Рішення
від 01.03.2021 по справі 739/1277/20
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/1277/20

Провадження № 2/739/44/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Чепурка В.В.,

за участі:

секретаря судових засідань - Лукаш Н.Я.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області та Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області та приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Неволько Віта Анатоліївна, про встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області та Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області та приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Неволько Віта Анатоліївна, про встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батька ОСОБА_2 , який за життя набув право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів. Спадщину останнього прийняла матір позивачки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Остання за життя також набула право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів. Позивачка належним чином прийняла спадщину своєї матері та є її єдиним спадкоємцем. У документі, що посвідчував право матері на земельну частку (пай) було допущено описку та неправильно зазначено по батькові матері ОСОБА_3 замість правильного ОСОБА_3 . У зв`язку з цим виникла необхідність встановлення факту належно правовстановлюючого документа матері. При цьому документи, які посвідчували право матері та батька на земельні частки (паї) втрачені, про що зроблено оголошення в засобі масової інформації. З огляду на відсутність правовстановлюючих документів допущення описки у правовстановлюючому документі та зважаючи на прийняття спадщини позивачка просить встановити факт належності матері правовстановлюючого документа та визнати за нею право на земельні частки (паї), що належали її батьку та матері за життя, оскільки в позасудовому порядку вона не може оформити прийняту спадщину.

Позивачка у судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області у судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що позовні вимоги відповідач визнає.

Представник відповідача - Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області у судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що позовні вимоги визнає повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, при цьому подав заяву про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що у вирішення справи покладається на розсуд суду.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Неволько В.А. у судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі.

Заяви та клопотання учасників справи

Позивачкою у позовні заяві було заявлено клопотання про витребування у третьої особи - приватного нотаріуса Неволько В.А. спадкової справи ОСОБА_3 , яке судом було задоволено. Також було заявлено клопотання про витребування державного акту на право колективної власності на землю КСГП Хлібороб с. Попівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області та списку члені даного КСП і про витребування книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСГП Хлібороб у задоволенні яких судом відмовлено. Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 11 листопада 2020 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання, а також визначено відповідачам строк для подання відзивів на позов.

Ухвалою суду від 11 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи

Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Попівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області помер ОСОБА_2 (а.с. 8).

Останній за життя набув право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів за рахунок земель КСГП Хлібороб , розташованих на території Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яке посвідчувалося сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №055512, що підтверджується довідкою Відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 06 березня 2020 року (а.с. 13).

Вказаний сертифікат на право на земельну частку (пай) був втрачений, у зв`язку з чим розміщено повідомлення про його недійсність в засобах масової інформації, що підтверджується повідомленням у газеті Сіверський край (а.с. 6).

На день смерті ОСОБА_2 перебував у шлюбі з ОСОБА_3 (а.с. 9), разом з якою проживав у с. Попівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області (а.с. 10).

Отже, в силу положень статей 529, 548, 549 Цивільного кодексу УРСР (чинного на час прийняття спадщини) ОСОБА_3 належним чином прийняла спадщину свого чоловіка вступивши у фактичне володіння та у правління спадковим майном і була його єдиним спадкоємцем, оскільки інші спадкоємців спадщину ОСОБА_2 не приймали, що підтверджується інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (а.с. 52).

Таким чином до ОСОБА_3 перейшли усі права та обов`язки, що належали її чоловіку ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зокрема й право на земельну частку (пай).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла в с. Бутівка Городнянського району Чернігівської області (а.с. 7).

Остання за життя набула право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів за рахунок земель КСГП Хлібороб , розташованих на території Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яке посвідчувалося сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №055496, що підтверджується довідкою Відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 06 березня 2020 року (а.с. 13).

Водночас, у вказаному сертифікаті було допущено описку в написанні по батькові особи, якій він був виданий та замість правильного по батькові ОСОБА_3 помилково було вказано ОСОБА_3 (а.с. 13). Дана обставина підтверджується довідкою виконавчого комітету Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 05 березня 2020 року, відповідно до якої саме ОСОБА_3 було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №055496, яка й проживала у с. Попівка разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 (а.с. 10).

Зазначений вище сертифікат на право на земельну частку (пай) був втрачений, у зв`язку з чим розміщено повідомлення про його недійсність в засобах масової інформації, що підтверджується повідомленням у газеті Сіверський край (а.с. 6).

Позивачка є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією її свідоцтва про народження (а.с. 74). Вона прийняла спадщину своєї матері, подавши нотаріусу заяву про прийняття спадщини, що підтверджується копією даної заяви за якою заведено спадкову справу №147/2020. При цьому інші спадкоємці ОСОБА_3 заяв про прийняття спадщини останньої не подавали (а.с. 65-71), згідно довідки Бутівського старостинського округу Городнянської міської ради Чернігівської області від 01 вересня 2020 року на день смерті ОСОБА_3 проживала разом з позивачкою та її сином (а.с. 68). Це у свою чергу свідчить, що позивачка є єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину останньої.

Отже, до позивачки в силу статті 1218 ЦК України перейшли усі права та обов`язки, що належали її матері ОСОБА_3 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, зокрема й право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів, яке ОСОБА_3 набула у порядку спадкування за законом після свого чоловіка ОСОБА_2 , а також право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів, яке ОСОБА_3 набула за життя.

Водночас, позивачка не може отримати свідоцтво про право на прийняту спадщину, а саме на належні її матері ОСОБА_3 права на земельні частки (паї) через відсутність відповідних правовстановлюючих документів, а також через неправильність запису по батькові матері позивачки у втраченому сертифікаті на право на земельну частку (пай).

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року №899-ІV, право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Згідно частини другої статті 2 вказаного Закону одним із документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Частиною другою статті 315 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Оскільки судом встановлено, що позивачка набула у порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) розміром 5,56 умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСГП Хлібороб , розташованих на території Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яке належало ОСОБА_2 та було успадковане після нього ОСОБА_3 , а також набула право на земельну частку (пай), яке ОСОБА_3 набула за життя, однак ці права не визнаються через недійсність документів, що їх посвідчували та допущене неправильне написання по батькові ОСОБА_3 у втраченому сертифікатів на право на земельну частку (пай), яким посвідчувалося вказане вище право, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Судові витрати

Оскільки спір виник внаслідок того, що позивачка втратила правовстановлюючі документи, тобто внаслідок її недбалих дій, відповідно до частини дев`ятої статті 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне повністю покласти на позивачку всі здійснені нею витрати, не стягуючи їх з відповідачів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 81-83, 141, 200, 206, 258-259, 263-268, 273, 352, 354Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області та Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору- Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області та приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Неволько Віта Анатоліївна, про встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.

Встановити факт належності сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0155496 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) розміром 5,56 (п`ять цілих п`ятдесят шість сотих) умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСГП Хлібороб , розташованих на території Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, що належало згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0155512 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) розміром 5,56 (п`ять цілих п`ятдесят шість сотих) умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСГП Хлібороб , розташованих на території Попівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, що належало згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0155496 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач 1: Новгород-Сіверська районна державна адміністрація Чернігівської області, ЄДРПОУ - 04061642, місцезнаходження: Чернігівська область, м. Новгород-Сіверський, вул. Б. Майстренка, 6.

Відповідач 2: Попівська сільська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області, ЄДРПОУ - 04415459, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Попівка.

Третя особа 1: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ЄДРПОУ - 39764881, місцезнаходження: Чернігівська область, м. Чернігів, проспект Миру, 14.

Третя особа 2: Приватний нотаріус Неволько Віта Анатоліївна, місцезнаходження: Чернігівська область, Городнянський район, м. Городня, вул. Троїцька, 10.

Суддя В.В. Чепурко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення01.03.2021
Оприлюднено02.03.2021
Номер документу95226792
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —739/1277/20

Рішення від 01.03.2021

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 27.01.2021

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 11.12.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні