Постанова
від 23.03.2021 по справі 904/6104/19
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2021 Справа № 904/6104/19

м.Дніпро, просп. Д. Яворницького, 65

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Подобєд І.М. (доповідач),

суддів: Орєшкіна Е.В., Широбокова Л.П.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19 (суддя Євстигнеєва Н.М.; рішення ухвалене о 17:11 год. у місті Дніпро, повне рішення складено 16.11.2020)

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м.Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія", м.Дніпро

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне підприємство №6" Дніпровської міської ради, м.Дніпро

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, м.Дніпро

про стягнення 14545,26 грн.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" про стягнення заборгованості за недовраховану електроенергію в сумі 14545,26 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог пункту 5.5.5., 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, у зв`язку з чим дії споживача призвели до безоблікового споживання електроенергії.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19 позов задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" заборгованість за недовраховану електроенергію у розмірі 14545,26 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Означене рішення вмотивовано доведеністю факту самовільного підключення відповідачем з метою безоблікового споживання електроенергії, що є порушенням Правил роздрібного ринку електроенергії. Здійснивши перевірку розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, суд дійшов висновку про його правильність.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач (ТОВ "Гастрономія") звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19 та ухвалити нове рішення, яким Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" в задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" відмовити.

Узагальнені доводи апеляційної скарги

За твердженням скаржника ним не були допущені зазначені в акті порушення, оскільки він не є власником приміщень, в яких було виявлено самовільне підключення та яке було забезпечено освітленням шляхом самовільного підключення. В акті про порушення місцем (точкою) підключення зазначено електрощитову ТОВ "Гастрономія", яка сама по собі розміщена перед електричним лічильником, що само по собі неможливо, оскільки тоді взагалі відсутній сенс у встановленні електролічильника, як такого. У ТОВ "Гастрономія" електрощитова на балансі відсутня, а відповідно до Акту про порушення схема комерційного обліку ТОВ "Гастрономія" порушена не була, в зв`язку із чим скаржник вважає, що місце виявленого самовільного підключення на електромережах, які становлять балансову належність Товариства не встановлено, оскільки не визначено в якій саме частині кабелю АВВГ14х16 довжиною 60 метрів було виконане самовільне підключення.

Відповідач зазначає, що в Акті не вказано поперечної площі перерізів та матеріалів всіх проводів (кабелів), які зображені на схемі електропостачання споживача, оформлені додатком до Акта, та використані в схемі підключення (зокрема використаного до дооблікового автоматичного вимикача проводу (кабелю), до якого за схемою електропостачання споживча було здійснено самовільне підключення, а тому Акт складено з недотриманням вимог пункту 4.6. Методики.

З огляду на викладене, скаржник вважає, що Акт не містить всіх даних, необхідних для здійснення нарахування обсягу електроенергії відповідно до пункту 2.9. Методики за формулами 2.7., 2.8., отже складений без дотримання положень Методики, тому не міг бути підставою для здійснення нарахування обсягу електричної енергії відповідно до Рішення.

Узагальнені доводи та заперечення на апеляційну скаргу

Позивач (АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі") у відзиві на апеляційну скаргу не визнає вимог відповідача, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

В спростування тверджень відповідача, що він не є власником приміщень, в яких було виявлено самовільне підключення, позивач вказує на Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 17.12.2008, яким установлено, що межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок установлюється на наконечниках кл-04кв в електрощитовій ж/будинку по вул. Косіора, 42.

Позивач звертає увагу на те, що на момент виникнення спірних правовідносин була чинною Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562. Як встановлено підп. 7 п. 2.1. Методики, вона застосовується в разі виявлення, зокрема, підключення до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.

Відповідно до положень п. 2.9. Методики в описовій частині Акту про порушення вказана точка самовільного підключення електропроводки до електромережі та її позначено на схемі. В пункті 3 Акту зазначені матеріали проводів та їх переріз.

Відзив на апеляційну скаргу подано також третьою особою-2 (КП "Теплоенерго" Дніпровської міської ради), який вважав необхідним зазначити, що листом №2818 відповідача було повідомлено про встановлення за адресою пр. Калнишевського, 48 ТОВ "АТБ-маркет" вузла обліку теплової енергії, який згодом був переданий на баланс КП "Дніпропетровські міські теплові мережі", а пізніше переданий на баланс КП «Теплоенерго» . Вузол обліку був переданий на баланс підприємства 03.05.2017 встановленим та належним чином функціонуючим. Усунення порушень 20.08.2018, зафіксоване відповідним Актом жодним чином не вплинуло на його функціонування, що підтверджується Актами споживання теплової енергії з моменту передачі його на баланс і по закінченню опалювального періоду 2020 року, копії яких надавалися до суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1.8. Паспорту теплообчислювача МП-32-05, його електричне живлення здійснюється від вбудованої батареї або зовнішнього джерела живлення.

Третя особа зазначає, що оскільки підприємство не є власником чи балансоутримувачем зазначеного вище приміщення, в нього відсутні повноваження та потреба у втручанні в його стан, в тому числі щодо будь-яких підключень до електромереж. Крім того, КП "Теплоенерго" Дніпровської міської ради не має самостійного доступу до зазначеного приміщення, не має дозволу на проведення робіт на внутрішньобудинкових електромережах. У штаті служби ГО, КВП відсутні електрики, що виключає можливість здійснення будь-якого впливу на стан приміщення, зокрема підключення до електромереж будь-чого у ньому.

Третя особа-1 (КП "Житлово-експлуатаційне підприємство №6" Дніпровської міської ради) відзив на апеляційну скаргу не надала.

Рух справи у суді апеляційної інстанції

Автоматизованою системою документообігу для розгляду справи №904/6104/19 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - доповідача Подобєда І.М. суддів: Широбокової Л.П., Орєшкіної Е.В.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 21.12.2020 апеляційну скаргу було залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.

04.01.2021 до канцелярії суду апеляційної інстанції від скаржника надійшла заява про усунення недоліків, до якої на виконання ухвали суду додано відповідні докази.

У зв`язку з перебуванням у відпустці судді-доповідача - Подобєда І.М. на підставі розпорядження керівника апарату суду №42/21 від 05.01.2021 проведено повторний автоматизований розподіл справи.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2021 (для вирішення питання про щодо відкриття апеляційного провадження тощо) визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Дарміна М.О. (доповідач), суддів: Широбокової Л.П., Орєшкіної Е.В.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 11.01.2021 визначеною колегією відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19; ухвалено розглянути апеляційну скаргу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Після виходу з відпустки судді-доповідача Подобєда І.М., за розпорядженням керівника апарату від 14.01.2021, проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Подобєд І.М. (доповідач), судді - Орєшкіна Е.В., Широбокова Л.П.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 15.01.2021 зазначеною колегією прийнято апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19 до свого провадження та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів виходить з наступного.

Судом першої інстанції і судом апеляційної інстанції встановлені наступні обставини і визначені відповідно до них правовідносини

Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", (перейменованим в подальшому у Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (Постачальник) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" (Споживач) 17.12.2008 укладено договір про постачання електричної енергії №9733/34-119 (а.с.27-32), за умовами якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 20,3 кВт, величини якої по об`єктах Споживача визначені додатком "Графіком зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами даного договору або інша межа обумовлена окремими додатком до договору.

Пунктом 2.1. договору визначено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ).

Відповідно до підпункту 2.2.2 пункту 2.2. договору Постачальник зобов`язався постачати Споживачу електроенергію як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 договору за додатком "Обсяги постачання електричної енергії споживачу".

У пункті 4.2.3. договору сторони погодили, що Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року №562 (далі - Методика) у разі таких дій або бездіяльності Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Згідно з пунктами 9.8., 9.8.1. договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2009. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір про постачання електричної енергії підписаний уповноваженими представниками сторін 17.12.2008.

17.12.2008 сторонами складений Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін між споживачем і енергопередавальною організацією (а.с.33 т.1). Цим актом установлено наступну балансову належність електромереж та установок:

постачальника - ТП 1448 РУ-04кв, РБ-10 в електрощитову житлового будинку по вул. Косіора,42;

споживача - КЛ-04кв від електрощитової житлового будинку по вул. Косіора,42 до РУ магазину.

Межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок установлюється на наконечниках кл-04кв в ел.щитовій ж/будинку по вул. Косіора,42.

Постачальник електричної енергії несе відповідальність за дотримання вимог договору на користування електричною енергією та її якість у межах балансової належності (пункт.2.1. Акту розмежування).

Споживач несе відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію ел.установок, які знаходяться в його віданні; за збереження засобів обліку, пристроїв АУР (пункт2.2. Акту розмежування).

24.12.2008 року між КЖЕП №26 Осіння,9-б (Власник мереж) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" (Споживач) укладено Типовий договір про технічне забезпечення електропостачання споживача №81/12 (а.с.98-100 т.1), за яким Власник мереж забезпечує технічну можливість передачі електричної енергії Споживачу в обсягах згідно з договором про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії, з показниками допустимих відхилень від стандартних умов надання обсягу електричної енергії та рівня дозволеної потужності за класами напруги, а Споживач дотримується встановленого режиму споживання електричної енергії та своєчасно сплачує за отримані послуги, визначені п.4.1. цього договору.

Приєднана потужність електроустановок споживача за цим договором - 20,3 кВт, дозволена потужність електроустановок споживача - 20,3 кВт. (пункт 1.3. договору).

29.04.2013 до договору про постачання електричної енергії №034119 від 17.12.2008 сторонами укладено додаткову угоду №1/34-119ДС-0003/03930-00.(а.с.38-41 т.1).

Відповідно до пункту 4.1.3. додаткової угоди у разі порушення Споживачем ПКЕЕ, Постачальник розраховує вартість не облікованої електроенергії за тарифами, що діяли у періоді, за який здійснюється перерахунок спожитої електроенергії згідно діючої "Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією".

Рішенням Дніпровської міської ради №52/24 від 20.09.2017 "Про реорганізацію деяких комунальних житлово-експлуатаційних підприємств міської ради", згідно пункту 1 Комунальне підприємство "ЖЕП №26" було реорганізовано з припиненням як юридичної особи шляхом приєднання до Комунального підприємства "ЖЕП №6" Дніпровської міської ради (а.с.101-102 т.1).

Згідно п.1.1. Статуту Комунальне підприємство "ЖЕП №6" Дніпровської міської ради є правонаступником усіх прав і обов`язків Комунального підприємства "ЖЕП №6" Дніпровської міської ради (а.с.103 т.1).

Відповідно до Статуту Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", затвердженого протоколом річних загальних зборів акціонерів ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" №1/2018 від 19 квітня 2019 року, предметом діяльності Товариства є постачання та передача електричної енергії за регульованим тарифом на території Дніпропетровської області відповідно до ліцензії на постачання електричної енергії за регульованим тарифом від 19.09.1996 №036340 та ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами від 19.09.1996 №036341.

11.06.2017 набрав чинності Закон України "Про ринок електричної електроенергії", пунктом 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачено, що ліцензії на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню з 1 січня 2019 року. До анулювання зазначених ліцензій діяльність з розподілу та постачання електричної енергії провадиться на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня набрання чинності цим Законом.

Діяльність з розподілу електричної енергії з 1 січня 2019 року здійснюється на підставі нових ліцензій на провадження діяльності з розподілу електричної енергії.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 16.11.2018 №1440 "Про видачу АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі", (код ЄДРПОУ 23359034), з 01.01.2019 видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Дніпропетровської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством). Попередні ліцензії постановлено анулювати з 01.01.2019.

У зв`язку з введенням в дію Закону України "Про ринок електричної енергії" та неможливістю виконання зобов`язання з постачання електричної енергії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", договір про постачання електричної енергії №7359/35-396 припинив свою дію в частині обов`язку з постачання електричної енергії з 1 січня 2019 року.

22.11.2017 представником постачальника електричної енергії в присутності представника споживача Василенко Н.В. (директор) складено Акт №258155 технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В, під час якої виявлено, що є доступ до дооблікових ланцюгів, видано вимогу і Акт №258155 про пломбування засобів обліку електричної енергії до 1000В. Згідно Акту про пломбування пломби, індикатори, пломбувальний матеріал прийняті на збереження ОСОБА_1 (а.с. 25,26 т.1)

20.08.2018 представниками АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" за участю представника споживача - Капітанова Д.Г. при перевірці дотримання ПРРЕЕ на об`єкті ТОВ "Гастрономія", розташований за адресою: м. Дніпро, пр. П.Калнишевського,48 (характеристика об`єкта "Магазин"), було виявлено порушення пунктів 5.5.5, 8.2.4 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не належать АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" повз приладу обліку електричної енергії без порушення схеми комерційного обліку. Самовільне підключення виконане відкрито від дооблікових ланцюгів ввідної кабельної лінії ТОВ "Гастрономія" дротом ПВ2*0,75, з метою безоблікового споживання електроенергії. Порушення продемонстровано представнику споживача.

Вказане порушення оформлено Актом про порушення №119791 від 20.08.2018, від підпису якого представник споживача відмовився (а.с.16-17 т.1).

В пункті 7 Акту зазначено про відключення самовільного підключення.

Акт містить повідомлення про проведення комісією постачальника електроенергії 25.09.2018 засідання за адресою: вул. Староказацька,34, каб. 204 о 13:00 з розгляду складеного акта про порушення.

До Акта про порушення додано: фотоматеріал; акт про усунення порушення та сейф-пакет №UA00054414.

Відповідно до копій поштового фіскального чеку і реєстру на відправку листів з повідомленням 23.08.2018 на адресу споживача супровідним листом №70/6070 направлено Акт про порушення від 20.08.2018 №119791 (а.с.19-20 т.1).

25.09.2018 комісією енергопостачальника по розгляду акту про порушення №119791 від 20.08.2018 було прийнято рішення, оформлене протоколом №9-26 про нарахування кількості недоврахованої електроенергії. Нарахування було здійснено у відповідності до п. 2.9 та за формулою 2.7. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Нарахування було здійснено за період з 20.02.2018 по 20.08.2018 та складає 14545,26 грн. (а.с.21 т.1).

Протокол №9-26 про нарахування кількості недоврахованої електроенергії від 25.09.2018 складено без участі відповідача, який про засідання комісії з розгляду Акта про порушення був повідомлений належним чином, проте на засідання не з`явився.

Листом від 26.09.2018 №1659/6072 на адресу відповідача було направлено протокол засідання комісії від 25.09.2018 №9-26, копію розрахунку недоврахованої електричної енергії і рахунок на оплату №34-119/9 №119791. Направлення документів підтверджується копією поштового фіскального чеку і реєстру на відправку листів з повідомленням від 26.09.2018 (а.с.23-24 т.1).

В установлений законом строк вартість недоврахованої електричної енергії споживачем сплачена не була, що спонукало АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернутися з відповідним позовом до господарського суду.

Доводи, за якими суд апеляційної інстанції погодився або не погодився з висновками суду першої інстанції

Відповідно до пункту 1 частини другої і частини третьої статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини та акти цивільного законодавства.

Згідно з частиною другою статті 275 Господарського кодексу України окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законом України "Про ринок електричної енергії".

Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням електроенергії регулюються, зокрема, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП 14.03.2018 №312 (надалі Правила ПРРЕЕ №312).

Частинами першою і другою статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" унормовано, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (частина сьома статті 56 названого Закону).

Частиною шостою статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (пункт 1.1.1 ПРРЕЕ №312).

Пунктом 3 частини третьої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до пункту 2.3.4.ПРРЕЕ №312 за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається відповідальність на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Споживач електричної енергії за пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ №312, зокрема, зобов`язаний:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

25) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про:

порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача;

порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача;

порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень;

виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (частина перша статті 216 Господарського кодексу України).

Відповідно до положень частин першої, другої статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом (частина перша статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

За частиною другою статті 77 Закону правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (пункт 2); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 4).

Відповідно до пункту 8.2.4. ПРРЕЕ №312 у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Пунктом 4.4. договору про постачання електричної енергії передбачено, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Положеннями пункту 8.2.5 ПРРЕЕ №312 (в редакції від 14.03.2018 - на час складання Акту про порушення у даній справі) вимоги до складання Акту про порушення встановлені наступні:

у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Як вбачається зі складеного Акту про порушення від 20.08.2018 №119791 перевірка була проведена і Акт складений за участі представника споживача Капітанова Дениса Генадійовича.

Колегією суддів встановлено, що матеріали справи містять Перелік уповноважених представників, які мають право від імені ТОВ "Гастрономія" окрім іншого підписувати акти про порушення ПКЕЕ або умов договору, інші акти згідно з чинним законодавством в електроенергетиці. Відповідно до Переліку, складеного у листопаді 2017 такою уповноваженою особою визначено директора Василенко Нелю Володимирівну. Проте, відповідачем не надано доказів доведення позивача про такий Перелік, на якому вказано, що він є Додатком 2 (не зазначено до якого документу). В той же час зі сторони постачальника Акт про порушення відповідно до умов договору і на виконання пункту 8.2.5 ПРРЕЕ №312 підписаний трьома уповноваженими представниками, а відтак є таким, що містить усі необхідні дані та підписи, складений відповідно до вимог закону та вважається дійсним.

Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ №312 на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

За визначеннями наведеними у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ №312:

- необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

- самовільне підключення без порушення схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, після їх відключення оператором системи в установленому законодавством порядку (за умови наявності договору з оператором системи)

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ №312 встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Щодо доводів відповідача на відсутність в Акті усіх даних необхідних для здійснення нарахування електроенергії відповідно до пункту 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ 04.05.2006 №562 за формулою 2.7., без дотримання положень пункту 4.6. Методики.

Пунктом 1.2. встановлено, що Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

В акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення (пункт 4.6.Методики).

Аналізуючи зміст Акту про порушення №119791 від 20.08.2018 на наявність всіх складових для застосування Методики, колегія суддів прийшла до висновку, що документ містить всі необхідні параметри для нарахування позаоблікового споживання електроенергії, а саме: схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення з точкою підключення (точка 1), наведений переріз та матеріал проводу: ПВ 2х0,75, мідь. Зазначено про струм споживання: при частково включених струмоприймачах т.1 І=0,5 А.

Зразок кабелю був вилучений і опломбований в сейф-пакет №UA00054414.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1. цієї Методики, а саме: підключення до електромережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електроенергії без порушення схеми обліку, розрахунковий добовий обсяг споживання електроенергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7.) Методики.

Wдоб.с.п.= Pс.п.· tвик.с.п., (2.7.)

де Pс.п .- потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами:

у разі підключення до однієї фази

Pс.п .= I Uном.фаз .·cos(фі); (2.8.)

у разі підключення до трьох фаз

Pс.п .=3 I Uном.фаз .·cos(фі); (2.9.)

де I - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А.

Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

Uном.фаз .- номінальна фазна напруга, кВ;

сos (фі) - косинус кута між фазною напругою U та струмом фаз навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни. передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) відповідних засобів вимірювальної техніки cos (фі) приймається рівним 0,9;

tвик.с.п. -час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.01.2020 у справі №910/17955/17 вказала, що нарахування за недовраховану електроенергію здійснене відповідачем на підставі договору, є платою за поставлену електричну енергію. Розмір нарахування за недовраховану електроенергію визначається згідно із ПКЕЕ та відповідно до Методики за встановленими нею формулами.

Розрахунок за недовраховану електричну енергію здійснений за період з 20.02.2018 по 20.08.2018 з урахуванням кількості днів протягом, яких тривало порушення і тарифів, чинних у відповідний період та визначений позивачем правильно.

Колегія суддів зазначає, що споживач має право оскаржити рішення комісії в суді, протоколу №9-26 від 25.09.2018 року в судовому порядку, чого відповідачем зроблено не було. За таких обставин, виставлений позивачем рахунок підлягає обов`язковій оплаті.

Щодо балансової належності електрощитової, то за обставин доведеності приєднання струмоприймачів, які використовував відповідач, до електромережі поза розрахунковими приладами, це питання не входить до обов`язкового предмета доказування в цій справі.

Суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено фактичні обставини даної справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції

За приписами частини першої статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до вимог статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 275 та статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За викладених обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції всебічно, повно й об`єктивно розглянув всі обставини справи в їх сукупності і керуючись законом, який регулює спірні правовідносини, дійшов обґрунтованого та правомірного висновку про задоволення позовних вимог.

Тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування або зміни оскарженого у даній справі судового рішення немає.

Розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції

Зважаючи на відмову у задоволенні апеляційної скарги, судові витрати в сумі 2881,50 грн. на оплату судового збору, понесені відповідачем у зв`язку із апеляційним оскарженням, згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на заявника (апелянта) у скарзі і відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастрономія" - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2020 у справі №904/6104/19 - залишити без змін.

Судові витрати у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Гастрономія".

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту з підстав, встановлених пунктом 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена 23.03.2021.

Головуючий суддя І.М. Подобєд

Суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя Л.П. Широбокова

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення23.03.2021
Оприлюднено23.03.2021
Номер документу95706180
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6104/19

Судовий наказ від 24.03.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Постанова від 23.03.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Подобєд Ігор Миколайович

Ухвала від 15.01.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Подобєд Ігор Миколайович

Ухвала від 11.01.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Подобєд Ігор Миколайович

Рішення від 11.11.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 12.10.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 12.08.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 14.07.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 24.06.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні