Провадження №2/225/103/2021
Справа №225/6039/20
РІШЕННЯ
Іменем України
25 лютого 2021 року м.Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючої-судді Соляник А.В.,
за участю секретаря судового засідання Черникової Н.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Північної селищної ради міста Торецьк Донецької області (юридична адреса: вул. Народна, буд. 1а, смт. Північне, м. Торецьк, Донецька область, код ЄДРПОУ 36389403) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаним позовом, в обґрунтування зазначила наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружна позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на майно, що належало їй на праві приватної власності.
До спадкової маси увійшло все майно, що належало на праві власності спадкодавцю на день її смерті.
До часу подання позовної заяви до суду до нотаріальної контори за оформленням спадщини після ОСОБА_2 ніхто не звертався у зв`язку з чим позивач є єдиним спадкоємцем після смерті своєї дружини за законом, але він не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки нотаріус відмовив позивачеві у вчиненні нотаріальної дії, в зв`язку з тим, що останній виявив відсутність факту прийняття ним спадщини, оскільки позивач у встановлений шестимісячний строк не подав заяву про прийняття спадщини. Даний факт є перешкодою в реалізації позивачем свого права на оформлення спадщини.
Позивач зазначає про те, що після поховання дружини, він не мав можливості звернутись до нотаріальної контори, оскільки під час дії карантину, встановленого з березня місяця 2020 року Кабінетом Міністрів України на території держави Україна, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), обмежено роботу установ, які здійснюють прийом громадян та рух громадян старших за 60 років в межах населених пунктів, що значно ускладнювало йому звернення за оформленням спадщини.
У зв`язку з чим ОСОБА_1 змушений звернутись до суду із даним позовом.
Позивач надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив справу розглядати за його відсутності.
Представник відповідача Північної селищної ради до судового засідання не з`явився, надав заяву з проханням справу розглянути за його відсутності, позов визнав, не заперечував щодо його задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, доходить наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є чоловіком ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу, виданого у м. Дзержинськ міськвідділом ЗАГС Донецької області від 13.10.1979 року (а.с.6)
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 24 грудня 2020 року Торецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 913 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, що належало їй на праві приватної власності.
До спадкової маси увійшло все майно, що належало на праві власності спадкодавцю на день його смерті.
Так, згідно копії довідки Виконавчого органу Північної селищної ради №02-33/2163 від 09.09.2020, померла ОСОБА_2 до дня смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 була зареєстрована одна (а.с.8)
До нотаріальної контори за оформленням спадщини після ОСОБА_2 крім позивача ніхто не звертався, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину не заводилися, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №61902227 від 01.10.2020, виданою Приватним нотаріусом Торецького міського нотаріального округу Донецької області Рижковим О.О. (а.с.9)
У зв`язку з викладеним, позивач є єдиним спадкоємцем своєї дружини за законом, однак нотаріус відмовив йому у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що останній виявив відсутність факту прийняття ним спадщини, оскільки ОСОБА_1 у встановлений шестимісячний строк не подав заяву про прийняття спадщини, що підтверджується Листом-роз`ясненням Приватного нотаріуса Торецького міського нотаріального округу Донецької області Рижкова О.О. (а.с.10)
З листа-роз`яснення №796/01-16 від 01.10.2020 приватного нотаріуса Торецького міського нотаріального округу Рижкова О.О. встановлено, що отримання свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована на день смерті за адресою: АДРЕСА_2 , на земельну ділянку площею 0,1381 га, кадастровий номер якої 1422482500:13:000:0369, розташовану на території Іванопільської сільської ради Костянтинівського району Донецької області є неможливим, оскільки спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк і на момент смерті спадкодавця не був зареєстрований за місцем проживання з ним за однією адресою (а.с.10)
Згідно наявних в матеріалах справи інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, заповіти та спадкові договори після смерті ОСОБА_2 не заводились (а.с.26, 27)
Після поховання дружини позивач не мав можливості звернутись до нотаріальної контори, оскільки під час дії карантину, встановленого з березня місяця 2020 року Кабінетом Міністрів України на території держави Україна, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), обмежено роботу установ, які здійснюють прийом громадян та рух громадян старших за 60 років в межах населених пунктів, що ускладнювало йому процес звернення за оформленням спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до положень ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оцінюючи поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, суд виходить з того, що після поховання дружини позивач не мав можливості звернутись до нотаріальної контори, оскільки під час дії карантину, встановленого з березня місяця 2020 року Кабінетом Міністрів України на території держави Україна, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), обмежено роботу установ, які здійснюють прийом громадян та рух громадян старших за 60 років в межах населених пунктів, що ускладнювало йому процес звернення за оформленням спадщини, у зв`язку з чим, позивач не мав змоги своєчасно звернутися до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин, у зв`язку із чим позов підлягає задоволенню і позивачу слід визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини 2 місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.13,81,258,265,268 ЦПК України, ст..1269,1270,1272 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Північної селищної ради міста Торецьк Донецької області (юридична адреса: вул. Народна, буд. 1а, смт. Північне, м. Торецьк, Донецька область, код ЄДРПОУ 36389403) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя: А.В.Соляник
Суд | Дзержинський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2021 |
Оприлюднено | 03.03.2021 |
Номер документу | 95248269 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський міський суд Донецької області
Соляник А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні