Ухвала
від 22.02.2021 по справі 2-1234/11
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-1234/11

6/357/17/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді - Цуранова А. Ю. ,

при секретарі Севериненко Д. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2020 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від представника ТОВ ФК Еліт Фінанс засобами поштового зв`язку надійшла вказана заява, в якій заявник просив суд замінити стягувача ПАТ КБ Надра на його правонаступника ТОВ Фінансова компанія Еліт Фінанс , видати дублікат виконавчого листа та поновити пропущений строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання.

Заява обґрунтована тим, що рішенням суду з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра стягнуто солідарно заборгованість за кредитним договором в сумі 61 185,28 грн. На підставі вказаного рішення стягувачу видано виконавчий лист.

В подальшому, 04.08.2020 року між ПАТ КБ Надра та ТОВ ФК Дніпрофінансгруп укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_А_3, відповідно до умов якого право вимоги за кредитним договором № 194/МК33/АП/2007-980 від 25.05.2007 року перейшло до ТОВ ФК Дніпрофінансгруп . 20.08.2020 року останній відступив право вимоги за вказаним кредитним договором Товариству з обмеженою відповідальністю ФК Фінанс Проперті Групп . 26.08.2020 року право вимоги перейшло до ТОВ ФК Еліт Фінанс .

У зв`язку з проведенням ліквідації ПАТ КБ НАДРА , дії банку, спрямовані на примусове виконання рішення суду не здійснювалися, було втрачено оригінали виконавчих документів та пропущено строки їх пред`явлення на примусове виконання. Станом на день звернення до суду із вказаною заявою рішення Білоцерківського міськрайонного суду у справі № 2-1234/11 не виконано.

29.12.2020 року ухвалою судді заяву прийнято до розгляду.

Учасники справи в судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлялись належним чином, заяв про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.

На підставі ч. 3 ст. 442 ЦПК України суд проводить розгляд заяви без участі учасників справи та інших осіб.

В силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22.06.2012 року з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра стягнуто солідарно заборгованість за кредитним договором в сумі 61 185,28 грн.

Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 25.09.2012 року рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22.06.2012 року залишено без змін.

04.08.2020 року між ПАТ КБ Надра та ТОВ ФК Дніпрофінансгруп укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_А_3, відповідно до умов якого право вимоги за кредитним договором № 194/МК33/АП/2007-980 від 25.05.2007 року перейшло до ТОВ ФК Дніпрофінансгруп .

20.08.2020 року між ТОВ ФК Дніпрофінансгруп та ТОВ ФК Фінанс Проперті Групп укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_А102, відповідно до умов якого право вимоги за кредитним договором № 194/МК33/АП/2007-980 від 25.05.2007 року перейшло до ТОВ ФК Фінанс Проперті Групп .

26.08.2020 року між ТОВ ФК Фінанс Проперті Групп та ТОВ ФК Еліт Фінанс укладено договір про відступлення прав вимоги № б/н, відповідно до умов якого право вимоги за кредитним договором № 194/МК33/АП/2007-980 від 25.05.2007 року перейшло до ТОВ ФК Еліт Фінанс .

Відповідно до акту про втрату виконавчих листів від 04.08.2020 року, складеним уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПАТ КБ Надра Білої І.В., виконавчі листи про стягнення заборованості з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 втрачені під час проведення процедури ліквідації ПАТ КБ Надра , у зв`язку зі зміною керівництва банку та звільнень всіх місцевих співробітників, що здійснювали судовий супровід кредитних справ.

Згідно з інформацією з автоматизованої системи виконавчого провадження (далі АСВП) станом на 30.11.2020 року відсутні дані про відкриття виконавчих проваджень відносно боржників ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання, пов`язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, зокрема, питання заміни сторони виконавчого провадження, суд виходить з наступного.

Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини другої статті 11 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

За змістом статті 512 ЦК України, статті 378 ЦПК України (у редакції, чинній на час розгляду справи), та статті 8 Закону України Про виконавче провадження (у редакції, чинній на час розгляду справи) у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.

Виходячи зі змісту цих норм, зокрема, пунктів 1 і 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.

У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження, і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 8 Закону України Про виконавче провадження (у редакції, чинній на час розгляду справи), статті 378 ЦПК України (у редакції, чинній на час розгляду справи) за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року № 6-122цс13.

Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов`язковим до виконання.

У пункті 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.

Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, суд робить висновок, що передання кредитором своїх прав іншій особі за договором факторингу є правонаступництвом, і правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з наданням йому статусу сторони виконавчого провадження. Заміна сторони виконавчого провадження внаслідок відступлення права вимоги до боржників можлива як під час виконання судового рішення, так і поза межами виконавчого провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.03.2018 р. у справі № 6-1355/10, № 61-1207св18.

Отже, вимога заяви про заміну стягувача підлягає задоволенню.

Вирішуючи вимоги заявника про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення до виконання, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 433 ЦПК України визначено, що у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Положення ч. 1 ст. 433 ЦПК України узгоджуються з положеннями ч. 2 ст. 24 Закону України Про виконавче провадження .

Вирішуючи питання про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання, суди мають перевіряти, чи не переривався строк давності пред`явлення його до виконання.

Згідно статті 433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа, виданого судом, подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Так, причина пропуску строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; ця причина виникла протягом строку, який пропущено; ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування; тобто, якщо свідчить про відсутність у заінтересованої особи об`єктивної можливості подати виконавчій документ до виконання у встановлені строки.

При цьому поважні причини - це ті обставини, що вказують на безпосереднє унеможливлення або ускладнення можливості вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, що виникли об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк.

З матеріалів справи вбачається, що у липні 2012 року представник ПАТ КБ Надра звернувся до суду із заявою про видачу виконавчих листів.

Згідно супровідного листа суду, чотири виконавчі листи було направлено на вказану у заяві адресу банку, які отримано останнім 14.02.2013 року.

Матеріалами справи встановлено, що рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22.06.2012 року по справі № 2-1234/12 за позовною заявою ПАТ КБ Надра до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про солідарне стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ПАТ КБ Надра заборгованості за кредитним договором в сумі 61185,28 грн. набрало законної сили 25.09.2012 року.

На момент набрання рішенням законної сили діяли положення Закону України Про виконавче провадження №606-XIV від 21.04.1999 (далі - Закон №606-XIV).

Статтею 22 Закону №606-XIV було передбачено, що виконавчі документи може бути пред`явлено до виконання протягом року, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону №606-XIV строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили.

Отже, за приписами Закону №606-XIV, який діяв на момент набрання рішенням законної сили, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання за рішенням суду від 22.06.2012 року, яке набрало законної сили 25.09.2012 року, сплив 26.09.2013 року.

З наведеного слідує, що строк пред`явлення виконавчого документу на виконання заочного рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 25.09.2012 року сплив ще до набуття ТОВ ФК Еліт Фінанс у ПАТ КБ НАДРА прав вимоги до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у даній справі.

Таким чином, під час продажу ПАТ КБ НАДРА права вимоги ТОВ ФК Еліт Фінанс до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , банк вже втратив право пред`явлення виконавчого листа до виконання, а за умовами договору про відступлення прав вимоги до нового кредитора переходять усі права первісного кредитора.

За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що строк пред`явлення виконавчих листів до виконання за рішенням суду від 22.06.2012 року порушено ще первісним кредитором, тобто позивачем у справі.

Пунктом 17.4 Перехідних положень ЦПК України визначено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що обов`язковою умовою видачі дубліката виконавчого документа є звернення до суду із такою заявою в межах встановленого законом строку для пред`явлення його до виконання.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 року у справі №2-836/11 колегія суддів дійшла наступного правового висновку, якщо строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання не сплив або суд його поновив, то заява про видачу дубліката цього документа, який втрачений, вважається поданою у межах встановленого для пред`явлення виконавчого листа до виконання. Натомість, коли строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання сплив, і суд його не поновив, то за результатами розгляду заяви про видачу дубліката втраченого виконавчого документа суд відмовляє у задоволенні цієї заяви.

Зважаючи на те, що заявник ТОВ ФК Еліт Фінанс не набув право на пред`явлення виконавчого листа до виконання, у цій справі, оскільки первинний кредитор втратив таке право ще до укладення договору про відступлення прав вимоги, суд вважає необґрунтованими доводи заявника щодо наявності правових підстав для видачі дублікатів виконавчих листів.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що заява підлягає задоволенню лише в частині заміни сторони стягувача виконавчого провадження. У задоволенні решти вимог слід відмовити.

Посилання представника заявника на процедуру ліквідації банку, як підставу для поновлення строку та видачу дублікатів виконавчих листів, суд оцінює критично, оскільки навдені вище доводи не є безумовною причиною поновлення строку за встановлених судом обставин справи та наведених висновків.

Керуючись ст. 18, 260, 353, 433, 442, 446 ЦПК України, пп. 17.4 п. 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання - задовольнити частково.

Замінити сторону стягувача - Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Надра на Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс , ЄДРПОУ: 40340222 у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22.06.2012 року у справі № 2-1234/12.

В задоволенні решти вимог заяви - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

СуддяА. Ю. Цуранов

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення22.02.2021
Оприлюднено03.03.2021
Номер документу95243308
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1234/11

Рішення від 20.06.2011

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Андреєв Е. О.

Ухвала від 28.10.2021

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Янченко А. В.

Ухвала від 30.09.2021

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Ярмола О. Я.

Ухвала від 06.09.2021

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Янченко А. В.

Ухвала від 22.02.2021

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цуранов А. Ю.

Ухвала від 29.12.2020

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цуранов А. Ю.

Рішення від 20.01.2011

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Галаган О. В.

Ухвала від 28.09.2010

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Галаган О. В.

Ухвала від 01.02.2011

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Папаценко П. І.

Ухвала від 11.01.2018

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Бакай І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні