18/111-07(25/160-06)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.08.07р.
Справа № 18/111-07(25/160-06)
За позовом Дніпропетровської міської ради м.Дніпропетровськ
до Закритого акціонерного товариства "Дніпропетровський будинок торгівлі"
м.Дніпропетровськ
треті особи
на стороні
позивача: 1 - Товариство з обмеженою відповідальністю
"Центр реконструкції та дизайну"
м.Дніпропетровськ
2 - Дніпропетровське міське управління земельних ресурсів
м.Дніпропетровськ
3 - Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради
м.Дніпропетровськ
про внесення змін до договору
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Бірюк Л. В. - дов. № 32 від 26.01.2007 р.
від відповідача: Миронова І. В. - дов. від 23.03.2006 р.
від третьої особи-1: Короленко О. Є. - дов. від 27.11.2006 р.
від третьої особи-2: не з'явився
від третьої особи-3: Бірюк Л. В. - дов. № 32 від 26.01.2007 р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом до відповідача та просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 19.07.2001 року, зареєстрованого за № 1114, укладеного між Акціонерним товариством закритого типу «Дніпропетровський будинок торгівлі»та виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради про надання земельної ділянки площею 0, 8801 га (код ДЗК 63088013) у спільну довгострокову оренду строком на п'ятнадцять років по фактичному розміщенню магазину за поштовою адресою: просп.Газети «Правда», 51, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги), виклавши пункт 1.1. Договору в такій редакції: 1.1. “Орендодавець” надає, а “Орендар” приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0, 7115 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети “Правда”, 51 для фактичного розміщення магазину, кадастровий номер 1210100000:01:237:0025 згідно з планом земельної ділянки, що додається; зобов'язати Закрите акціонерне товариство “Дніпропетровський будинок торгівлі” звернутися до Дніпропетровської міської ради для внесення в установленому порядку відповідних змін у договір оренди земельної ділянки від 19.07.2001 року, номер державної реєстрації 1114, площею 0, 7115 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети “Правда”, 51, та звернутися до Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів для забезпечення державної реєстрації нотаріально посвідченого договору оренди земельної ділянки, площею 0, 7115 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети “Правда”, 51.
Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що рішенням сесії ІV скликання Дніпропетровської міської ради від 13.07.2005 року № 415/29 частину раніше наданої відповідачу у користування земельної ділянки у розмірі 0,0807 га було за його згодою вилучено і надано у користування ТОВ "Центру реконструкції та дизайну" згідно з п.8 цього рішення вирішено внести зміни до п.п.1, 2 рішення виконкому міської ради від 16.07.1998 р. № 1297 щодо нового розміру земельної ділянки, яка передається в оренду, пунктом 10 цього ж рішення зобов'язано відповідача у двомісячний термін з моменту його прийняття звернутися до міської ради для внесення у встановленому законодавством порядку відповідних змін у договір оренди земельної ділянки від 19.07.2001 року за № 1114, і звернутися до Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів для забезпечення державної реєстрації нотаріально посвідченого договору оренди земельної ділянки. Однак, у встановлені в рішенні строки відповідач не здійснив заходів щодо внесення змін у договір оренди, чим фактично порушує взяті на себе обов'язки щодо землекористування.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на незаконність рішення позивача, зазначає, що договір оренди спірної земельної ділянки, укладений між позивачем та третьою особою–1, терміном на два роки 21.07.2005 року, припинив свою дію у зв'язку зі спливом строку, на який його укладено. Також у своїх запереченнях відповідач посилається на те, що ним не надавалося згоди на вилучення з його користування спірної земельної ділянки, що підтверджується відсутністю адресованого безпосередньо позивачу листа про надання згоди на вилучення земельної ділянки. В судовому засіданні, яке відбулося 21.08.2007 року, відповідачем було заявлено клопотання про зупинення провадження у цій справі до завершення розгляду його касаційної скарги на Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.06.2007 року по справі №А39/257(А10/209(А5/103(А3/294) Вищим адміністративним судом України. Суд не знаходить підстав для задоволення даного клопотання у зв'язку з тим, що постанова по справі №А39/257(А10/209(А5/103(А3/294) відповідно до ст.254 КАС України набрала законної сили з моменту її проголошення і є чинною на момент розгляду даної справи.
Третя особа–1 (ТОВ "Центру реконструкції та дизайну") заявлені позовні вимоги підтримує і просить суд їх задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві. Додатково третя особа–1 пояснила, що 11.06.2007 року Дніпропетровським апеляційним господарським судом по справі №А39/257(А10/209(А5/103(А3/294) було винесено постанову, згідно якої апеляційні скарги Дніпропетровської міської ради та ТОВ «Центр реконструкції та дизайну»були задоволені: Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 14.02.2007 року в частині визнання нечинним та скасування рішення сесії Дніпропетровської міської ради 4 скликання від 13.07.2005 р. скасовано, в задоволенні цієї частини позовних вимог відмовлено. Даною постановою було встановлено, що ЗАТ «Дніпропетровський будинок торгівлі»надав згоду на вилучення з його користування земельної ділянки площею 0, 0807 га, чим фактично відмовився від свого права землекористування, однак надалі відмовляється від виконання прийнятих на себе зобов'язань.
Третя особа–2 (Дніпропетровське управління земельних ресурсів) явку своїх повноважних представників у судові засідання з розгляду даного спору не забезпечила, хоча була належним чином повідомлена про час і місце розгляду спору проведення таких, будь-яких пояснень по суті позовних вимог не надала.
Третя особа–3 (Виконком) заявлені позовні вимоги підтримує і просить суд їх задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві.
По справі оголошувалась перерва згідно ст.77 ГПК України.
За згодою сторін в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третіх осіб, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
17 травня 2001 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (надалі - виконком) було прийнято рішення № 1106 “Про вилучення земельних ділянок із землекористування Акціонерного товариства закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі”, код ЄДРПОУ 05475713, та внесення змін у рішення виконкому міської ради від 16.07.98 №1297 “Про надання земельних ділянок по пр.Газети “Правда”, 51 у спільне тимчасове користування акціонерному товариству закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі”. Відповідно до вказаного рішення акціонерному товариству закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі”, на підставі договору оренди від 19.07.2001р., було надано земельну ділянку площею 0, 8801 га (код ДЗК 63088013) у спільну довгострокову оренду строком на п'ятнадцять років по фактичному розміщенню магазину за поштовою адресою: пр.Газети “Правда”, 51, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги). При цьому частка користування земельною ділянкою Акціонерного товариства закритого типу «Дніпропетровський будинок торгівлі» у спільному землекористуванні встановлена у розмір 89% або 0, 7833 га.
Відповідно до умов укладеного на підставі вищезазначеного рішення договору оренди від 19.07.2001 року Акціонерне товариство закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” отримало у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,7833 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, АНД район, пр.Газети "Правда", 51 для фактичного розміщення магазину, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кодом 63088013 згідно з планом земельної ділянки (п.1.1. Договору оренди земельної ділянки від 19.07.2001р.).
13.07.2005 р. Дніпропетровською міською радою на підставі: діючого земельного законодавства України; рішення міської ради від 16.02.2005 року №57/25 “Про погодження Товариству з обмеженою відповідальністю “Центр реконструкції та дизайну” місця розташування будівлі торгівельного призначення (торгівельний комплекс) по просп. Газети “Правда” (Амур-Нижньодніпровський район)”; листа-клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Центр реконструкції та дизайну”, листів згод АТЗТ “Дніпропетровський будинок торгівлі”, ТОВ “Будинок Торгівлі - Суперстор”; листа ДПІ “Укрметротунельпроект” Дніпропетровської філії “Дніпрометропроект”; проекту відведення земельної ділянки, було прийнято рішення № 415/29 “Про передачу земельної ділянки по проспекту Газети “Правда” в районі будинку № 51 (Амур-Нижньодніпровський район) в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Центр реконструкції та дизайну” код ЄДРПОУ 32014365, для будівництва будівлі торгівельного призначення (торгівельний комплекс) –1 черга.
Відповідно до вказаного вище рішення з урахуванням документів, які свідчили про відмову від права користування земельної ділянки, Позивачем було: вилучено земельну ділянку спільного користування площею 0,0807 га в Акціонерного товариства закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Будинок торгівлі - Суперстор”; затверджено проект відведення земельної ділянки, складений ТОВ фірмою “Геора”; передано земельну ділянку площею 0,1648 га (кадастровий номер 1210100000:01:237:0027) в оренду строком на два роки Товариству з обмеженою відповідальністю “Центр реконструкції та дизайну” для будівництва будівлі торгівельного призначення (торгівельний комплекс) –1 черга по просп. Газети “Правда” в районі будинку № 51, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги), у тому числі -0,0759 га –за рахунок земель, раніше переданих у спільну оренду Акціонерному товариству закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” та товариству з обмеженою відповідальністю “Будинок Торгівлі - Суперстор”, - 0,0889 га –за рахунок земель, не переданих у власність або користування.
Згідно із п.8 Рішення позивача № 415/29 від 13.07.2005 р. було вирішено внести зміни в пункти 1, 2 рішення виконкому міської ради від 16.07.1998 року № 1297 “Про надання земельних ділянок по пр.Газети “Правда”, 51 у спільне тимчасове користування Акціонерному товариству закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” та в договір оренди земельної ділянки від 19.07.2001 року, номер державної реєстрації 1114, в частині кадастрового номера, площі та частки у спільному землекористуванні і призначити земельній ділянці, яка перебуває у спільному користуванні, Акціонерному товариству закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” кадастровий номер 1210100000:01:237:0025, площу 0, 7994 га, а частку користування земельною ділянкою, яка не підлягає відчуженню та виділенню в натурі, у спільному землекористуванні встановити –89 % або 0,7115 га.
Пунктом 10 Рішення Позивача № 415/29 від 13.07.2005 р. Акціонерне товариство закритого типу “Дніпропетровський будинок торгівлі” у двомісячний термін з моменту прийняття цього рішення зобов'язано звернутися до міської ради для внесення в установленому порядку відповідних змін у договір оренди земельної ділянки від 19.07.01, номер державної реєстрації 1114, що зазначена у п.8 цього рішення, і звернутися до Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів для забезпечення державної реєстрації нотаріально посвідченого договору оренди земельної ділянки.
Рішення позивача, № 415/29 прийняте 13.07.05, - отже позивач мав виконати припис зазначеного вище п.10 про звернення до міської ради для внесення в установленому порядку відповідних змін у договір оренди земельної ділянки від 19.07.01, ще до 13.09.05.
Докази, які б свідчили про звернення відповідача з заявами про внесення відповідних змін суду не надано.
Відповідно до ч.2 ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 14.02.2007 р. у справі № А39/257 (А10/209(А5/103(А3/294) рішення сесії ІV скликання Дніпропетровської міської ради від 13 липня 2005 р. № 415/29 визнано недійсним.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.06.2007 р. у справі № А39/257 постанову господарського суду Дніпропетровської області від 14.02.2007 р. в частині визнання нечинним та скасування рішення сесії Дніпропетровської міської ради ІV скликання від 13.07.2005 р. скасовано.
Постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.06.2007 р. вступила в законну силу в день оголошення.
Даною постановою встановлено, що оскільки чинним законодавством не врегульовано питання про те, в якій саме спосіб користувачі земельної ділянки (до яких відносяться і орендарі) мають вправо відмовитися від свого права користуватися землею та в якій формі ця відмова повинна бути викладена, колегія суддів вважає, що дії ЗАТ "Дніпропе тровський Будинок торгівлі" беззаперечно та безсумнівно свід чать про те, що останній та ТОВ "Будинок торгівлі - Суперстор" реалізували своє право на відмову від користування спірною земельною ділянкою та довели цю інформацію до Дніпропетровської міської ради.
З огляду на це рішення сесії Дніпропетровської міської ради IV скликання від13.07-2005р., яким спірну земельну ділянку було вилучено у ЗАТ "Дніпропетровський Будинок торгівлі" і ТОВ "Будинок торгівлі - Суперстор" та зараховано до земель міста Дніпропетровським апеляційними господарським судом визнано таким, що прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства та вповноваженим на це органом. Оскільки з моменту вилучення спірної земельної ділянки це існувало правових обмежень щодо подальшого розпорядження нею, Дніпропетровська міська рада на законних підставах прийняв рішення про передачу спірної ділянки, разом з іншими землями міста, в оренду ТОВ "Центр реконструкції та дизайну".
Відповідно до п.в) ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно до ст.4 Закону України “Про оренду землі”, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки тощо, а також у випадках, передбачених законом. Серед таких випадків Земельний кодекс України у ст. 141 передбачає припинення права користування земельною ділянкою внаслідок добровільної відмови землекористувача.
Наявні у справі матеріали, а також встановлені Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду обставини та факти свідчать про те, що відповідач відмовився від права користування спірною земельною ділянкою, внаслідок чого у останнього правомірно вилучена земельна ділянка і за рішенням позивача № 415/29 від 13.07.2005 р. передана у користування третій особі-1, оскільки у позивача не існувало обмежень щодо подальшого розпорядження даною земельною ділянкою.
Враховуючи те, що відповідач відмовився лише від користування частиною земельної ділянки, переданої йому за договором оренди від 19.07.2001 року, а право його користування іншою частиною земельної ділянки залишилось чинним, оформлення припинення права землекористування, та його державна реєстрація можливе лише шляхом внесення відповідних змін до договору, що і передбачалося рішенням позивача № 415/29.
У відповідності зі ст.598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Пунктом 9.2.2 Договору оренди земельної ділянки від 19.07.2001р. передбачено, що право користування земельною ділянкою припиняється за взаємною згодою сторін. Частина 2 ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зазначає, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст.ст.18, 20 Закону України «Про оренду землі»та п. 9.1. договору від 19.07.2001 року перереєстрація та внесення змін до договору проводиться у порядку, встановленому для їх державної реєстрації. Саме тому, неодмінною умовою набуття чинності змін до договору оренди землі є їх державна реєстрація, суб'єктом звернення для проведення якої являється відповідач.
Відповідно до ст.116, 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Підставою для укладення договору оренди земельної ділянки від 19.07.2001 року було рішення виконкому Дніпропетровської міської ради № 1106 від 17.05.2001 року. На даний момент рішенням позивача № 415/29 внесено зміни у вказане вище рішення щодо розміру земельної ділянки, що в свою чергу вимагає приведення у відповідність договору оренди від 19.07.2001 року.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги Дніпропетровської міської ради такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.141, 142 Земельного кодексу України, ст.ст.18, 20, 30,31 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 598, 604 Цивільного кодексу України, керуючись ст.35, 82–85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 19.07.2001р., зареєстрованого за № 1114, укладеного між акціонерним товариством закритого типу „Дніпропетровський будинок торгівлі” та виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради про надання земельної ділянки площею 0,8801 га (код ДЗК 63088013) у спільну довгострокову оренду строком на п'ятнадцять років по фактичному розміщенню магазину за поштовою адресою: просп.Газети "Правда", 51, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги), виклавши пункт 1.1 Договору в такій редакції:
1.1. „Орендодавець” надає, а „Орендар” приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,7115 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети „Правда”, 51 для фактичного розміщення магазину, кадастровий номер 1210100000:01:237:0025 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Зобов'язати Закрите акціонерне товариство "Дніпропетровський будинок торгівлі" (49083, м.Дніпропетровськ, пр.Газети "Правда", 51, код ЄДРПОУ 05475713) звернутися до Дніпропетровської міської ради (49001, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса, 75, код ЄДРПОУ 24232360) для внесення у встановленому порядку відповідних змін у договір оренди земельної ділянки від 19.07.01р., номер державної реєстрації 1114, площею 0,7115 га., що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети „Правда”, 51.
Зобов'язати Закрите акціонерне товариство "Дніпропетровський будинок торгівлі" (49083, м.Дніпропетровськ, пр.Газети "Правда", 51, код ЄДРПОУ 05475713) звернутися до Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів (49000, м.Дніпропетровськ, на.Леніна, 29а, код ЄДРПОУ 26510514) для забезпечення державної реєстрації нотаріально посвідчених змін до договору оренди земельної ділянки, площею 0,7115 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, АНД район, проспект газети „Правда”, 51.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Дніпропетровський будинок торгівлі" (49083, м.Дніпропетровськ, пр.Газети "Правда", 51, код ЄДРПОУ 05475713) в доход державного бюджету (отримувач: Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ, пл.Шевченка, 7, код 24246786, р/р 31118095700005 в УДК у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська, МФО 805012) витрати по сплаті держмита в сумі 85 грн. (вісімдесят п'ять гривень).
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Дніпропетровський будинок торгівлі" (49083, м.Дніпропетровськ, пр.Газети "Правда", 51, код ЄДРПОУ 05475713) в доход держбюджету (отримувач: Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ, пл.Шевченка, 7, код 24246786, р/р 31211259700005 в Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. (сто вісімнадцять гривень).
Накази видати після набрання судовим рішення законної сили.
Суддя
В.І. Петрова
Рішення підписано 04.09.2007 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2007 |
Оприлюднено | 24.09.2007 |
Номер документу | 954648 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні