Справа № 295/14044/16-ц Головуючий у 1-й інст. Чішман Л. М.
Категорія 48 Доповідач Шевчук А. М.
У Х В А Л А
01 березня 2021 р. м. Житомир
Суддя Житомирського апеляційного суду Шевчук А.М., вирішуючи питання про відкриття провадження
за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України
на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 28 вересня 2020 року
у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Житомирській області, Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про відшкодування майнової та моральної шкоди,
в с т а н о в и л а :
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 28 вересня 2020 року позов задоволено частково.
Не погодившись із вищевказаним рішенням, Дочірнє підприємство Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (надалі - ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України ) подало апеляційну скаргу, в якій порушує клопотання про звільнення від сплати судового збору. Клопотання обґрунтовує тим, що на даний час перебуває у важкому матеріально-фінансовому стані та не має можливості сплатити судовий збір у розмірі, встановленому законом. Зокрема зазначає, що підприємство перебуває в процедурі банкрутства, у зв`язку з чим не здійснює господарської діяльності та не має в своєму активі грошових коштів, а також має заблоковані рахунки відповідно до постанови виконавчої служби, а тому вважає, що клопотання про звільнення від сплати судового збору підлягає до задоволення.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України Про судовий збір .
Відповідно до змісту частини другої ст. 136 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Отже, Закон України Про судовий збір є спеціальним законом, який визначає порядок і розмір справляння судового збору учасниками справи та з вище перелічених умов убачається, що відповідач не є суб`єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо звільнення від сплати судового збору, оскільки даний закон не передбачає можливості звільнення від сплати таких витрат для юридичних осіб.
Згідно частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявника на доступ до правосуддя, оскільки формування справедливих принципів оплати судового збору характеризує рівень доступності до правосуддя у країні (справа Креуз проти Польщі 28249/95 (KREUZ v. POLAND) від 19 червня 2001 року).
Єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто юридичної особи. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Отже, основна умова, за якою може мати місце відстрочка чи розстрочка, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений суду достовірними доказами.
Посилання скаржника як на підставу звільнення від сплати судового збору на те, що ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України ) на даний час перебуває у важкому матеріально-фінансовому стані в зв`язку із знаходженням в стані банкрутства не є беззаперечним доказом про неможливість здійснення сплати судового збору за подання даної апеляційної скарги. Окрім того, з долученої копії постанови про арешт коштів боржника від 15 липня 2019 року вбачається, що накладено арешт на певну суму грошових коштів та не на всі рахунки.
Водночас безпідставне звільнення, відстрочення або розстрочення юридичній особі сплати судового збору за відсутності належних та допустимих доказів суперечить завданню та меті Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору у частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору та може розцінюватися, як надання певних процесуальних переваг заявнику перед іншими учасниками судового процесу, які зобов`язані сплачувати такий збір.
Враховуючи викладене, клопотання ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України про звільнення від сплати судового збору не підлягає до задоволення, а апеляційна залишенню без руху для сплати судового збору в розмірі, встановленому законом.
Відповідно до підпункту 6 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду, судовий збір сплачується в розмірі 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно підпункту 1 п.1 ч.2 ст.4 цього Закону - за подання до суду фізичною особою заяви майнового характеру ставка судового збору, станом на час подання уточненої позовоної заяви складала 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (640 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (8 000 грн.).
Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що відповідач рішення суду першої інстанції оскаржує в частині задоволених вимог про стягнення з нього на користь ОСОБА_1 майнової та моральної шкоди в розмірі 331 054,44 грн.
Враховуючи викладене, відповідачу при подачі до апеляційного суду необхідно сплатити судовий збір у розмірі 4 965,82 грн. (із розрахунку: 3 310,54 - це 1% від суми 331 054,44; 3 310,54х150%=4 965,82).
Відповідно до Закону України Про судовий збір та листа Державної судової адміністрації України № 15-15335/15 від 28 серпня 2015 року судовий збір згідно закону перераховується у безготівковій або готівковій формі, при сплаті судового збору через онлайн системи, банкомати для приймання платежів, інтернет-банкінг, банківські установи обов`язковими для заповнення платниками є наступні реквізити :
-дата документа;
-отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101;
-код отримувача: ЄДРПОУ 37976485;
-банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
-код банку отримувача: МФО 899998;
-рахунок отримувача: UA498999980313101206080006797;
-код класифікації доходів бюджету: 22030101;
-призначення платежу.
При сплаті судового збору поле призначення платежу розрахункового документа повинно бути заповнено наступним чином:
*;101;
При заповненні платіжного документа у графі Код платника платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв`язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Приклад заповнення графи "Призначення платежу":
*;101; 1234567890 ; Судовий збір, за позовом ОСОБА_2 , Житомирський апеляційний суд.
Відповідно до ст. 9 Закону України Про судовий збір судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно із ч.2 ст.357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для сплати судового збору в розмірі 4 965,82 грн .
Керуючись ст.ст.136,185,357 ЦПК України
у х в а л и л а :
Відмовити Дочірньому підприємству Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України залишити без руху.
Надати строк для сплати судового збору - десять днів з дня вручення копії ухвали .
Оригінал квитанції /платіжного доручення/ необхідно подати або надіслати на адресу Житомирського апеляційного суду до вищезазначеної дати .
Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали у встановлений строк, апеляційна скарга буде визнана неподаною і повернута скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2021 |
Оприлюднено | 02.03.2021 |
Номер документу | 95214608 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Шевчук А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні