Рішення
від 09.03.2021 по справі 705/2246/20
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/2246/20

2/705/686/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого-судді Білик О.В.

за участю секретаря судового засідання - Щербакової Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації та отримання правовстановлюючого документу про право власності на земельну ділянку на ім`я спадкоємця, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації та отримання правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на земельну ділянку: кадастровий номер 7124386200:02:000:0717 для ведення особистого селянського господарства площею 0,8100 га, розташовану на території Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Умань Черкаської області померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті за його заявою 04.08.2014 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу була заведена спадкова справа за № 4/2014. До складу спадщини входить земельна ділянка площею 0,8100 га, що розташована на території Піківецької сільської ради, Уманського району, Черкаської області, кадастровий номер 7124386200:02:000:0717.

Зазначена земельна ділянка була передана ОСОБА_2 в приватну власність згідно розпорядження Уманської районної державної адміністрації № 94/01-02-1 від 10.05.2012 Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність працівникам соціальної сфери та пенсіонерам з їх числа с. Піківець в адміністративних межах Піківецької сільської ради .

За життя ОСОБА_2 розпочала процедуру приватизації вказаної земельної ділянки, яка була їй виділена для ведення особистого селянського господарства, але у зв`язку зі смертю, не встигла отримати правовстановлюючий документ. Тому постановою приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки право власності померлої на земельну ділянку не підтверджено правовстановлюючим документом.

За цих обставин він не може оформити свої спадкові права на земельну ділянку шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину, тому просить визнати за ним в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право на завершення процедури приватизації та отримання на його ім`я правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на земельну ділянку: кадастровий номер 7124386200:02:000:0717 для ведення особистого селянського господарства площею 0,8100 га, розташовану на території Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, письмово подав заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності та відсутності його представника, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Представник відповідача Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з`явилась, письмово подав заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника сільської ради, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ( а.с. 6).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Умані Черкаської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 07.02.2014 ( а.с.7).

Згідно з архівним витягом № 04-05/477 від 04.09.2019 ОСОБА_2 була передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,8100 га, що розташована на території Піківецької сільської ради, Уманського району, Черкаської області, кадастровий номер 7124386200:02:000:0717 згідно з розпорядженням Уманської районної державної адміністрації № 94/01-02-1 від 10.05.2012 Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність працівникам соціальної сфери та пенсіонерам з їх числа с. Піківець в адміністративних межах Піківецької сільської ради ( а.с.8).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

В силу положень ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно з ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постіно із спадкодавцм, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Законом встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ст.1258 ЦК України).

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попердньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1269 цього Кодексу.

Позивач у визначений законом строк звернувся до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , про що була заведена спадкова справа № 4/2014.

Позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,81 га, що розташована за адресою Черкаська область, Уманський район на території Піківецької сільської ради, кадастровий номер 7124386200:02:000:0717, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 ( а.с.12), про що була видана постанова від 31.01.2017.

Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 вказаної постанови у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X Перехідні положення ЗК.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч. 3 ст. 116 ЗК).

Визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач, прийнявши спадщину після смерті матері, набув право на спадкування усіх її прав та обов`язків, що їй належали, у тому числі право на приватизацію земельної ділянки, переданої померлій на підставі розпорядження Уманської районної державної адміністрації № 94/01-02-1 від 10.05.2012 Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність працівникам соціальної сфери та пенсіонерам з їх числа с. Піківець в адміністративних межах Піківецької сільської ради , однак за відсутності зареєстрованого правовстановлюючого документу на ім`я померлої, він позбавлений можливості одержати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, у зв`язку з чим порушено його право.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 273, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації та отримання правовстановлюючого документу про право власності на земельну ділянку на ім`я спадкоємця задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення процедури приватизації та отримання на своє ім`я правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на земельну ділянку: кадастровий номер 7124386200:02:000:0717 для ведення особистого селянського господарства площею 0,8100 га, розташовану на території Піківецької сільської ради Уманського району Черкаської області.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.

Суддя: О. В. Білик

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.03.2021
Оприлюднено11.03.2021
Номер документу95415763
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —705/2246/20

Рішення від 09.03.2021

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 20.07.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 20.07.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 16.06.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні