Справа № 686/28105/20
Провадження № 1-кс/686/1892/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2021 року м. Хмельницький
Слідчий суддяХмельницького міськрайонногосуду Хмельницькоїобласті ОСОБА_1 ,з участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,представника скаржника ОСОБА_3 ,слідчого ОСОБА_4 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі суду,матеріали заскаргою ДПрадгосп «Лісовогринівецький»в особізаступника директора ОСОБА_3 на постановустаршого слідчогоСВ Кам`янець-ПодільськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_4 від 30.12.2020року прозакриття кримінальногопровадження №12020240000000525від 11.11.2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.364КК України,
ВСТАНОВИВ:
ДП радгосп«Лісовогринівецький» вособі заступникадиректора ОСОБА_3 звернувся дослідчого суддіХмельницького міськрайонногосуду Хмельницькоїобласті ізскаргою напостанову старшогослідчого СВКам`янець-ПодільськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_4 від 30.12.2020року прозакриття кримінальногопровадження №12020240000000525від 11.11.2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.364КК України, посилаючись на те, що вона винесена передчасно з неповним з`ясуванням всіх обставин справи, є незаконною та необґрунтованою.
В судовому засіданні скаржник вимоги скарги підтримав та просив їх задоволити.
Слідчий проти задоволення вимог скарги заперечив.
Заслухавши пояснення скаржника та слідчого, дослідивши матеріали скарги та матеріали кримінального провадження №12020240000000525, приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно дост.2 КПК Українивизначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 91 КПК Українивизначені обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, аст.92 цього Кодексуобовязок доказування покладається на слідчого, прокурора. На виконання даних вимог сторона обвинувачення в силуст.93 КПК Україниздійснює збирання доказів.
Цих вимог Закону дізнавач не виконав та передчасно прийняв постанову про закриття кримінального провадження.
Старшим слідчимСВ Кам`янець-ПодільськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_4 здійснювалось досудоверозслідування кримінальногопровадження №12020240000000525від 11.11.2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.364КК України.
За версією слідства встановлено, що кримінальне провадження підлягає закриттю, на підставі п.2 ч.1ст.284 КПК України, тобто у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
На підставівикладеного старшимслідчим СВКам`янець-ПодільськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_4 30грудня 2020року буловинесено постановупро закриттякримінального провадження№12020240000000525від 11.11.2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.364КК України.
Закриття кримінального провадження є одним із способів її остаточного вирішення, а тому провадження має закриватися після всебічного повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки слідчим всіх зібраних та перевірених доказів.
Однак, з вищевказаної постанови про закриття кримінального провадження слідує, що досудове розслідування проведено неповно, а мотиви, які стали підставою для закриття кримінального провадження, не є непереконливими, оскільки слідчий мав всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, тому щолише за такої умови можливе виконання завдань кримінального судочинства. Повнота дослідження кримінального провадження означає встановлення всього кола фактичних обставин, що можуть суттєво вплинути на рішення у кримінальному провадженні; використання такої сукупності доказів, яка обґрунтовує зроблені висновки як такі, що не залишають місця сумнівам.
Вході судового розгляду скарги, встановлено, що при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження №12020240000000525 слідчим не було вчинено ряд слідчих дій, результат яких має суттєве значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення, а саме не допитано заявника уповноважену посадову особу ДП радгосп «Лісовогринівецький» приводу обставин вчинення кримінального правопорушення, оскільки без такого допиту та перевірки доводів викладених у заяві про вчинення кримінальних правопорушень, досудове розслідування не може вважатися таким, що проведено повно та об`єктивно; не допитано голову Хмельницької районної державної адміністрації ОСОБА_5 , адже про його неправомірні дії було зазначено у заяві про вчинення кримінальних правопорушень. Окрім того необхідно встановити підстави набуття права власності на землю та надати оцінку діям посадових осіб, щодо можливості розпорядження нею; надати правову оцінку діям посадових осіб, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6825083600:03:015:0021 та визначитись з доцільністю призначення земельно-технічної експертизи для визначення відповідності зміни цільового призначення земельної ділянки та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування; визначитись з остаточною правовою кваліфікацією кримінального правопорушення.
Крім того, згідно п. 2 ч. 5 ст. 110 КПК України, постанова слідчого, прокурора складається з мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу.
Оскільки, закриття кримінального провадження є одним із способів її остаточного вирішення, провадження має закриватися після всебічного, повного, об`єктивного дослідження всіх обставин та після надання оцінки слідчим всіх зібраних та перевірених доказів. Відповідно до закону, постанова про закриття кримінального провадження має бути мотивованою, має бути викладена суть заяви особи, фактичні обставини, має бути надана відповідь на всі поставлені запитання особою, що здійснює захист своїх прав.
В постанові від 30.12.2020 року підставою до закриття кримінального провадження слідчий зазначив п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України. Проте, у розумінні вимог кримінального провадження, відсутність в діянні складу кримінального правопорушення передбачає наявність самої події, у якій відсутні певні ознаки (обов`язкові елементи конкретного складу) злочину. За таких обставин рішення слідчого повинно містити вказівку на те, яке діяння мало місце (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) та які ознаки кримінального правопорушення в діях конкретної особи відсутні. Зазначена постанова не відповідає вимогамКПК України.
Резолютивна частина постанови слідчого від 30.12.2020 року не конкретизована, оскільки закриття кримінального провадження за відсутністю конкретного складу кримінального правопорушення можливе лише відносно певних осіб, а слідчий зазначив лише про відсутність складу кримінального правопорушення, проте, в діях яких осіб склад кримінального правопорушення відсутній не вказав, що у сукупності із наведеними вище доводами є підставою для скасування постанови слідчого, у зв`язку з її невідповідністю вимогам КПК України.
Зазначені недоліки постанови слідчого стосуються суті рішення та є істотними.
Вказані обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що досудове розслідування у кримінальному провадженні проведено без всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки слідчим всіх зібраних та перевірених доказів, тому висновок слідчого про закриття кримінального провадження є передчасним, а постанова про закриття кримінального провадження підлягає скасуванню.
У зв`язку із наведеним, слідчий суддя приходить до висновку, що вимога особи, яка подала скаргу на постанову про закриття провадження, ґрунтується на нормах закону, що є належною підставою для задоволення скарги.
Керуючись ст.ст.110,306, 307,309 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ДП радгосп «Лісовогринівецький» в особі заступника директора ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову старшогослідчого СВКам`янець-ПодільськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_4 від 30.12.2020року прозакриття кримінальногопровадження №12020240000000525від 11.11.2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.364 ККУкраїни - скасувати.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя :
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95260800 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Сарбей О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні