційних втрат, 2724,87 грн. як 3 % річних та 32 560,27 грн. пені на підставі договору № 184 А на постачання теплової енергії від 06.10.2016 та 3160,28 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
На виконання судового рішення видано наказ від 10.12.2019.
16.02.2021 господарським судом Черкаської області зареєстровано заяву приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в інтересах Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" про заміну сторони виконавчого провадження на підставі ст. 334 ГПК України. Заявник просить здійснити заміну боржника у виконавчому провадженні з Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства "Житлосервіс" на його правонаступника ТОВ "Інвестиційно-Консалтингову компанію "Гарант Актив".
У відповідності до ч. 3 ст. 334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Дана норма не встановлює ніяких обмежувальних строків для подання такої заяви до суду.
Крім того, зі змісту ч. 5 ст. 334 ГПК України також випливає, що положення цієї статті застосовуються як у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі під час здійснення виконавчого провадження, а також і до часу відкриття виконавчого провадження.
Учасники справи стверджують, що рішення у справі № 925/1045/19 в даний час не виконано.
Неявка в судове засідання представників учасників судового процесу у повному складі не перешкоджає суду розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження по суті.
В обґрунтування заяви від 12.02.2021 приватним акціонерним товариством "Черкаське хімволокно" в особі відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" вказано, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" (Покупець) укладено договір купівлі - продажу об`єкта малої приватизації державної власності - єдиного майнового комплексу Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс" (а.с. 102-110).
У відповідності до п. 4.1. цього договору Покупець, який придбав об`єкт приватизації як єдиний майновий комплекс, є правонаступником його майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов Договору та законодавства України.
Згідно п. 7.4.6 договору на Покупця покладено обов`язок протягом дванадцяти місяців погасити іншу кредиторську заборгованість державного підприємства, яка складається на дату підписання акту приймання -передачі державного майна.
Між учасниками немає спору, що сплата боргу згідно судового рішення у даній справі повністю покладена на ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" як покупця майнового комплексу Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства "Житлосервіс" за умовами приватизації.
Розглянувши доводи заяви приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в особі відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає, що заява підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:
У відповідності до ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
За правилами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Законом України від 18.01.2018 "Про приватизацію державного і комунального майна" врегульовано правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим.
За нормами даного Закону єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу це усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки.
Завершення приватизації це продаж об`єкта приватизації (усіх акцій, передбачених до продажу, єдиного майнового комплексу, іншого майна тощо) та перехід права власності на такий об`єкт покупцю, що оформлюється наказом відповідного органу приватизації;
До об`єктів малої приватизації належать, зокрема, єдині майнові комплекси державних і комунальних підприємств, їх структурних підрозділів, у тому числі єдині майнові комплекси та їх структурні підрозділи, що передані в оренду, крім єдиних майнових комплексів державних і комунальних підприємств, що належать до об`єктів великої приватизації (ст. 5).
Частиною 1 ст. 28 цього ж Закону передбачено, що Особи, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Зі змісту договору купівлі - продажу об`єкта малої приватизації державної власності - єдиного майнового комплексу Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс" від 11.11.2020 (а.с. 102) вбачається, що право власності на Об`єкт приватизації переходить до покупця після сплати в повному обсязі ціни продажу Об`єкта приватизації разом з неустойкою ( у разі її нарахування) ( п. 3.1. договору).
Представники учасників справи стверджують, що повний розрахунок за об`єкт приватизації з боку ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" (Покупець) проведено, право власності на майновий комплекс відповідача у справі перейшло до цього товариства.
Отже, зі змісту імперативної норми ст. 28 ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна" та п. 4.1. Договору купівлі - продажу об`єкта малої приватизації вбачається, що ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" є правонаступником майнових прав та обов`язків і доказів того, що обов`язок сплати боргу за рішенням суду даній справі до вказаного товариства не перейшов, суду не подано.
Суд відхиляє заперечення ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" проти заміни боржника у виконавчому провадженні виходячи з такого:
- саме по собі збереження на даний час реєстрації Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс" у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань не є безумовною підставою вважати, що ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" не є і не може бути правонаступником боргових зобов`язань підприємства, цілісний майновий комплекс якого товариство викупило в процесі приватизації;
- правонаступництво ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" за боргами і зобов`язаннями Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс" визначено положеннями чинного законодавства (ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна") та п. 4.1. як істотною умовою договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації. Тому твердження представника Товариства, що правонаступництво може мати місце лише за наслідками реорганізації підприємства "Житлосервіс" і після його ліквідації та запису у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення - не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
- право ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив" за умовами п. 7.4.6. договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації (а.с. 102) виплачувати борги Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс" в т.ч. за рішенням у даній справі протягом 12 місяців не обмежує (не нівелює) правонаступництво товариства, не зупиняє його на період цих 12 місяців, а тому твердження представника товариства, що в даний час відповідач у справі сам повинен і продовжує бути зобов`язаною особою перед позивачем і правонаступництво у товариства не настає до завершення цього 12місячного періоду є необґрунтованими нормами чинного законодавства.
Суд вважає, що ТОВ "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант-Актив", ставши правонаступником Черкаського державного комерційного житлово - побутового підприємства "Житлосервіс", має повне право скористатися положеннями п. 4.1. договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації щодо погашення кредиторської заборгованості державного підприємства протягом 12 місяців, але при наявності виконавчого провадження ці питання повинні вирішуватися із органом ДВС. На підставність заміни сторони виконавчого провадження внаслідок правонаступництва в силу закону і вибуття первісного боржника із правовідносин внаслідок цього - дана обставина (розстрочення сплати боргу) впливу не має та не змінює її.
На підставі викладеного, заява приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в особі відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" від 12.02.2021 про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованою, а тому підлягає до повного задоволення.
Керуючись ст. 334 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в особі відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" від 12.02.2021 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити повністю.
Здійснити процесуальну заміну відповідача у справі (сторони виконавчого провадження) -- Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства "Житлосервіс" на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Консалтингова компанія "Гарант Актив" (ідентифікаційний код 43597448, м. Черкаси, вул. Надпільна, 261).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвалу направити заявнику, сторонам та відділу ДВС в порядку ч. 5 ст. 242 та ч. 4 ст. 334 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 25 лютого 2021
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2021 |
Оприлюднено | 26.02.2021 |
Номер документу | 95133371 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні