Справа № 522/15061/19
Провадження № 2/522/4691/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Кісліної В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Французький бульвар до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території та житлово-комунальні послуги, -
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2019 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 звернулось до Приморського районного суду м.Одеси із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території, житлово-комунальні послуги в розмірі 9568,12 грн., а також судового збору в розмірі 1728,90 грн..
Позов обґрунтовано тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою від 12.09.2017 р. з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна № 97077030, управління яким здійснюється Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 . Як зазначено у позовній заяві, бездіяльність відповідача є порушенням прав та законних інтересів ОСББ, інших власників, та, як передбачено законодавством України, управитель має право звернутися до суду, а отже оскільки утворилась заборгованість за оплату утримання будинку та прибудинкової території, комунальних послуг тощо за період з 18.07.2017 р. по 31.12.2018 р. у сумі 9568,12 грн. (дев`ять тисяч п`ятсот шістдесят вісім гривень 12 коп.) це стало причиною для звернення до суду для примусового її стягнення.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив.
Відповідач - ОСОБА_1 - є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою від 12.09.2017 р. з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна № 97077030.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 , утворене та зареєстроване як юридична особа (запис в ЄДР від 14.07.2017 р. № 1 556 102 0000 063125), здійснює управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , відповідно до протоколу від 29.06.2017 р. Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_4 .
Відповідно до вищезазначеного протоколу Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_4 , Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 було прийнято в управління багатоквартирний житловий будинок за місцезнаходженням: АДРЕСА_4 , що підтверджується актом прийому-передачі від 18 липня 2017 р., згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю ЗАРС передало, а ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 прийняло в управління багатоквартирний будинок за місцезнаходженням: АДРЕСА_4 .
Згаданим протоколом Установчих зборів були затверджені відповідні розміри внесків та обов`язкових платежів на утримання будинку, прибудинкової території та ін. Окрім того, на підтвердження фактичних витрат позивачем надані довідки, копії первинних документів, що свідчать про отримання ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 комунальних послуг та здійснення утримання будинку та прибудинкової території відповідно до затверджених кошторисів та калькуляцій витрат, затверджених зборами ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 .
Із розрахунку заборгованості, наданої позивачем вбачається, що заборгованість відповідача по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території, житлово-комунальні послуги за період з 18.07.2017 р. по 31.12.2018 р. складає 9568,12 грн. (дев`ять тисяч п`ятсот шістдесят вісім гривень 12 коп.).
В силу вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом
В силу вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Ст. 1 Закону від 14 травня 2015 року Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку № 417-VIII передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону від 14 травня 2015 року Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку № 417-VIII, спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Це означає, що правовий режим такого майна встановлено відповідними положеннями ЦК України щодо здійснення спільної сумісної власності, з урахуванням спеціальних норм Закону № 417-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦК України, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (ч. 1 ст. 369 ЦК України).
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду, зокрема, правам, свободам та гідності громадян. Проте, власник квартири у Будинку належним чином відшкодування витрат за спожиті комунальні послуги, утримання спільного майна будинку не здійснює, у зв`язку із чим утворилась заборгованість (розрахунок додається).
Відповідно до вимог ст.10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду від 19.06.1992 року, власники, а також повнолітні члени сім`ї власника квартир багатоповерхових будинків, які є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання, зобов`язані за рахунок власних коштів брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території згідно своєї частки в майні будинку і вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку.
Ст.66, ст.67 ЖК України передбачено внесення плати за користування житлом та за комунальні послуги.
Ст.68 ЖК України передбачено щомісячне внесення квартирної плати та плати за комунальні послуги.
У положенні статті 13 Конституції України зазначено, що власність зобов`язує. Вказана норма кореспондує зі статтею 322 ЦК України - власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як випливає з положень ст.ст. 322, 360 Цивільного кодексу України, ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку на власника покладено обов`язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі за утримання будинку та прибудинкової території, інші обов`язкові внески та платежі, а також оплачувати спожиті комунальні послуги.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, які породжують ці права та обов`язки, і такою дією є реальне надання послуг та їх отримання відповідачем.
Згідно з положеннями ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинне виконуватись належним чином відповідно до умов договору і вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно висуваються. При цьому однобічне відмовлення або однобічна зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Бездіяльність відповідача є порушенням прав та законних інтересів інших власників, та як передбачено ч. 6 ст. 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до ст. 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Як передбачено ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
До виключної компетенції загальних зборів відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Доводи позивача про те, що до компетенції установчих зборів не можуть бути віднесені питання, які підлягають вирішенню лише загальними зборами, підставою для неврахування судом прийнятих на них рішень бути не можуть, оскільки законом такого обмеження не встановлено, рішення прийняті на зборах у судовому порядку не визнані неправочинними, жодним чином не скасовані та/або не відмінені. Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо віднесення окремих питань порядку денного до виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, а не до компетенції установчих зборів, оскільки рішення про затвердження розмірів внесків та обов`язкових платежів ОСББ та інші прийнято зборами власників квартир та нежитлових приміщень будинку. Дана позиція узгоджується із висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 23 травня 2018 року, справа N 922/657/17.
Як передбачено ст. 12, 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання. Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право:
задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;
визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;
виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів.
Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Отже, судом не враховуються доводи відповідача щодо неналежності оформлення та незаконності визначення періоду заборгованості у відповідності до оформленого акта прийому-передачі від 18 липня 2017 р., згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю ЗАРС передало, а ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 прийняло в управління багатоквартирний будинок за місцезнаходженням: 65012, м. Одеса, Французький бульвар, 2. Відповідачем не наведено достатніх та належних доказів недійсності акту приймання-передачі від 18.07.2017 р., а в судовому порядку з вищезазначеного питання відповідних рішень прийнято не було, а отже ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 правомірно здійснює розрахунок періоду управління багатоквартирним будинком та належним чином оформило підставу для початку здійснення управління багатоквартирного будинку, в якому розташована квартира відповідача.
За змістом статті 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги виконавцем житлово-комунальних послуг є суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Проте, ОСББ не є виробником житлово-комунальних послуг, визначених відповідно до положень Закону України Про житлово-комунальні послуги , оскільки не надає і не виробляє таких послуг, а отже, і не формує цін чи тарифів на послуги, які б підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах (ст. 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги ). Правовідносини між співвласниками та ОСББ регулюються в першу чергу Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Таким чином, ОСББ не зобов`язане та не укладає договорів про надання житлово-комунальних послуг із співвласниками.
Всі житлово-комунальні послуги надаються Об`єднанню та співвласникам спеціалізованими підприємствами на підставі відповідних договорів, як і виконання робіт, які передбачені відповідними калькуляціями та затверджені в установленому законом порядку (ст. 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги ).
Наведені відповідачем листи-претензії не містять інформації щодо належних підстав перерахунку розмірів внесків та обов`язкових платежів, доказів та фіксації фактів із зазначенням у чому саме полягає порушення прав та законних інтересів відповідача та підтвердження такого порушення, у випадку якщо таке мало місце. Суд критично ставиться до заяви від 12.10.2017 р., наведених відповідачем розрахунків, з огляду на відсутність в них нормативно-правового обґрунтування законодавчими актами, підзаконними нормативно-правовими актами. Акти-претензії, що складені пред`явлення позову, не містять фіксування фактів порушення Об`єднанням прав та законних інтересів відповідача, зводяться до питань, які можуть бути вирішені лише відповідно до Закону Про ОСББ загальними зборами Об`єднання та як докази не спростовують доводів та вимог наведених у позовній заяві ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 .
Враховуючи наведені у рішенні обґрунтування, докази надані позивачем, враховуючи положення ст. 11 ЦК України, суд вважає позовні вимоги ОСББ ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР 2 доведеними та такими що підлягають задоволенню шляхом ухвалення відповідного рішення суду.
Керуючись ст.ст. 1 , 2 , 5 , 12 , 30 , 43 , 76 , 81 , 84 , 89 , 95 , 223 , 235 , 241 , 258 , 259 , 263-265 , 268 , 354 ЦПК України , суд, -
ВИРІШИВ:
Позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Французький бульвар до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території та житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Французький бульвар заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг у розмірі 9568,12 гривень, та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1728,90 гривень.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя
02.03.2021
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2021 |
Оприлюднено | 16.03.2021 |
Номер документу | 95519635 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні