Рішення
від 10.03.2021 по справі 154/2631/19
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

154/2631/19

2/154/11/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2021 року м. Володимир-Волинський

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого-судді Каліщука А.А.

за участю секретаря судового засідання Процюк Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес до Фермерського господарства Західний Буг Юнака Сергія Петровича , ОСОБА_1 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області про визнання недійсним договору оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із позовом до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , державного реєстратора виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенка А.С., ОСОБА_10, державного реєстратора Володимир-Волинської районної державної адміністрації Юхимюк А.Ю., ОСОБА_9 про визнання недійсним договорів оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ТзОВ Прогрес 01.03.2012 уклало із ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки, котра розташована в с. Красностав Володимир-Волинського району Волинської області. Договір оренди укладений строком на 10 років, є чинним, не визнавався недійсним та не розривався.

Позивачу влітку 2018 р. стало відомо, що ОСОБА_1 передав дану земельну ділянку в оренду ФГ Західний Буг ОСОБА_2 . Таким чином, існує як первісний договір оренди, укладений із позивачем, так і повторний договір оренди, укладений із ФГ Західний Буг ОСОБА_2 .

Оскільки первісний договір оренди укладений строком на 10 років є чинним, а тому ОСОБА_1 не мав права володіння та користування земельною ділянкою на момент укладення оспорюваного договору оренди землі і не міг передавати такі права ФГ Західний Буг ОСОБА_2 . За таких обставин даний договір вважає недійсним.

Також зазначає, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації права оренди не перевірив інформацію про наявність вже зареєстрованого права оренди на цю ж земельну ділянку та здійснив подвійну реєстрацію речового права.

Оскільки договір оренди, за яким було проведено державну реєстрацію прав за ФГ Західний Буг ОСОБА_2 є недійсним, тому є підстави для застосування наслідків недійсності правочинів у вигляді скасування державної реєстрації зареєстрованого за ФГ Західний Буг ОСОБА_2 речових прав користування земельною ділянкою.

Позивач просить визнати недійсним договір оренди землі № 298, укладений 26.05.2016 р. між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_2 та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 0,81 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:2986 та скасувати державну реєстрацію права оренди (запис про речове право № 14737955, дата реєстрації договору - 31.05.2016 р., індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 29827843, дата рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - 31.05.2016 р.), здійснену державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

Ухвалою Володимир-Волинського міського суду від 18.01.2019 замінено неналежних відповідачів державних реєстраторів виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенка А.С. та ОСОБА_10 на виконавчий комітет Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області. Також замінено відповідачів ОСОБА_11 та ОСОБА_9 на Володимир-Волинську районну державну адміністрацію.

Ухвалою Володимир-Волинського міського суду від 03.09.2019 р. постановлено роз`єднати позовні вимоги. Вимогу Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес про визнання недійсним договорів оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_12 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області виділено в самостійні провадження.

01.02.2019 представник Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області подав відзив на позовну заяву, який обгрунтовує тим, що при реєстрації державним реєстратором права оренди землі усі подані заявником документи відповідали ст. 22 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Також не було підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, передбачених ст. 24 цього закону. Державний реєстратор здійснив пошуки та запити з Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та з Державного реєстру іпотек. Вини державного реєстратора в здійсненні реєстраційних дій по реєстрації права оренди землі з ФГ Західний Буг ОСОБА_2 не має, оскільки державний реєстратор діяв в межах чинного законодавства та наданих йому повноважень. Також зазначає, що ФГ Західний Буг ОСОБА_2 , як зацікавлена сторона в державній реєстрації права оренди землі, подаючи заяву та необхідні документи, повинно було б перевірити відсутність обмежень по земельній ділянці, щодо якої здійснювалось укладення договору оренди та надати усі підтверджуючі документи. Просить не стягувати судові витрати із виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинськогорайону Волинської області.

Ухвалою Володимир-Волинського міського суду від 10.03.2021 провадження в частині вимог до Володимир-Волинської районної державної адміністрації закрито.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві. В обгрунтування надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові. В судове засідання 10.03.2021 представник позивача не з`явився, однак подав заяву в якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_13 просив відмовити у задоволенні позову, оскільки він 01.03.2012 р він не підписував і не укладав договір оренди землі із ТзОВ Прогрес , а тому вправі був укласти договір із ФГ Західний Буг Юнака С.П.

Представник ФГ Фермерське господарство Західний Буг Мясковський В.Л. просив відмовити у задоволенні позову, оскільки ФГ Фермерське господарство Західний Буг ОСОБА_2 правомірно уклало договір із ОСОБА_1 , а тому відсутні підстави для визнання цього договору недійсним. В судове засідання 10.03.2021 представник ОСОБА_14 не з`явився, подав заяву в якій просив розгляд справи проводити у його відсутності та відмовити у задоволенні позову.

Представник виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волиського району Волинської області Новицька О.Є. просила відмовити у задоволенні позову, в обгрунтування надала пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву. В судове засідання 10.03.2021 представник ОСОБА_15 не з`явилась, подала заяву в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності та відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, їхніх представників, дослідивши і оцінивши всі докази в сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Встановлені судом фактичні обставини справи.

Між сторонами виник спір, пов`язаний з правом оренди земельної ділянки.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,2419 га, котра знаходиться на території Красноставської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

Ця земельна ділянка складається із трьох ділянок, до складу якої входить земельна ділянка площею 0,81 га., кадастровий номер 0720582200:03:001:2986.

Дана обставина підтверджується Державним актом на право власності серії ЯД № 314103.

Із наданого суду договору оренди землі №5-к від 01.03.2012 вбачається, що предметом цього договору є земельна ділянка площею 0,81 га, котра знаходиться на території Красноставської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області. Сторонами договору є ОСОБА_1 та ТзОВ Прогрес .

Також судом встановлено, що 26.05.2016 між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі № 298 предметом якого є земельна ділянкаи площею 0,81 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:2986 котра знаходиться на території Красноставської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права підтверджується, що державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Демчуком В.Т. 31.05.2016 здійснено державну реєстрацію права оренди землі.

Позовні вимоги представник позивача обгрунтовував тим, що ОСОБА_1 не вправі був укладати 26.05.2016 договір оренди землі із ФГ Західний Буг ОСОБА_2 , оскільки щодо цієї ділянки уже 01.03.2012 був укладений договір оренди землі із ТзОВ Прогрес строком на 10 років, строк якого не закінчився і він є дійсним. Таким чином, ОСОБА_1 незаконно повторно уклав договір оренди землі.

Однак суд не погоджується із такими доводами представника ТзОВ Прогрес та вважає їх безпідставними виходячи з наступного.

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю… Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч.1 ст.ст. 316, 317 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ст. 93 ЗК України та ст.1 Закону України Про оренду землі , право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької і іншої діяльності.

Згідно з ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Згідно із частиною першою статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (частина четверта цієї ж статті).

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх його істотних умов.

Головним елементом договору (правочину) є вільне волевиявлення та його відповідність внутрішній волі сторін, які спрямовані на настання певних наслідків, то основним юридичним фактом, який підлягає встановленню судом, є спрямованість волі сторін на укладення договору.

Відповідачав ОСОБА_1 обгрунтовував свої заперечення позову тим, що у нього не було волевиявлення на укладення із ТзОВ Прогрес договору оренди землі від 01.03.2012, він не погоджував з даним товариством істотних умов договору, не підписував його, підпис у договорі належить не йому, даний договір не укладав, а тому вправі був укласти договір із ФГ Зхахідний Буг ОСОБА_2 .

Такі доводи позивача повністю підтверджені в судовому засіданні висновком судово-почеркознавчої експертизи від 01.07.2019.

Зокрема, із даного висновку встановлено, що підписи розташовані в графі Орендодавець у договорі оренді землі №5-к від 01.03.2012 , виконані не ОСОБА_1 , а іншою особою з наслідуванням її справжніх підписів.

Суд вважає, що вказаний висновок експерта є належним, достовірним, допустимим та достатнім доказом на підтвердження того, що ОСОБА_1 01.03.2012 не підписував договір оренди землі із ТзОВ Прогрес , а тому він не виявляв свою волю до вчинення цього правочину та набуття цивільних прав та обов`язків за цим договором.

Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Порушення вимог законодавства щодо волевиявлення учасника правочину є підставою для визнання його недійсним у силу припису частини першої статті 215 ЦК України, а також із застосуванням спеціальних правил про правочини, вчинені з дефектом волевиявлення - під впливом помилки, обману, насильства, зловмисної домовленості, тяжкої обставини.

Як у частині першій статті 215 ЦК України, так і у статтях 229-233 ЦК України, йдеться про недійсність вчинених правочинів, тобто у випадках, коли існує зовнішній прояв волевиявлення учасника правочину, вчинений ним у належній формі (зокрема, шляхом вчинення підпису на паперовому носії), що, однак, не відповідає фактичній внутрішній волі цього учасника правочину.

У тому ж випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли.

Оскільки ОСОБА_1 не підписував договір оренди землі із ТзОВ Прогрес від 01.03.2012, тобто не виявляв свою волю до вчинення правочину (договору оренди землі) та набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків, тому даний правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином не набуті, а правовідносини за ним - не виникли.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).

У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.

Оскільки ОСОБА_1 не підписував договір оренди землі від 01.03.2012, тому даний договір є неукладеним і наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.

Такі ж обставини були встановлені у рішенні Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15.10.2020 в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес , третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фермерське господарство Західний Буг ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним та скасування державної реєстрації, котре набрало законної сили і в порядку ч.4 ст. 82 ЦПК України не підлягають доказуванню.

Оскільки ОСОБА_1 на день укладення 26.05.2016 із ФГ Західний Буг ОСОБА_2 договору оренди землі був власником спірної земельної ділянки, яка не була передметом іншого договору оренди і щодо якої не укладався договорів оренди із ТзОВ Прогрес , тому вправі був вчиняти щодо цієї ділянки дії, які не суперечать закону, розпоряджатись нею, в тому числі укладати договір оренди землі із ФГ Західний Буг ОСОБА_2 .

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про визнання недійсним договору оренди землі від 26.05.2016 р. та скасування державної реєстрації цього договору з підстав подвійного укладення договору оренди землі та подвійної реєстрації права оренди є безпідставними, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Крім того, суд прийшов до висновку, що вимоги до виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області заявленні до неналежного відповідача, оскільки належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження є особа, право чи обтяження якої зареєстровано.

З огляду наведено, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог ТзОВ Прогрес до виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області необхідно відмовити саме із зазначеної підстави.

Керуючись ст.ст. 12,81,89,265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес до Фермерського господарства Західний Буг Юнака Сергія Петровича , ОСОБА_1 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області про визнання недійсним договору оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:/підпис/

СудВолодимир-Волинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення10.03.2021
Оприлюднено19.03.2021
Номер документу95636543
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —154/2631/19

Рішення від 10.03.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Рішення від 10.03.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 10.03.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 04.10.2019

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 05.09.2019

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні