Рішення
від 16.03.2021 по справі 621/1616/19
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №621/1616/19

Пр. 2/621/28/21

Рішення

Іменем України

16 березня 2021 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Шахової В.В.,

секретаря судового засідання - Девятерикової А.Р.,

представника позивача - Ляшко О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві цивільну справу за правилами спрощенного позовного провадження за позовною заявою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого природного газу,

в с т а н о в и в:

14.06.2018 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" звернулось до Зміївського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь вартість донарахованого об`єму природного газу в сумі 197 721 грн 71 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 965 грн. 83 коп.

В обґрунтування позову зазначено, що 25.04.1984 об`єкт ОСОБА_1 , який розташований за адресою: АДРЕСА_1 газифіковано та прийнято в експлуатацію газове обладнання: плита газова в кількості 2 шт., котел газовий Тайга . Таким чином, на той момент споживач приєднався до системи газопостачання України. Даний факт підтверджується актом нарядом на підключення вказаного домоволодіння до системи газопостачання, складеного 25.04.1984 та дозволом на підключення газопостачання, складеного 25.04.1984. Протягом 1984 - 2006 років домоволодіння ОСОБА_1 було підключено до системи газопостачання згідно діючого на той момент законодавства. В 2006 році газопостачання до домоволодіння відповідача припинено, шляхом механічного від`єднання діючого газопроводу від газопроводу-вводу, що зазначено в базі даних АТ Харківгаз . 31 травня 2018 року, при перевірці відключених абонентів, представниками АТ Харківгаз проведено обстеження газових мереж внутрішнього газопостачання в домоволодінні Відповідача. Під час обстеження було виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, а саме: на газопроводі вводі на глибині 20 см від поверхні землі був виявлений несанкціонований прихований газопровід Ду 12 мм, який підключений шляхом встановлення металевого штуцера в газопровід-ввід з подальшим підключенням резинового шлангу Ду 12 мм, який під`єднано до плити газової ПГ - 4 за допомогою трійника та існуючої системи газопостачання для відбору не облікованого обсягу природного газу. Даний несанкціонований прихований газопровід неможливо було виявити без проведення земляних робіт. На виконання вимог глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за фактом виявленого правопорушення складено акт про порушення від 31.05.2018 № 1170 та засвідчено фото та відео фіксацією. Складений акт про порушення відповідно до Кодексу газорозподільних систем, складено в присутності несанкціонованого споживача ОСОБА_1 в двох екземплярах, один з яких було вручено споживачу, та засвідчено підписами працівників АТ Харківгаз , які здійснювали перевірку газових мереж внутрішнього газопостачання в домоволодінні відповідача та власне несанкціонованим споживам. За результатами розгляду комісією акту про порушення від 31.05.2018 № 1170, прийнято рішення про задоволення вказаного акту, та проведення донарахування ОСОБА_1 не облікованого об`єму природного газу за період з 31.05.2016 по 30.05.2018. Акт-розрахунок та рахунок на оплату вартості не облікованого донарахованого об`єму природного газу разом з претензією було вручено відповідачу під підпис, що засвідчується поштовим повідомленням. На даний час рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу відповідачем не оплачено, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

19.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у порядку спрощеного провадження.

17.06.2020 цивільну справу прийнято до провадження в іншому складі суду та призначено судовий розгляд.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримала позов з викладених у ньому підстав. Надала пояснення по справі та просила задовольнити позов в повному обсязі та стягнути з відповідача на користь АТ "Харківгаз" вартість донарахованого об`єму природного газу в сумі 197 721 грн 71 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 965 грн. 83 коп.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились. Представником позивача подано клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_4 .

Ухвалою від 16.03.2021 в задоволенні клопотання представника відповідача відмовлено.

За відсутності клопотань про відкладення судового розгляду, суд вважає за можливе провести судовий розгляд по суті на підставі наявних у справі доказів.

Вислухавши думку представника позивача, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування, а також докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

На підставі відомостей позовної заяви та письмових доказів, досліджених під час судового розгляду, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є власником житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 . Зазначене підтверджується копією договору дарування від 14.02.2007 та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності /індексний номер витягу 22853773/ (а. с. 75 - 77).

31.05.2018 працівниками ПАТ "Харківгаз" в присутності ОСОБА_1 , був складений акт про порушення № 1170, на об`єкті (приватна власність - будинок) за адресою: АДРЕСА_1 . При огляді газопроводу відключеного споживача на його території було виявлено факт втручання в роботу ГРМ, а саме: на газопроводі вводі на глибині 20 см від поверхні землі був виявлений несанкціонований прихований газопровід Ду 12 мм, який підключений шляхом встановлення металевого штуцера в газопровід-ввід з подальшим підключенням резинового шлангу Ду 12 мм, який під`єднано до плити газової ПГ - 4 за допомогою трійника та існуючої системи газопостачання для відбору не облікованого обсягу природного газу. Даний несанкціонований прихований газопровід неможливо було виявити без проведення земляних робіт. Опалювальна площа складає 116 м2 (а. с. 9 - 10).

01.06.2018 працівниками ПАТ "Харківгаз" складено акт № 1545 про відключення об`єкту (газових приладів) споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Акт складено в присутності споживача ОСОБА_1 (а. с. 11).

Протоколом засідання комісії № 1170 від 20.06.2018 з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення акту № 1170 від 31.05.2018 та проведення донарахування ОСОБА_1 необлікованого об`єму природного газу за період з 31.05.2016 по 30.05.2018 (а. с. 12).

З копії акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості вбачається, що на підставі акта про порушення № 1170 від 31.05.2018, ОСОБА_1 було розраховано суму вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 197721 грн 71 коп. Опис рахунку: 401,10 м2 - витрата газу за місяць в неопалювальний період; 1294,30 м2 - витрата газу за місяць в неопалювальний період (а. с. 13).

На адресу відповідача було направлено поштою лист-вимогу (від 27.06.2018 № Кпоз. 1-Сл-13271-0618) щодо сплати заборгованості, разом з актом-розрахунком та рахунком на оплату вартості необлікованого донарахованого об`єму природного газу, який він отримав особисто під підпис, що засвідчується відміткою при отриманні в поштовому повідомленні (а. с. 15, 17).

Згідно Статуту АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", затвердженого загальними зборами акціонерів ПАТ "Харківгаз" від 16.04.2019, Товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації "Харківгаз", Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Харківгаз", Відкритого акціонерного товариства "Харківгаз", Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (а. с. 18 - 24).

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 № 2494):

- несанкціонований споживач - фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу;

- несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;

- несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу);

Відповідно до п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. (п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ).

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Зі змісту акта про порушення від 31.05.2018 вбачається, що було виявлено та зафіксовано факт втручання в роботу ГРМ. Акт відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем, складений в присутності споживача ОСОБА_1 , та засвідчений підписами робітників ПАТ "Харківгаз". Претензій щодо проведеної перевірки та складання відповідного акту з боку ОСОБА_1 не зафіксовано.

Разом із тим, не погоджуючись з актом про порушення та нарахуваннями, здійсненими на підставі нього, відповідачем було подано позов до АТ "ОГС "Харківгаз" про скасування акту про порушення та нарахувань, здійснених на підставі такого акту. За результатом розгляду позовної заяви судом винесено рішення від 13.01.2020 (судова справа № 621/2937/19), яким позовну заяву ОСОБА_1 - задоволено частково. Скасовано нарахування в розмірі 197 721,71 грн за рахунком на оплату від 20.06.2018 на ім`я ОСОБА_1 як споживача, виданим відповідачем на підставі Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 20.06.2018, складеного на підставі Рішення комісії з розгляду актів про порушення та проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Зміївського відділенню ПАТ Харківгаз від 20.06.2018 з розгляду Акта про порушення від 31.05.2018 № 1170. В іншій частині позову відмовлено (а. с. 144 - 148).

Постановою колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду від 09.04.2020, апеляційну скаргу представника АТ Оператор газорозподільної системи Харківгаз - задоволено. Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 13.01.2020 - скасоване. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено (а. с. 149 - 152).

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, ч. ч. 4, 5 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

При цьому згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідачем ОСОБА_1 до суду не надано доказів, які б підтверджували неправомірність складення уповноваженими особами ПАТ "Харківгаз" акта про порушення, а також нарахування вартості природного газу, спожитого в результаті несанкціонованого втручання в роботу ГРМ.

Відповідач ОСОБА_1 допустив несанкціоноване втручання в роботу ГРМ (несанкціонований відбір природного газу) з порушенням положень Кодексу газорозподільних систем; сума нарахованих збитків становить 197721 грн 71 коп.

Доказів, які б спростовували зазначену суму збитків або обов`язок щодо її погашення, відповідачем та його представником не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

За змістом статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 76 - 81, 89 , 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позовну заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) вартість донарахованого об`єму природного газу в сумі 197 721 ( сто дев`яносто сім тисяч сімсот двадцять одна) грн. 71 коп. на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", які перерахувати на поточний рахунок ПАТ "Харківгаз" № НОМЕР_2 , у відділенні АБ "Кліринговий дім" м.Київ МФО 300647 ЄДРПОУ 03359500.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" судовий збір в розмірі 2965 (дві тисячі дев`ятсот шістдесят п`ять) грн. 83 коп., які перерахувати на разрахунковий рахунок № НОМЕР_3 у відділенні АБ "Кліринговий дім" м.Київ МФО 300647, ЄДРПОУ 03359500, ІПН 033595020398.

Рішення може бути оскаржено повністю або частково в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення або в порядку ч.2 ст. 354 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасника справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Судове рішення складено 19.03.2021 року.

позивач: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (м.Харків, вул.Безлюдівська,1, код ЄДРПОУ 24276712)

відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає АДРЕСА_1 . )

Головуючий:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.03.2021
Оприлюднено19.03.2021
Номер документу95640317
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —621/1616/19

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Рішення від 16.03.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Рішення від 16.03.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 16.03.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 17.06.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 04.05.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бородавка К. П.

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бородавка К. П.

Ухвала від 02.10.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бородавка К. П.

Ухвала від 06.08.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бородавка К. П.

Ухвала від 19.06.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бородавка К. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні