Рішення
від 04.03.2021 по справі 761/35022/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/35022/20

Провадження № 2-о/761/63/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Волошина В.О.

при секретарі: Колзаковій К.А.,

за участі:

представника заявниці: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, Державний архів Черкаської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,

в с т а н о в и в :

В листопаді 2020р. заявниця ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з вказаною заявою, заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (далі по тексту - заінтересована особа 1), Державний архів Черкаської області (далі по тексту - заінтересована особа 2), в якій просила суд:

- встановити факт, що ОСОБА_2 народилася в м. Чигирин Київської області 16 грудня 1919р. в Українській Радянській Соціалістичній Республіці;

- встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є її онукою.

Свою заяву, заявниця обґрунтовувала тим, що вона є громадянкою Російської Федерації і має намір звернутися до органів міграційної служби України для отримання дозволу на імміграцію в Україні на підставі територіального походження відповідно до ст. 4 Закону України Про імміграцію та оформлення посвідки на постійне місце проживання в Україні, як особою, що має право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Документи, які підтверджують родинні відносини заявниці та ОСОБА_2 та факт народження останньої на території України відсутні, однак, заявниця вважає, що зазначені факти можна встановити та підтвердити з документів, долучених до заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 06 листопада 2020р. відкрито провадження у даній справі.

В судовому засіданні представник заявниці, подану заяву підтримав і просив її задовольнити, зазначаючи, що заявниця звернулась саме до Шевченківського районного суду м. Києва, оскільки орендувала житло в Шевченківському районі м. Києва.

Заінтересована особа 1, про час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, в судове засідання свого представника не направила, поважності причин неявки до суду не повідомила, пояснення на заяву на адресу суду не подавались.

Заінтересована особа 2, про час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, направила до суду заяву, в якій зазначила, що 02 жовтня 2019р. у відповідь на заяву ОСОБА_1 від 09 вересня 2019р. направлено письмове повідомлення про те, що виявити актовий запис про народження ОСОБА_2 в м. Чигирин, Чигиринського району, Черкаської області за 1919 рік немає можливості, оскільки книги реєстрації актів про народження за 1919 рік за вказаним населеним пунктом на зберігання в державний архів не надходили. Також заінтересована особа 2 у заяві просила розглянути справу на розсуд суду та за відсутності уповноваженого представника.

Суд, заслухавши пояснення представника заявниці, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 293, п. 1) ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема і про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами. Виходячи із змісту ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 1 Постанови Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31 березня 1995р., в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Аналіз зазначених норм права дає можливість дійти до висновку про те, що не можуть розглядатися в порядку окремого провадження заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, якщо чинним законодавством передбачений інший порядок його встановлення.

Як вбачається із змісту заяви, метою звернення до суду з вимогою про встановлення юридичного факту, а саме: встановлення факту народження бабусі на території України та факт родинних відносин із бабусею ОСОБА_2 є отримання дозволу на імміграцію за територіальним походженням.

Статтею 8 Закону України Про громадянство України передбачено, що особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повно рідні та неповно рідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали на території, яка стала територією України відповідно до Закону України Про правонаступництво України , має право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Указом Президента України від 27 березня 2001р. № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006р. № 588/2006) затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (надалі по тексту -Порядок), який відповідно до Закону України Про громадянство України визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Пункт 28 Порядку визначає перелік документів, які мають бути подані особою, дід чи баба якої народилися до 24 серпня 1991р. на території, що стала територією України відповідно до Закону України Про правонаступництво України , або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), серед яких документ, що підтверджує факт народження діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту; документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Пунктом 44 Порядку передбачено, що у разі відсутності документа, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991р. на території, яка стала територією України, для оформлення громадянства України подається відповідне рішення суду.

Відповідно до змісту розділу IV Порядку Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України повертає їх заявникові для усунення недоліків.

Отже, у разі, якщо при оформленні громадянства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України при перевірці документів встановить, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, в тому числі відсутні документи, що підтверджують факт постійного проживання чи народження діда або баби до 24 серпня 1991р. на території, що стала територією України відповідно до Закону України Про правонаступництво України , подані документи повертаються заявнику для усунення недоліків. Лише у такому випадку заявник, на підтвердження певного юридичного факту, може подати разом з іншими необхідними документами судове рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Під час розгляду справи в суді, заявницею не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження звернення до відповідного органу із заявою про набуття громадянства України або доказів того, що їй було відмовлено у прийнятті заяви про набуття громадянства України.

З цих підстав суд вважає звернення ОСОБА_1 до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення передчасним.

Такі висновки щодо передчасності звернення ОСОБА_1 до суду із відповідною заявою узгоджуються з правовою позицією практикою Верховного Суду, викладеною в постанові від 26 вересня 2019р. у справі № 757/11202/17-ц.

Крім того, як вбачається з свідоцтва про смерть громадянки РФ ОСОБА_2 (а.с. 32, 33) місце народження останньої було зазначено компетентними органами РФ: м. Чигирин Київська область, в судовому засіданні стороною заявниці не було надано суд належних і допустимих доказів на підтвердження звернення заявниці в досудовому порядку до компетентних органів РФ, які зазначали місце народження ОСОБА_2 .

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи вищевикладене, суд вважає звернення заявниці з вимогами про встановлення фактів, що мають юридичне значення є передчасним, а тому подана заява не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 235, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31 березня 1995р., суд, -

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (код ЄДРПОУ 42552598, місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4-А), Державний архів Черкаської області (код ЄДРПОУ 03494445, місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Благовісна, буд. 244-А) про встановлення фактів, що мають юридичне значення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 09 березня 2021р.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.03.2021
Оприлюднено15.03.2021
Номер документу95475659
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/35022/20

Постанова від 16.09.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Верланов Сергій Миколайович

Ухвала від 27.07.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Верланов Сергій Миколайович

Ухвала від 21.05.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Верланов Сергій Миколайович

Рішення від 04.03.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Рішення від 04.03.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Рішення від 15.02.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні