ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 р. Справа № 440/1237/20 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Катунова В.В.
суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Ігнатьєвої К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2020, суддя Н.І. Слободянюк, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 08.09.20 по справі № 440/1237/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг"
до Управління Держпраці в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" /далі - позивач, ТОВ "Буденерготорг"/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про зміну предмету позову) до Управління Держпраці у Кіровоградській області /далі - відповідач/ про:
- визнання з 14 січня 2020 року протиправними дій Управління Держпраці у Кіровоградській області щодо утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками (згідно з наказом №1-Т від 14 січня 2020 року) без залучення представників ТОВ "Буденерготорг";
- зобов`язання Управління Держпраці у Кіровоградській області включити до складу комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками (утвореної наказом №1-Т від 14 січня 2020 року) представників ТОВ "Буденерготорг", а саме: представника уповноваженого органу ТОВ "Буденерготорг" та представника роботодавця ТОВ "Буденерготорг" /а.с. 1-6, 121-124/.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом Управління Держпраці у Кіровоградській області №1-Т від 14 січня 2020 року утворено комісію зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками без залучення представників ТОВ "Буденерготорг", чим порушено вимоги пунктів 15-16 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року. Дії відповідача щодо незалучення представників ТОВ "Буденерготорг" до складу комісії зі спеціального розслідування порушують право ТОВ "Буденерготорг" на участь в розслідуванні групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, який стався 10 січня 2020 року о 9:58 на території ТОВ "Придніпровський олійноекстраційний завод" з працівниками позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що наявність у формі повідомлення про нещасний випадок графи, в якій зазначаються прізвища осіб, яких належить включити до складу комісії, не звільняє відповідача від обов`язку залучити представників підприємства до складу спеціальної комісії із розслідування нещасного випадку. Посилання відповідача на повідомлення, яке надіслано за допомогою додатку-менеджеру "Viber", є безпідставним, оскільки в тексті такого повідомлення не міститься пропозиції надати кандидатів представників підприємства для включення їх до складу комісії, а також законодавством України не передбачено використання таких засобів зв`язку.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції 16.02.2021 представники позивача, Світалка В.П. та Стрюк Р.І., підтримали свою правову позицію по справі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" зареєстровано юридичною особою та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30 січня 2015 року /а.с. 30-36/.
Відповідно до протоколу №1 установчих зборів учасників ТОВ "Буденерготорг" від 26 січня 2015 року /а.с.29/, наказу ТОВ "Буденерготорг" №1-К від 09 лютого 2015 року /а.с. 28/ та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 31/ директором ТОВ "Буденерготорг" є ОСОБА_3 .
17 грудня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Придніпровський олійноекстракційний завод" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Комплексні енергетичні системи" (підрядник) укладено договір підряду №17/12/19 /а.с.66-77/, згідно з пунктом 2.1 якого підрядник зобов`язується за замовленням замовника на свій ризик виконати та здати йому в строк, установлений цим договором та згідно з графіком виконаних робіт, роботи по улаштуванню пальового полі на об`єкті Реконструкція комплексу будівель ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" з добудовою паросилової ділянки з когенераційною установкою електричної потужності до 26 МВт в місті Кропивницький, вулиця Мурманська, будинок 53 , а замовник зобов`язується надати підряднику будівельний майданчик, передати проектну документацію, прийняти від підрядника закінчені роботи та оплатити їх згідно з умовами даного договору.
19 грудня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комплексні енергетичні системи" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" (підрядник) укладено договір підряду №19.12с /а.с.78-80/, згідно з пунктом 1.1 якого замовник доручає, а підрядник забезпечує відповідно до проектної документації та умов договору виконання лідерного буріння свердловини діаметром 300 мм та виконання заглиблення методом вдавлювання залізобетонних паль по будівництву Виконання робіт по влаштуванню пальового поля в складі реалізації проекту Реконструкція комплексу будівель ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" з добудовою паросилової ділянки з когенераційною установкою електричної потужності до 26 МВт .
Також 19 грудня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комплексні енергетичні системи" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" (виконавець) укладено договір на виконання робіт із випробування паль №19.12в /а.с.81-82/, згідно з пунктом 1.1 якого виконавець зобов`язується виконати статичні випробування паль в кількості 3 штуки на об`єкті Виконання робіт по влаштуванню пальового поля в складі реалізації проекту Реконструкція комплексу будівель ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" з добудовою паросилової ділянки з когенераційною установкою електричної потужності до 26 МВт згідно з вимогами ДБН В.2.2-24:2009 "Будинки і споруди проектування висотних житлових і громадських будинків", ДСТУ Б.В.2.1-95 Грунти. Методи польових випробувань палями та технічного завдання на проведення випробувань паль статичним навантаженням.
10 січня 2020 року о 09 год. 58 хв. на території ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" (25014, Кіровоградська область, Кіровський район, місто Кропивницький, вулиця Мурманська, будинок 53) стався груповий нещасний випадок зі смертельними наслідками з працівниками ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_1 , 1978 року народження, та ОСОБА_2 , 1967 року народження, що визнається учасниками справи.
Повідомлення про нещасний випадок/гостре професійне захворювання (отруєння) до Управління Держпраці у Кіровоградській області Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" не подано.
10 січня 2020 року ТМО Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Кіровоградській області направило до Управління Держпраці у Кіровоградській області екстрені повідомлення щодо настання нещасного випадку на виробництві /а.с.56-57/.
13 січня 2020 року до Управління Держпраці у Кіровоградській області надійшли заяви від членів сім`ї потерпілих ОСОБА_4 та ОСОБА_5 /а.с. 59-60/, в яких вони просили провести розслідування групового нещасного випадку, який стався 10 січня 2020 року в м.Кропивницькому.
13 січня 2020 року посадовою особою Управління Держпраці у Кіровоградській області за допомогою додатку-месенджеру Viber направлено смс-повідомлення /а.с. 58/ директору ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_3 про необхідність подати повідомлення про нещасний випадок для початку спеціального розслідування.
Управлінням Держпраці у Кіровоградській області надіслано до Державної служби України з питань праці лист №15-14-12/203-20 від 13 січня 2020 року Про надання доручення /а.с.61/ із проханням утворити спеціальну комісію або надати доручення Управлінню Держпраці у Кіровоградській області про утворення спеціальної комісії з розслідування групового нещасного випадку, що стався 10 січня 2020 року з двома працівниками субпідрядної організації ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_2 та ОСОБА_1
Листом Державної служби України з питань праці №271/1/9.1-ДП-20 від 13 січня 2020 року Про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками (вх. 217/20 від 14 січня 2020 року) /а.с. 62/ відповідно до вимог пункту 16 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, доручено Управлінню Держпраці у Кіровоградській області утворити комісію та провести спеціальне розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 10 січня 2020 року з працівниками ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Листом Кропивницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області №375/117-20 від 13 січня 2020 року (вх.№242/20 від 14 січня 2020 року) /а.с.65/ повідомлено Управління Держпраці у Кіровоградській області про те, що за фактом нещасного випадку, що стався 10 січня 2020 року, порушено кримінальне провадження № 12020120020000207 від 10 січня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 272 КК України, у зв`язку з чим необхідно створити комісію та провести спеціальне розслідування по даному факту, а висновок комісії надати до СВ Кропивницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області.
Листом Управління Держпраці у Кіровоградській області №15-20-12/218-20 від 14 січня 2020 року Про надання представника для розслідування нещасного випадку /а.с.63/ запропоновано Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області відповідно до вимог пунктів 10, 15 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, надати представника відділення Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області для участі в роботі спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку.
Листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області №02-24-70 від 14 січня 2020 року (вх. 266/20 від 15 січня 2020 року) /а.с. 64/ повідомлено Управлінню Держпраці у Кіровоградській області про те, що у розслідуванні нещасного випадку як член комісії приймає участь завідувач сектора профілактики страхових випадків Кропивницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області - ОСОБА_6 .
14 січня 2020 року Управлінням Держпраці у Кіровоградській області винесено наказ №1-Т Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками , яким для проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, який стався 10 січня 2020 року о 09 год. 58 хв. на території ТОВ Придніпровський олійноекстракційний завод (25014, Кіровоградська область, Фортечний район, місто Кропивницький. вулиця Мурманська, будинок 53) з ОСОБА_1 , 1978 року народжження, машиністом бурової установки ТОВ Буденерготорг , та ОСОБА_2 , 1967 року народження, машиністом бурової установки ТОВ Буденерготорг (36023, Полтавська область, місто Полтава, вул. Колективна, будинок 8), за дорученням Державної служби України з питань праці №271/1/9.1-ДП-20 від 13 січня 2020 року відповідно до вимог пункту 10, 15, 16 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, призначено комісію із спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками у складі: голови ОСОБА_7 , завідувача сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Кіровоградській області, та членів комісії: ОСОБА_8 , головного державного інспектора сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління; ОСОБА_6 , завідувача сектору профілактики страхових випадків Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області; Костенко Ірини Володимирівни, головного спеціаліста з питань охорони праці відділу праці та соціально-трудових відносин УСЗН виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради; Козинця Леоніда Олексійовича, голови Кіровоградської обласної організації профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування; Мельника Леоніда Івановича, головного інженера Товариства з обмеженою відповідальністю Комплексні енергетичні системи ; Тимофієва Михайла Геннадійовича, інженера з охорони праці Товариства з обмеженою відповідальністю Придніпровський олійноекстракційний завод ; а також доручено комісії провести спеціальне розслідування нещасного випадку.
Листом голови комісії зі спеціального розслідування ОСОБА_7 №3 від 21 січня 2020 року Про надання інформації /а.с.84/ повідомлено директора ТОВ Буденерготорг ОСОБА_3 про утворення комісії та про необхідність подання документів, в тому числі і повідомлення про нещасний випадок.
Не погодившись з діями відповідача щодо утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками (згідно з наказом №1-Т від 14 січня 2020 року) без залучення представників ТОВ "Буденерготорг", позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 35 та частини другої статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року страхуванню від нещасного випадку підлягають: 1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах; 2) учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах; 3) особи, які утримуються у виправних закладах та залучаються до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами.
Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України "Про охорону праці" №2694-XII від 14 жовтня 1992 року /далі - Закон №2694-XII/.
Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2694-XII роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об`єднаннями профспілок.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про охорону праці" і статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Кабінетом Міністрів України постановою від 17 квітня 2019 року № 337 затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві /далі - Порядок № 337/.
Згідно з пунктами 1 та 2 Порядку № 337 цей Порядок визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
За визначеннями, наведеними у пункті 3 Порядку № 337, груповий нещасний випадок - нещасний випадок, що стався одночасно з двома та більше працівниками незалежно від ступеня тяжкості отриманих ними травм; нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Відповідно до абзаців 1, 2 - 14 пункту 8 Порядку № 337 у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров`я, заяви потерпілого, членів його сім`ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов`язаний протягом двох годин повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому - дев`ятому цього пункту, з використанням засобів зв`язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.
Повідомлення про нещасний випадок надається за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), а у разі настання нещасного випадку внаслідок події (аварії, катастрофи тощо) під час руху транспортних засобів усіх видів - за місцем реєстрації підприємства (установи, організації): територіальному органові Держпраці; робочому органові Фонду; керівникові підприємства (установи, організації), на території якого сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), якщо потерпілий є працівником іншого підприємства (установи, організації); керівникові первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (у разі наявності на підприємстві (в установі, організації) кількох профспілок - керівникові профспілки, членом якої є потерпілий), а у разі відсутності профспілки - уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці; уповноваженому органові чи наглядовій раді підприємства (у разі її утворення); органові ДСНС у разі, коли нещасний випадок стався внаслідок пожежі.
Якщо нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) підлягають спеціальному розслідуванню відповідно до пункту 10 цього Порядку, повідомлення про нещасний випадок додатково надсилається: місцевій держадміністрації або органові місцевого самоврядування (у разі відсутності уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства); органові галузевої профспілки вищого рівня, а у разі його відсутності - територіальному профоб`єднанню; органові поліції (у разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), що призвели до тяжких (у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого) чи смертельних наслідків, смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов`язків).
Для випадків, що підлягають спеціальному розслідуванню, у повідомленні про нещасний випадок, що надається територіальному органові Держпраці, роботодавцем зазначаються кандидатури представників підприємства (установи, організації) та уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) (із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, посади, контактних телефонів) для включення їх до складу спеціальної комісії.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 337 спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема нещасні випадки із смертельними наслідками; групові нещасні випадки; випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов`язків; нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що Порядок № 337 не містить жодної норми, яка б визначала підставу, за якій не утворюється спеціальна комісія для проведення спеціального розслідування в разі нещасних випадків із смертельними наслідками; групових нещасних випадків; випадків смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов`язків. Системний аналіз цього нормативного акта, дає підстави вважати, що спеціальне розслідування проводиться у разі виникнення такого нещасного випадку, тобто сам факт виникнення нещасного випадку є юридичною підставою для проведення його спеціального розслідування та утворення спеціальної комісії.
Додатком 2 до Порядку № 337 затверджено форму Повідомлення про нещасний випадок / гостре професійне захворювання (отруєння) , згідно з якою в графі 8 повідомлення зазначаються відомості про кандидатури представників підприємства, установи або організації та його уповноваженого органу чи наглядової ради (у разі її утворення), запропоновані для включення до складу спеціальної комісії із зазначенням прізвищ, імен, по- батькові таких кандидатів, їх посад та контактних телефонів.
Пунктом 11 Порядку № 337 передбачено, що нещасні випадки та/або гострі професійні захворювання (отруєння), що сталися з працівниками підприємств (установ, організацій), їх філій, представництв та інших відокремлених і структурних підрозділів під час виконання трудових обов`язків (крім катастрофи, аварії чи події під час руху транспортних засобів усіх видів) за межами області, де суб`єкт господарювання пройшов державну реєстрацію як юридична особа або фактично перебуває, розслідуються за місцем їх настання.
Відповідно до пунктів 14-15 Порядку № 337 Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія). Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім`ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об`єднань профспілок).
До складу спеціальної комісії входять: посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній; керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця; представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб`єднання; представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
У разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на території іншого підприємства (установи, організації) до складу спеціальної комісії включаються представники такого підприємства (установи, організації).
У разі потреби до складу комісії можуть включатися посадові особи Держпраці та/або її територіального органу за галузевим напрямом.
Пунктом 16 Порядку № 337 встановлено, що спеціальне розслідування групового нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), під час яких загинуло від двох до чотирьох осіб, проводиться спеціальною комісією, яка утворюється Держпраці або за її дорученням відповідним територіальним органом.
Зі змісту наведених положень слідує, що у разу настання нещасного випадку, який підлягає спеціальному розслідуванню (зокрема, нещасний випадок із смертельними наслідками; груповий нещасний випадок; випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов`язків) роботодавець зобов`язаний протягом двох годин повідомити відповідних осіб, в тому числі територіальний орган Держпраці, з використанням засобів зв`язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок згідно з додатком 2. У повідомленні про нещасний випадок роботодавець зобов`язаний зазначити кандидатури представників підприємства (установи, організації) та уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) (із зазначенням їх прізвищ, імен, по-батькові, посад, контактних телефонів) для включення їх до складу спеціальної комісії. Спеціальне розслідування групового нещасного випадку, під час якого загинуло від двох до чотирьох осіб, проводиться спеціальною комісією, яка утворюється Держпраці або за її дорученням відповідним територіальним органом. Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (в тому числі, на підставі звернень членів сім`ї потерпілих та органу досудового розслідування) із включенням до її складу, зокрема, представника уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній, та керівника (спеціаліста) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадової особи, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представника роботодавця.
Колегією суддів встановлено, що 10 січня 2020 року о 09 год. 58 хв. на території ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" (25014, Кіровоградська область, Кіровський район, місто Кропивницький, вулиця Мурманська, будинок 53) стався груповий нещасний випадок зі смертельними наслідками з працівниками ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_1 , 1978 року народження, та ОСОБА_2 , 1967 року народження.
13 січня 2020 року до Управління Держпраці у Кіровоградській області надійшли заяви від членів сім`ї потерпілих ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , в яких вони просили провести розслідування групового нещасного випадку, який стався 10 січня 2020 року в м.Кропивницькому.
У листі №375/117-20 від 13 січня 2020 року (вх.№242/20 від 14 січня 2020 року) Кропивницький відділ поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області також просив Управління Держпраці у Кіровоградській області провести спеціальне розслідування факту нещасного випадку, який стався 10 січня 2020 року із працівниками ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Листом Державної служби України з питань праці №271/1/9.1-ДП-20 від 13 січня 2020 року Про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками (вх. 217/20 від 14 січня 2020 року) відповідно до вимог пункту 16 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, доручено Управлінню Держпраці у Кіровоградській області утворити комісію та провести спеціальне розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 10 січня 2020 року з працівниками ТОВ "Буденерготорг" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Таким чином, у зв`язку з надходженням 13 січня 2020 року до відповідача з інших джерел (а саме: звернень від органу досудового розслідування та звернень від членів сімей потерпілих) відомостей про груповий нещасний випадок із смертельними наслідками за дорученням Державної служби України з питань праці відповідач зобов`язаний був утворити протягом одного робочого дня спеціальну комісію для розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками.
Так, відповідно до вимог пунктів 10, 15, 16 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, 14 січня 2020 року Управлінням Держпраці у Кіровоградській області винесено наказ №1-Т Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками , яким для проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 10 січня 2020 року о 09 год. 58 хв. на території ТОВ Придніпровський олійноекстракційний завод (25014, Кіровоградська область, Фортечний район, місто Кропивницький. вулиця Мурманська, будинок 53) з ОСОБА_1 , 1978 року народжження, машиністом бурової установки ТОВ Буденерготорг , та ОСОБА_2 , 1967 року народження, машиністом бурової установки ТОВ Буденерготорг (36023, Полтавська область, місто Полтава, вул. Колективна, будинок 8), призначено комісію із спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками у складі: голови ОСОБА_7 , завідувача сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Кіровоградській області; та членів комісії: ОСОБА_8 , головного державного інспектора сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління; ОСОБА_6 , завідувача сектору профілактики страхових випадків Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області; Костенко Ірини Володимирівни, головного спеціаліста з питань охорони праці відділу праці та соціально-трудових відносин УСЗН виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради; Козинця Леоніда Олексійовича, голови Кіровоградської обласної організації профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування; Мельника Леоніда Івановича, головного інженера Товариства з обмеженою відповідальністю Комплексні енергетичні системи ; ОСОБА_9 , інженера з охорони праці Товариства з обмеженою відповідальністю Придніпровський олійноекстракційний завод ; а також доручено комісії провести спеціальне розслідування нещасного випадку.
Отже, вказаний наказ містить конкретизований персональний склад спеціальної комісії із зазначенням прізвищ, імен та по-батькові осіб, включених до складу такої комісії та їх посади.
Щодо доводів апеляційної скарги, що на момент винесення наказу №1-Т від 14 січня 2020 року Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками до складу спеціальної комісії не включено представників ТОВ "Буденерготорг", колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до положень пунктів 8, 14-15 Порядку №337 та додатку 2 до такого Порядку саме на роботодавця, тобто ТОВ "Буденерготорг", покладено обов`язок подання до територіального управління Держпраці повідомлення про нещасний випадок із зазначенням відомостей (прізвища, імені, по-батькові, посади та контактного телефону) про кандидатури представників роботодавця, запропонованих для включення до складу спеціальної комісії.
Треба зауважити, що доводи відповідача про обов`язок роботодавця та/або лікувального закладу (куди потрапив позивач після вибуху) повідомити про нещасний випадок, відтак обов`язок органів Держпарці провести на цій підставі спеціальне розслідування є обґрунтованими.
Втім, як вбачається з обставин цієї справи, роботодавець таких повідомлень не надсилав. Водночас у справі встановлено, що відбулася подія (нещасний випадок), з якою Порядок №337 пов`язує необхідність провести спеціальне розслідування, відтак з`ясувати, з-поміж іншого, чи пов`язаний нещасний випадок (що спричинив тяжкі наслідки) з виробництвом.
У цьому зв`язку невиконання роботодавцем свого обов`язку повідомити Управління Держпраці про нещасний випадок з працівниками не можуть бути перепоною для такого розслідування і з`ясування/перевірки усіх необхідних обставин нещасного випадку, що стався з працівниками, якщо відомості про такий нещасний випадок надійшли з інших джерел (а саме: звернень від органу досудового розслідування та звернень від членів сімей потерпілих).
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 20.05.2020 року по справі 815/6653/17.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що у випадку неподання такого повідомлення до територіального управління Держпраці відсутня об`єктивна можливість для залучення представників роботодавця до складу спеціальної комісії через відсутність у нього відповідної конкретної інформації, оскільки територіальне управління Держпраці не уповноважено відповідно до чинного законодавства самостійно (без подання відповідної інформації роботодавцем) визначати представників роботодавця для включення їх до складу спеціальної комісії.
Крім того, чинне законодавство не зобов`язує територіальне управління Держпраці направляти роботодавцю лист з вимогою або проханням виконати свій обов`язок щодо подання повідомлення про нещасний випадок (із зазначенням прізвищ кандидатур представників). Між тим, листом голови комісії зі спеціального розслідування ОСОБА_7 №3 від 21 січня 2020 року Про надання інформації повідомлено директору ТОВ Буденерготорг ОСОБА_3 про утворення комісії та про необхідність подання згідно з пунктами 38, 43, 45 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17 квітня 2019 року, документів, в тому числі і повідомлення про нещасний випадок. Вказаний лист отриманий директором ТОВ Буденерготорг Стрюком Р.І. 21 січня 2020 року та не виконаний, тобто повідомлення про нещасний випадок не подано та кандидатури представників ТОВ Буденерготорг для включення до спеціальної комісії не визначено.
У судовому засіданні суду першої інстанції були допитані в якості свідків ОСОБА_7 (голова комісії із спеціального розслідування) та ОСОБА_6 (завідувач сектору профілактики страхових випадків Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області та член комісії), повідомили, що позивачу неодноразово пропонувалось надати інформацію про кандидатури представників, яких він бажає включити до складу спеціальної комісії, з метою внесення доповнень до наказу Управління Держпраці у Кіровоградській області №1-Т від 14 січня 2020 року Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками .
З матеріалів справи судом встановлено, а позивачем не заперечується, що станом на момент розгляду справи судом повідомлення про нещасний випадок із зазначенням прізвищ осіб підприємства, запропонованих для включення до складу спеціальної комісії, товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" до Управління Держпраці у Кіровоградській області не подавалося, а також не подавались будь-які листи, заяви тощо із проханням включити до складу спеціальної комісії представників ТОВ "Буденерготорг" та у зв`язку з цим внести доповнення до наказу №1-Т від 14 січня 2020 року Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками шляхом включення до складу спеціальної комісії представників ТОВ "Буденерготорг" (із зазначенням їх прізвищ, імен, по-батькові, посад, контактних телефонів) є неможливим.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції про відсутність в діях відповідача ознак протиправності та порушення прав позивача при утворенні спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку.
Отже, під час утворення спеціальної комісії згідно з наказом №1-Т від 14 січня 2020 року Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України. Цей наказ не визнавався судом протиправним, не скасовувався та є чинним.
При цьому, колегія суддів вважає безпідставними доводи апеляційної скарги щодо необґрунтованого включення до складу спеціальної комісії головного інженера ТОВ Комплексні енергетичні системи" Мельник Л.І., оскільки в ході судового розгляду справи встановлено, що груповий нещасний випадок стався під час виконання умов договору підряду від 17.12.2019 №17/12/19, укладеного між ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" (замовник) та ТОВ "Комплексні енергетичні системи" (підрядник) та договорів підряду від 19.12.2019 №№19.12в і на виконання робіт із випробування паль від 19.12.2019 №№19.12с, що укладені між ТОВ Комплексні енергетичні системи" та позивачем, а тому Управлінням Держпраці прийнято рішення щодо включення до складу комісії представника підрядника ОСОБА_10 . Також колегія суддів зазначає, що включення до складу спеціальної комісії головного інженера ТОВ Комплексні енергетичні системи" ОСОБА_10 не впливає на права та інтереси позивача в межах спірних відносин.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 року по справі №440/1237/20 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготорг" - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 по справі № 440/1237/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.В. Катунов Судді Г.Є. Бершов І.М. Ральченко Постанова складена в повному обсязі 01.03.21.
(у звязку із перебуванням судді Бершова Г.Є. у відрядженні)
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2021 |
Оприлюднено | 03.03.2021 |
Номер документу | 95237712 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Катунов В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні