ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.01.2021 справа № 914/2703/20
Господарський суд Львівської області у складі судді Гоменюк З.П., при секретарі судового засідання Юрків М.Г., розглянув матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут , м.Луцьк
до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго , Львівська область, м.Червоноград
та відповідача 2 Товариства з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс , Львівська область, м.Червоноград
про стягнення 292666,13 грн
за участю представників:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився
Обставини розгляду справи.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго та Товариства з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс про стягнення 292666,13 грн.
Ухвалою суду від 26.10.2020 р. позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали на усунення допущених недоліків шляхом надання суду відомостей про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
12.11.2020 р., тобто в межах встановленого судом строку, позивач надіслав суду заяву (вх.№33092/20 від 17.11.2020 р.), в якій зазначив необхідні відомості.
Ухвалою суду від 23.11.2020 р. постановлено прийняти заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання у справі призначити на 14.12.2020 р.
Ухвалою суду від 14.12.2020 р., занесеною до протоколу судового засідання від 14.12.2020 р., судове засідання відкладено на 25.01.2021 р.
В судове засідання 25.01.2021 р. сторони явку представників не забезпечили.
В матеріалах справи наявні рекомендовані поштові відправлення відповідачам ухвали суду, які були повернені підприємством поштового зв`язку з зазначенням того, що причинами повернення є закінчення встановленого строку зберігання.
Ухвали надсилались судом на адресу, зазначену позивачем в позовній заяві, яка також відповідає адресі, вказаній у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як місцезнаходження відповідачів: 80100, Львівська область, м.Червоноград, вул.Львівська, 44.
Отже, неотримання відповідачами кореспонденції, яка направлялася судом на їхню адресу, зумовлено суб`єктивними причинами та залежало лише від власної волі самих відповідачів. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного господарського суду від 11.12.2018 р. у справі №921/6/18 та від 24.12.2019 р. у справі №909/359/19.
Водночас суд зазначає, що за змістом статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Суд вважає, що ним було виконано умови Господарського процесуального кодексу України стосовно належного повідомлення сторін про час і місце розгляду справи, а відповідачі мали достатньо часу для виконання вимог ухвал суду щодо встановленого строку на подання відзиву на позов, однак таким правом не скористалися.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, врахувавши, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, і взявши до уваги відсутність підстав для відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі та вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.
В судовому засіданні 25.01.2021 р. після повернення з нарадчої кімнати судом повідомлено про складення вступної та резолютивної частини рішення.
Суть спору та правова позиція учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач 1 звернувся до нього із заявою-приєднанням до договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції, внаслідок чого позивач розпочав постачання електричної енергії до об`єкту відповідача 1 на підставі укладеного договору про постачання електричної енергії споживачу. Крім цього, позивач та відповідач 2 уклали договір поруки про надання відповідачем 2 поруки за виконання відповідачем 1 зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу.
Як стверджує позивач, протягом червня та липня 2020 року відповідач 1 отримав від нього електричну енергію, проте в порушення умов договору оплатив її вартість неповністю та здійснював оплати з порушенням встановлених строків. У зв`язку з цим, позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів 285 355,57 грн заборгованості за спожиту електричну енергію, 5848,45 грн пені і та 1462,11 грн 3% річних.
Розглянувши матеріали справи, повно та об`єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго є орендарем цілісного майнового комплексу ТзОВ Дубечненський керамічний завод , який складається з будівель та споруд, обладнання, машин та механізмів, автотранспорту, розміщеного за адресою: Волинська область, Старовижівський район, с.Дубечне, провул.Промисловий на підставі договору оренди цілісного майнового комплексу № 21/10-2019 від 24.10.2019 р., укладеного між ним та ТзОВ Дубечненський керамічний завод .
Пунктом 3.10.2. цього договору передбачено, що орендар самостійно укладає договори на постачання комунальних послуг, в т.ч. постачання електроенергії, а п.2.2. - що оплата за водопостачання, водовідведення, опалення, телефонію, інтернет, охорону, електроенергію, прибирання об`єкту оренди проводиться орендарем самостійно згідно виставлених рахунків постачальників.
В матеріалах справи наявна засвідчена копія заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій зазначено, що ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу на сайті електропостачальника в мережі Інтернет за адресою: http://electro.volyn.ua/ або в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності, споживач приєднується до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника з такими персоніфікованими даними: найменування споживача - Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго ; ЄДРПОУ - 43115656; вид об`єкта - цілісний майновий комплекс ТзОВ Дубечненський керамічний завод ; адреса об`єкта - Волинська область, Старовшківський район, с.Дубечне, провул.Промисловий, 2; найменування оператора, з яким споживач уклав договір розподілу електричної енергії - і ПрАТ Волиньобленерго ; інформація про наявність пільг/субсидії - немає.
Заява-приєднання містить застереження про те, що, погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), споживач засвідчує вільне волевиявлення щодо приєднання до умов договору в повному обсязі, а з моменту акцептування цієї заяви-приєднання в установленому правилами роздрібного ринку порядку споживач та постачальник набувають всіх прав та обов`язків за договором і несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинним законодавством України.
Відповідно до п.1.1. договору про постачання електричної енергії споживачу (постачальник - Товариство з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут , який діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої на підставі Постанови НКРЕКП від 14.06.2018 року №429) цей договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312, та є однаковими для всіх споживачів (п.1.2. договору).
За умовами п.2.1. договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно з п.2.2. договору, обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Розділ 5 договору стосується ціни, порядку обліку та оплати електричної енергії.
Так, споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору (п.5.1.договору).
У відповідності до п.5.2. договору, спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
Пунктами 5.3. і 5.4. договору встановлено, що інформація про діючу ціну електричної енергії та порядок її формування розміщується на офіційному веб-сайті постачальника. Ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.
Як визначено п.5.5. та п.5.7. договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем.
Згідно з п.5.8. договору, якщо споживач не здійснив оплату за цим договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що визначається цим договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору.
Споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії або через постачальника, або безпосередньо оператору системи. спосіб оплати за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.5.10. договору).
Відповідно до п.5.12. договору, порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії на певну дату чи протягом відповідного періоду визначається відповідно до комерційної пропозиції, обраної споживачем
Підпунктом 1 пункту 6.2. договору передбачено обов`язок споживача забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору, а підпунктом 1 пункту 7.1. договору - кореспондуюче йому право постачальника отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію.
За умовами пп.1 та 2 п.7.2. договору, постачальник зобов`язується забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором.
У п.13.1. договору погоджено, що цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та сплаченого рахунку (квитанції) постачальника.
Як встановлено п.13.7. договору, усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача. Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.
У погодженій сторонами публічній комерційній пропозиції №11.2 Партнерська 2 , яка є додатком 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу №737-0379000 від 01.11.2019 р., зазначено, що предметом комерційної пропозиції є постачання електричної енергії споживачу як товарної продукції та встановлено, зокрема, такі окремі пропозиції щодо ряду умов
- ціна електричної енергії - постачання електричної енергії здійснюється за цінами, які розраховуються ва підставі принципу беззбитковості. Фактична ціна (тариф) на електричну енергію на розрахунковий період визначається за формулою (без урахування ПДВ): Ц факт = Ц зак*k + Т пер + Т пост, де: Ц зак - фактична середньозважена ціна закупівлі електричної енергії постачальником на оптових ринках (ринок двосторонніх договорів, ринок на добу наперед , внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок) з урахуванням розподілу небалансів та всіх обов`язкових податків (крім ПДВ, що обліковується окремо), яка визначається згідно Правил ринку, Правил ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку і витрат постачальника по забезпеченню діяльності на організованих сегментах ринку, грн./1кВт*год (без урахування ПДВ); k - l, у разі недотримання споживачем платежів у терміни та обсягах, узгоджених даною комерційною пропозицією k = 1,018; Т пер - тариф на послуги з передач і електричної енергії, встановлений чинною на відповідний розрахунковий період Постановою НКРЕКП (без урахування ПДВ); Т пост - тариф постачальника, що для даної комерційної пропозиції становить 0,035 грн/l кВт*год (без урахування ПДВ). Ц факт, Ц зак щомісяця оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті постачальника - http://electro.volyn.ua/;
- спосіб оплати - оплата здійснюється на рахунок, зазначений в платіжних документах постачальника;
- порядок оплати - споживач на підставі виставлених постачальником рахунків протягом розрахункового періоду здійснює 3 планових платежі у таких співвідношеннях: до 25-го числа поточного календарного місяця 30% вартості електричної енергії, що повинна бути поставлена в наступному розрахунковому місяці, до 5-го числа розрахункового місяця 40% вартості електричної енергії, що повинна бути поставлена в даному розрахунковому місяці, до 15-го числа розрахункового місяця 30% вартості електричної енергії, що повинна бути поставлена в даному розрахунковому місяці. Розмір платежу розраховується як добуток очікуваного обсягу поставленої електричної енергії па ціну електричної енергії з врахування податку на додану вартість. Після закінчення розрахункового періоду здійснюється коригування попередньої оплати наступного розрахункового періоду (збільшення/зменшення) відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду. Остаточний розрахунок проводиться за фактично поставлену електроенергію з врахуванням проведених планових платежів протягом 5 (п`яти) робочих днів від дня отримання рахунку споживачем;
- термін надання рахунку за cпожиту електричну енергію -підсумковий рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником споживачу в термін з 4 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим;
- спосіб оплати за послугу з розподілу електричної енергії - споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії оператору системи самостійно;
- спосіб оплати за послугу з передачі електричної енергії - споживач здійснює оплату за послугу з передачі електричної енергії через постачальника;
- розмір пені за порушення строків оплати - у разі заборгованості за спожиту електричну енергію, споживач сплачує постачальнику на вимогу останнього пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу без обмеження періоду її нарахування до дати повної оплати, враховуючи день фактичної оплати, а також 3 % річних та інфляційні;
- строк дії договору та умови пролонгації - договір укладається на строк до 31.12.2019 р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за 20 календарних днів до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов. Дія договору може бути припинена достроково з дотриманням вимог чинного законодавства та умов договору, але в будь-якому випадку договір діє до повної оплати заборгованості по договору, включаючи штрафні санкції.
01.05.2020 р. сторони уклали додаткову угоду про електронний документообіг до договору про постачання електричної енергії №737-0379000 від 01.11.2019 р.
В пункті 1 додаткової угоди сторони узгодили наступні визначення термінів, які вживаються по тексту цієї угоди:
1.1. М.Е.Dос - це система електронного документообігу, яка працює з різними типами документів: звітами, податковими накладними, актами, договорами в електронному вигляді. В системі М.Е.Dос електронні документи стають електронними оригіналами документів, завдяки використанню кваліфікованого електронного підпису; це єдина платформа, що об`єднує всіх учасників документообміну та забезпечує єдиний стандарт обміну, перевірки, захисту та транспортування юридично значущих документів, підписаних електронним підписом. Ідентифікація відправника/одержувача здійснюється на підставі їх ідентифікаційних кодів з ЄДРПОУ.
1.2. Електронні документи (далі - Е-документи) - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа, які передбачені чинним законодавством. Сторони домовилися, що на виконання умов цієї додаткової угоди буде застосовуватись наступний вид електронних документів - рахунок та акт.
1.3. Електронний підпис (далі - ЕП) - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис.
1.4. Кваліфікований електронний підпис (далі - КЕП) - удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (абз.23 ст.1 ЗУ Про електронні довірчі послуги ).
Згідно з пп.2.2. додаткової угоди, сторони домовилися про те, що починаючи з 01.05.2020 р. при виконанні умов договору будуть здійснювати документообіг в формі електронних документів, для підтвердження описаних в них господарських операцій з використанням системи, зазначеної в п.1.1. цієї додаткової угоди.
Відповідно до пп.2.4. угоди, споживач зобов`язаний щоденно слідкувати за надходженням Е-документів та своєчасно здійснювати їх приймання, перевірку, підписання з використанням ЕП та повернення іншій стороні. Постачальник здійснює надсилання е-документа (та вважається стороною-відправником), а споживач здійснює отримання е-документа (та вважається стороною-одержувачем).
Підготовка Е-документів здійснюється постачальником в строки, встановлені умовами договору та чинного законодавства України. Постачальник зобов`язаний належним чином скласти Е-документ, підписати його з використанням ЕП та направити споживачу. Е-документи, що передає/направляє постачальник, підписуються з використанням ЕП. Перевірка факту підписання постачальником конкретного е-документа здійснюється споживачем з використанням відкритого ключа і кваліфікованого сертифікату відкритого ключа (пп.2.5. додаткової угоди)
За умовами пп.2.6. угоди, отриманий споживачем від постачальника пакет розрахункових документів (рахунок, акт приймання-передачі, тощо) вважається отриманим споживачем в день його відправлення постачальником і набирає чинності в цей самий день у разі, якщо протягом 3 (трьох) робочих днів від його отримання споживач не надіслав постачальнику мотивованої відмови від даного пакету Е-документів. Мотивована відмова від Е-документа надсилається споживачем через механізм відхилення Е-документа з обов`язковим наданням коментарів про обґрунтовані причини такого відхилення.
Як передбачено у пп.2.10. додаткової угоди, сторони домовилися, що Е-документи, які відправлені та підписані постачальником з використанням ЕП, мають повну юридичну силу, породжують права та обов`язки для сторін, можуть бути представлені до суду в якості належних доказів та визнаються рівнозначними документами, що складаються на паперовому носії. Підтвердження передачі Е-документів (відправлення, отримання, тощо) вважається легітимним підтвердженням фактичного прийому-передачі таких документів уповноваженими особами сторін і не вимагає додаткового доказування.
У п.9 угоди зазначено, що підписуючи цю додаткову угоду, споживач підтверджує, що зареєстрований в системі електронного документообігу М.Е.Dос та згоден з відправкою йому розрахункових документів (рахунок, акт, тощо) постачальником в електронному вигляді з ЕП засобами системи електронного документообігу в системі М.Е.Dос .
05.05.2020 р. Товариство з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс як поручитель, Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут як кредитор та Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго як боржник уклали договір поруки №30П, відповідно до п.1.1. якого поручитель бере на себе зобов`язання відповідати перед кредитором по зобов`язаннях боржника в частині здійснення розрахунків за спожиту електричну енергію та інші нарахування (пеня, перевищення договірних величин споживання електричної енергії) згідно із умовами договору про постачання електричної енергії споживачу №737-0379000 від 01.11.2019 р. (далі іменується основний договір), який був укладений між кредитором та боржником.
Згідно з п.4.1. договору, цей договір набував чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань по цьому договору.
У п.4.2. договору поруки сторони встановили, що умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.05.2020 р.
Пунктами 2.1, 2.3. та 2.5. договору поруки передбачено, що поручитель зобов`язується виконати за боржника зобов`язання перед кредитором, встановлені п.1.1.цього договору, протягом 3-х банківських днів з моменту підписання цього договору. Після отримання від поручителя платежу кредитор зараховує його в погашення заборгованості боржника. Оплата проводиться поручителем за реквізитами, зазначеними в рахунках.
Як визначено пунктом 3.2. договору, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату боргу, пеню (у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу), відшкодування збитків (п.3.3. договору поруки).
За актом №105/537-0379000/6/1 приймання-передачі обсягу реалізованої електричної енергії за червень від 30.06.2020 р. постачальник реалізував, а споживач отримав 80793 кВт*год активної електроенергії на суму 143100,56грн з ПДВ; за актом №105/537-0379000/7/1 приймання-передачі обсягу реалізованої електричної енергії за липень від 31.07.2020 р. постачальник реалізував, а споживач отримав 79403 кВт*год активної електроенергії на суму 142572,85 грн з ПДВ
По цих актах було складено рахунки на оплату на відповідні суми: рахунок №105/537-0379000/6/1 за червень, який мав бути оплачений до 13.07.2020 р., та рахунок за липень №105/537-0379000/7/1, який мав бути оплачений до 11.08.2020 р.
Акти приймання-передачі і рахунки були підписані кваліфікованим електронним підписом директора постачальника і скріплені електронною печаткою товариства та направлені ним і одержані споживачем з використанням гарантованої доставки системою М.Е.Dос : акт і рахунок за червень 2020 року відправлено 06.07.2020р. і доставлено 09.07.2020 р., а акт і рахунок за липень 2020 року - 04.08.2020 р. і 07.08.2020 р.
Позивач стверджує, що відповідач 1 у визначений термін оплату вартості електроенергії, спожитої у червні 2020 року, провів частково, а оплату за липень 2020 року взагалі не здійснив.
Претензіями №01-8/2131 та №01-8/2131-1 від 17.08.2020 р. Товариство з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго та Товариства з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс , зазначивши в них, що споживач не виконав свого обов`язку щодо оплати спожитої ним електричної енергії, внаслідок чого станом на 17.08.2020 р виникла прострочена заборгованість в розмірі 285355,57 грн, а борг разом із санкціями дорівнює 287754,28 грн. У претензіях постачальник вимагав від ТзОВ Західенерго та ТзОВ Захід Енерго Системс оплатити заборгованість у 5-денний строк з моменту отримання відповідної претензії.
З копій поштових конвертів з відбитками штампів підприємств зв`язку та довідок вбачається надсилання 17.08.2020 р. Товариством з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут двох окремих поштових відправлень Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго та Товариству з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс на адресу: вул.Львівська, 44, Червоноград, Львівська область та повернення цих поштових відправлень з відмітками за закінченням терміну зберігання .
В позовній заяві позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів 285355,57 грн заборгованості за спожиту електричну енергію, а також 5848,45грн пені та 1462,11 грн 3% річних за період з 14.07.2020 р. по 28.09.2020 р. включно.
Станом на дату ухвалення рішення в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо здійснення відповідачем оплати заявлених до стягнення сум.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Згідно зі ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст.11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов`язань, є, зокрема, договори та інші правочини.
Як передбачено ст.174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
За визначенням ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України Про ринок електричної енергії , а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Укладений сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки, а саме його різновидом - договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Як встановлено ч.ч.1, 2 ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За умовами ч.1 ст.265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частинами першою та другою статті 714 Цивільного кодексу України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Закон України Про ринок електричної енергії визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
В частині першій статті першої Закону надаються, серед іншого, такі визначення:
- електрична енергія - енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу;
- електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу;
- непобутовий споживач - фізична особа-підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання;
- постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії;
- споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
- учасник ринку електричної енергії - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України Про ринок електричної енергії , учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
У відповідності до ч.ч.1, 2, 6 Закону, постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Як встановлено ч.1 ст.72 Закону, роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачам.
Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку. (ч.2 та ч.3 ст.72).
Згідно з ч.4 ст.72 Закону, відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників.
Правила роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №312 регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (пункт 1.1.1. Правил).
Пунктом 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №312 передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку (п.1.2.7. Правил).
Згідно з п.1.2.15. Правил, укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п.3.1.1. ПРРЕЕ, постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником останньої надії .
Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами (п.3.17. Правил).
За умовами п.3.1.8., договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
У відповідності до п.3.1.9. ПРРЕЕ, споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання. Електропостачальник може відмовити, якщо споживач не відповідає критеріям, встановленим для споживача універсальної послуги, та/або об`єкт споживача не відповідає критеріям, зазначеним в обраній комерційній пропозиції. Якщо сторони дійдуть згоди на інших умовах, які не передбачені публічними комерційними пропозиціями відповідного електропостачальника, вони мають укласти договір у паперовій формі, зазначивши умови комерційної пропозиції (п.3.2.5.)
Як передбачено пунктами 3.2.9. та 3.2.13. Правил, споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору постачання електричної енергії споживачу. Така комерційна пропозиція є невід`ємним додатком до договору. Договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку.
Внаслідок підписання 01.11.2019 р. відповідачем 1 відповідної заяви-приєднання відбулося його приєднання до публічного договору про постачання електричної енергії споживачу і такий договір є укладеним між ним та ліцензованим постачальником електричної енергії, яким є ТзОВ Волиньелектрозбут . При цьому, укладення договору відбулось шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної ним комерційної пропозиції - публічної комерційної пропозиції №11.2. Партнерська 2 , яка є невід`ємним додатком до договору.
Відповідно до ч.5 ст.626 ЦК України, договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Як передбачено ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 692 ЦК України визначено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч.ч.6, 9 ст.72 Закону, постачання електричної енергії споживачам, а також надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім випадків, встановлених цим Законом. Споживач сплачує за поставлену йому електричну енергію та надані послуги згідно з умовами договорів, укладених відповідно до правил роздрібного ринку.
Згідно з п.4.1. ПРРЕЕ, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.
Дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п.4.3.)
Як встановлено пунктами 4.4. та 4.5. Правил, датою здійснення оплати за виставленим платіжним документом є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника або поточний рахунок оператора системи розподілу, відкритий в уповноваженому банку. Оплата електропостачальнику вартості електричної енергії, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника. Споживач, який купує електричну енергію відповідно до умов договору в електропостачальника, здійснює оплату за виставленим електропостачальником рахунком виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання цього електропостачальника в одному з уповноважених банків.
Згідно з п.4.8. ПРРЕЕ, форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду (п.4.12.)
За умовами пунктів 4.13. і 4.14. ПРРЕЕ, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи (рахунки) на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу. Платіжний документ (рахунок) має надаватися споживачу в терміни та спосіб, визначені відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції або умов договору.
Розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який, як правило, становить календарний місяць відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції). Оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу (пункти 4.19. і 4.21. ПРРЕЕ).
У підписаній сторонами комерційній пропозиції сторони погодили порядок оплати, визначивши, в тому числі, що підсумковий рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником споживачу в термін з 4 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, а остаточний розрахунок проводиться за фактично поставлену електроенергію з врахуванням проведених планових платежів протягом п`яти робочих днів від дня отримання рахунку споживачем.
Положеннями ст.5 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг визначено, що електронним документом є документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством. Юридична сила електронного документа з нанесеними одним або множинними ЕЦП та допустимість такого документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму (ст.ст.6- 8 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг ).
Згідно із ч.ч.3, 4 ст.18 Закону України Про електронні довірчі послуги , електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та позбавлені можливості розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
01.05.2020 р. сторони уклали додаткову угоду про електронний документообіг та домовились, що починаючи з цієї дати при виконанні умов договору будуть здійснювати документообіг в формі електронних документів з використанням системи електронного документообігу М.Е.Dос .
Отже, після 01.05.2020 р. складання актів приймання-передачі електроенергії та виставлення на їх підставі відповідних платіжних документів за взаємною згодою проводиться в електронному вигляді з ЕП засобами системи електронного документообігу в системі М.Е.Dос і ці документи вважаються такими, що мають повну юридичну силу на рівні з документами, що складаються на паперовому носії.
Наявні в матеріалах справи рахунки та акти містять всі необхідні дані, вони скріплені кваліфікованим електронним підписом та печаткою позивача і надані відповідачеві 1 у встановлений законодавством і договором спосіб і строк - шляхом надсилання е-документа в системі електронного документообігу в межах з 4 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим.
За умовами пп.2.6. угоди, отриманий споживачем від постачальника пакет розрахункових документів (рахунок, акт приймання-передачі, тощо) вважається отриманим споживачем в день його відправлення постачальником і набирає чинності в цей самий день у разі, якщо протягом 3 (трьох) робочих днів від його отримання споживач не надіслав постачальнику мотивованої відмови від даного пакету Е-документів.
Акт і рахунок за червень 2020 року відправлено постачальником споживачеві 06.07.2020 р., а акт і рахунок за липень 2020 року - 04.08.2020 р., тому, враховуючи відсутність доказів надіслання останнім мотивованої відмови від даних пакетів Е-документів, акти та рахунки слід вважати виставленими та погодженими відповідно 06.07.2020 р. і 04.08.2020 р. З врахуванням того, що електроенергія підлягає остаточній оплаті протягом п`яти робочих днів від дня отримання рахунку споживачем, електроенергія, поставлена у червні 2020 року, мала бути оплачена по 13.07.2020 р. включно, а електроенергія, поставлена у липні 2020 року - по 11.08.2020 р. включно.
Згідно зі ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст.612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вказано у ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Оскільки відповідачами не подано доказів здійснення повної оплати виставлених рахунків, суд погоджується з позивачем в тому, що у зв`язку з простроченням виконання зобов`язання, стягненню підлягає 285355,57 грн заборгованості за спожиту у червні та липні 2020 року електричну енергію.
Як визначено частиною першою статті 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ч.ч.1- 3 ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Зазначені норми Цивільного кодексу України кореспондують приписам, встановленим Господарським кодексом України.
Так, згідно з ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до статей 1 і 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань , платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п.5.11. Правил, у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплати пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором. Споживач має сплатити за вимогою Постачальника пеню у розмірі, яка зазначається в комерційній пропозиції.
За умовами комерційної пропозиції, у разі заборгованості за спожиту електричну енергію, споживач сплачує постачальнику на вимогу останнього пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу без обмеження періоду її нарахування до дати повної оплати, враховуючи день фактичної оплати, а також 3 % річних та інфляційні.
Частинами першою та другою статті 614 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Отже, в зобов`язальних правовідносинах вина особи, яка порушила зобов`язання, презюмується.
Виходячи з того, що споживач не виконав обов`язок щодо сплати за поставлену йому електроенергію у визначені строки, а також не спростував своєї вини в порушенні зобов`язання, нарахування пені є підставним.
Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд здійснив власний розрахунок пені та 3% річних і прийшов до висновку, що їх розмір визначений позивачем повністю вірно та становить 1462,11 грн щодо пені та 5848,45 грн щодо 3% річних.
Згідно з ч.1, 2 ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Частинами 1, 2 ст.554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст.559 ЦК України, порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання. У разі зміни зобов`язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився обсяг відповідальності боржника, такий поручитель несе відповідальність за порушення зобов`язання боржником в обсязі, що існував до такої зміни зобов`язання. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не погодився забезпечувати виконання зобов`язання іншим боржником у договорі поруки чи при переведенні боргу. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя, якщо інше не передбачено законом. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом.
За приписами статей 610, 554 ЦК України, боржник та поручитель несуть відповідальність як солідарні боржники.
Частина 1 ст. 543 ЦК України визначає, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Укладеним між позивачем та відповідачами договором поруки забезпечено зобов`язання відповідача 1, що виникають з договору про постачання електричної енергії, і передбачено солідарну відповідальність поручителя перед кредитором разом з боржником - у тому ж обсязі, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків.
17.07.2020 р. позивач пред`являв претензію про сплату заборгованості як боржнику, так і поручителю, однак вони вимог претензії не виконали, наявну заборгованість не погасили.
Станом на час ухвалення рішення відсутні докази проведення повної чи часткової оплати заявлених до стягнення сум, тому, враховуючи те, що порука є чинною та не припинялась, а кредитор пред`явив позов до поручителя в межах встановленого трьохрічного строку з дня настання строку виконання основного зобов`язання, відповідач 2, в силу закону та договору, повинен відповідати перед позивачем нарівні з відповідачем 1, відтак основний борг, пеня і 3% річних, суми який встановлено вище, підлягають стягненню не лише з відповідача 1 як боржника, але й з відповідача 2 як поручителя, тобто солідарно з них обох.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 13 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Як встановлено ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи все наведене, суд дійшов висновку, що права позивача були порушені, а позовні вимоги до відповідачів підлягають задоволенню повністю.
Як встановлено п.2 ч.5 ст.238 ГПК України, в резолютивній частині рішення зазначається про розподіл судових витрат.
Оскільки згідно з п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню з відповідачів порівну, так як солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
Керуючись ст.ст.4, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 165, 233, 236, 237, 238, 241, 247, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання Західенерго , Львівська область, м.Червоноград, вул.Львівська, 44 (ідентифікаційний код 43115656) та Товариства з обмеженою відповідальністю Захід Енерго Системс , Львівська область, м.Червоноград, вул.Львівська, 44 (ідентифікаційний код 42512080) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньелектрозбут , м.Луцьк, вул.Єршова, 11-А (ідентифікаційний код 42159289) 285 355,57 грн заборгованості за спожиту електричну енергію, 5848,45 грн пені, 1462,11 грн 3% річних та 2195 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
В судовому засіданні 25.01.2021 р. підписано вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено 18.02.2021 р.
Суддя З.П. Гоменюк
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2021 |
Оприлюднено | 09.03.2021 |
Номер документу | 95343295 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Гоменюк З.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні